Kino Domowe (salon 45m2) - poważna zagwozdka :(

harnas81

New member
Dzień dobry,

chciałbym poprosić o poradę co kupić i na co zwrócić szczególną uwagę?
Chciałbym zakupić amplituner a do tego dobre kolumny (najchętniej zestaw 5.1). Niby dość prosta sprawa, ale...
Sprzęt będzie wykorzystywany w szczególności do słuchania muzyki (rock, blues) - ok 50%, kino domowe - 30%, reszta to PS :)
Odbieram sygnał NC+ oraz TV naziemną.
Kilka moich szczególnych wymagań :)

- kolumny tylne muszą być bezprzewodowe (nie mam jak pociągnąć kabli)
- subufer mógłby także być bezprzewodowy
- kolumny kolor biały lub czarny
- Amplituner kolor czarny

Budżet na zestaw - 10k

I teraz co zakupić? Patrzyłem na amplitunery YAMAHA? Dobry kierunek? Jakie kolumny? Jakiej firmy? Z sentymentem podchodzę do TONSILA ale tam chyba nie ma opcji bezprzewodowej łączności?

PS. Tak jeszcze myślę - a moze lepiej zakupić fajne kolumny frontowe + centralny + sub?
 
Ostatnia edycja:

Ataszek

Active member
Bez reklam
Ma to być nowy czy może być używany sprzęt ?
Jak duże pomieszczenie ?
Ten 2-gi kierunek wydaje się lepszy przy 50% stereo.
Jeśli Yamaha to z serii Aventage bym szukał - co do kolumn to już kwestia odsłuchu danych marek bo każdemu co inngo się będzie podobać.
W przypadku : ampli + 2.1 nie musisz szukać bezprzewodowych.
 

harnas81

New member
Ma to być nowy czy może być używany sprzęt ?
Jak duże pomieszczenie ?
Ten 2-gi kierunek wydaje się lepszy przy 50% stereo.
Jeśli Yamaha to z serii Aventage bym szukał - co do kolumn to już kwestia odsłuchu danych marek bo każdemu co inngo się będzie podobać.
W przypadku : ampli + 2.1 nie musisz szukać bezprzewodowych.

Salon 45m2. Raczej nowy zestaw. Tylko w tym stereo przydałoby się też radio ;)
Pewnie odwieczne rozważanie amplituner czy stereo? Jak rozumiem w stereo nie podepnę nic więcej niż dwie frontowe kolumny? Czyli suba nie będzie? Czy dwie frontowe pociągną oglądanie TV (NC+) i filmy?

Czy w tym moim przypadku lepiej jednak brać KD (sprawa drugorzędna czy będzie 3.1 czy 5.1).??? A jeśli TONSILE to który zestaw?
Tonsil - producent nagłośnienia - Maestro II 5.1
czy może ten
Tonsil - producent nagłośnienia - Premium 5.1
oczywiście bez głośników tylnych bo lecą po kablu.

PS. A co powiecie o tym sprzęcie Yamaha R-N803D? I do tego dwie dobre kolumny frontowe + sub? Czy w kwocie ok 5-6 tys kupię dobre kolumny?
 
Ostatnia edycja:

Ataszek

Active member
Bez reklam
Zobacz może ampli stereo Yamaha R-N803D - masz wszystko to co potrzebujesz : radio , usługi streamingowe (Tidal, Spotify ...), wyjście na suba.
Co do kolumn to odsłuchaj sobie : Tannoy XT-8F , Fyne Audio F502 (słuchałem kilka dni temu i jestem pod wrażeniem tych skrzynek) - kawał sprzętu i dobrego dźwięku - masz spore pomieszczenie.
Może nawet bez suba wystarczy - zawsze można dokupić jak będzie Ci mało w KD basu.
W budżecie ze spokojem się mieścisz.
 
Ostatnia edycja:

harnas81

New member
Zobacz może ampli stereo Yamaha R-N803D - masz wszystko to co potrzebujesz : radio , usługi streamingowe (Tidal, Spotify ...), wyjście na suba.
Co do kolumn to odsłuchaj sobie : Tannoy XT-8F , Fyne Audio F502 (słuchałem kilka dni temu i jestem pod wrażeniem tych skrzynek) - kawał sprzętu i dobrego dźwięku - masz spore pomieszczenie.
Może nawet bez suba wystarczy - zawsze można dokupić jak będzie Ci mało w KD basu.
W budżecie ze spokojem się mieścisz.

Hmmm to teraz pytanie czy Yamaha czy ONKYO TX-8270 bo czytam, ze też jest niezłe? Chyba trzeba będzie tego posłuchać? Musze jakieś fajne miejsce zlokalizować ;)

Jeśli kolumny miałyby być dwie frontowe i do tego sub to na co zwrócić uwagę?
 

aro600

New member
Koniecznie przy tym budżecie posłuchaj i to nie 1 zestawu tylko kilku zestawów kolumn na kilku elektronikach jak to będzie grało każdy ma inne gusta to że wszyscy chwalą np. onkyo nie oznacza że tobie przypadnie do gustu. Ja ostatnio miałem podobny dylemat, chciałem wymienić kolumny w moim KD też muzyka + TV w proporcjach 50/50. Po odsłuchach ostatecznie poszedłem w stereo, Kupiłem Amplituner stereo +2 kolumny na front. Amplituner stereo często daj możliwość podłączenia suba, na początek zawsze można bez suba, a jak basu będzie brakowało to dołożyć. Ja bym do odsłuchu dołożył PYLON DIAMOND 28 według producenta przeznaczone do pomieszczeń od 25 od 42m2. Ja ostatecznie wybrałem włąsnie pylony + amplituner NAD-a po odsłuchu mi spasowało najbardziej, ampli już mam w domu a na kolumny czekam.
 

Ataszek

Active member
Bez reklam
Pylony Diamondy jak najbardziej warte uwagi.Elektroniki też jest sporo więc msz w czym wybierać - odsłuch i porównanie nieodzowne.
 

harnas81

New member
Koniecznie przy tym budżecie posłuchaj i to nie 1 zestawu tylko kilku zestawów kolumn na kilku elektronikach jak to będzie grało każdy ma inne gusta to że wszyscy chwalą np. onkyo nie oznacza że tobie przypadnie do gustu. Ja ostatnio miałem podobny dylemat, chciałem wymienić kolumny w moim KD też muzyka + TV w proporcjach 50/50. Po odsłuchach ostatecznie poszedłem w stereo, Kupiłem Amplituner stereo +2 kolumny na front. Amplituner stereo często daj możliwość podłączenia suba, na początek zawsze można bez suba, a jak basu będzie brakowało to dołożyć. Ja bym do odsłuchu dołożył PYLON DIAMOND 28 według producenta przeznaczone do pomieszczeń od 25 od 42m2. Ja ostatecznie wybrałem włąsnie pylony + amplituner NAD-a po odsłuchu mi spasowało najbardziej, ampli już mam w domu a na kolumny czekam.

Ciekawe... a jak się ogląda TV na dwóch kolumnach bez tego centralnego - to mnie ciekawi. Faktycznie muszę posłuchać :)
 

aro600

New member
Mi centralnego nie brakuje, ale to wiesz kwestia co kto lubi.. w centralnym słyszysz dialogi przy dobrym stereo jakość dialogów ich "przejrzystość" moim zdaniem jest zdecydowanie wystarczająca żeby je dobrze, wyraźnie słyszeć. Głośnik centralny w dużych salach kinowych służy do wyrównania jakby odległości widza od dźwięku bez niego dialog z głośnika prawego do widza siedzącego po lewej stronie sali i odwrotnie dochodzi z opóźnieniem i może być słabo słyszalny czy niezrozumiały w domowych warunkach raczej tego problemu niema natomiast fakt iż odseparowanie dialogów od muzyki, efektów itp. poprawia jego słyszalność, nie wykluczone że w dobrym zestawie stereo dialogi będą lepiej słyszalne jak w gorszej jakości zestawie z centralnym. Jak oglądasz głowieni TV jak ja to myślę że Ci wystarczy jak lubisz włączyć dobry film i poczuć się jak w kinie to bardziej już będzie CI brakowało głośników surround czy suba. W mojej opinii bas nawet z bardzo dobrych kolumn nigdy nie będzie taki jak z suba (oczywiście mówię o kinie nie o muzyce).

Najlepiej jednak jak pisałeś posłuchaj to podstawa! Bo jak pisałem wcześniej jednemu się podoba Kasia, drugiemu Basia, a trzeciemu Monika
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Central to podstawa w KD, a jak ktoś chce już kastrować idee dżwięku wielokanałowego, to naturalnie lepiej dołożyć surroundy i zrezygnować z centrala, jak odwrotnie. Żadne z tych rozwiązań nie jest dobre, ale z dwojga złego można w tej kolejności.

Tak na marginesie, w centralnym nie słychać "tylko" dialogów, tak jak i na surroundach nie słychać "tylko" drobnych uzupełnień, a pełno prawne i równie istotne dżwięki. To cała (potężna) ściana dżwięku za nami. Central robi bardzo dużo roboty w KD, żeby nie powiedzieć, że jest kluczowy, dlatego nigdy na nim nie oszczędzamy.
 

lolo2

Well-known member
Bez reklam
Kto jak lubi.
Ja np. we wszystkich serialach netflixa ogladam na wlaczomym centralnym i wylaczonych glosnikach frontowych. Central gra lepiej niz fronty. natomiast stereo sprawa oczywista odwrotna.

Autor tematu musi zdecydowac albo dobre stereo bazujace na wzmacniaczu albo dobre kino bazujace na avr. Dwie rzeczy polaczyc za 10k moze byc ciezko.

Wez pod uwage jakie filmy bedziesz ogladal. Czy tylko tv naziemna i satelita? Filmy w lektorze? Wtedy sklanialbym sie ku stereo.
Jezeli filmy BluRay i sciezka angielska z napisami polskimi wtedy kino domowe.

Ja w duzym salonie do TV mam soundbara w TCL, a jak chce cos glosniej, wyrazniej lub do muzyki to mam stereo na glosnikach 20cm. Duzy salon musza byc duze glosniki, moim zdaniem lepsza kontrola basu, echa itp.
 

harnas81

New member
Czyli zdecydowane amplituner stereo + sub :) - tylko czy yamaha N803 czy onkyo TX-8270????
Czy przenosimy temat do innego działu - chodzi mi teraz o pomoc w doborze kolumn oraz SUB-a.
I jak to podłączyć ze sobą aby dało pełnię możliwości.
 
Do góry