Kino domowe - rozmieszczenie głośników

sfinks06

New member
Witam wszystkich,

Aktualnie jestem na etapie projektowania kina domowego, które planuję zainstalować w salonie (rzut pomieszczenia poniżej). Ostatnimi czasy czytałem dużo na ten temat, ale pomimo tego nie jestem w stanie rozwiać swoich wątpliwości. Niestety nie posiadam odpowiedniego doświadczenia ani wiedzy w tej dziedzinie. Proszę zatem o pomoc w rozwiązaniu poniższych kwestii.

Założenia:
- przeznaczenie: głównie kino
- instalacja zgodna z Dolby Atmos
- brak sufitu podwieszanego - głośniki instalacyjne odpadają
- brak podstawek pod głośniki surround - myślałem o głośnikach montowanych do sufitu, np. Focal Dome

Wątpliwości:
- Jaką konfigurację głośników wybrać? Waham się głównie pomiędzy 5.1.4, a 7.1.2 aczkolwiek jak najbardziej dopuszczam inne opcje. Nie wiem natomiast, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się przy moim układzie pomieszczenia.
- Czy w przypadku chęci montażu głośników surround do sufitu montaż głośników dla celów Atmos ma w ogóle sens?
- Gdzie dokładnie umieścić poszczególne głośniki? Studiowałem oficjalną dokumentację Dolby Atmos dostępną na ich stronie, ale w moim przypadku (tj. montowaniu surroundów na suficie oraz układzie pomieszczenia) robi się dość ciasno.

Z góry dziękuję za wszelkiego rodzaju wskazówki / porady.


Pozdrawiam,
Piotrek
 

Attachments

  • rzut-pomieszczenia.jpg
    rzut-pomieszczenia.jpg
    102,6 KB · Wyś: 1390
Ostatnia edycja:

DrWredman

Active member
Strefa odsłuchu pod Atmos całkiem dobra.
Powinieneś iść w kierunku 5.1.4.
Jedyny problem to instalacja głośników surround back, bo chyba musisz je umieścić na bocznej ścianie przy stole i tej drugiej przy oknie. Choć miejsca jest tam tyle, że powinno dać się zachować symetrię. Myślę, że efekty będą lepsze niż stawianie ich na standach za kanapą.
Ta mała kanapa przy TV to tylko wizualizacja? Jeśli nie to powinieneś ją przesunąć, aby dźwięk z frontowego głośnika nie był przez nią blokowany.

Jeśli nie prujesz sufitu to pozostaje Ci tylko zainstalować płaskie głośniki Surround jak nasz kolega bipo. Albo poszukać innych obudowanych lub samemu sklecić obudowy.
 

sfinks06

New member
Dzięki za odpowiedź. Też się właśnie skłaniałem do 5.1.4.

Mówisz płaskie surroundy... A Focal Dome (www.focal.com/en/home-audio/home-theater/dome/51-packs/dome-flax-pack-51-5-dome-flax-sub-air) nie dadzą rady? Myślałem, żeby właśnie te wziąć zarówno jako surround jak i ceiling. Czytałem co nieco o nich i recenzje mają spoko. No i żonie odpowiadają :) Jako frontowe chciałem natomiast coś dużego - do okazjonalnego słuchania muzyki. Przeglądałem Wasze imponujące konfiguracje i widziałem, że stosujecie głośniki różnych producentów na front i jako surround. Z drugiej jednak strony spotkałem się opiniami, że nie powinno się tak robić z uwagi na różne brzmienie głośników różnych producentów. Jak to w zasadzie jest?

I jeszcze jedna sprawa... Jak to jest z wysokością głośników surround? Wydawało mi się, że powinny być na wysokości uszu, natomiast jak tak o tym wszystkim czytam to spotkałem się z opiniami, że w przypadku instalacji z atmos należy je nieco obniżyć.

Tej małej sofy oczywiście nie będzie :)
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Różnica pomiędzy wszystkimi surround nie powinna przekraczac 60cm. W praktyce jest jednak różnie za sprawą architektów :)
 

sfinks06

New member
Witam ponownie,

Rozkminiałem jeszcze jak umieścić głośniki w salonie i doszedłem do następujących wersji (obie 7.1.2). Prośba o opinie, która z wersji lepiej się sprawdzi oraz jak ją ewentualnie poprawić?

Druga kwestia to dobór głośników surround i sufitowych do Cantonów GLE, które aktualnie posiadam. Zależy mi, aby całość dobrze brzmiała. Co polecacie?
 

Attachments

  • salon-glosniki.JPG
    salon-glosniki.JPG
    95 KB · Wyś: 2267
  • salon-glosniki-szeroko.JPG
    salon-glosniki-szeroko.JPG
    97,6 KB · Wyś: 2044
Do góry