kino domowe pomoc w wyborze

marcin86

New member
Witam wszystkich.

Chciałbym, żebyście mi pomogli w zakupie kina domowego, nakierowali trochę na jaki sprzęt mam zwrócić uwagę. Czytam forum i wiem jedno że bez odsłuchu się nie obejdzie. Chciałbym zakupić zestaw w miarę uniwersalny do filmów i muzyki, jeśli tak się da. Pomieszczenie ma powierzchnię ok 15m2. Czy muszę kupić sub, żeby podczas oglądania filmów były fajne efekty, budżet mam nie wielki ok 4 - 4,5 tyś., chciałbym za tą kwotę kupić cały zestaw i kable. Proszę o pomoc. Jeśli chodzi o muzykę to słucham np. Pink Floyd, Chris Jones, Allan Taylor, czasem Metallica. Wyczytałem, że do amplitunerów można podłączyć wzmacniacz, może kiedyś uzbieram na takie cudo. Proszę o jakieś propozycję, żebym mógł zobaczyć i ewentualnie na coś się zdecydował.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jeśli byś chciał kupić kiedyś wzmacniacz i podłączyć go pod amplituner to musisz szukać amplitunera z pre-out. Tylko problem polega na tym że takie amplitunery są dość drogie. Z nowych najtańszy jaki znam to yamaha 773. Trochę droższe to Marantz 5007, Onkyo 717, Denon 2313.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Witam wszystkich.

Chciałbym, żebyście mi pomogli w zakupie kina domowego, nakierowali trochę na jaki sprzęt mam zwrócić uwagę. Czytam forum i wiem jedno że bez odsłuchu się nie obejdzie. Chciałbym zakupić zestaw w miarę uniwersalny do filmów i muzyki, jeśli tak się da. Pomieszczenie ma powierzchnię ok 15m2. Czy muszę kupić sub, żeby podczas oglądania filmów były fajne efekty, budżet mam nie wielki ok 4 - 4,5 tyś., chciałbym za tą kwotę kupić cały zestaw i kable. Proszę o pomoc. Jeśli chodzi o muzykę to słucham np. Pink Floyd, Chris Jones, Allan Taylor, czasem Metallica. Wyczytałem, że do amplitunerów można podłączyć wzmacniacz, może kiedyś uzbieram na takie cudo. Proszę o jakieś propozycję, żebym mógł zobaczyć i ewentualnie na coś się zdecydował.

Mamy ten sam metraż, więc może coś będę w stanie doradzić. Z kolumn do odsłuchania: Roth Oli 30, Monitor Audio MR 4, MA BX 5 (droższe, ale może przy dobrym targowaniu...?), Klipsch F10, Klipsch RF 52 I ( nie mylić z RF 52 II, bo są sporo droższe), Dali Zensor 5, Dali Concept 6, KEF C5, JBL Studio 180. Z monitorów fajnie dla mnie grały Paradigm Monitor Mini v.7. Jak widzisz sporo tego, a i ceny się trochę różnią. Każde z nich grają trochę inaczej, ale wszystkie warte uwagi. Co do ampli to już zależy od tego za ile i jakie kolumny kupisz. Modeli można wymienić mnóstwo i każdy może się podobać, tylko kwestia wyższej/niższej serii. Zasada jest taka że lepiej kupić ampli model wyższy niż niższy, nawet kosztem niektórych bajerków. Niekiedy i tak z nich nie korzystamy np. Onkyo 608/609/515/616, Denon 1612/1713/2113, Yamaha 673/771/773, HK 260, Marantz 1602, Pioneer 922. Celowo wymieniłem też modele ubiegłoroczne, bo można je dostaćw niższej cenie niż nowsze, a róznice między nimi delikatne. Pewnie niewiele pomogłem, bo sporo tego, ale inaczej się nie da bo są różne gusta.

P.s Paweł nadmienił o ampli z pre-out, ja tylko dodam że jeszcze mozna dostać Yamahę 771 która też posiada to złącze.
 

marcin86

New member
Ta Yamaha fajnie wygląd, ma dużo opcji i tych dekoderów dźwięku itp., Marantz też fajny, ale to już po za zasięgiem. Kolumny z tych co piszecie fajne te BX5. Ale cenowo widzę, że nie dam rady w moim budżecie się zmieścić. Dla mnie każda opinia Wasza jest ważna i pomocna, jestem w tym temacie zielony, a zestaw chciałbym kupić taki żebym później nie żałował. Jest w czym wybierać. A co Waszym zdaniem razem by pasowało, bo jak czytam forum to widzę czasem jak ktoś piszę że te kolumny do takiego ampli, że będą ocieplały albo odwrotnie. Możecie podać jakieś przykłady. Co do tego pre-out to konieczność jakbym chciał kiedyś wzmacniacz? Czy jest duża różnica w muzyce pomiędzy ampli a wzmacniaczem?

MA BX 5 (droższe, ale może przy dobrym targowaniu...?), szkoda, że takie drogie tak jak te Dali bardzo ładne, ale jak widzę to jak na kolumny wydam 3500 to tylko 1500 zostaje na ampli a gdzie jeszcze kable. Tak z innej beczki to super te forum jest, siedzę, przeglądam i dużo ciekawych rzeczy tu jest. Długa lektura przede mną :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Słuchaj, nikt nie karze Ci kupować wszystkiego na raz. Ja też już zbieram zestaw któryś rok i jeszcze by mi się przydało to i owo:) Co do kabli to daj sobie na razie z nimi spokój. Zwykłe Polskie kable OFC kupisz za niecałe 3zł/m i na początek spokojnie wystarczą, o ile jeszcze usłyszysz jakąś różnicę na droższych. Ja też mam do tej pory takie kabelki i nie narzekam. Co do konfiguracji, to nie jest takie proste, bo ludzie mają różnie sprzety zestawione i wszystkim się takie zestawienia podobają. Ogólnie mawia się że Onkyo i Yamaha są bardziej do zastosowań kinowych, a Marantz, Denon czy HK sprawdzą się też przy jako takim odsłuchu stereo. Ale prawda jest taka że nie ma na to reguły, bo są różne gusta. Na wzmacniaczu odczujesz sporą różnicę w stareo w porównaniu do ampli KD. Jeżeli to pierwsze kino to kupując obojętnie jaki zestaw będziesz więcej niż zadowolony, oczywiście i tak zalecam najpierw odsłuchać. Z kolumn Klipsch, Roth czy Paradigm są dynamiczniejsze i mają lepszy bas niż np. MA MR/BX czy Dali, ale za to na MA można się delektować jakością muzyki. Mają świetną górę i średnicę, a i basu też jest tyle ile potrzeba. JBL sprawdzą się świetnie w kinie i w szybszej muzyce. Kurcze nie da się tego tak po prostu sklasyfikować, bo czytając to co napisałem możesz odnieść wrażenie że na MA BX/MR czy Dali nie posłuchasz szybszej muzy, a tak nie jest. Sa po prostu bardziej delikatne i mniej wyrywne niż Paradigm czy Klipsch. Ja kupiłem Rothy, bo wydają mi się uniwersalne i podoba mnie się ich brzmienie, a słucham też różnej muzyki. Każde z tych kolumn są świetne i tylko własny słuch zadecyduje w których znajdziesz to "coś" co Cię urzeknie. W sprawie cen napisz do naszego kolegi Blackninja na PW, zrobi ci dobre wyceny. Na forum był kolega który kupił w pewnym sklepie MA BX w cenie sklepowych MA MR, bo dobrze ponegocjował, więc jak widać da się też sporo utargować. Nie przejmuj się cenami z Allegro, bo biorąc zestaw zawsze można sporo zbić.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
budżet nie jest zly, w tej cenie da się zlozyc cos jak najbardziej sensownego. Krzysiek chyba wszystko już napiasał. Niestety z audio jest tak, ze należy posluchac przed zakupem. Opinie opiniami, ale nie ma jak wlasne ucho. Wydajac kilka tys. zł warto pewnie je ulokowac. Musisz być zadowolony w 100%, nie możesz zalowac, dlatego czas zacząć sluchac, umawiać się na odsłuchy.
Najpierw wybierz kolumny, w miare możliwości porównuj je w tym samym sklepie, przy tej samej elektronice, potem jeśli wybierzesz już kolumny, tylko z nimi słuchaj roznych amplitunerow. najlepiej zabierz ze sobą ulubioną muzę na CD. Roznica miedzy ampli a wzmakiem stereo jest zawsze znaczna. Tego tez posłuchaj, bo może zdecydujesz, ze warto zwiekszyc budżet? Każdy z nas chyba kupuje stopniowo. Suba może zostaw na koniec. NA szczęście do 15 m nie musisz wybierac duch kolumn oraz supermocnego amplitunera. Zalezy tez czy w tej kwocie planujesz tez odtwarzacz CD/BD? Jaki masz stosunek filmow do muzyki?
 

marcin86

New member
W tym budżecie chciałbym tylko mieć ampli i kolumny, jako odtwarzacz posłuży PS3, kable to już nie taki wielki koszt, bo nie chcę kupić kabli drogich, tak jak Krzysiek napisał na początek wystarczą zwykłe. Myślę, że podział tak 50/50 co jest chyba utrudnieniem wyboru, bo nie bardzo wiadomo czy iść w stronę kina czy stereo z wyborem ampli. Dlatego też myślałem o ampli Yamahy np. 773 bo ten pre-out, więc może kiedyś jak będę chciał muzyki więcej posłuchać to pozbieram na wzmacniacz. Czytałem o tym modelu na forum i podobno jest w miarę muzykalny, po środku. No i np. zgrywa się z MA podobno. Denon z tego co czytam jest lepszy w muzyce od Yamahy ale nie ma pre-out. Muszę poszukać mniej więcej na co mój budżet pozwoli, bo np. połączenie Yamahy i MA BX5 to grubo po za zasięgiem same kolumny ponad 4 tyś. ampli ponad 2. Czy jest sens kupić np. niższy model ampli i lepsze kolumny??
Jeśli mówicie o stopniowym zakupie, to co na początek np. ampli i 2 kolumny, czy np. ampli 2 kolumny i central to ma sens czy raczej nie?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Priorytet to napisanie na PW do Blackninja:) Ceny są nieporównywalne z tymi na aukcjach. Oczywiście możesz wybrać ampli z pre-out, ale można wybrać tańszy i dokupić dzielnik, lub przepinać kabelki. Zawsze celuj w droższe kolumny i ampli, a później można się martwić o podpięcie. Możesz tak jak ja przepinać kable pod bananami, lub dokupić Beresford TC-7220 MKII- Przełącznik Audio - 2 pary Wzmacniacz-Kolumny - Beresford Media&Electronics | GFmod Audio Research i bez problemu wszysto podpiąć. Przy tej tachnice to nie ma problemu:) Powodzenia
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak najbardziej zakup "etapami" ma sens. Na początek bym zainwestował w amplituner + fronty + tył. (będziesz miał dźwięk przestrzenny) Centralny w 2 etapie. Co do pre-out. Ja na dzień dzisiejszy mam amplituner bez pre-out i przepinam kable i nie jest to jakiś wielki problem. Trwa to 30s.

Ahe Krzysiek między czasie napisał o przepianiu kabli. Wybierz się na osłuch i posłuchaj co Ci pasuje. A co do cen wal do Blackninja.
 
Ostatnia edycja:

marcin86

New member
Kolega Blackninja jest mocno polecany na tym forum, więc chyba faktycznie robi magiczne ceny, napiszę do niego tak jak radzicie:) Nie wiem jeszcze o co chodzi z tym przepinaniem, domyślam się że kable głośnikowe z ampli do wzmacniacza :) Kupując etapami faktycznie można na takim głośniku centralnym kilka stówek oszczędzić, centralny nie wpłynie mocno na jakoś słuchanej muzyki czy oglądanego filmu?

Przeglądam teraz różne strony z KD i mam pytanie czy jest sens sugerować się takimi połączeniami jak tam mają gotowe zestawy np.
Yamaha RX-V473 + Dali Zensor 5 + 1 + Vokal

Denon AVR-1713 + Mission M35i + M30i + M3C2i

chodzi mi o to, żebym mniej więcej obrał kierunek co z czym połączyć. Czy te zestawy na stronach są dobrane tylko żeby sprzedać, czy faktycznie razem tworzą "jedność"?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Centralny nie wpłynie na słuchanie muzyki bo będziesz jej słuchał tylko na frontach. Na kino brak centralnego już wpłynie. Idą na niego głównie dialogi. Jak nie będziesz go miał będą szły na fronty. Jak się uda to kupuj cały zestaw 5.0. Jak finansów braknie 4.0. - tragedii nie będzie.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Kolega Blackninja jest mocno polecany na tym forum, więc chyba faktycznie robi magiczne ceny, napiszę do niego tak jak radzicie:) Nie wiem jeszcze o co chodzi z tym przepinaniem, domyślam się że kable głośnikowe z ampli do wzmacniacza :) Kupując etapami faktycznie można na takim głośniku centralnym kilka stówek oszczędzić, centralny nie wpłynie mocno na jakoś słuchanej muzyki czy oglądanego filmu?

Z przpinaniem chodzi o to że jeżeli nie kupisz ampli z pre-out ( wyższe ceny) to jesteś zmuszony po kupnie wzmacniacza, do przepinania kabli ( jak kolega zasugerował z bananami 30s) lub dokupienie dzielnika za 420zł. Samemu trzeba przemyśleć co warto kupić? Każdy z głośników jest ważny w systemie KD, i każdy pełni swoją funkcję.

P.s. Na aukcjach polecane są zestawy które się złabo sprzedają, czyli lepszy ampli a gorsze kolumny, lub odwrotnie. Napisz do Blackninja a nie pożałujesz. Ja sam od kolegi kupiłem nie jeden klocek i jestem super zadowolony:)
 
Ostatnia edycja:

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Zestaw Yamaha + Zensor warty rozważenia. Tylko 473 będzie za słaba. Minimum 673. Ostatnio widziałem zestaw Yamaha 673 + Tannoy Mercury V4+V1 + VC za koło 4k - myślę że też warty rozważenia.
 

marcin86

New member
P.s. Na aukcjach polecane są zestawy które się złabo sprzedają, czyli lepszy ampli a gorsze kolumny, lub odwrotnie. Napisz do Blackninja a nie pożałujesz. Ja sam od kolegi kupiłem nie jeden zestaw i jestem super zadowolony:)

Do Blackninja z pewnością napiszę tylko chciałbym wiedzieć mniej więcej o co go zapytać, jak upatrzę jakiś zestaw to będzie też łatwiej, pewnie też doradzi dobrze.

Jak zabieraliście się za kupno swoich sprzętów, myśleliście żeby np. dozbierać jeszcze i kupić czy mieliście ustalony budżet np. 5 tyś i teraz kupuję?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak ja kupowałem kolumny to najpierw myślałem o Jamo 606 -(zestaw za koło 1500zł) wstrzymałem się z zakupem z 5 miesięcy i kupiłem Roth Oli 4010 (za trochę ponad 3k) i nie żałuję.
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ta Yamaszka 773 nie bedzie zla, a z pre outem da Ci spokój. Rozwiazania, jakie proponuja koledzy nie są złe, ale sam musisz sie zastanowic, czy 420 zl wydac na dzielnik, czy dolozyc do sprzetu.
W przypadku audio warto rozbudowywac zestaw stopniowo, zawsze wyda sie jednak trochę wiecej niz bylo w planach. Jesli nie spieszy sie z zakupem zetawu to zrob jak wyzej, czyli ampli, fronty, potem tyly, central, na koncu sub. Jesli dobrze ustawisz fronty bardzo ladnie wysrodkują dialogi i central mozesz sprawic nawet na koncu.
Wiekszosc z nas kupila u Blackninja :eek:k:
Ja tez mialem na poczatku przyjety budzet 5 tys na ampli i 5.1. Po prawie 2 latach odsluchow wyszło jak zwykle.
zacznij od Oli, Zensor 5, Monitor Audio MR 4 i pozostałe propozycje, concepty i Kefy 5 też fajne.
 
Ostatnia edycja:

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja tez mialem na poczatku przyjety budzet 5 tys.

Nawet mi nie mow, ja kiedys mialem zalozony budzet obecnego centralnego. Chore to malo powiedziane :)
Z doswiadczenia, jedno jest pewne - zawsze lepiej kupowac na raty dobierajac stopniowo lepsze komponenty.
Moze to potrwa dluzej, ale zaprocentuje. Chyba ze ktos dysponuje na dzien dobry wysokim budzetem.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Do Blackninja z pewnością napiszę tylko chciałbym wiedzieć mniej więcej o co go zapytać, jak upatrzę jakiś zestaw to będzie też łatwiej, pewnie też doradzi dobrze.

Jak zabieraliście się za kupno swoich sprzętów, myśleliście żeby np. dozbierać jeszcze i kupić czy mieliście ustalony budżet np. 5 tyś i teraz kupuję?

Ja miałem kasę na kupno nawet Oli 40, ale pewnien mądrzejszy kolega mi to wyperswadował z głowy:) I teraz widzę że miał rację. Kupno za dużych i mocnych kolumn to też nie jest dobra droga. Oli 30 sporo potrafią i na moje warunki to jest max. Z audio to jest tak, że idziesz do salonu z pewną sumą pieniędzy i z pewnymi pewniakami do odsłuchu, a wracasz zupełnie z czymś innym i o 1k biedniejszy:) Ja chciałem kupić wzmak do 2k, a najlepiej do 1500zł. Jak posłuchałem to kupiłem klocek za ponad 2k:)

Nawet mi nie mow, ja kiedys mialem zalozony budzet obecnego centralnego. Chore to malo powiedziane :)

No toś przegiął:) Ale jak to mawiają " Bogatemu wolno":) (żart). Ja też na swoje warunki materialne mocno nadwyrężyłem budżet, ale jak piszemy, to już uzależnia i się idzie za ciosem. Niestety, jak się człowiek zagłębi w audio to zawsze się znajdą jakieś rzeczy które warto dokupic czy poprawić brzmienie. To jest jak nałóg.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Ja rat nie lubie, bo tam gdzie niby 0% to nie ma tego co chce, a tam gdzie jest to ok. 10%, wiec nie mam nigdy ochoty oddawac komus tyle kasy za free. Owszem, tam gdzie mozna to biore.
Nie chcialem tez kupowac stopniowo, bo balem sie, ze z moim bardzo powolnym oszczedzaniem nie dozbieram do zestawu 5.1, a serię wycofają i zostanę na lodzie (Po JBLach naplalem sie na Cantony, a Ci nawet raz na rok wprowadzają nowe serie).
Z tym zalozonym budzetem to jest tak, a przynajmniej u mnie tak bylo;
Mialem zestaw plasika za 1000 zł. Nadejszła era HD i człowiek kupil pierwszy płaski telewizor. Znalazlo sie takie forum, gdzie czlowiek sprawdzał, czytał i zdobywał wiedze oraz informacje. Skoro jest juz obraz HD to wypadaloby mie tez dźwiek HD. Pomyslal, skoro plastik za 1000 zł daje rade z DVD, to pewnie 5 tys wystarczy na 'prawdziwe kino". Znow czlowiek czytal opinie, gdzie achom i ochom nie bylo konca dla zestawow pewnej marki. Mysłał sobie, wow, to teraz bedę miał jak w kinie. Po pierwszym odsluchaniu szczęka opadła, bynajmniej z zachwytu. Wiec szukasz innego, wyzszego, a co za tym idzie drozszego. I tak leciały miesiace az czlowiek znalazl swoje brzmienie, a wlasciwie kompromis miedzy ceną a wymazonym brzmieniem, bo moznaby tak dalej, gdzie owszem, brzmialo lepiej, ale budzet niepozwalal.
Dlatego zawsze polecam odsluchy, bo mozna sie niemiło rozczarować. Do kina chodzę bardzo rzadko, moze jak kobita mnie wyciągnie (tylko ,ze ona chce isc do kina, a nie na film), ale wiem, ze teraz nie czuję zadnego niedosytu w domu.
 
Ostatnia edycja:

marcin86

New member
Ta Yamaszka 773 nie bedzie zla, a z pre outem da Ci spokój.zacznij od Oli, Zensor 5, Monitor Audio MR 4 i pozostałe propozycje, concepty i Kefy 5 też fajne.
Trochę tez zestawy kosztują, ta Yamaha 773 fajna ma dużo funkcji. Przesłucham te kolumny, o których piszecie. Znając życie to pewnie budżet przekroczę, tylko teraz kwestia co mi wpadnie w ucho, czy kupię ampli i fronty lepsze czy od razu całość 5.0. Fajnie, że są ludzie którzy chętnie dzielą się swoim zdaniem i pomagają obrać jakąś drogę. Im bardziej zgłębiam się w tematy na forum, tym bardziej mnie to pochłania. Budżet nie jest zły więc może bym się pokusił o ampli na raty np., a kolumny kupić za całość. Tylko weź to żonie wytłumacz :wink: Polecicie może jakiś jeszcze ampli?

Nie chcialem tez kupowac stopniowo, bo balem sie, ze z moim bardzo powolnym oszczedzaniem nie dozbieram do zestawu 5.1, a serię wycofają i zostanę na lodzie (Po JBLach naplalem sie na Cantony, a Ci nawet raz na rok wprowadzają nowe serie).

Też się tego obawiam, trochę czasu zbierałem te fundusze. Jednak kolumn chyba tak szybko nie wycofują, jak np. ampli?

Odkąd wystartowałem z poszukiwaniem kina, wiele rzeczy się dowiaduję, np. muzyka znana mi była w formacie mp3, itp. Poczytałem trochę no i znalazł się FLAC, słuchawki na uszy ulubiony kawałek w mp3 i flac no i szok, dźwięki jakich nie słyszałem wcześniej się pojawiły. Zostanę, członkiem tego forum na długo, wszystkiego można się tu dowiedzieć, poradzić. Lubię czysty dźwięk i ładny wyraźny w muzyce, w kinie dobre efekty muszą być. Przed tym forum oglądałem tylko strony sklepów internetowych gdzie są już złożone zestawy jakiś ampli i kolumny, ale myślę sobie, że są pewnie ludzie, którzy też się tym pasjonują i pomogą wybrać no i jest to miejsce tutaj. :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry