Kino domowe pokój 16m2

Witam
Jak w temacie potrzebuje zmienić kino domowe (aktualnie Klipsch RF82II RC62II RS52II + Denon 3312) na coś mniejszego do pokoju 16m2. Sprzęt ma być mniej więcej wykorzystywany 60% filmy 40% muzyka. Muzyka praktycznie każda. Cena za zestaw samych kolumn powiedzmy do ok 7000 zł
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Kwota już zacna, więc nie rozumiem Twojego dylematu?:) Możesz kupić każde z kolumn w tym przedziale cenowym, z tym że dwa rozmiary mniejsze. Amplituner rozumiem że zostawiasz? Z kolumn mogą byc również Klipsch tylko np. RF 52, Paradigm Monitor 7v.7 jesli ma być nadal dynamicznie, lub coś z Monitor Audio, Dali itd jeśli wolisz więcej spokoju. Kwestia co Ci się podoba, jakie brzmienie lubisz.
 
Właśnie nie wiem jakie wybrać żeby było w miarę dynamicznie. I żeby rozmiarowo nie były za duże. Czy przetworniki 13 cm wystarczą i dobrze zagrają basem czy może brać coś ciut większego. Jak możecie podać konkretne modele które dobrzy, by zagrały w takim pomieszczeniu i krótko je scharakteryzować.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Ja mam na tym samym metrażu kolumny na 13-tkach i basu jest wystarczająco z samych kolumn. Wszystko zalezy jak jest kolumna zestrojona. Mnie bardziej od Klipsch zawsze pasiły Paradigm Monitor ( do tego pomieszczenia 7v.7), mają mocny bas i są dynamiczne, do takiej szybszej muzyki. Co do BR to ja mam od ściany ok 25cm i spokojnie to wystarcza.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Osobiście bym wstawiał Zensor 5, bo takie kolumny są dedykowane do tej wielkości pomieszczeń. Tylko to zupelnie inne brzmieniowo kolumny od Klipsch, więc nie sugeruj się tutaj przednim BR tylko idź i odsłuchaj. Do stereo w takiej wielkości pomieszczeniach i większych wystarczają nawet kolumny podstawkowe, a w kinie po to jest subwoofer aby to on przejmował pałeczkę za najniższe tony.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Powiem Ci jak to jest, bo wielu z Nas już wyrosło z tej manii wielkości;) Kiedyś jak kupowalem pierwsze kino, to też nie patrzylem na walory brzmieniowe tylko interesowala mnie cena, wygląd i wielkość kolumn. Przypominam że mam metraz taki jak Ty. Sądziłem że im większa kolumna tym lepsze brzmienie, lepszy bas i ogolnie wszystko na plus. W tamtym czasie kupowalem Jamo S606 ale też mocno myslalem nad większymi S608. Po czasie się okazalo że to wszytsko czym się sugerowalem to można o kant d..y rozbic i po 8 miesiącach sprzedalem te kolumny na rzecz sporo mniejszych Roth Oli 30. Wczesniej miałem jeszcze Kody 806, ale przemilczmy ten temat:p Jamo s606 były za duże do mojego salonu, przytłaczaly go i do tego kiepsko grały. Teraz pomimo sporo mniejszych kolumn i jak wspomniałeś przetworników 13 cm wiem co to bas. Jest wtedy kiedy potrzeba, nie meczy, nie dudni. Czasami wieczorem jak oglądam film na rozsądnycm poziomie głośności, to nawet by mi nie przeszkadzal brak subwoofera. Oczywiście to nie jest taka klasa jak porównanie Zensor 5 i 7, ale w malym pomieszczeniu akustyka sprawia różne psikusy. Z subwooferem miałem podobnie i z konstrukcji band pass zmieniłem na zamknietą, i pomimo że ciśnienie jest mniejsze to bas jest lepszej jakości i również nie mam już tego denerwującego buczenia. Podejrzewam że z Zensor 7 też by źle nie bylo bo to dobre konstrukcje, ale na 16 mkw nie wykorzystasz ich potencjału, więc po co przepłacać. Róznicę w cenie lepiej dołożyć do lepszego subwoofera lub osobnego wzmacniacza stereo. Producenci po to produkują rózne wielkości kolumn żeby sobie dobrac pod daną wielkośc pomieszczenia. W salonie też może być róznie, bo logiczne że jak koleś Ci puści jedne i drugie na 30 mkw to Zensor 7 lepiej wypadną, ale u Ciebie już Zensor 5 by były odpowiednie. Ja jestem zadowolony że wybrałem Oli 30, chociaz podobnie jak Ty myslałem nad większymi Oli 40. Koledzy z forum nawet potrafili zamieniać podlogowe na podstawkowe i tez Im niczego nie brakuje.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Nie powinno, ale jak pisałem są różni ludzie na forach i jednemu wystarcza bas z kolumn podstawkowych a inny na taki metraż wstawia kolumny pokroju RF 82. Mnie i wielu innym jak widzisz w zupełności by wystarczyły:) Może napiszę w ten sposób, bo nikt nie siedzi w Twojej głowie. Jeżeli lubisz dobry, czysty dźwięk, bez przesadnego efekciarstwa i grania skrajami pasma czy uwypuklania nadmiernie basu to będzie dobrze, ale jeżeli jesteś pokroju gości co lubią jak im się flaki wywracają od basu i nie interesuje ich dalsze pasmo, cenią jedynie żeby było bardzo mocno i glośno to szukaj innych kolumn lub wstawiaj sporo większe. Skąd ogólnie jesteś?
 
Do góry