kino domowe instalacja

luka80

New member
Witam

jestem na etapie instalacji w nowym domu, również instalacja KD, mam pytanie jakich użyć kabli do głośników?, odległość od amplitunera do tylnych głośników około 6-7m, przejdą wylewką i ścianą
na jakiej wysokości zostawić kabel do tylnych głośników (wiszące)
czy rozłożenie kolumn jest dobre? mają być w kontach ścian?
może jakieś wskazówki co do mojej instalacji?
KD max 3tys.

kinodomoweok.jpg
 

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
masz bardzo fajny symetryczny uklad. Tyly spokonie mogą byc w rogach, fronty docelowo powinens nieco odsunąć od scian, usłyszysz zmiane, poza tym dziwek z lewego frontu nie bedzie sie tak szybko odbijał od sciany bocznej.

Wysokosc tyłow okresla sie róznie, THX swoje, inni swoje, ale w praktyce minimum na wysokosci uszu siedzacego do 50-60 cm powyzej i pod katem skierowane do ucha. Problem w tym, ze przy takim zalozeniu malo ktory uchwyt scienny potrafi zejsc pod takim kątem. U mnie chyba wiszą na 1.5 m wysokosci, nie pamietam.

Do kina za 3 tys spokojnie wystarczą zwykłe kabelki max. do 10 zł za metr., 2,5 mm2 lub nawet na tyły 1,5 mm2. Pamietaj, by kable dla lewej i prawej strony byly tej samej długości. Dla bezpieczenstwa pusc je w peszlu lub jakims korytku, listwie. Jak za kilka lat zachce cis sie wymienic lyb rozbudowac to bedzie łatwiej.

Jedyne zastrzezenie to zbyt maly telewizor do ogladania z 3,5 m.
 
Ostatnia edycja:

luka80

New member
dziękuje za pomoc
wystawię kable dla frontów 1m od ścian bocznych, chyba będzie dobrze
kable będą puszczane w peszlach
co do TV to kupiony 3 lata temu, niestety na wymianę jeszcze trochę poczeka
 

luka80

New member
proszę o pomoc odnośnie gniazdek na głośniki, nie wiem czy można zastosować np takie gniazdo jak w załączniku, czy lepszym rozwiązaniem będą wypuszczone kable ze ściany? czy takie gniazda mają wpływ na jakość dźwięku, a może coś innego polecicie.
 

Attachments

  • dgl3.jpg
    dgl3.jpg
    16,8 KB · Wyś: 3098
Ostatnia edycja:

przemko77

Well-known member
Bez reklam
lepszym rozwiązaniem jest wypuszczenie kabli ze ściany ,ma to swoje uzasadnienie zarówno techniczne jak i ekonomiczne
 

czajaa22

New member
Przyłączę się do pytania. Jakie techniczne uzasadnienie masz na myśli? Nie można np zastosować gniazda zbiorczego za ampli na banany a później kable wypuszczone do każdego z głośników? Czy łączenia mają duży wpływ na utratę jakości? Przykładowo takie gniazdo Naścienne przyłącze (gniazda) głośnikowe do kina domowego 5.1, 6.2 Russound HTP-1 :: Sklep.RMS.pl (hi-fi, kino domowe, akcesoria audio-video)
Do tego oddzielnie zasilanie na listwę z zabezpieczeniem w puszcze bezpiecznikowej. Też mam niedługo remont i też się zastanawiam.
 

bagiennik

New member
Bez reklam
Takie gniazdka to tylko zbędny koszt, do tego zbędne straty w jakości sygnału.
Wypuść gołe kable (Odpowiednio długie !) ze ściany, nic lepszego nie wymyślisz :)
 

czajaa22

New member
hmm czytałem o tym trochę i na jednym gnieździe nie będzie tak dużych strat nie wiem polecają tez takie gniazda maskujące.
Lindy 60237 Ramka naścienna na przewody przechodzące przez ścianę -1szt :: Sklep.RMS.pl (hi-fi, kino domowe, akcesoria audio-video)

Kable muszą być jak najkrótsze i równej długości na po lewej i prawej stronie co najlepiej 2,5mm. Jeśli będę chciał pociągnąć druga strefę do sypialni to kabel będzie dość długi wtedy zastosować większy przekrój?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
A gdyby kable miały przekrój 1,5mm to co wtedy ? .Teoretycznie kable powinny być jak najkrótsze aby prąd płynął jak najszybciej ,to ma tez względy ekonomiczne - mniej drutu mniej pieniędzy .O ile w głośnikach głównych (frontowych) łatwo da się tak zrobić ,to w przypadku głośników surround często jest tak, że jeden kabel jest dłuższy o kilka metrów ,co akustycznie praktycznie nie ma znaczenia
 

czajaa22

New member
No ok może i racja to napisz jakie kabelki polecasz wraz z wtykami do tego hdmi kabelki to bym sobie pozamawiał wszystko do instalacji. Na fronty 2.5mm tyły 1.5 i druga strefa coś kolo 10m kabla tez 2.5mm zgodzisz się ze mną? Czy firma brigde elite jest dobra( wtyki)?
 

przemko77

Well-known member
Bez reklam
Odnośnie kabli glośnikowych "w rozsądnych cenach" - teraz jest wyprzedaż można kupić Qed 42 strand w cenie 3zł /mer - to podstawowy przewód bez udziwnień jeżeli ktoś nie ma pieniędzy na przewody lub nie wierzy w jakość kabli to najlepszy wybór
Jest też Qed Qountur Ultra Flat w cenie 8zł /metr - to bardzo plaski kabel świetnie nadaje się pod dywan ,więc nie trzeba kuć ścian i ciągnąć długie kable
 

czajaa22

New member
dobrze na kablach nie muszę tak aż oszczędzać. Do 10 zł można wydać a ta wyprzedaż to gdzie możesz powiedzieć? co z tymi firmami co wymieniłem wyżej głownie chodzi mi o banany.
 
Do góry