Kino domowe (hdmi, upscaling) tanio - mzonka?

sulka

New member
Witam wszystkich.

To moj pierwszy post na forum, bardzo prosze o wyrozumialosc. Wiem, ze sporo z tych rzeczy, o ktore bede zaraz pytac juz sie w jakis sposob przewinelo przez to forum, ja jednak w dalszym ciagu mam metlik w glowie i nie moge znalezc zadnego watku, ktory to w jakis sposob podsumowuje i w przejrzysty sposob wszystko wyjasnia.:p

Telewizor juz wybralem (SONY KDF-50, dzieki Hawk70 i reszcie ekipy z dzialu o tylnoprojektowcach :D), HD Ready. Czas na kino domowe. Przede wszystkim ma grac, melomanem nie jestem, wiec nie bede w stanie prawdopodobnie rozroznic na podstawie brzmienia sprzetu za 2k od sprzetu za 20k ;). Nie w tym rzecz. Bardziej interesuje mnie kwestia hdmi i upscalingu, sposobu podlaczenia poszczegolnych urzadzen (dvd, komputer, konsola do gier, amplituner itd. itp.) w taki sposob, zeby 'bylo jak najlepiej i w miare jak najtaniej'. :D Laikiem jestem, wiec prosze sie nie smiac z tego co pisze, tylko od razu prostowac :cool:

Upscaling - wiem, ze dostosowuje rozdzielczosc do standardu HD (720p, 1080i), poprawia to, co nam trafia na tv np. z DVD.

1) Nie wiem, kiedy to mozna stosowac, czy dotyczy to kazdej plytki DVD, ktore bede chcial obejrzec? Czy film musi spelniac jakies wymagania, zeby to mialo sens?
2) Czy poprawa jakosci jest az tak znaczaca, ze warto o tym myslec?
3) Co z kablowka? Wiem, ze sygnal zalezy przede wszystkim od dostawcy. Pomijajac ten fakt, czy w tym przypadku rowniez mozna poprawic jakosc sygnalu?
4) Podlaczenie komputera/konsoli. Wiem o kablu hdmi-dvi. Jak z jakoscia? Czy tutaj jest potrzebny upscaler?
5) Jaka jest roznica pomiedzy DVD z interfejsem HDMI, a DVD w pelni obslugujacym format HD? Jest jakas?
6) Jak to wszystko do kupy podlaczyc, zebym nie musial co chwile czegos tam przepinac? Slyszalem o amplitunerach z upscalingiem, ktore posiadaja kilka (2:confused:;)) wejsc HDMI. Jak to sie ma do DVD z upscalingiem? Musze miec jedno i drugie, czy amplituner mi zalatwi sprawe? Czy ew. DVD z upscalingiem bedzie mi upscalowac obraz tylko z plyt, czy moze rowniez z kablowki np.? Jesli tak, to jak to wtedy podlaczyc?
7) Czy sa jakies huby HDMI? Tzn. kilka wejsc-jedno wyjscie na TV. Przepraszam za slownictwo, ale nie wiem jak to sie fachowo nazywa ;) Ew. ile cos takiego kosztuje i czy to sie jakos sprawdza?
8) Jesli sprzet ma upscaler, to czy moge juz spac spokojnie, czy powinienem jeszcze na cos szczegolnie zwrocic uwage? (jakie ma opcje, jak upscaluje, do jakich formatow itp.)
9) Co kupic? Mam an to przeznaczone ok 3k. Jest szansa (niezbyt wielka) na to, zeby ten pulap podniesc do 5k, ale to juz moze oznaczac mala wojne z malzonka :D. Nie zalezy mi na glosnikach (tzn. zalezy, zeby bylo ich przynajmniej 5.1 i zeby nie buczaly/trzeszczaly :p, jak pisalem, melomanem nie jestem), kina potrzebuje raczej do ogladania TV (powiedzmy 70%), filmow z DVD (15%) i gry komputerowe (15%), muzyki sluchac nie bede. Przede wszystkim zalezy mi na obrazie i chce byc w miare jak najlepiej przygotowany na nadejscie HD, Blu-Ray itd. itp.

Uff, to chyba wszystko... Jesli pominalem jakas istotna kwestie, to bardzo prosze o niej wspomniec. Z gory dzieki za odpowiedzi.
 

dimas

New member
witam
wczoraj troche jezdzilem po sklepach z kuzolem bo tez szukal kina i musze powiedziec ze w marketach zaczyna sie pojawiac coraz wiecej sprzetu z naklejkami HD ready HDMI itd nie napisales o co ci dokladnie chodzi dvd+ampli+kolumn czy raczej taki zestawik 3in1. moja uwage przyciaqgnal zestaw samsunga nawet ladnie gral.powinien spelniac twoje wymagania http://www.maxaudio.pl/sklep/artykul/id/10359 a jak odzielne klocki to widzalem dvd LG z wyjsciem HDMI i UPem do 1080i LG DV-9900H DivX HDMI
 

mihau78

New member
Witam,też jestem laikiem. Jak już sobie poradziłes z tym wszystkim to daj znac jak ci poszło. Ja wlaśnie kupuję - też dzięki temu forum - Sony KDF 42 " i też chcę kupić jakieś kino domowe . Nie znam się za bardzo , wiem tylko że powinno być.. . w ciemnym kolorze (wymogi domowników) i kompatybilne z tv czyli chyba to całe hdmi czy hd ready (już namieszałem?). No i tak do 1500 zł. Jakieś propozycje?
Pozdrawiam
 

sulka

New member
Generalnie nie robi mi roznicy, czy bede mial dvd+ampli+kolumn czy raczej zestawik 3in1. Efekt wlasciwie w moim przypadku ten sam, prawda?

Rzeczywiscie zaczynaja sie pojawiac w miare przyzwoitych cenach (~2k PLN) cale zestawy kina domowego. Przejrzalem to co zaproponowales i wyglada mi to calkiem sensownie, pytanie tylko takie, czy posiadanie interfejsu/zlacza HD jest rownowazne z posiadaniem opcji upscalingu? Znalazlem tez zestaw Sony HTP-1076, czekam gdzies na jakis opis, jak na razie jest tylko zapowiedz, ze kosztuje ok. 2k PLN i ma zlacze HD.

Nadal nie wiem, czy sie specjalnie szarpac na ten upscaling, czy nie?
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Posiadanie hdmi nie jest równoznaczne z dobrym lub wogóle z upscalingiem :)
50" to pewnie spore pomieszczenie, ile ma metrów, jakiej muzyki słuchasz ?
 
Ostatnia edycja:

sulka

New member
Posiadanie hdmi nie jest równoznaczne z dobrym lub wogóle z upscalingiem :)

Tak wlasnie myslalem... Wiec jak to jest z tym upscalingiem, warto? Nie warto?

50" to pewnie spore pomieszczenie, ile ma metrów, jakiej muzyki słuchasz ?
Pomieszczenie 4.7x5.2. TV na scianie 4.7, posrodku, sofa na przeciwnej.

Jesli chodzi o muzyke to glownie rocka, natomiast KD bede w 99% procentach wykorzystywal do ogladania TV/DVD/PC, raczej nie do sluchania muzyki jako takiej...
 
Do góry