Kino domowe czy zestaw stereo?

powro

New member
Witam wszystkich.
Zamierzam sobie kupić sprzęt audio i jako że zamierzam na nim zarówno oglądać filmy jak i słuchać muzyki to w pierwszej chwili pomyślałem o kinie domowym. Z początku przeznaczyłem na ten cel ok. 5k. Jeśli chodzi o muzykę to ostatnio raczej słucham czegoś spokojniejszego (jazz, pop, trochę klasyki czy filmowej… choć od czasu do czasu włączę jakieś mocniejsze rockowe czy nawet metalowe riffy ;)). Pokój ma wymiary ok. 3,3x5,2m a TV razem z przednimi głośnikami stałyby na dłuższej ścianie – co oznacza że byłyby oddalone od słuchacza ok. 2-2,5m. Natomiast głośniki tylne stałyby z boku kanapy (która jest dosunięta do ściany) i byłyby prawie przy samym uchu słuchającego.
Wstępnie wybrałem zestaw Denon 1908 + 1940 i kolumny Dali Concept 5.1. Po odsłuchaniu tego zestawu w salonie Denona byłem w miarę zadowolony, grało ładnie i przejrzyście choć może troszkę za mało basu a za dużo góry jak dla mnie. Całość zestawu łącznie z kablami i podstawkami wyszłaby ok. 8k więc znacznie ponad budżet, ale co tam – grunt to być zadowolonym :).
Wczoraj byłem w innym sklepie i sprzedawca (który sprawiał wrażenie osoby ze sporym doświadczeniem) zaproponował żebym mocno się zastanowił nad bym kinem bo w moim pokoju może to odnieść skutek inny od zamierzonego tzn. z racji małych odległości dźwięki zaczną się zlepiać i będą robić dużo hałasu a nie ładnie grać co w konsekwencji może być męką a nie przyjemnością. Zaproponował mi do takiego pomieszczenia zestaw stereo Nawet puścił mi kilka kawałków (trochę klasyki i jazzu) na kolumnach IQ3 które właśnie się wygrzewały (nie pamiętam jaka elektronika) i też zagrało to ładnie – sporo przestrzeni, dźwięk krystaliczny.
Mam pytanie czy w moim pokoju rzeczywiście lepiej zagra zestaw stereo? Jeśli tak to chciałbym kupić taki, na którym też z przyjemnością będę oglądał filmy. Sprzedawca do kwoty 5k też polecił mi ampli Denona (chyba 700) + KEFy IQ3. Zastanawiam się czy w kolumnach podłogowych np. IQ5 albo Dali Koncept 6 ewentualnie Dali Icon nie będzie więcej basu i zarówno w stereo jak i przy oglądaniu filmów zagra to lepiej? A może w ogóle skupić się na innych zestawach? Czekam na opinie i propozycje.
Pozdrawiam.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Dali to nie sa złe kolumny, po przeliczeniu moge powiedzieć, że akurat do takiego pomieszczenia :)
Amplituner z autokalibracją skoryguje odpowiednio dzwięk w pomieszczeniu. jak za dużo sopranu możes zpomyśleć o elektronice HK, która dodatkowo ma więcej basu.
 

powro

New member
Całe pomieszczenie ma ok 17m więc to całkiem sporo, ale wszystkie glosniki bylyby rozstawione na ok 7m... i boje sie ze to troche za malo przestrzeni :confused:
Podobno apmli stereo w tej samej klasie grają lepiej niż KD więc może warto się nad tym zastanowić. Generalnie Concepty z Denonem 1908 mi się podobały więc po świętach umówię się na odsłuchy DRA-700AE albo DRA-500AE z Dali Concept 6, Iconami i KEFami ... i może jeszcze jakimiś innymi żeby porównać jak taki zestaw wypada w porównaniu do aplitunerów KD.
Pozdr,
 

buli107

New member
Potwierdzam, dżwięk w kinie rewelacja, stereo też gra super.Ilość i jakość basu wręcz niesamowita.
Wysterowanie kolumn konieczne a różnica ZASADNICZA. HK poradził sobie z tym rewelacyjnie.
 
Ostatnia edycja:

powro

New member
Mówicie że HK z Dali zagra dobrze ?
Jeśli tak to jaki polecacie aplituner stereo a jaki do KD? - może uda mi się coś posłuchać z tej konfiguracji.
Od razu mówie, że chciałbym się zamnkąć ze wszystkim (łącznie z kablami, podstawkami itp.) w 8k a jak sie uda to i mniej ;)
 

Mabri

New member
powro - to czy chcesz słuchać dźwięku w stereo czy 5.1 musisz sam zdecydować. To nie jest alternatywa.
Jeżeli stereo, to stereo, jeżeli 5.1 w mniejszym pomieszczeniu, to kupujesz po prostu mniejsze zestawy głośnikowe.
HK - to elektronika, która wybitnie nadaje się do kina domowego. Do małego pomieszczenia ewidentnie niewskazana. Jeżeli szukasz zestawów bardziej uniwersalnych radziłbym sięgnąć do Denona, Onkyo czy Marantza.
 
Do góry