Kino domowe 5.1 - duży salon

peter-s

New member
Hej!

Moje ostatnie doświadczenia z systemami kina domowego skończyły się gdzieś 10 lat temu na zakupie gotowca Onkyo hr-758 z głośnikami z ibood. Wrzuciłem to do salonu około 15m2 i gra to tak sobie (chyba za dużo basu, dźwięk i dialogi są zbyt tępawe, brakuje soczystości). Drugi raz nie podejmę się sam takiego wyzwania, stąd proszę o pomoc.

Sytuacja lokalowa się polepszyła i do dyspozycji mam salon jak w załączniku. Dom jest na etapie budowy, więc mogę dowolnie zaplanować wszystko i rozprowadzić przewody. Pragnę nadmienić, że więcej przestrzeni na salę kinową z projektorem chce zrobić na poddaszu. W salonie chciałbym mieć zestaw w budżecie do 6-7k PLN, którego głównym zadaniem będą filmy, bajki i seriale (65%), muzyka (30%, bardziej tło do kolacji i imprez rodzinnych) i może kiedyś konsola (5%). Nie upieram się przy systemie 5.1, ale do filmów to chyba konieczność.

audio-salon.png



Parę wymagań:
- Głośniki muszą być wiszące ze względu na meble, przy czym centralny może stać na szafce RTV.
Amplituner raczej płaski niż "buła" jak Onkyo hr-758.
- Jedyne dwa sensowne miejsca na suba to miejsce w rogu za kanapą (niebieska linia przerywana, oraz miejsce przy schodach (tutaj więcej swobody).

Pytania:
1. Jaki zestaw głośników i amplituner ogarnie taki salon?
2. Głośnik centralny i frontowe będą z jednej strony ograniczone ścianą i oknem tarasowym a drugiej kominkiem. Czy nie będzie miało to mocno negatywnego wpływu na dźwięk? W jakiej odległości od ścian bocznych powiesić głośniki? Na jakiej wysokości powiesić głośniki frontowe - np. wysokość głowy?
3. Głośniki surround będą wisiały na ścianie, czy +/- 50cm nad głową będzie ok?
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Jesteś na etapie budowy to może głośniki montowane w ścianie?
Wysokotonowe na wysokości uszu słuchacza. Różnica poziomów pomiędzy wszystkimi głośnikami oprócz suba nie powinna przekraczać 60cm.

Zastanów się czy nie zainstalujesz u siebie np. Harman Citation BAR-SURR+SUB, wtedy zamiast przewodów głośnikowych przydadzą się zasilające przy surround.
 

peter-s

New member
Hej!

Dzięki za podpowiedź z tymi ściennymi, to będzie idealne rozwiązanie dla mnie.

Proszę o opinie odnośnie takiego zestawu do mojego salonu:

- Przód L/R/C - Jamo IW 425 LCR FG II (IW425LCRFGII)
- Tył L/R - Jamo IW 206 FG (IW206FG)
- Sub: Jamo IW 1060 SW (IW1060SW)

1. Jakie będzie najodpowiedniejsze umieszczenie suba:
a) za plecami słuchacza, +/- 30cm od podłogi do dolnej krawędzi suba
b) po boku słuchacza, +/- 30cm od podłogi do dolnej krawędzi suba
c) inna? jaka?
2. Jeśli dobrze czytam dokumenty, ten konkretny sub nie potrzebuje 220V?

Dzięki z góry za pomoc!
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
Sub może być wszędzie, im niższa częstotliwość tym mniej potrafimy wskazać kierunek skąd dochodzi dźwięk.

Większość amplitunerów jest pod aktywnego suba więc takiego musisz szukać, jak kupisz pasywny to będzie trzeba zakupić dodatkowy relatywnie drogi do niego wzmacniacz.
 

peter-s

New member
Sub może być wszędzie, im niższa częstotliwość tym mniej potrafimy wskazać kierunek skąd dochodzi dźwięk.

Większość amplitunerów jest pod aktywnego suba więc takiego musisz szukać, jak kupisz pasywny to będzie trzeba zakupić dodatkowy relatywnie drogi do niego wzmacniacz.

Dzięki, poszukam aktywnego w takim razie.
 
Do góry