Kino do ok. 1500zl - Pioneer czy Denon?

chemik333

New member
Witam.
Znalazłem na wyprzedazy dwa zestawy kina przecenione z okolic 2000zl na:

1. amplituner Pioneer 418 + DVD 410 + kolumny Amtech HTS 001 = cena ok. 1340zł

2. amplituner Denon AVR 1306 + DVD 1740 + kolumny Eltax (model chyba Universe) = cena ok. 1590zł

Po poszukiwaniach opinii tu na forum, oraz googlaniu wychodzi na to, że DVD Pioneera jest całkiem ok, jakieś tam tylko modyfikacje softu trzeba zrobić odnośnie zmian czcionki napisów. Niestety o samym amplitunerze znalazłem bardzo mało (wynika, że Denon powinien być lepszy), a o kolumnach Amtech to prawie nic.
Odnośnie Denona to w powyższym zestawie dość dobrze był oceniony amplituner, natomiast o DVD jest skąpo i sporo narzekań na funkcjonalność z odczytem DivX-ów. Odnośnie kolumn to większość osób pytających o Denona ma go w połączeniu z kolumnami Jamo, a pytania odnośnie sprawowania się Eltaxa pozostają bez odpowiedzi.
Z tego co doczytałem to przednie kolumny Amtech HTS 001 są dwudrożne, natomiast Eltax Universe są trzydrożne. Poza tym moc obu zestawów jest podobna (10 W w tą czy nazad chyba nie ma wielkiego znaczenia).

Niestety nie ma możliwości rozkompletowania zestawów - albo całość albo nic. Zestaw miałby być połaczony z TV Panasonic TX-P42X10E (3x hdmi, jedno zajęte przez PC). Docelowo zestaw miałby stać w otwartym salonie o powierzchni ok. 35m2. Dotychczas nie miałem żadnego zestawu kina - oglądałem wszystko na komputerze z dzwiękiem 7.1. Ostatni zakup plazmy zaskoczył nawet mnie ;) W sumie kino nie jest mi na gwałt potrzebne, ale jako że cena wydaje mi się okazyjna, to mogę kupić. Owszem, jak napiszecie, że za tyle to lepiej samemu poskładać z trzech różnych rzeczy to poczekam i tak zrobie, choć oczywiście tutaj byłoby mi łatwiej, ponieważ wszystko jest już dobrane. Audiofilem jakimś wielkim nie jestem, ale potrafię (tak mi się wydaje) odróżnić w miarę dziadowski dźwięk od lepszego. Jak się domyslam po powyższych zestawach jako, że nie są z plastiku ;) to nie ma co się spodziewać dziadowskości, ale może są jakieś specjalne przesłanki za tym aby dopłacić te 250zł, lub tyle samo zaoszczędzić. Brak subwoofera myślę, że nie będzie mi przeszkadzał. Przeznaczenie zestawu to filmy, TV, czasem zwykła muzyka. Odnośnie ceny to więcej płacić raczej nie zamierzam :( Wiem, że zestawy może nie są wybitne, ale na nic droższego raczej mnie nie bedzie stać. Jestem też ograniczony do zakupów w tylko jednej sieci sklepów, więc jeżeli napiszecie, że oba nie warte są zakupu, to jeszcze chyba ze dwa "nieplastikowe" zestawy we w miarę podobnej cenie się tam znajdą do porównania, jednak nie będą one z ceną obnizoną, a standardową.

Jeżeli coś mam dopisać to pytajcie, byle nie o sklep który robi promocję 8)
 

dinderi

New member
Jesli nie masz na nic lepszego, to nie masz wyboru więc wybór jest prosty.

1. 35 mkw to bardzo dużo. W takim dużym pomieszczeniu, oba wymienione zestawy zagrają "marnie".
2. To czy kolumna jest dwu-, czy trójdrożna nie ma wpływu na to, czy gra dobrze, czy nie. Tym się nie sugeruj. Idź i posłuchaj, jednego i drugiego.
3. To, że coś jest w zestawie, nie znaczy, że jest to dobrze dobrane. Dobrane jest dobrze tylko pod względem ceny. Takie zestawy są konfigurowane tak, zeby zawierały się w widełkach, o które najczęściej pytają kupujący. Zobacz ile na tym i innych forach jest postów pod tytułem "kino za 1400-1700 PLN". Te same Eltaxy widziałem w zestawach z Yamahą mimo, że Yamaha i Denon to jednak inne brzmienie.
4. Jesli potrafisz odróżnić dzwięk "dziadowski o lepszego", to lepiej posłuchaj obu zestawów, zanim kupisz. Kumpel kupił w promocji zestaw twierdząc, że NIE odróżnia dzwięków "dziadowskich od lepszych". Życie już po zakupie pokazało, że jednak odróżnia.
5. Jeśli "na nic droższego raczej mnie nie bedzie stać", to albo poczekaj i dozbieraj jeszcze conajmniej drugie tyle, albo kup ten zestaw, który Ci sie bardziej podoba, zdajac sobie sprawę z jego poważnych niedoskonałości i akceptujac je.
6. Słuch jest bardzo sugestywnym zmysłem i może sie okazać, że mimo tego co napisałem, będziesz bardzo zadowolonym użytkownikiem, jednego z wymienionych zestawów.
 

chemik333

New member
Dziękuję dinderi za odpowiedź :) W takim razie poczekam i kupię coś innego później.
A przy okazji się spytam - do tego pokoju ok. 35m2 (którego część "kinowa" - czyli która byłaby "okrążona" głośnikami - zajmowałaby ok. 2/3 jego powierzchni) to jakiej mocy / jakiego typu zestaw głośnikowy (sam głośnikowy) miałby być? Może nie od razu jakiś super wypas, ale coś w miarę porządnego. Możesz podać jakiś przykładowy link lub kilka do tego typu zestawów? Po prostu chciałbym wiedzieć w co celować w przyszłości :)

Zobacz ile na tym i innych forach jest postów pod tytułem "kino za 1400-1700 PLN".

Widziałem, ale niestety jak pisałem jestem ograniczony do oferty jednego sklepu, a odnośnie zestawów wymienionych przeze mnie to nie da za dużo się znaleźć :(
 
Ostatnia edycja:

dinderi

New member
chemik333 napisał:
Możesz podać jakiś przykładowy link lub kilka do tego typu zestawów? Po prostu chciałbym wiedzieć w co celować w przyszłości
Co najmniej Tonsil Siesta, albo Maestro II. Z tym, że jeśli Maestro i bez suba, to tylko z frontami Maestro II 180
Inna, zachodnie marki głośników pewnie najlepiej podpowie BlackNinja. ;)
Ograniczony budżet to bardzo istotny faktor w decyzjach. Więc trzeba o nim równiez myśleć.
 
Ostatnia edycja:

chemik333

New member
Ok. Dziękuję za wskazówki. A przy okazji można wiedzieć czym się sugerowałeś przy wskazywaniu ich? W sumie moc kolumn wskazanych przez Ciebie jest bardzo podobna do Eltaxów z mojego drugiego zestawu i niewiele większa od Amtechów. Jedynie pasmo przenoszone zaczyna się od 30Hz zamiast 45 dla Eltaxa, oraz 55 dla Amtecha. O to tu chodzi? Pytam, bo odnośnie funduszy to niestety jest to przykre i boję się że później wszystko może się skończyć zbieraniem kilka lat na zestaw kina... które jednak licząc nawet po najtańszych sumach wyjdzie około 2 razy drożej niż którykolwiek z zestawów o które pytałem... :(
Zaraz okaże się, że taniej będzie po środku salonu zbudować ściankę z gipsu :D
 

dinderi

New member
chemik333 napisał:
A przy okazji można wiedzieć czym się sugerowałeś przy wskazywaniu ich?
Słuchem, przede wszystkim :)
A propos, zakres częstotliwości jest pewną wskazówką, ale nie jest wyznacznikiem jakości dzwięku. Ludzkie ucho słyszy w zakresie 16-20000 Hz. I co z tego, skoro jedni słyszą "jak graja", a drudzy "że grają" :) I co z tego, że kolumna gra w zakresie np. 55Hz - 20.000 Hz, skoro poza suchymi trzaskami nie słychać z niej czasem nic innego...
Przy wyborze głośników, nie wolno kierować się tylko danymi technicznymi z folderów, bo dla przykładu B&W 802W gra w paśmie 32Hz – 28kHz, a Maestro II 180 w 30Hz - 20kHz. Czyli pasmo słyszalne prawie to samo, a jakosc dzwieku bez porównania:) Dlatego wlasnie, jako podstawe przy wyborze zestawu, wskazuję "posłuchać na własne uszy" :) Tego nie zastąpi żadna specyfikacja techniczna, żaden kolorowy folder, żadne opinie na forum.
chemik333 napisał:
Zaraz okaże się, że taniej będzie po środku salonu zbudować ściankę z gipsu :D
Tylko dobrze wygłuszoną ;)
 
Ostatnia edycja:

chemik333

New member
Ok. Zakupy już za mną :) Ostatecznie poczekałem tydzień i Denon potaniał o 250zł do poziomu Pioneera. W między czasie poszukałem sobie jeszcze trochę opinii, okiełznałem emocje "szybkiej potrzeby kupna", oswoiłem się z wyglądem mniej przypadającego mi do gustu zestawu Denona i wybrałem jego :)
Wzmacniacz jest 5x110W (przy 6Ohm) lub 5x75 (przy 8Ohm). Moc głośników to 2x100W + 1x70W + 2x40W z tym, że głośniki są opisane jako 4 - 8Ohm... :hmm:
W związku z tym, jako że w zestawie nie zauważyłem kabli do głośników, to jaki przekrój powinny mieć kable do głośników (przede wszystkim przednich)? 2,5mm2? Takie same na przód i tył? Jak odpale wszystko to podzielę się wrażeniami :)

Heh - no to czas na obiecywane wrażenia :)
Na pierwszy film poszedł jakiś bond z lat 80 przerobiony do DTS. Z efektu jestem bardzo zadowolony. W każdym głośniku słychać wyraźnie oddzielne efekty. Do tej pory jako odtwarzacza DVD używałem tylko komputer z audigy 2zs i do tego dedykowany do tej karty zestaw głośników creative inspire T7700 w układzie 7.1. Dotychczasowy zestaw i tak brzmiał bardzo ładnie, muzyka była ok, filmy tez miały dzwięk wielokanałowy, ale po wysłuchaniu tego samego z kina... ech... kompletnie co innego - po prostu ten sam film puszczony w denonie brzmi o wiele lepiej. Chodzi tu o jakąś kwestię chyba mocy i tonów jakie kino może puścić na każdy głośnik, a nie łączenie np. dzwięków surround z buczeniem subwoofera z przodu... Nie wiem, nie znam się, ale efekty bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły :)
Połączyłem wszystko kablami 2,5mm2. Trochę miałem problemów ze skonfigurowaniem wszystkiego, bo nie szło za dobrze na ustawieniach fabrycznych, ale na spokojnie z instrukcją dało radę :) Całość chwilowo stoi w pokoju 15m2 (3x5m) i zestaw ogarnia ta powierzchnię znakomicie. Za kilka miesięcy będzie przeprowadzka do większego pomieszczenia w którym docelowo będzie stał i które opisywałem wcześmniej - zobaczy się wtedy jak to będzie grało, ale z relacji kolegi, któremu kupiłem drugi identyczny zestaw i który odpala go u siebie w pomieszczeniu około 40m2 otwartym na kuchnię, dowiedziałem się, że też jest ok i kolega jest zadowolony :)
Odnośnie DVD 1740 to ładnie czyta divixy nie tnąc się, ale po kiego divixy jak w nich nie ma DTS brzmiącego tak pięknie... :)

A... jak ktoś dotrwał do końca i chciałby kupić kino domowe, to ten wcześniej wspominany Pioneer 418 + DVD 410 + kolumny Amtech HTS 001 wcześniej przeceniony z ok. 1980 na 1340 teraz jest jeszcze bardziej przeceniony i kosztuje już jakieś 1260 chyba - dzisiaj widziałem nową cenę. Też jako że już kupiłem sprzęt, to mogę zdradzić gdzie można dostać Pioneera - Warszawa, Makro na Bielanach. Po wejściu na halę kierować się od razu na prawo. Może ktoś się skusi, bo dużo słabiej grać raczej nie będzie, a jest taniej niż w wielu innych sklepach.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry