Kilka pytań odnośnie filmowania analogowego, cyfrowego, oraz kamer, w tym także m.in na temat: Blackmagic Cinema Camera

wojtek7774

New member
Kilka pytań odnośnie filmowania analogowego, cyfrowego, oraz kamer, w tym także m.in. na temat: Blackmagic Cinema Camera

Witam.
Mam kilka pytań, które w szczególności będą się tyczyć jakości nakręcanych filmów.
Może niektóre z nich, wydawać się mogą banalne, jednak nie wszystko jest dla mnie jasne.

1. Często mówi się o technologii analogowej i cyfrowej. Wtedy - zazwyczaj - rozmowa dotyczy raczej fotografii, aniżeli filmowania.
Tak więc, zastanawiam się, dlaczego do dzisiaj zachowała się w kinie technologia wyświetlania analogowego a nie cyfrowego?
Czy to świadczy o tym, że technologia analogowa jest lepsza niż cyfrowa?

Jeszcze drugie małe "podpytanie" w tym punkcie: zanim powstanie taki film który wejdzie do kin, jest on od samego początku nagrywany tylko i wyłącznie analogowo (od samego powstania)?

2. Czy to prawda, że lustrzanki potrafią nagrywać lepszej jakości filmy aniżeli profesjonalne kamery
(w tym również dobrze by było, jeśli ktoś by się wypowiedział na temat jakości dźwięku w obu przypadkach)?


3. Niedawno, przeglądając aukcje internetowe, zauważyłem takie maleństwo, które zwie się:
Blackmagic Cinema Camera.
Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć, "co to jest"? I czy jest możliwe, aby było to lepsze niż te wielkie profesjonalne kamery (bo podobno już wielkość nie ma takiego znaczenia co do jakości?) ?


4. Widziałem na forum temat, który porusza kwestie podróbek firmowych kamer.
Jak wy odróżniacie taką podróbkę od oryginału, bo rozumiem że niejeden się wkopał, i to może z niemałą sumą?

Będę wdzięczny jeśli odpowiecie na którekolwiek z pytań, tym oto sposobem może uda uzyskać się informacje na wszystkie poruszone tematy.

 
Ostatnia edycja:

joker

New member
W kamerach technika cyfrowa pojawiła się wraz z pierwszymi przetwornikami analogowo-cyfrowymi (elementy światłoczułe). Czyli w sumie bardzo dawno temu.
Obecnie technika cyfrowa jest tańsza i łatwiejsza w obróbce, wg. mnie to jest główny powód.

Nie lustrzanki nie nagrywają lepiej, bo wiem głównie chodzi o to że posiadają tańsze obiektywy, w stosunku do obiektywów stosowanych w przemyśle filmowym, a i żeby było jasne nie chodzi mi o tych co nagrywają weselopodobne materiały.

Blackmagic Design - świetna firma wprowadzająca naprawdę tanie zabawki, sam posiada kilka urządzeń tejże firmy. A co do tej konkretnej kamery, zauważ że dostarczana jest z kitowym obiektywem, który hmm niektórzy twierdzą że lepiej robić zdjęcia telefonem. Oczywiście sprawa nabiera rumieńców jeśli tylko dokupisz nie co droższy obiektyw (kilka razy droższy niż samo urządzenie), wtedy można dostać spazmów (422 i 10bit).

Ale jak to podróbek ?
Nie widziałem aby oficjalny dystrybutor sprzedawał podróbki, bo bardzo szybko by przestał być oficjalny.

Oczywiście mam nadzieje, że rozmowa dotyczyła filmowania przez duże F, a nie nagrania imienin u cioci, tudzież pierwszych kroków naszego szkraba.
 

wojtek7774

New member
Dzięki za odzew.

No tak - ale dlaczego w kinie nie wyświetla się filmów na dużym monitorze, tylko puszcza się z taśmy?

Wracając do Blackmagic Cinema Camera.

Blackmagic Design - świetna firma wprowadzająca naprawdę tanie zabawki, sam posiada kilka urządzeń tejże firmy. A co do tej konkretnej kamery, zauważ że dostarczana jest z kitowym obiektywem(...)

Aktualnie znajduje oferty bez obiektywów - trzeba dokupić, może to i lepiej.
Kontynuując temat, pod względem lepszej jakości, którą opcję byście polecali:
- kupić profesjonalną kamerę (inną niż Blackmagic) i obiektyw do niej - całość maks. do 8 tys. zł
- nabyć Blackmagic Cinema Camera i do niej zakupić obiektyw, którego cena maks. (obiektywu) to 4 tys. zł.
Gdzie lepiej na tym wyjdę. Będę wdzięczny za propozycje, która opcja lepsza, i która kamera + do niej (jaki?) obiektyw. Na chwilę obecną dużo chcę kręcić w pomieszczeniu.

Co do podróbek, to nawiązywałem do tego przyklejonego tematu w tej samej kategorii co mój temat:
Uwaga na podróbki kamer na allegro!!!
...nie napisałem, że oficjalny dystrybutor.... tylko; jak odróżnić oryginał od falsyfikatu, gdy podobno podróbki są prawie takie same jak oryginały w tych czasach...?


Oczywiście mam nadzieje, że rozmowa dotyczyła filmowania przez duże F, a nie nagrania imienin u cioci, tudzież pierwszych kroków naszego szkraba.
Tak jest.
 
Ostatnia edycja:

joker

New member
Dzięki za odzew.

No tak - ale dlaczego w kinie nie wyświetla się filmów na dużym monitorze, tylko puszcza się z taśmy?



Oj i tu się mylisz w nowoczesnych kinach projektory są już cyfrowe :) a filmy przesyłane zabezpieczoną siecią, w końcu co to dziś przesłać siecią 5TB. Oczywiście są też kina które wciąż posługują się taśmą, w każdym razie na dzień dzisiejszy więcej filmów (jak sądzę) nagrywanych jest cyfrowo, a w dystrybucji dopiero w razie konieczności naświetlają taśmy.
Zresztą filmy nie wyświetla się wyłącznie na TV ale jak zapewne słyszałeś można do tego celu użyć projektor, typowo domowe posiadają lampy o jasności do 5000 lumenów, a te kinowe nawet 10000 - 20000 lumenów.

Niestety w kwestii obiektywów do BM nie mogę ci pomóc. W każdym razie ta kamera nie jest dla amatorów moim zdaniem i wymaga nie co więcej pokory. Ale to moje prywatne zdanie i nie wszyscy muszą się z nim zgadzać.
 

wojtek7774

New member
Chodziło mi bardziej o takie zwykłe monitory (jak telewizor), a nie o projektory cyfrowe vs analogowe. :)

Nawet jeśli nie jesteś wstanie zaproponować mi konkretnych obiektywów, to którą z dwóch wcześniejszych opcji byś wybrał (jak napisałem, jak myślisz gdzie bym wyszedł lepiej na tym)?

Co do filmów nagranych za pomocą Blackmagic Cinema Camera, słyszałem że są przeogromne...
Tak się też zacząłem zastanawiać, jak się ma to w praktyce, jeśli taki film jest tak duży, to po konwersji (aby zgrać go na DVD) nie traci dużo na jakości?

Skoro masz tę kamerę, pewnie obrobiłeś niejeden film z niej. Masz może jakieś filmy w internecie żeby obejrzeć?
 
Ostatnia edycja:

joker

New member
Nie bardzo rozumiem co ty tymi monitorami?
Jeśli już to może chodzi ci o telebimy ?
One faktycznie mają niższe rozdzielczości, to proste im więcej diodek tym droższy ekran.
Nie wspomniałem że posiadam BCC, posiadam inne urządzenia tej firmy i jestem z nich bardzo zadowolony.
To normalne że lepsza jakość wymaga większej pojemności, szczególnie rozpiętość tonalna, w tej cenie (995 usd), nie ma konkurencji.
Niestety jest też łyżka dziegciu tylko 25p.

Kastracja do formatu DVD to nie porozumienie, dzięki Euro2012 wiele osób kupiło nowe TV radzę inwestycje w wyższe rozdzielczości niż 720x576.
 
Do góry