kiepski obraz z komputera po HDMI

wfr

New member
Witam
Podpiąłem do niedawnego nabytku Panasonic TH-42PVP7P komputer po DVI-HDMI (karta ATI radeon 9550) żeby przynajmniej przetestować obraz wysokiej rozdzielczości i na razie jestem rozczarowany efektem - najlepszy (tzn najmniej zły :/ ) jest w rozdzielczości 1280x720 - tv rozpoznaje obraz jako 720p, pulpit nie mieści się w całości (ale to pół biedy - z tego co już tu czytałem to chyba nie da się nic na to poradzić) ale obraz wygląda kiepsko - literki na pulpicie są nierówne, coś jak obraz na LCD w wyższej rozdzielczości niż natywna ekranu.
Myślałem że przynajmniej w rozdzielczości natywnej będzie ładnie (1024x768 wg instrukcji)) , ale tu kiszka - przy ustawienia na kompie opcji "use centered timings" która wg opisu powinna przekazywać obraz nieprzeskalowany, tv rozpoznaje go jako 1080p i wyświetla jako małe okienko na środku ekranu, oczywiście wyglądające fatalnie. Z "scale image to full panel size" jest efekt podobny ja w 1280x720. Swoją drogą wg instrukcji tv w ogóle nie obsługuje sygnału w 1024x768, więc może dlatego źle go rozpoznaje.
Zdaje sobie sprawę że skalowanie, szczególnie w dół powoduje utratę jakości, ale nie spodziewałem się że na plazmie gdzie mimo że 1024x768 jest niższe od 720p efekt będzie tak kiepski.
No i pytania:
- czy taki efekt jest normalny ? Można coś tu poprawić?
- to kwestia karty graficznej, czy tv ?
- czy podobnej jakości można się spodziewać po podłączeniu innego źródła hd jakieś satki czy blueray/HD DVD? Może błędem było kupno z myślą także o HD w przyszłości, TV z taką rozdzielczością ?

A może przesadzam - kiepski efekt widać na pulpicie, po włączeniu jakiegoś demka wygląda to całkiem fajnie, ale nie mam porównania więc nie wiem czy te zniekształcenia w praktyce znacząco psują obraz filmowy.
 

dnc

Moderator
VIP
Generalnie plazma nie ma takiej ostrości przy stałych obrazach jak LCD. Jeśli szukasz jakości obrazu PC to tylko monitor LCD. Plazma z natury rzeczy lepiej działa z sygnałem video. Zwłaszcza HD. Jeśli zatem chcesz oglądać filmy to Twój tv jest jak najbardziej OK. Jeśli natomiast szukasz czegoś do podłączenia i pracy na komputerze to zdecydowanie polecam LCD. Komfort pracy jest zdecydowanie lepszy.
Czy próbowaleś puszczać filmy z DVD na PC? Jaki jest obraz? Myślę, że lepszy. Masz jakieś materiały HD na PC? Puść je sobie a zobaczysz różnicę. Ja mam starszy model, ale HD wygląda bardzo dobrze lub wyśmienicie (zależne od źródła)
Poniżej mam link do FAQ o PV60, ale jest tam kilka uwag odnośnie parametrów pracy dla PC.
 

void*n

New member
wfr napisał:
Może błędem było kupno z myślą także o HD w przyszłości, TV z taką rozdzielczością ?

A może przesadzam - kiepski efekt widać na pulpicie, po włączeniu jakiegoś demka wygląda to całkiem fajnie, ale nie mam porównania więc nie wiem czy te zniekształcenia w praktyce znacząco psują obraz filmowy.

Mam tą samą plazmę. Ostatnie 20 godzin to walka z rozdzielczościami i sterownikami (dla odmiany nVidii, 84.00), które są ewidentnie zwalone i potrafią generować na ekranie takie cuda, że dopiero przełączając dość nonsensowne opcje (np. każąc traktować wyjście nie jako HDTV, ale monitor LCD a la DVI) udało mi się odpalić grę w fullscreenie tak, że np. prawe 2/3 ekranu nie jest np. zupełnie czarne. :eek: Możesz więc uważać się za szczęściarza. Co do centrowania puplitu, to w sterownikach nVidii jest opcja odnośnie overscanu, które pozwala zmniejszyć puplit o te kilkadziesiąt pikseli i wszystko sie dobrze wpasowuje w ekran. Aha, bardzo ważne są opcje aspektu w telewizorze. Zmarnowałem mnóstwo czasu zanim zauważyłem, że tylko w trybie "16:9" wynik jest akceptowalny, pozostałe (auto,itd) nie wypadają tak dokładnie - a szczerze mówiąc to wręcz jakoś biednie.

W końcu obraz stał się zadowalający. Oczywiście NIE NATYWNIE. Tzn jest to pomniejszone 1280x720, a nie 1024x768, bo ta rozdzielczość faktycznie dziwnie jest rozpoznawana przez TV (u mnie powoduje przełączenie TV w 1080 - wtf?). Jednak końcowy efekt gry odpalonej w fullscreen powalił i nie zamierzam dalej akademicko drążyć problemu natywnego mapowania pikseli 1:1 i szarpać się ze sterownikami od notebooka (zwłaszcza, że serwis laptopvideo2go chwilowo leży). Gra to stary FPS, który na moim monitorze LCD wyglądał jak gra sprzed 5 lat. A na plaźmie po prostu powala.

Co do filmów to rewelacja, choć uważam, że najlepiej wychodzi skalowanie sygnału HDTV 1080p do plazmowego 1024x768. Wydaje mi się, że obraz jest najostrzejszy. Trailery HD są piękne. Na przykład trailer HD Narnii (z linku na tym forum) miażdzy sygnał z samego filmu na DVD, więc o oglądanie HD się nie obawiaj. Szczerze mówiąc chętnie bym zobaczył jakiś software'owy player DVD z nieco ambitniejszymi funkcjami upscale'owania (jak to się nazywa po polsku?) sygnału DVD do wyższych rozdzielczości. Te domyślne algorytmy skalowania do fullscreen to wyglądają jak patenty z czasów chipu Voodoo-1. :rolleyes:

Ostatnia rzecz to sam piksel. IMHO to nie jest tak precyzyjny prostokącik jak w LCD, więc nawet gdyby zmapować 1:1, to nie będzie to to samo co na LCD (pomijając nawet kwestię zwalonej skali przez prostokątne piksele).

Tak więc nie obawiałbym się o gry/dema/filmy. To wygląda świetnie i doskonale działa. Byłem zdziwiony jak ładnie pomiędzy pikselami matrycy przejeżdzają w scrollach bardzo drobne elementy - detal nie jest gubiony i przeliczanie sygnału 1080p do możliwości matrycy wyraźnie zostało przemyślane. Co do samej rozdzielczości to niestety na pewno tak jest, że 1024x768 nie da nam tego co fullHD czy nawet to HDReady LCD. Z tym że żeby widzieć takie pikselowe różnice musiałbym siedzieć chyba bliżej niż metr od ekranu.

Ciesz się więc spokojnie swoim Panasonic'iem, bo to dobry wyświetlacz.

Pozdrawiam,
Krzysiek
 
Do góry