Kiedy wreszcie będzie test OPTOMA 3D-XL ?

r.poz

New member
Podlączylem kilka razy 1.3b oraz 1.4 i naprawde 1.4 robi wieksze wrazenie w 3d. Wzorowalem sie dokladnie na tych samych scenach w KZ3 3d . Glebia oraz wyrazistosc przedmiotow jest zauwazalna odrazu po zmianie na 1.4. Teraz naprawde jest 3D !! Polecam

Witam,

Biorąc pod uwagę 3D-XL, Twoje odczucia mogą być spowodowane:

1. Złą synchronizacją 3D w projektorze. Losową synchronizację należy poprawnie ustawić w projektorze korzystając z opcji "Inwersja 3D" w czasie rozpoczynania odtwarzania każdego materiału 3D. Przy nieprawidłowym ustawieniu też będzie wrażenie 3D, jednak to, co powinno być bliżej jest dalej, a obiekty umieszczone dalej, odbieramy jako bliższe. W rezultacie pojawia sie odczucie dyskomfortu podczas oglądania, i brak prawdziwego wrażenia 3D. Jeśli nigdy nie ustawiałeś ręcznie opcji Inwersji 3D w projektorze, to jest to najprawdopodobniejsza przyczyna Twojego problemu.

i/lub

2. Po wykryciu przez PS3 odbiornika 3D, system PS3 prosi o podanie przekątnej Twojego ekranu w calach. Być może za każdym razem ustawiłeś przypadkowe wartości, a przez to PS3 różnie dostosowuje paralaksę w grach, potęgując lub minimalizując wrażenie głębi 3D.

i/lub

3. Okulary przestały działać podczas oglądania - zdarzyło mi się to raz (i nie znam przyczyny takiego zachowania).

Podsumowując, wykluczyłbym kabel jako przyczynę problemu, jeśli oba kable są prawdziwymi kablami "High Speed". Posiadając kabel typu "Standard", raczej niczego byś nie zobaczył przełączając na tryb wyższy niż 1080i 60Hz - czyli np. na tryb 1080p 60Hz.

Pozdrawiam,

RadekP
 

SERAFIN2007

New member
Witam, moglbys w prostrzy nieco sposob wyjasnic mi pkt.2 i 3 prosze. Jaka jest kolejnosc postepowania zeby poprawnie odtworzyc gre w 3d ? pkt2 najpierw wlaczam gre , potem wlaczam 'invert' a potem dlp-link ?? czy ma naczenie kiedy wlaczam okulary? pkt3 to juz czarna magia ; )) wogole nie mam pojecia gdzie ustawic wielkosc ekranu.... ( mam 92" ) Sorry za łopatologie ale jestem jeszcze zielony w 3d a chcialbym cieszyc sie nim w pelni razem z Wami ; )) Dzieki za podpowiedz i za wyrozumialosc . Pozdrawiam serdecznie
 

SERAFIN2007

New member
Jeszcze jedno, mam ustawienia na 720p60 w konsoli , a moze powinienem cos jeszcze przestawic w PS3 ?? Jakie sa najlepsze ustawienia( PS3 , Optoma hd65) do jak najlepszego efektu ? Bardzo jeszcze raz dziekuje
 

r.poz

New member
Konfiguracja PS3 z 3D-XL krok po kroku

Witam,

Jaką masz wersję firmware w PS3? Powinieneś mieć najnowszą - 3.66, a przynajmniej 3.50.
Bez tej konkretnej informacji nie ma co podchodzić do 3D w PS3.

Aby prawidłowo ustawić tryby wyświetlania 3D, musisz podjąć kilka kroków:

1. Włącz projektor, włącz 3D-XL ustawiając odpowiednie wejście HDMI (do wyboru są tylko dwa)
2. Włącz PS3. Jeśli widzisz obraz z konsoli wejdź do ustawień: Settings -> Display Settings -> Video Output Settings.
3. Wybierz HDMI i wybierz opcje automatycznego wyszukiwania (opcja Automatic).
4. Wybierz wielkość Twojego ekranu w calach. Jeśli możliwość wybrania wielkości ekranu się nie pojawiła to znaczy, że odbiornik 3D nie został wykryty.
5. W rezultacie powinieneś otrzymać ekran podobny to tego:

settings_1.png


Najważniejsze abyś widział tryby 720p (3D) oraz 1080p (3D)
Jeśli nie widzisz tych dwóch trybów i nie miałeś możliwości wybrania wielkości ekranu, to znaczy, że coś jest nie tak (może źle wybrane wejście HDMI w 3D-XL, albo kiepski kabel HDMI, ewentualnie nieprawidłowe połączenie całości).

6. Jeśli wszystko poszło prawidłowo, to możesz oglądać filmy Blu-Ray 3D oraz grać w gry 3D (jeśli posiadają taką opcję).
7. Jeśli już włączyłeś grę 3D lub film 3D, powinien się pojawić na ekranie w górnym prawym rogu zielony napis '3D', a projektor powinien ustawić tryb wyświetlania na 720p 120Hz. Obraz powinien się rozjaśnić, co oznacza załączenie DLP-Link. Jeśli tak się nie stało to prawdopdobnie musisz włączyć opcję 3D w menu projektora.
8. Włącz okulary, które dostałeś wraz z 3D-XL. Prawidłowo włączone okulary powinny skompensować nadmiar światła tak, aby kolor czarny widziany przez okulary znów był czarny a nie szary.
9. Teraz jedna z ważniejszych rzeczy - ustawienie inwersji 3D w projektorze:
10. Jeśli czujesz dyskomfort przy oglądaniu obrazu 3D, przełącz inwersję 3D w projektorze (musisz znaleźć tą opcję w menu projektora). Niestety trzeba "wyczuć" prawidłowe ustawienie inwersji.

Pozdrawiam,

RadekP
 

pabbllo

New member
U mnie jest inny problem. Wersja PS3 3.66, a po podłączeniu i włączeniu SBS na Xl-u ekran rozjeżdża się w ten sposób, że zaczyna się z prawej strony i wychodzi z lewej, zarówno w menu jak i w grze. Ustawienia już wszystkie możliwe. Może to niewłaściwy update HD65? Czy ktoś tak miał?
 

r.poz

New member
To normalne zjawisko przy trybie SBS. Jednak PS3 w menu, w grach i filmach Blu-ray 3D nie korzysta z trybu SBS (menu PS3 jest 2D). Wyłączenie trybu SBS powinno rozwiązać problem. SBS jest używane obecnie jedynie w sygnale telewizyjnym, lub w materiałach wideo specjalnie przygotowanych do trybu SBS.

Pozdrawiam,

RadekP
 

Jarek28

New member
Witam jestem tu nowy, mam pytanie zamierzam kupic projektor 3D LED np:Vivitek Qumi lub casio XJ-M250 3D DLP LED ,czy moze ktos mi powiedziec czy
Optoma 3D-XL Adapter bedzie mozna podlaczyc do jednego z tych projektorow i czy bedzie to dzialac .A moze znacie jakies inne dobre do tych projektorow 3d adaptery DZIEKUJE
 

syberka

New member
Witam.Mam pytanie-mianowicie posiadam Benq W600+ odtwarzacz sieciowy DUNE HD MAX z obsługa 3D????,zamierzam zakupić Optoma 3D XL.Czy taka konfiguracja zapewni prawidłowy obraz 3D z materiałów 3D BD lub SBS
 

jablonviolin

New member
R.poz mam do Ciebie pytanie. Przeczytałem w wątku, że wykorzystujesz projektor do gry w Playstation Move. Ja zamierzam kupic projektor i tez podłączyc pod niego Ps3 + Move. Jeszcze nie grałem zbyt duzo w Playstation Move, ale podobno aby kamera widziała Ciebie to musi byc w pomieszczeniu dosyc jasno? Odpada gra po ciemku, albo przy minimalnym świetle. Więc jak rozwiązujesz ten problem? Grasz przy zapalonym świetle/Jeżli tak to jak wygląda kwestia jakości obrazu? Nie jest za blady? Wiadomo, że projektor najlepiej wyświetla gdy jest ciemno.

Modele projektora, które biorę pod uwagę to:

- Epson EH-TW3200
- Epson EH-TW5900

Miałem juz w ręku Optomę GT750, ale musiałem zwrócic z powodu efektu tęczy.
 

r.poz

New member
Witam,

W przypadku technologii Playstation Move nie istnieje problem z jasnością pomieszczenia. Kamera nie musi widzieć postaci człowieka (w przeciwieństwie do technologii Kinect od Microsoft, choć tam kamerę też wspierają inne sensory). Kamera Playstation Move obserwuje tylko światło z kontrolera.
Zatem w tym przypadku można grać nawet w całkowitej ciemności (wydaje mi się, że im ciemniej, tym lepiej system się sprawuje).

Są jednak też takie gry, które wyświetlają obraz z kamery na ekranie, nakładając na to jakies efekty generowane cyfrowo (augmented reality), i wtedy wymagane jest oświetlenie w pomieszczeniu (np. aby na ekranie widzieć siebie trzymającego miecz świetlny zamiast kontrolera). Wtedy obraz na ekranie zapewne nie będzie już tak kontrastowy i nasycony barwami. Ja jednak nie korzystałem z tego rodzaju gier do tej pory.

Pozdrawiam,

r.poz
 

tadolboss

Member
Cześć,
mam krótkie pewnie dla niektórych - banalne pytania,
czy mając optome hd67 + przystawkę optoma 3d XL i okulary będę mógł oglądać:
- programy np.z cyfry nadawane w 2D w 3D ?? (czy przystawka przekonwertuje sygnał z 2d na 3 d ? )
- filmy z PS3 które są w 2D w 3D ?? (czy Optoma 3D-XL przekonwertuje film do 3D ???
- co to jest sbs lub hsbs - które filmy będą "chodziły" na PS3 z podpiętą optomą hd67+ optoma 3D XL ???
Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
 

r.poz

New member
Witam,

Optoma 3D-XL nie ma możliwości automatycznego konwertowania obrazu 2D do 3D.

HSBS to skrót od "Half Side By Side". SBS to w praktyce to samo. Są to dwa ściśnięte obrazy obok siebie (najczęściej upchnięte w ramkę o rozdzielczości 1920x1080 pikseli) przeznaczone dla oka lewego i prawego. Jest to format umożliwiający transmitowanie obrazu 3D przez stacje telewizyjne. Użytkownik może taki sygnał odbierać przy pomocy zwykłego dekodera cyfrowego HD. Rozdzielczość obrazu dla pojedynczego oka w poziomie maleje o połowę.

Teoretycznie wszystkie materiały HSBS/SBS powinny być odtworzone przez PS3 - to nie PS3 dekoduje SBS. Robi to 3D-XL lub jakikolwiek inny odbiornik z funkcją 3D.

Istnieje jeszcze coś takiego jak "Side by Side Full". Wtedy możemy uzyskać pełną rozdzielczość "Full HD" w 3D. Ze względu na niestandardową rozdzielczość pojedynczej klatki materiału wynoszącą 2560x720 lub 3840x1080 pikseli, ten format nie jest obecnie kompatybilny z 3D-XL ani z PS3. Obecnie nadaje się chyba tylko do odtwarzania na komputerach klasy PC, wyposażonych w odpowiednie oprogramowanie.

Pozdrawiam,

r.poz
 

tadolboss

Member
r.poz - dzięki za odpowiedź !!!
w tej chwili walczę żeby obejrzeć film 3D (SBS) ktory mam na laptopie w 3D na optomie poprzez PS3 mediaServer - niestety na laptopie film "idzie" płynnie jednak przez Media Server w momencie otwarcia pliku z filmem otrzymuje komunikat "Uszkodzone dane" przy probie skopiowania filmu na PS3 -to samo "dane uszkodzone"
Film jest w formacie .MKV
Wcześniej miałem trialera w 3D jednak przez PS3 Media Server obraz ciął się niemiłosiernie (podłączenie kablem laptopa z routerem i PS3 z routerem niewiele pomogło-obraz nadal ciął się)
Jakie jest inne rozwiązanie ???
P.S Mój laptop nie posiada HDMI
 
Ostatnia edycja:

r.poz

New member
Problem prawdopodobnie może wynikać ze sposobu zakodowania materiału wideo - i nie mówię tutaj o SBS. Chodzi o format w jakim został zakodowany (MPEG, x264, DIVX, XVID itp.). Jeśli PS3 Media Server wykryje, że format video nie może zostać poprawnie odtworzony na Playstation, to automatycznie koduje go do formatu zgodnego z PS3. Kodowanie pochłania sporo mocy procesora i pewnie procesor nie nadąża w czasie rzeczywistym zakodować obrazu - stąd to przycinanie. Można sprawdzić w logach PS3 Media Server czy materiał jest w danej chwili kodowany, lub porostu sprawdzić procent użycia procesora (w takim przypadku będzie to prawdopodobnie blisko 100%)

MKV jest tylko tzw. "kontenerem", takim opakowaniem dla danych audio/wideo. Kontener ten nie jest kompatybilny z PS3. Być może także kodowanie materiału który chcesz odtworzyć, też nie jest kompatybilne z PS3. Spróbuj z innym materiałem video, albo spróbuj zmienić kontener dla danych audio/video na M2TS (np. przy pomocy programu tsMuxeR). M2TS jest kompatybilny z PS3, i można próbować odtwarzać nawet bezpośrednio z dysku PS3.

Wszytko co powyżej, nie ma żadnego związku z SBS.

Pozdrawiam,

r.poz
 

tadolboss

Member
dzięki za odpowiedź,
z .mkv zgadza się - przerobiłem film mkv2vob-em i już jest OK.Dodatkowo wkleiłem napisy jednak zrobiłem to sposobem jak do filmów 2D i niestety napisy zaczynają się w połowie ekranu a kończą z lewej strony ekranu :) (ale z tym mam nadzieję sobie jakoś poradzę).
Niestety film "puszczony" po PS3Media Server nadal tnie się niemiłosiernie - skopiowałem na dysk PS3 i już było wszystko ok - jednak zabawa z przerobieniem filmu + przekopiowanie filmu trwała chyba z 8 - jeśli nie więcej - godzin.
Chyba nadszedł czas na wymianę kompa :)
 

drosophilia

Active member
Bez reklam
PS 3 i .mkv to porazka, szkoda czasu na przerobki, lepiej zakup jakis odtwarzacz HD i po problemie, koszt to juz tylko od 240 zl
 

GracX

New member
Bez reklam
Witam czy istnieje możliwość przetestowania efektu 3d bez przystawki w projektorze 3d ready konkrentie benq w700 poprzez pc? jeśli nie to czy po zakupie przystawki optomy podpinając do niej Pc poprzez HDMI filmy w formacie mkv będą działać bez problemowo? czy należy w tym celu mnieć w pc port hdmi minimum 1.3 oraz mocną kartę grafiki?
 

tadolboss

Member
PS 3 i .mkv to porazka, szkoda czasu na przerobki, lepiej zakup jakis odtwarzacz HD i po problemie, koszt to juz tylko od 240 zl

no tak tylko czy taki odtwarzacz obsłuży filmy 3D , co z napisami - czy będę musiał wklejać do filmu napisy ???
Możesz wrzucić jakiś link z przykładowym odtwarzaczem - pomysł jest naprawdę dobry :)
 
Do góry