Kiedy wreszcie będzie test OPTOMA 3D-XL ?

kojak_ct

Member
Ja kupowałem projektor w redcoonie i tam planowałem zakup. W sumie nie musiał bym się ugadywać bo biorąc przez internet z automatu przysługuje 10dni na zwrot towaru. Znając życie pewnie bym zostawił i tak też pewnie zrobię :). Ewentualnie dokupię drugi ekran o wyższym gain np. 3.5 i wtedy zobaczę jak się sprawuje biel ;). Powiesił bym jeden przed drugim i do 2D rozwijał bym stary o Gain=1, a do 3D Gain=3.5. Tylko nie wiem jak zachowują się takie ekrany. Nigdy takiego nie widziałem. :(
Szkoda, że nie ma żadnej alternatywy dla 3D-XL i mogą z ceną robić co chcą. :p Gdyby zadziałało to urządzenie do którego dałem linka to była by bajka. Za niecałe 400zł mamy konwerter z jedną parą okularów. Tylko czy to zadziała? Urządzenie niedostępne dla europejczyków. A kupić by się przekonać, że nie działa też słabo mi się widzi :D.

PS. Powiedz mi coś odnośnie KZ3. Czy po przełączeniu na 3D rozdzielczość i detale maleją?

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

SERAFIN2007

New member
3d-xl

Witam, posiadam optoma hd65 i musze miec 3d-xl ; )) Czy ktos ma pojecie jak moze wyglądac platny upgrade ? mam na mysli czy to bedzie na tyle proste , ze kazdy sobie z tym poradzi? Bardzo dziekuje za odp . Pozdrawiam wszystkich ; )
 

Dawid_1975

New member
Witam, posiadam optoma hd65 i musze miec 3d-xl ; )) Czy ktos ma pojecie jak moze wyglądac platny upgrade ? mam na mysli czy to bedzie na tyle proste , ze kazdy sobie z tym poradzi? Bardzo dziekuje za odp . Pozdrawiam wszystkich ; )

Witam, zobacz m.in. na stronie Inter-Type - Zapraszamy na zakupy! - Akcesoria 3D - 3D-XL Adapter 3D do projektora - Największy producent projektorów DLP . Tam jest info na ten temat. Możesz napisać/zadzwonić i zapytać, zdaje się, że to jest dystrybutor Optomy (pa Krzysztof, właściciel), w każdym bądź razie jestem zadowolony z zakupu u niego 3D-XL, zawarł na swojej stronie takie informacje, to pewnie potrafi pomóc. Może też coś poradzą na stronie Optoma: Optoma EMEA - 3D-XL: 3D Projector Adapter
 

Dawid_1975

New member
Kojak_ct, ciekawe to Mitsubishi, ale właśnie - czy działa z projektorem? Na zwrot w zakupach na odległość mamy 10 dni - ale w Polsce, nie wiem, jak za granicą. Też zaglądałem na Redcoon, ceny 3D-XL podobne do Inter-type (tylko 26,- różnicy), też słyszałem dobre opinie. Odnośnie Killzone 3 - gra jest i tak w 720p, projektor Benq w600+ też, i w 3D - też tak to wygląda (specyfikacja przy wyświetlaniu obrazu pokazuje 720p 119 Hz), nie zauważyłem znaczących różnic. Obraz jest OK, dla mnie - oprócz 1 lokacji (dżungla) - wymiata :). Naturalnie, w 3D ciemnieje, ale mi to nie przeszkadza. Przeszedłem na padzie, muszę jeszcze spróbować z Move...
 

kojak_ct

Member
Wczoraj dość długo siedziałem w poszukiwaniu informacji i oczywiście zdobywaniu nowej wiedzy i doszedłem do wniosku, że nie ma szans wykorzystać tego konwertera Mitsubishi w 3D DLP projektorach. Chodzi o to, że sygnał wyjściowy jest w formacie Checkerboard 3D (szachownica) natomiast projektory 3D Ready przyjmują sygnał tylko i wyłącznie jako Klatkowanie Sekwencyjne 3D 120Hz czyli co druga klatka dla każdego oka.

Jeśli chodzi o KZ3 3D to sytuacja też nie jest fajna ale tego można się było spodziewać. KZ3 3D generowany jest 640x716 i skalowany do 720p. Pogorszenie jakości widać gołym okiem:

Digital Foundry vs. Killzone 3 - Page 3 | DigitalFoundry | Eurogamer.net

Na szczęście jestem fanem 3D i KZ3 chcę przejść właśnie w tym trybie. Ale na prawdziwe 3D poczekamy do następnej generacji konsol. ;)

PS. A jak wygląda sprawa z filmami 3D w x.264? Czy pozostaje tylko BD?
 

Dawid_1975

New member
niestety nie konwertuje 2D do 3d :( musisz mieć materiał 3D (film/gra/zdjęcia/TV 3d) + sprzęt + adapter + projektor + okulary (rzuć okiem m.in. na informacje na stronie Optomy: Optoma EMEA - 3D-XL: 3D Projector Adapter) ) ; po prostu puszczasz sygnał przez HDMI 1.4a, a wychodzi "taki sam", ale przez HDMI 1.3 (takie, jak w projektorach kosztujących < niż 30 000 :)
 

kojak_ct

Member
A dokładniej konwertuje sygnał na poklatkowy zrozumiały dla projektora i wypluwa przez 1.3. ;) Na allegro widziałem opis, że konwertuje stąd moje pytanie. :)

Ostatnie pytanie. Czy obraz miga w okularach optomy tak jak w przypadku TV Samsunga? I drugie, czy masz dużo materiału w 3D?

Dziękuję i pozdrawiam.
 

Dawid_1975

New member
Nie wiem, jak jest standardowo w okularach Samsunga (próbowałem tylko na stoisku w Media-Markt), ale w tym przypadku migotanie jest widoczne przede wszystkim przy włączaniu okularów oraz po powrocie do oglądania, jak np. odwrócisz głowę - poza tym, nie przeszkadza; odnośnie materiałów - największy wybór "sklepowy" jest w Media-Markt (dostałem 5 tytułów - 3 "podwodne" tytuły Jean-Michel Cousteau's, Resident Evil: Afterlife, oraz Piorun 3D) i w Empiku (Alicję w Krainie Czarów, Opowieść Wigilijną, Straszny Dom). Polecam Allegro bądź stronę Blu-ray 3D - Filmy Blu-Ray i 3D DvD - Sklep internetowy - są tam filmy, które normalnie nie trafiają do sprzedaży, tylko oferowane są ze sprzętem określonych firm (jak np. Avatar (polecam!) czy Jak wytresować smoka). Oczywiście, jest też już trochę gier na PS3, nieźle wyglądają zdjęcia 3D
 

r.poz

New member
Test Optoma 3D-XL

Witam,

Odnośnie tytułu posta: Jakiś czas temu zrobiłem krótki test 3D-XL, i umieściłem na swojej stronce. Zainteresowanych zapraszam na stronkę:
surroundmaniak.eu.org/3d-xl.html#3d-xl

Jesli ktoś ma jakieś specjalne pytania odnośnie 3D-XL i kina, to postaram się odpowiedzieć.

Pozdrawiam,

RadekP
 

pa3

New member
Bez reklam
Witam,

Odnośnie tytułu posta: Jakiś czas temu zrobiłem krótki test 3D-XL, i umieściłem na swojej stronce. Zainteresowanych zapraszam na stronkę:
surroundmaniak.eu.org/3d-xl.html#3d-xl

Jesli ktoś ma jakieś specjalne pytania odnośnie 3D-XL i kina, to postaram się odpowiedzieć.

Pozdrawiam,

RadekP

Pytanko - czemu do kina wziąłeś projektor z działu prezentacyjne/biznesowe? Nie lepiej byłoby kupić sprzęt dedykowany specjalnie pod kino domowe (16:9) np. HD67 czy W600, oczywiście ekran miałbyś mniejszy ale z porządnymi parametrami.
 

r.poz

New member
Pytanko - czemu do kina wziąłeś projektor z działu prezentacyjne/biznesowe? Nie lepiej byłoby kupić sprzęt dedykowany specjalnie pod kino domowe (16:9) np. HD67 czy W600, oczywiście ekran miałbyś mniejszy ale z porządnymi parametrami.

W zasadzie wszystko wyjaśniłem w opisie projektu "IMAX 3D w domu" - kolejna podstronka na surroundmaniaku.

Priorytetem było uzyskanie dużego ekranu w stosunkowo niewielkim pomieszczeniu, zatem potrzebny był projektor z krótkim rzutem, który będzie mieć wystarczającą moc świetlną do wyświetlenia obrazu o przekątnej 200 cali. W tym przypadku, wystarczające jest ok. 3100 ANSI lumenów.

Poza tym projektor ew610st jest projektorem, który może wyświetlić natywnie obraz w rozdzielczości 1280x720 (max 1280x800), zatem można uznać go za projektor 16:9, tak samo jak wspomniany przez Ciebie HD67. Niestety projektory proponowane przez Ciebie są za słabe pod względem natężenia światła. Być może maja ciut lepszy kontrast, ale to wszystko. Cała reszta wgląda podobnie.

ew610st jest "w dziale prezentacyjne/biznesowe", ze względu na marketing Optomy. Ten projektor posiada wiele dodatkowych rzeczy jak np. interface sieciowy, który niby w kinie domowym nie jest potrzebny, ale ja mogę go wykorzystać, i np. sterować projektorem z każdego miejsca na ziemi gdzie znajdę dostęp do Internetu. Ma możliwość wyświetlania obrazu na zielonej tablicy, itd. Ja z tego akurat nie korzystam, ale taka mozliwość jest, i dlatego projektor jest projektorem, który spełni także oczekiwania w szkolnictwie.

A zaleta krótkiego rzutu to dla mnie np. możliwość grania z Playstation Move bez cieni na ekranie. To jest zaleta także dla szkolnictwa (np. instruktor stojący przy tablicy nie rzuca cienia na ekran), ale jak się okazuje, może być też zaletą podczas zabaw i gier :).
Przyjrzyj się projektorowi Optoma GT720. To prawie to samo, co ew610st (tyle, że na amerykański rynek), a że ma krótki rzut i GT w nazwie (Game Time), to kierowany jest dla graczy.
Mimo że ew610st wg Optomy nie jest dedykowany do kina domowego, to i tak pracuje ciszej od wspomnianych przez Ciebie modeli. Wydaje mi się, że czasem warto poszperać tam, gdzie nikt nie szuka ;-).
Jedyne wady ew610st to efekt tęczy (typowe dla DLP z niższej półki, choć nie każdy to widzi), oraz widoczna siatka pixeli, widoczna także w tzw. dedykowanych projektorach DLP do kina domowego z rozdzielczością 1280x720.


Pozdrawiam,

RadekP
 

pa3

New member
Bez reklam
No niewiem, twoja Optoma z założenia jest przeznaczona do czegoś innego: konferncje w salach, biurach, gdzie ma być przede wszystkim czytelnie w jasnym pomieszczeniach, o czym świadczy duuża jasność jak i format 16:10.

Nie bez powodu Optoma otworzyła oddział pod nazwą ThemeScene, zajmujący się tylko i wyłącznie projektorami do kina domowego. Zależenia są IMO inne niż przy sprzęcie prezentacyjnym: kontrast, detale w ciemnych scenach, itd. Po za tym 200 cali przy sprzęcie budżetowym to chyba lekka przesada (o zadowalającej ostrości można zapomnieć, no i widać wszelkie brudy na ekranie).
 

SERAFIN2007

New member
W zasadzie wszystko wyjaśniłem w opisie projektu "IMAX 3D w domu" - kolejna podstronka na surroundmaniaku.

Priorytetem było uzyskanie dużego ekranu w stosunkowo niewielkim pomieszczeniu, zatem potrzebny był projektor z krótkim rzutem, który będzie mieć wystarczającą moc świetlną do wyświetlenia obrazu o przekątnej 200 cali. W tym przypadku, wystarczające jest ok. 3100 ANSI lumenów.

Poza tym projektor ew610st jest projektorem, który może wyświetlić natywnie obraz w rozdzielczości 1280x720 (max 1280x800), zatem można uznać go za projektor 16:9, tak samo jak wspomniany przez Ciebie HD67. Niestety projektory proponowane przez Ciebie są za słabe pod względem natężenia światła. Być może maja ciut lepszy kontrast, ale to wszystko. Cała reszta wgląda podobnie.

ew610st jest "w dziale prezentacyjne/biznesowe", ze względu na marketing Optomy. Ten projektor posiada wiele dodatkowych rzeczy jak np. interface sieciowy, który niby w kinie domowym nie jest potrzebny, ale ja mogę go wykorzystać, i np. sterować projektorem z każdego miejsca na ziemi gdzie znajdę dostęp do Internetu. Ma możliwość wyświetlania obrazu na zielonej tablicy, itd. Ja z tego akurat nie korzystam, ale taka mozliwość jest, i dlatego projektor jest projektorem, który spełni także oczekiwania w szkolnictwie.

A zaleta krótkiego rzutu to dla mnie np. możliwość grania z Playstation Move bez cieni na ekranie. To jest zaleta także dla szkolnictwa (np. instruktor stojący przy tablicy nie rzuca cienia na ekran), ale jak się okazuje, może być też zaletą podczas zabaw i gier :).
Przyjrzyj się projektorowi Optoma GT720. To prawie to samo, co ew610st (tyle, że na amerykański rynek), a że ma krótki rzut i GT w nazwie (Game Time), to kierowany jest dla graczy.
Mimo że ew610st wg Optomy nie jest dedykowany do kina domowego, to i tak pracuje ciszej od wspomnianych przez Ciebie modeli. Wydaje mi się, że czasem warto poszperać tam, gdzie nikt nie szuka ;-).
Jedyne wady ew610st to efekt tęczy (typowe dla DLP z niższej półki, choć nie każdy to widzi), oraz widoczna siatka pixeli, widoczna także w tzw. dedykowanych projektorach DLP do kina domowego z rozdzielczością 1280x720.


Pozdrawiam,

RadekP
Radek P jestes kozakiem jakich mało ... WOW po tym jak zobaczyłem zdjecia Twojego kina domowego o_O !!! a myslałem ,ze moje kino jest wypas.. Pozdrawiam ; ) ps. super test optoma 3d-xl mókłbyś napisac cos wiecej na temat KZ 3 3d ? pomijając słabszą grafe napisz jak to wygląda na 200" w 3d WOW pozdrawiam i tak 3maj
 

kojak_ct

Member
Wielki szacun Radek. Kino Pro ale sądzę, że ściany masz za jasne. Problem braku czerni z DLP obstawiam właśnie w zbyt jasnym pomieszczeniu. Zauważ, że ściany w kinie są czarne i ew wystrojone w bordowe wstawki. Wszystko w jednym celu. Aby światło nie zostało odbite od ściany i nie wróciło na ekran robiąc z czarnego szary. Zauważyłem to na swoim ekranie i zrobiłem test. Zatrzymałem jedną klatkę z wpół ciemnym i wpół jasnym obrazem. Na czarnym obraz był szary. To mnie bardzo wkurzało bo kontrast malał. Zacząłem przyciemniać jasną stronę soczewki projektora i eureka, obraz szary zrobił się prawie czarny. A myślałem, że to wada projektora albo co gorsza, wada tak wychwalanej technologii DLP. Na pewno jasność ekranu też ma znaczenie. Myślę, że przy bardzo jasnym projektorze lepiej zastosować szary ekran z gain=0.8. A jeśli chodzi o dźwięk to i tu jest problem z gładkimi ścianami. Prostota i estetyka ok ale cierpi na tym cała reszta. Niestety dźwięk ma to do siebie, że odbija się od gładkich ścian i wpada w rezonans. Im bardziej chropowata i miększa ściana, tym lepszy efekt.

Kabina do wokali w WBH-Studio by wybuh1

Wiadomo, że do kina domowego nie potrzeba tak przygotowanego pomieszczenia choć odsłuch musi być niesamowity bo słyszymy dokładnie to co jest nagrane a nie to co się odbije i nakłada wzmacniając tym niektóre częstotliwości. Zauważyłem, że w kinach stosują wykładziny na powierzchniach płaskich. Zamiast tego można zastosować grube aksamitne zasłony. Wada, bardzo ciężkie stąd niektórzy stosują napędy elektryczne do zasuwania. Ale wtedy, gdy sala wykorzystywana jest nie tylko do Cinema. ;) Oczywiście wszystko w kolorze czarnym. Tu nie ma co wybrzydzać. Sala kinowa to sala kinowa. Tam oglądamy filmy a nie oglądamy salę. :p

PS. Z 3D-XL działają tylko okulary optomy czy wszystkie DLP-Link?
 

r.poz

New member
Test Optoma 3D-XL - Killzone 3 3D

Radek P jestes kozakiem jakich mało ... WOW po tym jak zobaczyłem zdjecia Twojego kina domowego o_O !!! a myslałem ,ze moje kino jest wypas.. Pozdrawiam ; ) ps. super test optoma 3d-xl mókłbyś napisac cos wiecej na temat KZ 3 3d ? pomijając słabszą grafe napisz jak to wygląda na 200" w 3d WOW pozdrawiam i tak 3maj

Witam,

Dziękuję za miłe słowa i entuzjazm.

Rozwinę zatem nieco doznania podczas gry w Killzone 3, w trybie 3D po podłączeniu adaptera Optoma 3D-XL.

Jeśli chodzi o Killzone 3, to w obecnej chwili posiadam tylko Demo 3D tej gry. To wystarczyło mi do tego, aby zapoznać się z efektami 3D, oraz rozwiązaniem sterowania przy pomocy Playstation Move. Grafika w trybie 3D: ogólnie rzecz ujmując, czasem doskwiera brak szczegółów w grafice – chodzi o oddalone drobne obiekty, które na wielkim ekranie chciałoby się dokładnie zobaczyć. Niestety, cienkie barierki, anteny, siatki ogrodzeniowe, linie wysokiego napięcia – to wszystko sprawia wrażenie niskiej rozdzielczości. To co najważniejsze, czyli bliskie obiekty, wyglądają naprawdę przyzwoicie, nawet na wielkim ekranie. Śnieg wygląda rewelacyjnie, wzburzone fale, woda, to po prostu majstersztyk. Technologicznie, moim zdaniem gra jest na najwyższym dostępnym obecnie dla masowego użytkownika poziomie.

Jak to wygląda na 200 calowym ekranie? Właśnie tak, jak to przed chwilą przedstawiłem.

A co się czuje grając w Killzone 3 3D na tak wielkim ekranie?

Gdy przeciwnik do nas strzela, i jest na tyle celny, że ładuje nam kulkę w prosto w głowę, to faktycznie mamy poczucie ze zarobiliśmy kulką między oczy – piorunujące wrażenie za pierwszym razem.

Gdy lecimy jetpackiem, i już mamy lądować, ogarnia nas wrażenie, że to jakiś surrealistyczny zły sen, i zaraz rozbijemy się o górę lodową, albo wpadniemy w otchłań mroku wzburzonej falami wody. Przygotowując się na najgorsze, uginamy nogi w kolanach, aby zamortyzować uderzenie o powierzchnię przy lądowaniu.

Wrażenia potęgują także kontrolery Playstation Move, których używałem podczas gry. Dzięki nim, sterowanie jest bardziej naturalne. Ekran wypełniający całe pole widzenia powoduje, że zatapiamy się całkowicie w świecie gry, filmu. Minimalizujemy dzięki temu liczbę czynników, które nas rozpraszają w czasie gry.

Pozdrawiam,

RadekP
 

r.poz

New member
PS. Z 3D-XL działają tylko okulary optomy czy wszystkie DLP-Link?

Witam,

Tak naprawdę 3D-XL nie ma tutaj bezpośredniego związku z okularami 3D. Wszystko zależy od chipu DLP w projektorze, technologii DLP-Link, oraz ewentualnie oprogramowania sterującego trybami projektora. Zatem zdziwiłbym się, gdyby inne okulary z potwierdzoną zgodnością z DLP-Link nie współpracowały z konfiguracją Optoma 3D-XL + projektor DLP-Link z funkcją 3D.

Odnośnie sposobów osiągnięcia lepszej czerni na ekranie - oczywiście masz rację. Poszedłem trochę na kompromis, ponieważ nie chciałem mieć czarnych ścian i sufitu. Jednakże ten brąz bardzo dużo daje na plus, a dodatkowo, cała ściana za widzami jest czarna. Tak naprawdę to nie ma problemu z czernią przy oglądaniu obrazu 2D. Trochę gorzej jest w 3D. Ale wiem, z czego to wynika. Wynika to z tego, że projektor podczas przełączenia w tryb 3D, dość mocno rozjaśnia obraz, po to, aby wyrównać ilość światła docierającego do oczu przez okulary migawkowe (ilość światła w 2D = ilość światła w 3D przez okulary). Prawdopodobnie będę mógł nieco polepszyć czerń w 3D, kalibrując ręcznie tryb wyświetlania 3D. Obecny efekt nie jest zbyt uciążliwy, dlatego jeszcze takiej kalibracji nie przeprowadziłem.

Co do rozchodzenia sie dźwięku w pomieszczeniu, to są różne podejścia. Nie ulega wątpliwości, że do nagrywania głosu w studio, można użyć komory bezechowej w celu uzyskania klarowności i czystości głosu na nagraniu. Dopiero później realizatorzy dźwięku dodają ewentualnie cyfrowe efekty „rewerbacji”, echa, itp. Z takiego podejścia korzysta się głównie podczas produkcji dźwięku.

Natomiast w kinie, dźwięki już tylko reprodukujemy. W dolnych partiach pomieszczenia stosuje się materiały pochłaniające dźwięki, natomiast w górnych partiach jednak wykorzystuje się odbicia fal dźwiękowych, stosując ewentualnie dyfuzory w celu uzyskania bardziej naturalnych efektów typu surround. Zauważ, że w prawdziwych kinach nie stosuje sie pochłaniaczy dźwięku na suficie tak jak robi się to w komorach bezechowych. Są tam ewentualnie dyfuzory oraz blokady dźwięków pochodzących od strony ekranu. Takie są moje odczucia z obserwacji i doświadczeń – zaznaczam, że nie zajmuję się akustyką profesjonalnie.

Pozdrawiam,

RadekP
 

l3v

New member
3D-XL + np Benqw600+ i karta PC Nvidia klasy GF8800GTS

Witam,

Wiadomo juz ze PS3 + 3D-XL + benq w600+ smigaja razem :]
Okulary 3D Optomy sa chyba w zestawie z 3D-Xl wiec lux.

Moje pytanie:
Czy majac powyzszy zestaw da sie tak skonfigurowac PC (bez 3D vision) zeby karta wysylala 120klatek zamiast jak w 2D 60hz i zeby rzutnik dal rade to wyswietlic w 3D bez drogiego zestawu 3D Vision?
Wiem ze niektore karty ATI maja taka mozliwosc. Interesuje mnie czy jest jakas mozliwosc z-patch-owania sterownikow Nvidii albo zainstalowania innych zeby karta Nvidii tez wyslala 120hz na rzutnik (konversja 3D-XL chyba tu nie bedzie potrzebna jak w przypadku formatu 3D z PS3).
Chodzi mi np o filmy Blu-Ray 3D odpalane z PC (czasem gry).

Zastanawiam sie nad wymiana Infocusa IN76 (swoja droga wysmienity rzutnik 2D 720p, znakomity zakup ale lampa pada wlasnie po 3800 godzinach wiec dobry moment zeby zmienic sprzet na projektor 3D :)

Z projektorow 3D pod PS3 polecalibyscie Benq optome czy acera ?
Dokladnych modeli nie pamietam ale jest chyba po jednym sensownym projektorze tych producentow w przedziale cenowym do 3000zl :)
 

r.poz

New member
Czy majac powyzszy zestaw da sie tak skonfigurowac PC (bez 3D vision) zeby karta wysylala 120klatek zamiast jak w 2D 60hz i zeby rzutnik dal rade to wyswietlic w 3D bez drogiego zestawu 3D Vision?

Witam,

Praktycznie każdą w miarę nową kartę graficzną można przełączyć w tryb wyświetlania 120Hz 720p. Odpowiedni sterownik karty graficznej musi tylko zadbać o prawidłowe wyświetlanie obrazów na przemian dla lewego i prawego oka. Cała reszta należy do projektora. Jakiś czas temu podłączyłem leciwego już laptopa z kartą graficzną GeForce 8400M GS do projektora, i bez problemu ustawiłem tryb wyświetlania 120Hz przy rozdzielczości 1280x720. Niestety nie próbowałem jeszcze wyświetlić czegokolwiek w formacie 3D z komputera. Jednak oczywiście mam w planach przetestować taki sposób wyświetlania. Wg mnie 3D Vision nie powinno być potrzebne - jedynie najnowsze sterowniki do karty. Być może sprawdzę to dzisiaj, jeśli ktoś mnie nie uprzedzi.

Do tego oczywiście nie będzie potrzebny 3D-XL. Wystarczą okulary.

Pozdrawiam,

RadekP
 
Do góry