Kef iq50 vs iq70

edi7777

Member
Hej, myślę o zakupie kolumn Kefa i zastanawiam się czy warto dopłacić do droższego modelu. Kolumny miałyby grać albo z obecnym Denon avr-3808 albo z czymś innym bo ten wzmak najpewniej oddam rodzicom do kina domowego. Przeznaczenie to 50-60% muzyka i koncerty z dvd/br. Reszta to filmy i gry. Docelowo grałyby z subwooferem ale nie mam pojęcia jakim. Na początek podłączę je z Kodom sv-1000 v2 i zobaczę co z tego wyjdzie. Odsłuch to raczej muzyka spokojna - jakieś Portishead, Jamiroquai, Floydzi, chill-outy różne ale czasem też jakiś lekki rock - Red Hot, Cranberries... no i jakieś inne klimaty jak np. Faithless. Głównie zależy mi na przestrzeni i dobrej separacji instrumentów + dobrym basie(ale to raczej kwestia suba?) No to tyle. Nie jestem żadnym audiofilem tylko lubię dobrą jakość dźwięku. Kolumny kefa wybrałem bo mi je polecono do wzmacniacza Denona, a poza tym są ładne co ma dla mnie niebagatelne znaczenie. Który model lepiej się spisze do tego rodzaju muzyki? Może jakiś inny który przeoczyłem w ofercie kefa? Pozdrawiam i proszę o pomoc w wyborze czy też ewentualne sugestie.
 

edi7777

Member
pokój ma do 30m2, iq 90 są droższe (i jak dla mnie brzydsze) więc raczej nie wchodzą w rachubę. Jakie są różnice w ogóle pomiędzy tymi iq50 i iq70?
 

PeterMac

New member
Bez reklam
~30m2 i Ty chcesz IQ50 :) toż to za słabe na taki metraż, moze być dobre na surroundy a nie na fronty, IQ70 tez wydaje mi sie ze bedą tylko na styk, ja bym brał IQ90 na taki metraż jesli to ma być tylko z KEF'a, no chyba ze lubisz delikatne ciche plumkanie :)
 
Ostatnia edycja:

edi7777

Member
To mam rozumieć że iq70 w porównaniu do iq50 mają większą moc?

Za 3-4 lata i tak mnie czeka przeprowadzka więc docelowo lepiej żeby było coś z większą mocą.

To ma takie znaczenie jaka jest wielkość pokoju? Kanapa/fotele i tak będą 3-5metrów przed kolumnami...
 

edi7777

Member
Ok. Lekkie zawirowanie i pozbyłem się już amplitunera więc teraz szukam zestawu - mam 2 opcje:

Kef IQ70 + amplituner - myślałem o Onkyo TX-SR805
Kef IQ50 + amplituner - myślałem o Onkyo TX-NR807 + do tego jakiś Sub i puki co nie myślałem jeszcze jaki;)

Raczej skłaniam się ku tej pierwszej opcji pod warunkiem kupna używanego sprzętu bo na nowy może mi lekko braknąć tym bardziej że myślę o subie jako konieczności. Ewentualnie 2 opcja ale to trochę zależy od mieszkania które będę wynajmować od października.

Całość będzie podpięta do laptopa, tunera tv i PS3/Xboxa z całości ma iść dźwięk + obraz po hdmi, a z ampli do projektora obraz no i dźwięk na głośniki.

Jakie znaczenie ma to że głośniki mają impedancję 8ohm, a końcówka mocy w stereo w ampli ma np. 6ohm? Może warto rozważyć jakiś inny wzmacniacz? Na początku myślałem o H/K jakimś...
 

Xisiek

New member
mam 2 opcje:

Kef IQ70 + amplituner - myślałem o Onkyo TX-SR805
Kef IQ50 + amplituner - myślałem o Onkyo TX-NR807 + do tego jakiś Sub i puki co nie myślałem jeszcze jaki;)

Raczej skłaniam się ku tej pierwszej opcji pod warunkiem kupna używanego sprzętu bo na nowy może mi lekko braknąć

Wiesz wydaje mi sie, ze nie sluchasz. Ktos juz napisal, ze IQ 50 do 30m2 to za malo a tutaj nadal taki zonk. Zeby bylo latwie napisze duzymi literami - Kef IQ50 to kolumna do pomieszczen ok 15m2 do max 20m2 jezeli wspierana dobrym subem. Mysle tez, ze gdybys zobaczyl na zywo jak mala kolumna jest 50-tka to w ogole by sie tu nie pojawila.

Do 30m2 to absolutne min to IQ 70 (bez suba ta kolumna zaczyna prawidlowo 'grac' od jakis 16-17m2) i tez nikt nie da gwarancji, ze zagra i wypelni pokoj dzwiekiem tak jak trzeba.

A na koniec pytanie - a dlaczego akurat Kef z ta seria?
 

edi7777

Member
Kefy mi się podobają i chciałem spróbować tej marki. Tak jak pisałem akurat będę zmieniać mieszkanie więc nie wiem niestety w jakim pokoju mają grać docelowo. Miałem jakiś czas temu H/K serii 3 i do niego podłączone JBL ES80 i całkiem zacnie sobie radziły w obecnym pokoju więc myślałem że kefy też dadzą radę. Wcześniej pisałem, nie znam się jakoś specjalnie na kolumnach i amplitunerach więc lekko w ciemno celuję. Zależy mi na tym żeby kolumny miały ciekawy design i dobrze grały - gdybym miał nie ograniczony budżet to brałbym Bang&Olufsen BeoLab 5. Tak niestety nie jest więc szukam czegoś uniwersalnego z lekkim zapasem mocy żeby grało dobrze przez najbliższych kilka lat. Po prostu raz w nieco mniejszym pomieszczeniu (do 20m2) a czasem większym (do 30m2).
 

Kaszan

New member
Zastanów się czy chcesz mieć dobrze grający sprzęt czy po prostu ładny mebelek... Jeżeli dla Ciebie es80 z Harmanem radziły sobie całkiem zacnie to słuchając Kefa 50 czy 70 będziesz załamany kompletnym brakiem basu na 30m. A Ty jeszcze piszesz o zapasie mocy...
Jeśli chcesz coś ładnego ale też coś co zagra to zastanów się nad Ma RX8 w fortepianowym lakierze, Paradigm Monitor 9 v.6 a jak Kefy to minimum IQ90.
 

Kaszan

New member
IQ90 na pewno tak ale Paradigmy kosztują mniej więcej podobnie wszędzie a RX8 u blackninja wyjdą niewiele drożej, a różnica w jakości dźwieku będzie przepaścią. Niestety- jeśli chcesz żeby coś ładnie wyglądało i grało to wydatek jest nieunikniony.

Z tańszych, nieco mniej ładnych ale takich które sobie poradzą w Twoim metrażu możesz rozważyć: MA BR6, Klipsch F2 lub F3, Dali Concept 8.

Z ładnych ale nieco mniej muzykalnych (choć to oczywiście kwestia gustu- ich brzmienie równie dobrze może się okazać dla Ciebie rewelacyjne) możesz pomyśleć o: Canton Chrono 509
 

Xisiek

New member
Kefy mi się podobają i chciałem spróbować tej marki. Miałem jakiś czas temu H/K serii 3 i do niego podłączone JBL ES80 i całkiem zacnie sobie radziły w obecnym pokoju więc myślałem że kefy też dadzą radę. Zależy mi na tym żeby kolumny miały ciekawy design i dobrze grały uniwersalnego z lekkim zapasem mocy żeby grało dobrze przez najbliższych kilka lat. Po prostu raz w nieco mniejszym pomieszczeniu (do 20m2) a czasem większym (do 30m2).

Krotko wiec i rzeczowo odnoszac sie do Twoich oczekiwan i preferencji:

1) IQ 50 zdecydowanie odpadaja, IQ70 ewentualnie ale najlepiej po wczesniejszym odsluchu - ich profil brzmieniowy jest zgola odmienny od tego co prezentuje JBL ES80, kef IQ to kolumna pokazujaca piekno muzyki gdy podepniemy dobry wzacniacz stereo, przy ampli KD zagra ladnie ale jak sadze gdzies od poziomu 3000-4000 pln za ampli

2)skoro myslales ze skoro ES80 dal rade to i Kef da w 30m2 z IQ50 to bardzo sie mylisz

3) zeby kolumna do 20-30m2 miala ciekawy design i grala przyzwoitym dzwiekiem to sadze, ze trzeba by wydac jednak grubo ponad 4000pln, choc tez pytanie co dla kolegi znaczy ciekawy design

4) proponuje poprzegladac oferty kolumn w sklepach internetowych typu:
megaHz.pl
koris.pl
Q21.pl
cos wybrac i wtedy pogadamy

5) kolumna do tego metrazu powinna miec spora obudowe i 2 glosniki o srednicy min 15-16cm
 

edi7777

Member
Coraz bardziej zastanawiam się nad diy. Nie podobają mi się te głośniki pozostałych firm jakoś. Tak mogę sobie zamówić na akustyk.com głośniki z kablami i zwrotnicą a zostaje mi znaleźć/zrobić sobie obudowę i mieć coś porównywalne jakością do sprzętów za 8k.
 

marecki6

New member
Bez reklam
najpierw wybierz sie do sklepu poogladaz na zywo i posluchac bo to co wyglada nieciekawie na zdjeciach na zywo moze zrobic na tobie wrazenie nie mowiac o odsluchu
 

edi7777

Member
No tak zrobię. Kolumny będę kupować i tak najwcześniej na początku października więc mam jeszcze trochę czasu ale chce się rozeznać w temacie. Jak co to po prostu kupię JBL znowu jakieś lub jakąś okazję czegoś innego. Potem dobiorę sobie suba i zobaczę jak to się spisze;)
 

pejotpe

New member
Bez reklam
Tutaj mowimy o zestawie wspieranym subem.
PS. A poza tym wcale nie tak do konca masz racje :)

Mam w każdym froncie (Dali Ikon 6) 2x16cm wsparte 12" zamkniętym subem 400W z odcięciem w okolicach 40Hz. Daje radę w 20 metrach kwadratowych w bloku (beton raczej słabo tłumi dźwięk w porównaniu np. z kartongipsem). Zestaw ma spory zapas, ale 30 metrów to jednak o połowę większy metraż. Jeśli chodzi o klasę (pod względem głośności), to iQ70 to raczej minimum i może nie dać zadowalających wyników dlatego warto spytać o możliwość wymiany na iQ90, jeśli będzie mało.

P.S.
Nikt do końca nie ma racji. Szczególnie jeśli w grę wchodzą całkowicie subiektywne odczucia słuchacza.
 
Do góry