KDL-50W805b - nierównomierne podświetlenie

tadziak

New member
Witam,
Od paru dni jestem użytkownikiem teleiwzora KDL-50W805b. Generalnie jestem z niego zadowolony, natomiast podczas oglądania niektórych scen, zawierających sporo albo jasnych, jednolitych kolorów (np. niebo), siedząc centralnie po środku ekranu, widać ciemniejsze jego obszary przy brzegach z obu stron. W momencie gdy przesunę się np. w lewo, wówczas ten 'cień' znika, pogarsza się za to prawa strona i odwrotnie.

Wygląda to tak, jakby oglądając TV centralnie na środku, dawały się we znaki już kąty widzenia (obszar od którego jest najostrzejszy kąt jest najsłabiej podświetlony/najciemniejszy).

Również przy zupełnie czarnych scenach (napisy końcowe filmu itd.) widać troszkę cloudingu/nierównomiernego podświetlenia, ale jest to efekt raczej mało wyraźny.

Przyznam, że drugi mój telewizor to 50' plazma i nie bardzo mam porównanie, jak to powinno wszystko wyglądać w przypadku LCD. Nie chcę zwracać/wymieniać telewizora, jeśli to np. normalna sprawa w tym modelu/technologii (może mi się trafić np. jeszcze gorszy egzemplarz).

Bardzo proszę o Waszą poradę.
 

acid1234

New member
Mam tak samo :) niestety. Clouding niestety delikatny jest nad diodą - czujnikiem oraz po prawej stronie, ale w innych modelach - firmach też występuje mniejszy lub wiekszy. Niestety "wszystkie" lcd tak mają - chyba, że masz wyjatkowe szczęście i trafisz bez tej wady - ale to tylko w domu ocenisz przy kompletnej ciemnosci.
Niestety efekt na na samych bocznych krawędziach (z góry do dołu) szczególnie na całym białym ekranie występuje chyba we wszystkich modelach tej serii (ogladałem kilka na planszach testowych).
Bardziej raziły mnie narożniki w Panasonic, a i toshiba najnowsza z super podświetleniem nie jest wolna od wad - ogladałem dwie sztuki.

Wklej zdjecie to ocenimy czy Clouding jest mały czy duży (kompletna ciemność - tylko uważaj na wygaszanie ekranu bo działa przyciemniajaco i wtedy nie widać tego efektu). Jak tobie przeszkadza masz mozliwość to bym próbował wymienić.

A jeszcze jedno co do ostrosci to u mnie zdecydowanie podkręcam ten parametr i wyglada lepiej.

Tutaj też moje trzy grosze... na temat KDL-50W805b i innych.
http://www.hdtv.com.pl/forum/lcd/111714-jaki-tv-50-cali-do-4000zl-6.html

Dodam, że samsunga nie chciałem z powodu cloudingu i bandingu, a o toshibie i panasie też się naczytałem i naogladalem. Lcd bez wad nie istnieje :).
 
Ostatnia edycja:

tadziak

New member
Mam tak samo :) niestety. Clouding niestety delikatny jest nad diodą - czujnikiem oraz po prawej stronie, ale w innych modelach - firmach też występuje mniejszy lub wiekszy. Niestety "wszystkie" lcd tak mają - chyba, że masz wyjatkowe szczęście i trafisz bez tej wady - ale to tylko w domu ocenisz przy kompletnej ciemnosci.
Niestety efekt na na samych bocznych krawędziach (z góry do dołu) szczególnie na całym białym ekranie występuje chyba we wszystkich modelach tej serii (ogladałem kilka na planszach testowych).
Bardziej raziły mnie narożniki w Panasonic, a i toshiba najnowsza z super podświetleniem nie jest wolna od wad - ogladałem dwie sztuki.

Wklej zdjecie to ocenimy czy Clouding jest mały czy duży (kompletna ciemność - tylko uważaj na wygaszanie ekranu bo działa przyciemniajaco i wtedy nie widać tego efektu). Jak tobie przeszkadza masz mozliwość to bym próbował wymienić.

A jeszcze jedno co do ostrosci to u mnie zdecydowanie podkręcam ten parametr i wyglada lepiej.

Tutaj też moje trzy grosze... na temat KDL-50W805b i innych.

Dodam, że samsunga nie chciałem z powodu cloudingu i bandingu, a o toshibie i panasie też się naczytałem i naogladalem. Lcd bez wad nie istnieje :).

Dzięki, właśnie też doszedłem do takiego wniosku. Mam w domu monitor LCD, laptopy i wszystkie mają różne tego typu wady. Najbardziej mnie irytuje jednak, że przy centralnym patrzeniu na ekran, skrajne jego części już nieco zmieniają kolor/blakną, tak jakby kąty patrzenia 'nie dawały rady'.

Chciałem wkleić zdjęcia, ale niestety forum zabrania, dopóki nie napiszę co najmniej 5 postów ;) Swoją drogą***idiotyczna blokada, nie mogłem nawet odpisać na Twój post, ponieważ on sam w sobie zawierał już linka ;)
 

Karpaj

New member
Bez reklam
Wstaw zdjęcie na jakiś serwis, typu. iv.pl / imgur.com i wstaw tutaj po prostu link, wstawiając spację po http:// żeby "oszukać" system na forum :)
 

tadziak

New member
jeszcze tutaj kilka dorzuciłem (na nieco innych ustawieniach, robione w kompletnej ciemności):

postimg.org/gallery/qkrjcsyg/1ec68017/
 

acid1234

New member
Zdjecia robiłeś z jakim czasem naświetlania?
Czarną plaszę to jak wyświetlałeś?
Przełączając miedzy kanałami pojawia sie czarny ekran na uamek sekundy i nie włącza się "Przyciemnienie ekranu" wygląda ta czerń tak jak na zdjeciach wtych momentach? Czy widać jakieś "chmurki".?
 

tadziak

New member
Zdjecia robiłeś z jakim czasem naświetlania?
Czarną plaszę to jak wyświetlałeś?
Przełączając miedzy kanałami pojawia sie czarny ekran na uamek sekundy i nie włącza się "Przyciemnienie ekranu" wygląda ta czerń tak jak na zdjeciach wtych momentach? Czy widać jakieś "chmurki".?

Zdjęcia robiłem iphone'm, więc dokładnie czasu nie znam, ale mogę sprawdzić :) Najpierw podłączyłem po HDMI laptopa, a następnie uruchomiłem testową planszę flexcode.org/lcd2.html repair v2.0. Tak samo z białym.

Ciężko złapać tę czerń pomiędzy zmianami kanałów czy źródeł, strasznie krótko to trwa.
 

acid1234

New member
"Ciężko złapać tę czerń pomiędzy zmianami kanałów czy źródeł, strasznie krótko to trwa. "
Widzisz jakieś "chmurki" - jaśniejsze miejsca w momencie przełączania kanałów(jest podobnie jak na zdjeciach)?

Dla mnie ze tych zdjeć wygląda w miare ok, choć jest trochę nierównomiernie podświetlony.
photo 1 2 - tak mocno widać tą szarość ogladając (czarny ekran)?
Jeśli przeszkadza to wymieniać.
 

tadziak

New member
"

Dla mnie ze tych zdjeć wygląda w miare ok, choć jest trochę nierównomiernie podświetlony.
photo 1 2 - tak mocno widać tą szarość ogladając (czarny ekran)?
Jeśli przeszkadza to wymieniać.

Nie, raczej tej szarości nie widać za bardzo, tylko na zdjęciu tak wyszło przy podkręconych ustawieniach na maks. Denerwuje mnie za to trochę jakby taki mały clouding na dole, po środku ekranu (bezpośrednio nad logo telewizora):

photo.jpg


To widać nawet przy ustawieniach standardowych, na czerni...Czy to norma?
 

acid1234

New member
Mam trochę mniejszy efekt jak u ciebie na ostatnim zdjęciu, ale też występuje.
Czy to norma poza moim i Twoim TV nie widziałem w ciemnościach innych TV Sony.
W sklepie na planszach testowych nie widziałem cloudingu, a kilka TV oglądałem.
Nie powiedziane, że nie miały tego efektu.
Oświetlenie w sklepie nie pokazuje tych wad. Widziałem jedynie minimalnie ciemniejsze boczne pionowe krawędzie tak jak u Ciebie i u mnie (jasne tło). Wydaje mi się, że nasze TV (Model - Seria) nie są wyjątkami i reszta też ma podobne wady.
Czytałem też, że chmurki - szczególnie nad diodą występują też u innych. Na szczęście w tym TV jest brak bandingu.
Udało mi się ten efekt cloudingu trochę zminimalizować.

Moje ustawienia:
Wybór sceny: Kinowy
Obraz:
Wejścia docelowe: bieżący
Tryb obrazu: Kino1
Podświetlenie: 5-7
Kontrast: 92
Jasność: 48
Nasycenie: 56
Odcień: 0
Temperatura barw: Ciepłe1 - Naturalne(jeszcze mniejszy clouding)
Ostrość: 80
Redukcja zakłóceń MPEG: Wył
Redukcja zakłóceń punkt: Wył
Tworzenie realizmu: Wył lub
ręczne: Rozdzielczość: 20, Filtrow. zakłóceń: Min
Łagodna gradacja: Wył
Motionflow: Standardowe
Tryb filmu: Automat

Zaawansowane ustawienia:
Korekcja czerni: Mała
Zaaw.zwiększ. kontarstu: Wył
Gamma: -1
Automatyczne ograniczenie jasności: Wył
Czystość bieli: mała
Żywy kolor: Wył
Balans mieli - nie ustawiałem
Uwydatnienie szczegółów: Duże
Uwydatnienie krawędzi: Wył
Naturalny kolor skóry: Wył

Dodatkowo w HOME> Ustawienia > Ekran > Ustawienia ekranu:Wejścia docelowe: Bieżący
Format ekranu: Pełny
Autoformatowanie: Wł
Domyślny tryb 4:3: Normalny
Pole wyświetlania: Wszystkie piksele

Dodatkowo w HOME> Ustawienia > Ustawienia systemowe > Eco
Czujnik światła: Wł
- Można wyłączyć czujnik i wtedy obraz jest jaśniejszy.
Wieczorem przy włączonym czujniku (i zgaszonym świetle w pokoju) daje dobry efekt - TV "nie świeci po oczach"
Przy włączonym lub wyłączonym nie widzę praktycznie cloudingu.
reszta Wyłączona

Wyłączyłem jeszcze świecenie diody ale ono raczej nie wpływało na "chmurki"

U mnie muszę się teraz wpatrywać żeby zobaczyć (oglądam z naziemnej).
W Samsungu D7000 też występowały problemy z delikatnym cloudingiem i świecącą dolną krawędzią ekranu, a dodatkowo jeszcze banding i zmiany obrazu zależnie od kąta - a to taki dobry TV - naprawdę dobry obraz. Panasonic ponoć tylko rogi ma niedoświetlone czy prześwietlone... itd

Jak masz jeszcze możliwość (bo później to już ... gwarancja???nie!) i faktycznie przeszkadza to wymień. Jeśli nie przeszkadza to zostaw. Nie wiem, ale chyba naprawdę trzeba mieć sporo szczęścia przy zakupie niezależnie od marki i modelu.
 
Ostatnia edycja:
Do góry