KD w "trudnym" pomieszczeniu

conev

New member
Czesc,
Przymierzam sie do zakupu zestawu TV + KD.
Jesli chodzi o TV to po lekturze tego forum poki co wybor padl na Samsunga PS50B850.

O wiele wiekszym wyzwaniem dla mnie jest skompletowanie KD.
Pokoj ok 20m2 otwarty na jadalnie i kuchnie. Planuje mniej wiecej taki rozklad jesli chodzi o naglosnienie (patrz zalacznik).

Sprzet audio bedzie wykorzystywany zarowno do TV (DVD, DiVX) jak i sluchania muzyki (radio, CD, MP3) mniej wiecej w rownych proporcjach 50%/50%.

Pytanie, czy:
- w takim pomieszczeniu jak wyzej jest wogole mozliwe uzyskanie zadawalajacego efektu zarowno przy muzyce jak i filmach, a tym samym sens w inwestowanie w lepszy sprzet? (spotkalem sie z opinia, ze nie)
- jesli tak, to czy jest szansa na polepszenie akustyki poprzez odpowiednia regulacje w amplitunerze (dostosowanie opoznien, mocy glosnikow itp)?
- na zestaw chcialbym wydac ok. 5 000 zl (dvd+amplituner+5.0... subwoofer pozniej). Troche wiecej moglbym dolozyc o ile istnialoby naprawde racjonalne uzasadnienie.

Jesli osiagniecie dobrego efektu i tak nie jest mozliwe, to wole juz kupic cos za max 2tys.

Bardzo prosze o opinie i propozycje.
 

Attachments

  • rtv.gif
    rtv.gif
    13,2 KB · Wyś: 174

pejotpe

New member
Bez reklam
Muszę przyznać, że pomieszczenie masz wyjątkowo mało ustawne: to ustawienie spowoduje pewien dyskomfort przy odsłuchu (prawy głośnik jest mocno przysłonięty przez ściankę, lewy na środku, a środkowy w położeniu właściwie prawego). Osobiście bym pokombinował z powieszeniem TV na tej ściance po środku i obok kolumny - może to trochę rozwaliłoby plan, ale dałoby się oglądać TV (o ile planujesz KD dla siebie, nie dla gości). Co do KD - poczytaj topiki - jest tu zapewne ze 100 tematów gości, którzy chcieli kupić KD do 5kPLN (no, może ciupkę przesadzam, ale kilku się trafi)...
 

conev

New member
Przeniesienie TV nie wchodzi w gre, bo na jej scianie na srodku jest barek. No ale pytaniem bez odpowiedzi dla mnie jest ciagle to, czy istnieja takie funkcjonalnosci w urzadzeniach KD ktore pozwalaja niwelowac roznice w odleglosciach glosnikow i w jakim sprzecie sprawdza sie to najlepiej.

Jesli glosnik bylby malych rozmiarow, to moglbym go ewentualnie postawic tuz obok TV, po prawej stronie. Ale pytanie, czy zastapienie glosnikow frontalnych o standardowych rozmiarach jakimis malymi glosnikami nie spowoduje znacznego spadku jakosci dzwieku...
 

eltebe

New member
fizyki nie oszukasz
imo najlepszym miejscem by było postawienie tv pod barkiem ale jak się domyślam nie wchodzi to w grę. Tym bardziej, że masz tutaj wejście do pokoju.

Ew. zostawic tyklo wejscie od kuchni i zamurowac wejście przy barku powiesić na scianie gdzie było wejście i wtedy miałbyś problem ustawiania w miare z glowy jedyny problem to światło za plecami swiecące wprost na tv.
Jeśli masz mieszkanie wykonczone to raczej ta opcja też odpada.

Co do takiego ustawienia raczej dobrze to nie zagra :(
 

conev

New member
Budowanie scianek i przenoszenie TV nie wchodzi w gre. Ostatecznym rozwiazaniem jest ewentualne postawienie prawego glosnika w innym miejscu. Ale ciagle ludze sie, ze sa sprzety gdzie mozna przeprowadzic jakas kalibracje?
 

eltebe

New member
imo tego prawego co najwyżej posłuchasz w kuchni :p
a tak na serio nawet dając więcej na prawy a mniej na lewy nie osiągniesz równowagi zblizonej do poprarwnie ustawionego stereo
postawienie czerech glosników w prostokącie wokół kanapy też raczej odpada(zasłaniać telewizor będzie prawy front i w przejściu stał, nie mówiąc już o ciągnieciu kabli przez cały salon).
Imho generalnie jest to kiepski układ i cudów raczej nie będzie.
 

pejotpe

New member
Bez reklam
conev napisał:
Przeniesienie TV nie wchodzi w gre, bo na jej scianie na srodku jest barek. No ale pytaniem bez odpowiedzi dla mnie jest ciagle to, czy istnieja takie funkcjonalnosci w urzadzeniach KD ktore pozwalaja niwelowac roznice w odleglosciach glosnikow i w jakim sprzecie sprawdza sie to najlepiej.
Różnice w odległościach kompensuje każdy przyzwoity amplituner, natomiast ciężko skompensować różnice w ustawieniu.

P.S.
Kino jak kino, ale w stereo kolosalną różnicę w przestrzeni dało przesunięcie jednej kolumny raptem 20 cm (wreszcie dało się usłyszeć piękną scenę), także w Twoim przypadku jest z tym bieda...
 

siwyyy77

Member
Troszkę głupio udzielać odpowiedzi (udzielac rad) jak przez ostatnie 2 tygodnie tylko pytałem;)

Próbowałbym iść troszkę w inną stronę, ale to rozwiązanie bardziej pod KD;
Przód (podłogowe, skoro chcesz też słuchac muzy) ustawić obok TV, jak rozumie TV będzie odwórcony do widza, z tyłem troszkę pokombinować, tz lewa satelita na drugą ściane;)

Ale ja tylko gdybam, doświadczenie mam małe;)
 

conev

New member
Jesli chodzi o kolumny z tylu, to tez biore pod uwage taka ewentualnosc. Dla mnie jednak kluczowe jest to, jakie powinny byc fronty. Czy podlogowe o przyzwoitej jakosci (te niestety maja swoje gabaryty i stad pomysl postawienia prawej w rogu) czy tez dac sobie spokoj i pojsc w jakies mniejsze ktore bedzie mozna ustawic blizej TV.

Pytajac wprost: co zagra lepiej: podlogowe rozstawione jak na rysunku czy jakies mniejsze ustawione blizej TV?
 
Do góry