KD do ok. 5000zł (2 niezależne strefy: 5.0 + 2.0)

szpula

New member
Hej.

Za kilka miesięcy będę przymierzał się do kupna kina domowego (amplituner + kolumny), ale w najbliższym czasie będę chciał zaprojektować i zamówić szafkę, która ma wszystkie sprzęty pomieścić.
Jako, że nie mam zbytnio pomysłu jak zorganizować przednie kolumny i jaki dobrać do nich amplituner, proszę Was o pomoc.

Może najpierw rzuty pokoju i opisy.

Rzut na ścianę z TV:
i.imgur.com/tA9Dbuj.png

Przy lewej ścianie jest kaloryfer. TV wisi na ścianie.

Rzut z góry:
i.imgur.com/mKZZTSw.png

Duże kółko po środku to mniej więcej położenie mojej głowy gdy siedzę przed TV :) Czarne kółka z tyłu to miejsca gdzie są wyprowadzone kable do tylnych kolumn (z lewej strony ściana, z prawej strony punkt na regale). Wysokość tych punktów to ok. 120cm. Chciałbym w tych miejscach zamocować kolumny (najlepiej na jakiś uchwytach, na których zestaw będzie stał stabilnie).

Sam pokój ma ok. 20m2 i jest połączony z aneksem kuchennym (oddziela je półwysep) o powierzchni ok. 9m2. (koniec pokoju, korytarz oraz aneks nie są już pokazane na rysunku). Nad szafkami kuchennymi (ściana przeciwległa do TV) mam wyprowadzone kable do 2 kolumn drugiej strefy (na wysokości ok. 235cm).


Co chciałbym mieć:
Amplituner:
- obsługa 7 kanałów w dwóch niezależnych strefach (5 kanałów w pierwszej i 2 kanały w drugiej strefie)
- możliwość sterowania aplikacją na Androida i przez przeglądarkę
- dostęp do Internetu (amp będzie stał tuż obok rutera, więc WiFi raczej opcjonalnie)
- 4 wejścia HDMI i 1 wyjście HDMI powinny wystarczyć
- możliwość jak najlepszego kalibracji kolumn (znacząco różne odległości tylnych kolumn od słuchacza)
- niezbędne do najnowszych filmów dekodery
- radio FM (z RDSem?)
- wyjście słuchawkowe
- Spotify, radia internetowe itp... - jak by było, to fajnie, ale dam sobie radę bez tego
- DLNA, Bluetooth, czytanie plików z USB itp... - jak by było, to fajnie, ale dam sobie radę bez tego

Kolumny przednie i szafka:
- muszą się zmieścić we wnęce: wiem, że ich rozstaw najprawdopodobniej będzie za mały i być może będą za blisko ścian, ale nie przeskoczę tego - za mało miejsca :(
- skoro muszą być we wnęce, to albo na szafce (wtedy szafka będzie miała ok. 180-190cm szerokości), albo obok szafki (szafka ok. 130cm szerokości) - skłaniam się ku pierwszemu rozwiązaniu (przyznaję, że WAF jest tutaj znacznie wyższy), ale czy znajdą się w miarę porządne kolumny, które można by było tam bez wstydu postawić?
- planowana wysokość szafki: 50-55cm
- dolna część szafki to szuflady, a na górnych półkach (w szafce, a nie na szafce) będzie sprzęt: amplituner, HTPC i dekoder - ile miejsca powinienem zostawić nad amplitunerem, aby dobrze się wentylował i zbytnio nie przegrzewał?

Kolumna centralna:
- widzę ją chyba tylko na szafce

Kolumny tylne:
- w zaznaczonych miejscach: po lewej żelbet, a po prawej regał (chociaż uchwyt może być przymocowany do ściany k-g - głębokość regału: ok. 36cm), na uchwytach
- powinny być dobrze przymocowane, żeby za łatwo nie dało się ich strącić

Druga strefa:
- dwie nieskomplikowane kolumny, położone na szafce kuchennej, pod kątem (tak, żeby dźwięk był skierowany na kuchnie, a nie pod sufit)
- pomiędzy szafką a sufitem jest ok. 20cm

Subwoofer:
- nie ma i raczej nie będzie (za mało miejsca), więc fajnie by było jakby przednie kolumny potrafiły pokazać trochę basu


Do czego:
Filmy i TV (ok. 70%):
- najczęstszym źródłem filmów będzie HTPC, więc głównie mkv i Blu Ray (czasami zdarzają się filmy 3D)
- TV cyfrowa UPC (tutaj dźwięk nie będzie najwyższych lotów)

Muzyka i radio (ok 25%):
- muzyka to głównie rock, jazz, blues

Koncerty (ok. 5%):
- najczęstszym źródłem koncertów będzie HTPC, więc głównie mkv i Blu Ray


Budżet:
Za amplituner, 7 kolumn i ewentualne uchwyty/podstawki chciałbym zapłacić góra 5k-5,5k zł


Wstępnie myślałem o Denonie AVR-X2000.
Co o tym wszystkim myślicie? Z góry dzięki za pomoc.
 

hans2

Banned
jesli chcesz denona to ze wzgledu na lepsza obsluge drugiej strefy w modelach na rok 2013 niz starszych pozostan przy x2000. xx13 odradzam w takim wypadku.

generalnie jest duzo ograniczen w denon/marantz jesli chodzi o obsluge 2 strefy.
doczytaj szczegoly w watku dot serii E/X na avsforum (pierwsze kilka postow).
nie wiem jak inne ampli ale pewnie wyglada to podobnie.
 

szpula

New member
Hej.

Dzięki za odpowiedź. Poczytałem najważniejsze posty i faktycznie pod względem druga strefa lepiej wypada w X2000 niż 2113CI.

Chciałbym się upewnić, że dobrze zrozumiałem:
Mogę w drugiej strefie puszczać sobie cokolwiek pod warunkiem, że nie będzie to sygnał z HDMI (czyli mogę np. USB, DLNA, Spotify, Airplay lub sygnał z analogowego wejścia; radio FM też?), chyba że skorzystam z funkcji All Stereo Zone, dzięki której będę mógł odtwarzać dźwięk z tego samego źródła w obu strefach, ale w obu strefach to będzie stereo.
Czyli gdy będę oglądał film z pięciokanałową ścieżką audio i będę chciał, żeby żona na drugiej strefie w kuchni też sobie posłuchała ;-), to w strefie głównej zrobi mi się z tego stereo?
A gdy będę oglądał TV z UPC (przez HDMI), a na drugą strefę będę chciał puścić muzykę z HTPC (również przez HDMI), to zostanie mi DLNA itp. ?

Da się z tym żyć, chociaż fajnie by było, żeby na drugiej strefie można było odtwarzać cokolwiek... Ale to chyba nie w tych pieniądzach?


Nie upieram się przy Denonie, jestem otwarty na inne propozycje spełniające moje założenia.
Ale nie ukrywam, że bardziej mnie niepokoi jakie dobrać kolumny...


EDIT:
Mogę już załączać zdjęcia, oto rzuty:

Rzut na ścianę z TV:
tA9Dbuj.png


Rzut z góry:
mKZZTSw.png
 
Ostatnia edycja:

szpula

New member
Raczej na 100% postanowione, że szafka będzie miała co najmniej 180 cm szerokości (czyli podłogowe obok szafki odpadają) i ok. 55 cm wysokości, więc zostają mi chyba tylko monitory...

Czy mogę je postawić bezpośrednio na szafce? Mam wrażenie, że nawet największe z monitorów będą za nisko (a pochylenie ich do do tyłu chyba nie jest najlepszym rozwiązaniem?), więc zostaje mi użycie podstawek (niestety postawionych na szafce), żeby fronty były na odpowiedniej wysokości. Nie będzie mi to wszystko wpadało w dziwne drgania? Będzie to można jakoś wyeliminować?

Jaki zestaw jest godny polecenia? Przypominam, że nie będzie subwoofera, więc lepszy bas byłby wskazany. Problemem może też być odległość przodu kolumn od ściany za nimi - niecałe 50 cm. Domyślam się, że bass-reflex z tyłu w tym momencie odpada?

Nikt nie ma żadnego pomysłu?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Napisz do steeze na PW - on będzie wiedział. Ale nie wiem czy zmieścisz się z czymś rozsądnym w tej klasie z systemem 7,1 ?
 

szpula

New member
Bardziej 7.0, bo suba nie będzie, z resztą nie wymagam od drugiej strefy zbyt wiele.

A gdybyśmy na chwilę zrezygnowali z głośników drugiej strefy (zawsze mogę je dokupić później ;)).
 
Do góry