KD czy może stereo? Budżet 5000 pln.

kocix

New member
Witam

Na początku chciałem zaznaczyć, że jestem laikiem w temacie audio i w związku z tym zwracam się do Was o pomoc przy wyborze KD bądź Stereo do pokoju o wymiarach 3,5m x 5,5m2 przy budżecie maks. 5k PLN. Zaznaczam, że sprzęt ma służyć częściej do muzyki niż do filmów. Muzycznie to blues, rock, gitarowa i szeroko rozumiany heavy metal, rzadziej elektroniczna bądź rozrywkowa a także koncerty. Obecnie mam KD (jeśli tak to można nazwać) Samsung HT TZ 315 i nie jestem z niego zadowolony z uwagi na brak pasma tonów średnich, dudniący płaski bas i szeleszczące soprany, które dodatkowo powodują drgania plastikowych kolumienek co doprowadza mnie do pasji. W filmach ten sprzęt sprawuje się w miarę poprawnie zwłaszcza w DTS ale słuchanie na tym muzyki to koszmar.W związku z tym pragnę zmienić ten marketowy zestawik na coś lepszego i tu nasuwa się pierwsze pytanie:

Stereo czy KD???

Odnośnie KD mam już wstępnie upatrzone zestawy jakimi są:
1. Yamaha RX-v467 + NS-777( NS-555 też by pewnie mogły być) +ns-444+ns-333
2. Onkyo TX-sr 608 + NS-777( NS-555 też by pewnie mogły być) +ns-444+ns-333
3. Onkyo TX-sr 608 + Klipsh f-3 bądź F-2 +c-2 + B2 w tym przypadku chyba się nie zamknę w budżecie

Odnośnie Stereo to o wzmacniaczach nie mam zielonego pojęcia i poza tym nie wiem czy jest możliwość podpięcia takiego zestawu do TV i komputera co jest dla mnie istotne
1. wzmacniacz + Yamaha NS-777
2.wzmacniacz +Klipsh F-3 bądź F2


Kolumn Yamahy nie odsłuchiwałem natomiast Klipsh f3 słuchałem na ONKYO 608 i rx-v467. Jak dla mnie klipsh na ONKYO grał bardzo dynamicznie przy bardzo sprężystym basie i przy tonach wysokich miękko tworzących scenę , średnica natomiast była jakby nieczytelna, ginąca gdzieś w tle. Na rx-v467 Klipshe moim zdaniem zachowywały się bardziej uporządkowanie i właściwie tyle.
Klipshe generalnie przypadły mi do gustu ale wole się wstrzymać z kupnem bo zdaję sobie sprawę, że brak mi punktu odniesienia i mam nadzieję, że doradzicie coś w co warto utopić 5k.

W grę wchodzi też 3 opcja tzn. stereo z upgradem w przyszłości do KD ale wątpie czy da się w ogóle coś takiego poskładać.

Na sam koniec dodam jeszcze, że od sprzętu oczekuję w miarę równowagi dźwięku w każdym zakresie pasma z lekką przewagą na bas z uwagi na brak suba. Ponadto od razu zaznaczam, że kolumny Mission w ogóle nie wchodzą w gre.

Za udzieloną pomoc z góry dziękuje.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
trzecia opcja jest najlepsza. Będziesz zachwycony jakością muzyki , a kino też będzie na odpowiednim poziomie.
Sam zauważyłeś że stereo w kinie to "zwłaszcza w DTS ale słuchanie na tym muzyki to koszmar".
Czyli dobry zestaw stereo na początek ?
 

kocix

New member
Ok kiki tylko co zaproponujesz w tej 3 opcji? Rozumiem że wchodzą w to 2 fronty i wzmacniacz tylko czy jest możliwe, żeby to wszystko połączyć bez ampli z Blu ray i tv aby to działało? Jakieś propozycje sprzętu???
 

GTX480

New member
kocix - jezeli priorytetem jest muzyka to zapomnij o amplitunerze. Przy Twoim budzecie idealnym rozwiazaniem jest dobry wzmacniacz i kolumny frontowe. Patrzac na Twoj wpis to polecalbym NADa C355 i jakies dobre nie ostro grajace kolumny. Ja jestem fanem genialnych Acoustic Energy - najlepiej seria Aelite lub Radiance (ta juz troche za droga). Takie polaczenie bedzie znacznie lepiej gralo w Twoim repertuaze niz jakikolwiek amplituner z tymi Klipschami.

Uwierz na slowo ze AE zjedza zarowno te glosniki Yamahy jak i Klipscha. Jest jednak jeden warunek. Z moich testow wynika ze potrzebuja okolo 60cm od sciany ;) albo pozostaje umiejetne pozatykanie otworow bass reflex. Lepiej jednak odpowiednio je ustawic ...

Co do polaczenia Blue Raya to istnieje oczywiscie taka opcja. Podlanczasz kablem HDMI obraz z BD bezposrednio do TV a kablem RCA BD ze wzmacniaczem. Uzyskasz najlepsza jakosc obrazu i dzwieku na dwoch kanalach. Pozniej mozesz pomyslec o dolaczeniu do calosci subwoofera aby uwydatnic efekty w kinie :)

Obierz kurs na stereo z pozniejsza rozbudowa kina domowego
 

kocix

New member
dzieki gtx, dużo mi pomogłeś...pierwszy raz widze kolumny tej marki choć przypominają układem moje T40 creativa, które mam przy komputerze.... wszystko byłoby fajnie ale budżet przekroczony o jakieś 500 pln, druga sprawa to chyba to tych kolumn pasowałyby jakieś podstawki a to niestety nie wchodzi w grę( moja lepsza połówka sie nie zgadza, nic nie poradze)

W każdym razie dzieki, może ktoś zaproponuje jakąs alternatywe dla tych kolumn bądź całego zestawu stereo czy KD, które wymieniłem wcześniej.
 

GTX480

New member
kocix - zadnych podstawek nie potrzebujesz Aelite 3 dla przykladu to kolumna wolnostojaca podlogowka :) Jedyne co potrzebujesz to rzeczywiscie dodatkowe okolo 300zl z tego co sie orientuje :) Generalnie jednak do takiego dosc juz ekskluzywnego zestawienia warto te pare groszy dolozyc ;D
 
Ostatnia edycja:

MORALISTA

New member
kocix - zadnych podstawek nie potrzebujesz Aelite 3 dla przykladu to kolumna wolnostojaca podlogowka :) Jedyne co potrzebujesz to rzeczywiscie dodatkowe okolo 300zl z tego co sie orientuje :) Generalnie jednak do takiego dosc juz ekskluzywnego zestawienia warto te pare groszy dolozyc ;D

Popieram w 100%.
 

kocix

New member
przecież Aelite 3 to same pożerają mój budżet a gdzie wzmacniacz???one kostują grubo ponad 5k, a aelite 2 kosztują 3 k i one już wymagają podstawek,...chyba że mówisz o tych z allegro-nie mogłem wkleic linka

Druga sprawa co myślisz o kef iQ70 bądź pokrewne??bo myślałem o nich i o wzmaku NAd C326 i wtedy spokojnie zamknął bym się w 5 kPLN



Byłem dzisiaj posłuchać w sklepie "dla i idiotów" różnych koumn min F1 if3 na onkyo 608, qq5000 na tym samym ampli oraz DSali concept 6 na denonie modelu nie pamiętam. Brzmienie F-1 i F3 na początku bardzo mi się podobały ale w mojej opinii przegrywają na tle QQ5000. Natomiast słuchając dali na Denonie czy to w stereo czy w 5.0 wywołały u mnie lekki opad szczęki. Może to być dla kogoś śmieszne ale jak już wcześniej wspomniałem nie mam punktu odniesienia. Dali przede wszystkim uwiódł mnie głębokim basem schodzącym bardzo nisko i ciepłem brzmienia. Jeśli ktoś mógłby się wypowiedzieć co do zestawu NS-777( NS-555 też by pewnie mogły być) +ns-444+ns-333 i porównać te dwa zestawy. Co do stereo , które zproponował GTX480 jeszcze nie podjąłem decyzji a ten zestaw Dali 5.0 wywołał u mnie gęsią skórkę i to w marketowych warunkach odsłuchu.
 
Ostatnia edycja:

GTX480

New member
Co do KEFa to kompletnie sie ta kolumna nie nadaje do Twojego brzmienia. Ma wyeksponowany srodek i gore pasma z prawie nieistniejeacym basem. Zdecydowanie nie polecam :( Doskonale znam KEFa od podszewki, mozna powiedziec ze zeby zjadlem na tej firmie :) NAD mimo ze muzykalny i dosc cieply to nic tutaj nie pomoze ....
 

kocix

New member
dobra ...mniej więcej mam kilka zestawów które chcę odsłuchać.... tylko gdzie w Krakowie można odsłuchać taki sprzęt np Aelite 3 ...możecie pomóc ??
 

kocix

New member
Czy ktoś jeszcze może podać jakies konkretne zestawy sprzętu KD , które zamkną się w takim budżecie , a które u Was wywołały bardzo pozytywne wrażenie?
 

kocix

New member
Po wielu godzinach odsłuchu ( około 60 h) różnych systemów stereo między innymi na wzmacniaczach marki NAD 316, 326, i 355 ale także Music Hall a25.2 ,Rotel 05 znalazłem to czego szukałem . Na szczęście zamknąłem się w przedziale mojego budżetu tj. 6000 PLN- wzmak i fronty.

przesłuchałem mase sprzętu jak na laika w dziedzinie stereo. Szukałem solidnego, głębokiego basu oraz dobrej dynamiki a także zrównoważonego dźwięku w każdym zakresie.

Odsłuch prowadzony był na kilku kluczowych dla mojego pojęcia dźwięku utworach:

- jimmi hendrix- go go shoues
- Lionel Richie=- Run with the night
- metallica- master of puppets
- gentleman- dem gone
- ghost of the navigator - iron maiden z albumu rock in Rio
- keith jarrett- autumn leaves
- metallica- one
Odsłuchane kolumny:
MA BX 6
- generalnie niezłe brzmienie ale bez fajerwerków
MA rx 6- lepie niż wyżej ale warto się zastanowić czy dopołacać
MA GS20- tu już jest nieźle dobre brzmienie ale czegoś brakuje ....chyba dołu ale może za krótko słuchałem
DALI Concept 6- za tą cenę bardzo dobre brzmienie, ale wtedy bym musiał kupić ze 3 zestawy:)
KLIPSCH rf 62- jest dobrze ale efekciarski bardzo dynamiczny bas, schowana w cieniunsśrednica mnie nie bawi, dodatkowo wysokie krzyczą
KLIPSCH F-3- bas w miarę, reszta do wymiany
KEF IQ 70- hehe i to jest bardzo dobre brzmienie gdyby nie bardzo duży niedobór basu w dolno-średnim zakresie pasma. Stereofonia bardzo dobra a także przestrzenność dźwięku na dobrym poziomie.
jamo- kilka zestawów- z klipschami mogą konkurowac dalej odpadają
JBL-ES 80-dynamika dobra- resztę mogę określić jako przeciętne,
Xavian Gran collonna v2- słuchanie tych kolumn na kilku wmzakach z rzędu wywałoło u mnie opad szczeny z uwagi na skromne wymiary a także dwudrożną budowę. Powiem tak: jęsli ktoś nie łucha szbkiej dynamicznej muzyki to są to kolumny dla niego w przedziale 2-4 k. brzmienie z tego sprżetu jest po prostu powalające zwłaszcza przy jazzie mimo, że bas nie potrafi zejść zbyt nisko i nie jest zbyt dynamiczny, można je określić jako bardzo " muzykalne"- dużo można by o nich jeszcze napisać
Acoustic Energy Three AElite 3- i je właśnie wybrałem wraz z wzmakiem NAD c 355. Jak ktoś mi będzie mówił nawet o wyższości serii monitor Audio serii gold nad tymi kolumnami to zapraszam do siebie na odsłuch( gg 694064) a wtedy porozmawiamy o brzmieniu. Dżwięk wydobywający się z tych kolumn powalam na łopatki. Separacja brzmienia, przestrzeń, stereofonia, wyrównane pasmo brzmienia z lekką przewagą basów zabija. Do muzyki typu metal, rock, nadają się idealnie. Dodam, że mam je jeszcze podpięte na starym rzęchu DVD Sasmunga... a zamierzam dokupić do tego CD Cambrigde Audio 650 C i dopiero wtedy się zacznie:D. Tymi kolumnami można przesuwać ściany...nie ruszając ich z miejsca:D.

HEh ktoś powie , że to inny pułap cenowy... i ma rację ale w na allegro można je upolować od niezależnego importera za 3,5 k PLN od którego zresztą ja je kupiłem i , którego bardzo polecam. Gdzieś czytałem, że ma bx 6 są wzorcowo wykonane .... przy AE 3 to złom przynajmniej w tej klasie cenowej.
 

dancan

Klub HDTV.com.pl
VIP
A możesz się odnieść do kwestii ustawienia kolumn w pomieszczeniu a dokładnie odległości od ścian i wpływu tego parametru na brzmienie ???
 

kocix

New member
Mam je pokoju na środku ściany o długości 5,5 m, kolumny stoją w rozstawie 2 m w odległości 2,5-3 m od kanapy, są ustawione 30-50 cm od ściany skierowane lekko pod kątem na kanapę. Generalnie nie słucham zbyt głośno muzyki ale czasami jak ktoś przyjdzie to odkręcę pokrętło na godzinę maks 13 i muszę powiedzieć, że odległość ma znaczenie zwłaszcza dla basu i moim zdaniem od godz. 10-11( na potencjometrze głośnośći) nalezałoby już trochę dalej odstawić kolumny niż 30-40 cm od ściany ale zależy to też od rodzaju muzyki jakiej słuchasz. mogę powiedzieć, że kąt ustawienia kolumn ma znaczenie i jeśli ustawić by je pod kątem 60 stopni względem tylnej ściany to można zmniejszyć odległość o 1/3. Słuchałem na tym sprzęcie różnej muzyki od jazzu, przez blues, metal, rock, country, pop i kończąc na elektronicznej. W związku z tym próbowałem różnych ustawień kolumn z głośnością na godz. 10 i mogę stwierdzić, że w moim 20 m pokoju dość gęsto umeblowanym mogę spokojnie powiedzieć , że 30-50 cm od ściany spokojnie wystarcza ale podkreślam to jest moja subiektywna opinia. A propos kolumienek powiem, że sprzętu prawie nie wyłączam, dźwięk to bajka. Mam je od kilku dni i i przychodziło do mnie w tym czasi kilku znajomych u których dźwięk wywoływał opad szczęki.. nasłuchałem się sformułowań typu: " nic już nie będzie takie samo"..." mam wibrację basu w mózgu" albo najlepsze ..." ten bas jest tak głęboki , że pobudza moją perystaltykę" . I właśnie a propo basu chcę jeszcze powiedzieć, bo o ile góra pasma i średnica są przejrzyste i neutralne to niskie tony to po prostu rewelacja. Przy " One" metallici to po prostu poezja słyszeć wariacje Larsa Ulrica na perkusji na które wcześniej nie zwracałem uwagi natomiast w utworze Chrisa Jonesa pt. Long After you,re Gone, który wykonywany jest akustycznie( bas i gitara) niskie tony schodzą tak nisko, że czuć jak pracuje cała konstrukcja budynku mieszkalnego. Mogę jeszcze powiedzieć że instrumenty dęte brzmią przepięknie w przesłuchanych przeze mnie utworach min. "Calders Circus" z repertuaru The Tiptons czy też w utworze " Komu dzwonią" z rep. Maleńczuka i Waglewskiego, te trąbki i tuby czy saksofony po prostu poruszają do łez, oddają klimat.. tego się nie da opisać tego trzeba posłuchać. Podkreślam, że póki co wszystkiego słuchałem na DVd marnej jakości ale w niedalekiej przyszłośći chcę dokupić CD cambridge Audio Azur 650 c co powinno jeszcze bardziej poprawić brzmienie. mogę dodać, że wykonanie tych kolumienek jest perfekcyjne, mam kolor black ash , który na fornirze wygląda przepięknie. Po odsłuchach miałem dwóch faworytów Xaviany Gran Colonna i AE 3. Xawiany miały lepszą przestrzenność dźwięku jednak sprawdzały się tylko przy spokojnej muzyce ale brakowało im głębokiego basu i dynamiki jednak uważam, że to bardzo ciekawe i godne polecenia kolumny. AE 3 wybrałem ze względu właśnie na ten bas , który potrafi rzucić na kolana ale także z uwagi na dynamikę i lepszą separację dźwięku, która liczy się przy ciężkiej muzyce . Moim zdaniem te kolumny mają słabszą przestrzenność dźwięku niż xaviany i są jakby to powiedzieć mniej neutralne brzmienie ale przez to mają charakter. Nie powiem, że są to rewelacyjne kolumny ale ciężko mi znaleźć w tej chwili jakieś istotne wady bo za krótko je posiadam aczkolwiek najlepszą moim zdaniem recenzją tego sprzętu będzie sytuacja w której moja żona słuchając sporadycznie muzyki i nie zwracająca uwagi na brzmienie wstaje rano wcześniej ode mnie z łózka ( co się rzadko zdarza) i biegnie włączyć sobie muzykę i zaczyna wygrzebywać jakieś stare płyty z piosenkami z przed lat. W razie jakiś pytań moje gg 694064


I tak się rozpisałem, że nie do końca odpowiedziałęm na pytanie. Otóż zbyt mała odległość od ściany powoduje momentami lekkie dudnienie oraz spłaszczenie przestrzeni ale wszystko zależy do głośności odtwarzanej muzyki. Generalnie do godz. 11 nie stwarza to problemów ale w moim pokoju powyżej tej głośności boję się słuchać. Raz odkręciłem na godzinę 13 i miałem nieprzyjemnośći z sąsiadami a w pokoju nioe dało się wysiedzieć.
 
Ostatnia edycja:

pkomp

New member
to wszystko zależy od akustyki pokoju :)...umeblowanie szczególnie masywne pomaga - głosnośc nie ma znaczenia - no może taka że wtedy pewne anomalie prędzej usłyszymy niż sluchając cicho
 

kocix

New member
pkomp to sie zastanów czy głośność ma znaczenie czy nie, bo w jednej części zdania piszesz , że nie ma a w drugiej że tworzy anomalie a to dość istotny szczegół jednak. Jeśli głośność tworzy anomalie to jednak ma to bezsprzecznie jakieś znaczenie dla brzmienia.
 
Do góry