Karty pamięci jakie stosować do kamer ?

lukchrust

New member
Jestem posiadaczem kamery na kartę panasonica HDC-SX5.
Ciekaw jestem jakie karty pamięci stosujecie ? Jaka powinna byc ich minimalna prędkość etc. ?
 

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Nikt nie spieszy z odpowiedzią więc kilka słów ode mnie. Na początku ostrożnie kupiłem dwie karty 8 GB Extreme III SDHC SanDisk. Później niejako dla testów znacznie tańsze Transcend oraz 16 GB TOPRAM - wszystkie klasy 6. Są od wielu miesięcy intensywnie używane w kamerze, komputerze i PS3. Przejechały ze mną setki kilometrów tras narciarskich w Alpach Szwajcarskich i Francuskich. Używane były w czasie mrozu, ekstremalnego słońca, deszcu i śniegu - sprawują się idealnie.
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
1) A znacie może sytuacje rynkową? Czekam długo na 32 GB a tu dalej nic. Zapowiedzi sa od paru miesięcy, że najpóźniej miała się pojawić w kwietniu a tu cisza :( Wybieram się do Grecji za miesiąc i chciałem zdążyć z zakupem największej karty przed wyjazdem.

2) Ponoc największa pojemnośc standartu SDHC to 32 GB. Widziałem na Allegro pendrivy Sony o pojemności 64 GB. Czy to jakaś sciema? Czy Pendrivy tego typu też są oparte na formacie SDHC czy to juz zupełnie co innego? A może standartu SDHC wcale nie ogranicza pojemność 32 GB? Macie jakieś wiarygodne informacje?

Pozdrawiam
 

lukchrust

New member
Krzysztofradio musisz się upewnić czy twoja kamerka będzie obsługiwać karty 32GB. Ja mam Panasonica HDC-SX5 i napewno można używać kart 16GB.
Co do 32GB to nie jestem pewien.
Hmm ale czy te 32GB to nie lekka przesada ? !6GB to około 160 min zapisu
w najlepszej w jakości HD. Moim skromnym zdaniem to wystarczająca ilość czasu albo się mylę:).
Odnośnie wypowiedzi Sydona to ja mam zamar zakupić kartę Transcend
klasy 6 8GB. Ciekawe czy chulają tak jak mówi.
 
Ostatnia edycja:

emigrant

Member
Ja też słyszałem, że standard SDHC przewiduje tylko 32GB maksymalnie. Jeżeliby była to prawda to wydaję mi się, że to tylko ruch typowo marketingowy/celowy żeby znów wymyślić kolejny standard i zarabiać kolejne miliony dolarów, tak się robi biznes...

Ja za niedługi czas kupuję Canona HF10, który ma wbudowaną pamięć 16GB i slot na SDHC i planuję dokupić kartę i z chęcią chciałbym tam wsadzić 32GB. Szkoda, że jeszcze nie ma. W tej kamerce jest użyty dość*dobry koder AVCHD co nawet przy 16GB daje bardzo długi czas nagrania przy najlepszej jakości HD, ale z wypadem gdzieś w świat nie chcę się ograniczać do jakiś "160min" czy wozić ze sobą komputer żeby to gdzieś zgrać. Jednym ograniczeniem co może być to tylko krótko trzymająca bateria, która akurat jest mniejszym problemem niż brak miejsca na nagrywany materiał.

ps. co do firm to pic na wodę :) i tak wszystkie są produkowane w jednej fabryce w chinach, składane przez małe chińskie rączki, tylko później firmy naklejają swoje sickery. :)
ps2. z całym szacunkiem dla firmy Wilk Elektronik ;)
 
Ostatnia edycja:

krzysztofradio

Well-known member
Bez reklam
Dzieki za odpowiedzi
Lukchrust Pewnie, że jak nie zdążę z zakupem 32 to kupie 16. Jasne, że wystarczy. Co z tego że będzie 32 Gb jak mam tylko 2 baterie czyli ok godziny nagrywania :)
HDC5 oficjalnie obsługuje 32 GB wg oficjalnej stronki Panasonic podanej mi przez konsultanta:

http://panasonic.jp/support/global/cs/sd/connect/dvc_h/hdc_sd5.html

Zgadzam się z Emigrantem co do szumu rynkowego i chińskiej dominacji :D

A tak na marginesie, to 4 klasa wystarczy czy lepiej 6 klasa?
Sydon, może Ty sie wypowiesz czy jest zauwazalnie lepiej z obrazem czy tylko bedzie szybciej zgrywac na komputer?

Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:

leotdi

New member
polecam lekturę (ostatni test Audio/Video/Foto) tu :
--------------------------------------------------
http://zbyszko.republika.pl/images/Test.pdf

ps
Sam stawiam na SanDisk. Do Panasonic HDC-SD9 zakupiłem 8GB III Extreme - drożej, ale przynajmniej pewniej.
1-miejsce w w/w teście tej karty. Proszę zwrócić uwagę na praktyczną=sprawdzoną szybkość zapisu karty
(max mojej kamery to 17MB/sec).

O kartach Transcend czytałem w Niemczech złe opinie = nie są pewne (można utracić dane,
choć mogą to być pojedyncze przypadki - ale zawsze ... ).
 
Ostatnia edycja:

Sydon777

Klub HDTV.com.pl
vip
Kiedyś też uległem sugestii liczb i uszło mojej uwadze, że wymiar dotyczy zupełnie innej jednostki. Ale to już zostało wyjaśnione. Karty pamięci mają o wiele większe możliwości transferu danych niż wymagają tego kamery HD. Podajesz: max. 17MB/s a przecież chodzi o 17Mb/s czyli o osiem razy mniej.
 

aj.

New member
Generalnie racja, ale trzeba brać pod uwagę, że kamery buforują dane w szybkiej pamięci podręcznej i zapisują na kartę porcjami, dlatego wymagania co do szybkości zapisu na kartę mogą być w zależności od modelu kamery kilkakrotnie wyższe niż średnie transfery.
Zamiast kupować drogie jeszcze karty o dużych pojemnościach, które wystarczyłyby podczas wakacji, proponuje inne rozwiązanie. Jedna karta o pojemności 16GB + Magic Box. Magic Box to jest obudowa na twardy dysk 2,5" np. 160GB z własnym zasilaniem i systemem USB On-the-Go, który robi hosta usb (jak w komputerze). Wystarczy podpiąć kamerę kabelkiem i obudowa sama kopiuje pliki.
 

leotdi

New member
Sydon777 napisał:
Kiedyś też uległem sugestii liczb i uszło mojej uwadze, że wymiar dotyczy zupełnie innej jednostki. Ale to już zostało wyjaśnione. Karty pamięci mają o wiele większe możliwości transferu danych niż wymagają tego kamery HD. Podajesz: max. 17MB/s a przecież chodzi o 17Mb/s czyli o osiem razy mniej.

Sydon777,

nie wiem o co Ci chodzi ? bit to stan "0" lub "1" (włącz lub wyłącz). 1 Bajt (słowo) to najmniejsza (standard wg IBM) "adresowalna" jednostka pamięci zawierająca 8 bitów. I to Bajt/(słowo 8-bitowe) jest podstawową jednostką pamięci, którą się operuje.

Zresztą poczytaj tu :
---------------------
http://pl.wikipedia.org/wiki/MB/s

Nie należy mylić tej jednostki z jednostką szybkości transmisji danych stosowana w telekomunikacji i sieciach komputerowych: Mb/s - megabit na sekundę. W odróżnieniu od MB/s - czyli megabajta na sekundę, megabit opiera się na dziesiętnym systemie liczbowym, czyli 1 megabit = 106 = 1.000.000 bitów.
 

aj.

New member
viValdi napisał:
@aj.

Jakiś link do takiego gadzetu?


http://www.kupujemy.pl/me600u2.html Welland ME-600U2 (Magic Box 600 OTG ) nadaje się szczególnie do urządzeń z wbudowaną pamięcią wewnętrzną np. HF10. Można do niego podłączyć czytnik kart. Jeżeli kamera jest na karty jak SD9, również można ją podłączyć kablem USB i kopiować ale lepiej kupić fotobank z czytnikiem kart. Takie rozwiązanie daje możliwość jednoczesnego kopiowania nagranej karty i filmowania na drugiej. Poczytajcie tu http://www.fotobank.com.pl/
Niestety niektóre kamery w tym HF10 wymagają podłączenia zewnętrznego zasilania pomimo naładowanego akumulatora przy kopiowaniu przez USB. Utrudnia to kopiowanie w terenie do notebooków i fotobanków bateryjnych. Jakiś japoński programista chciał zabezpieczyć biednych głupich użytkowników. Chyba można kamerę oszukać podłączając na chwile w momencie inicjacji połączenia USB zamiast zasilacza sieciowego zapasowy akumulator lub baterię, potem podczas kopiowania można odłączyć.
 

bankrootghost

New member
leotdi napisał:
Sydon777,

nie wiem o co Ci chodzi ? bit to stan "0" lub "1" (włącz lub wyłącz). 1 Bajt (słowo) to najmniejsza (standard wg IBM) "adresowalna" jednostka pamięci zawierająca 8 bitów. I to Bajt/(słowo 8-bitowe) jest podstawową jednostką pamięci, którą się operuje.

powyższy wywód nijak się ma do tego co napisał Sydon777.
Zwróć łaskawie uwagę, że prędkość kodowania podaje się w bitach na sekundę a nie w bajtach na sekundę.
Jeśli Twoja kamera koduje z max. prędkością 17 Mb/s to karta która potrafi zapisywać z prędkością powyżej 17/8 czyli nieco powyżej 2 MB/s jest juz OK
 

aj.

New member
Oczywiście trzeba rozróżniać Mb/s od MB/s, ale chcę jeszcze raz zwrócić uwagę (pisałem o tym kilka wątków wcześniej), że nie wystarczy ta sama średnia prędkość zapisu na karte co max bitrate bo kamera zapisuje paczkami. Karta 2 MB/s na pewno nie wystarczy do zapisu 17Mb/s nawet gdyby kamera zapisywała dane jednostajnym strumieniem.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

bankrootghost

New member
napisałem wyraźnie, że potrzebna jest karta NIECO POWYŻEJ 2 MB/s co w praktyce oznacza, że musi to być karta klasy 4 (4MB/s), bo nie ma klasy 2,125 lub 3. Karta 4 MB/s da spokojnie radę nawet przy teorii zapisywania paczkami (notabene mozesz podać jakies źródło tej informacji ? - nie za bardzo widzę sens buforowania zapisu).
Ponieważ prędkość kodowania 17 Mb/s kojarzy mi sę z kamerą, którą posiadam (HF100), dodam dla jasności, że kamera ta zapisuje w trybie VBR, zatem prędkość kodowania zależy od treści nagrywanego obrazu, zatem 17 Mb/s należy przyjąć jako max a nie prędkość ciągłego strumienia video
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

aj.

New member
[FONT=Times New Roman CE, serif]Sposób zapisywania karty wynika ze specyfikacji programowania tych kart (karta nie jest cały czas otwarta na zapis - żeby do niej coś wpisać najpierw trzeba ją otworzyć wpisując do jej rejestru odpowiednia komendę. Aby operacja była efektywna wpisuje się od razu więcej niż jeden sektor, więc trzeba wcześniej zgromadzić (buforować dane). Również program kamery musi buforować dane, ze względu na zarządzanie czasem i priorytetami przerwań (np. obsługa przetwornika nie może czekać a zapis na kartę tak)[/FONT]
[FONT=Times New Roman CE, serif]Szacując prędkość zapisu zawsze trzeba brać pod uwagę max bitrate a nie chwilowy. [/FONT]
[FONT=Times New Roman CE, serif]Jeśli karta klasy 4 "no name" będzie nadążać "na styk" w krytycznych sytuacjach (np. jednoczesne filmowanie ruchu, robienie zdjęć, przestawianie kamery) wystarczy kilka sekund i karta może nie nadążyć. Jeśli nie starczy bufora pamięci to dane zostaną utracone. Taka sytuacja nie musi się zdarzyć od razu.[/FONT]
Dlatego moja rada dla kupujących jest taka jeśli karta 4 klasy to renomowanej firmy.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

bankrootghost

New member
chętnie bym poczytał na temat, o którym piszesz. Czy możesz podac jakieś źródło ?

aj. napisał:
Dlatego moja rada dla kupujących jest taka jeśli karta 4 klasy to renomowanej firmy.
trochę nie rozumiem. Zakładając, że karta "no name" (czy w ogóle są takie ?) nie jest "oszukana"(mam tu na myśli karty klasy 2 z nalepką klasy 4), to niby dlaczego miałaby stanowić jakiś problem ?
czy przypadkiem nie grozi to paranoją w stylu firmowych kabli cyfrowych o "pogłębionym i aksamitnym basie" oraz "kwiecistej górze" ?

Proszę NIE CYTOWAĆ postów poprzednika !!!
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

ropian

New member
aj. napisał:
http://www.kupujemy.pl/me600u2.html Welland ME-600U2 (Magic Box 600 OTG ) nadaje się szczególnie do urządzeń z wbudowaną pamięcią wewnętrzną np. HF10. Można do niego podłączyć czytnik kart. Jeżeli kamera jest na karty jak SD9, również można ją podłączyć kablem USB i kopiować ale lepiej kupić fotobank z czytnikiem kart. Takie rozwiązanie daje możliwość jednoczesnego kopiowania nagranej karty i filmowania na drugiej. Poczytajcie tu http://www.fotobank.com.pl/
Niestety niektóre kamery w tym HF10 wymagają podłączenia zewnętrznego zasilania pomimo naładowanego akumulatora przy kopiowaniu przez USB. Utrudnia to kopiowanie w terenie do notebooków i fotobanków bateryjnych. Jakiś japoński programista chciał zabezpieczyć biednych głupich użytkowników. Chyba można kamerę oszukać podłączając na chwile w momencie inicjacji połączenia USB zamiast zasilacza sieciowego zapasowy akumulator lub baterię, potem podczas kopiowania można odłączyć.

Witam
faktycznie chyba rozwaze zakup takiego czegos lepiej to niz talie kart
pytanie na allegro sa FotoBank Digimate II lub III czy takie to warto kupowac i jaki dysk proponujecie do tego(wiem ze najlepiej najwiekszy ale im wiekszy tym drozej )
mam zamiar uzywac tego z panasoniciem sd9
jezeli nie allegro to jaki inny model z dyskiem
 

viValdi

New member
Bez reklam
Welland magic box

niestety ten box działa w trybi host tylko z FATem tzn organiczenie do 4GB max. Jak tym zrobić backup dysku 120GB kamery SR12? :confused:
 

aj.

New member
Dysk z FAT 32 można sformatować chyba do 2TB (czyli praktycznie każdy), wtedy klastry będą duże czyli nieekonomiczne dla małych plików ale to nie przeszkadza bo pliki z kamery też mają dużą objętość. Istnieje wprawdzie ograniczenia objętości jednego pliku do 4GB, ale to jest 30min nieprzerwanego filmowania z najwyższym bitrate, jeszcze mi się nie zdarzyło.

Proszę NIE CYTOWAĆ postów poprzednika !!!
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Do góry