Karta sound blaster X-FI 5.1 usb zewnętrzna +laptop+kino domoweWitam, Jako, że nie ma

janusz_kasia

New member
Witam,


Jako, że nie ma za wiele wątków na forum a jak już są to nic nie wyjaśniają chciałem zapytać, bo być może ktoś z użytkowników forum stosuje następującą metodę:


Karta sound blaster X-FI 5.1 usb zewnętrzna +laptop+kino domowe


Chcę oglądać filmy z laptopa na TV ale w moim asusie nie ma wyjścia dźwięku optycznego ani elektrycznego, nawet słuchawkowe jest zwykłe a nie w postaci SPDF, dlatego planuje zakup tejże karty, by podłączyć ją pod lapka a kablem optycznym kartę do kina i tu następuje moje pytanie. Czy dźwięk będzie przesyłany do kina w postaci np. 5.1, pytam, ponieważ kiedyś spotkałem się z opinią, że po karcie leci tylko stereo.


Bardzo proszę wszystkich o pomoc w tej sprawie.
 

valdi74

Member
Nie jestem co prawda ekspertem w temacie, ale powiem Ci jak to wg mnie wygląda. Przez S/PDIF można przesłać tylko PCM stereo lub zakodowany dźwięk przestrzenny (DD, DTS). Teraz wszystko zależy od tego czy chcesz tylko oglądać filmy, czy może też np. grać w gry z efektami 5.1? Jeśli tylko filmy, to dźwięk puszczasz bez dekodowania do S/PDIF (passthrough) i resztą zajmuje się ampli. Ale jeśli chcesz grać, to karta musi mieć możliwość kodowania "w locie", czyli Dolby Digital Live albo odpowiednik DTS.
Zatem do filmów wystarczyłaby wg mnie dowolna karta muzyczna z wyjściem S/PDIF.
 

janusz_kasia

New member
ok, powiedzmy, że kupię "tanią" kartę, która posiada zamiast wyjścia optycznego (toslink), ma wyjście spdif i podłącze ją z kinem domowym poprzez toslink to czy wszystko będzie chodziło jak trzeba - oczywiście karta ma służyć do dźwięku z filmów (gry mnie nie interesują). Kiedyś słyszałęm, że jeśli w kinie mam wejście optyczne(toslink a nie spdif) to też po drugiej stronie musi być toslink, nie chce wyrzucać w błoto 200zeta jeśli okaże się, że dźwięk będzie tylko stereo,

przytoczę tu pewien komentarz z komputronik:

" Bardzo się rozczarowałem tą kartą i żałuje wydanych pieniędzy. Kupiłem ją do mojego komputera Media Center ITX w celu podłączenia 5.1 i totalnie się zawiodłem. 5.1 w filmie w zasadzie nie możliwy do uzyskania no chyba że z efektem EAX podkręconym na max - jak ktoś lubi pogłos jak w studni to powodzenia..."

"Kupiłem ją przede wszystkim po to, żebym mógł się cieszyć 6 kanałowym dźwiękiem z kina domowego po podłączeniu go do tej karty za pomocą interfejsu toslink. Okazało się to totalnym fiaskiem, bo karta wysyła jedynie sygnał stereo przez toslink..."
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

steefl

Member
Posiadam tą kartę, ale w wersji PRO. Podłączenie dokładnie takie ja ty (laptop-karta-kino domowe) i dźwięk jest przepuszczany w postaci 5.1 zarówno DTS jak i DD (magiczne literki na amplitunerze;)). Nie miałem jeszcze żadnych problemów i jestem w pełni zadowolony, bo w końcu mogę się cieszyć w pełni oglądając filmy;)
 

rumburak80

New member
Bez reklam
Ja zaproponuję lepsze wyjście dla laptopa Jeżeli masz slot pcmcia polecam kupić to Sound Blaster AUdigy 2 ZS PCIMCIA BCM (1762062925) - Aukcje internetowe Allegro lub na express card to http://allegro.pl/sound-blaster-x-fi-notebook-expresscard-nie-pcmcia-i1757381813.html Sam użytkuję pierwszy i jestem zadowolony posiadają spdif out przesyłają max dolby d/ex i dts/es i są o wiele mobilniejsze od konstrukcji na usb,oczywiście musisz mieć któryś z tych slotów a w nowszych lapkach niestety występują coraz rzadziej.
 
Ostatnia edycja:

valdi74

Member
S/PDIF to standard przesyłania informacji. Samo przesyłanie może być realizowane za pomocą RCA (miedź) lub TOSLINK (optyczny). Jeśli amplituner ma wejście optyczne, to jestem za stosowaniem TOSLINKA, zwłaszcza przy dłuższych kablach. 15 m przewodu optycznego (np. DIGITAL) można kupić za 60 zł.
Myślę, że osoby piszące te opinie miały blade pojęcie jak skonfigurować odtwarzacz filmów. Przypuszczam, że tenże odtwarzacz dekodował DTS/DD do PCM5.1, które potem było pchane do S/PDIF już jako PCM2.0. Trzeba szukać opcji "S/PDIF passthrough" i ją włączyć. Być może nie wszystkie odtwarzacze mają tę opcję.
 

rumburak80

New member
Bez reklam
VLC i KMP najlepsze playery które bez problemu podają (passtrough) surowy sygnał na amplituner.W razie problemów z ustawieniem służę pomocą.
 
Ostatnia edycja:

janusz_kasia

New member
Posiadam tą kartę, ale w wersji PRO. Podłączenie dokładnie takie ja ty (laptop-karta-kino domowe) i dźwięk jest przepuszczany w postaci 5.1 zarówno DTS jak i DD (magiczne literki na amplitunerze;)). Nie miałem jeszcze żadnych problemów i jestem w pełni zadowolony, bo w końcu mogę się cieszyć w pełni oglądając filmy;)

Super, dzięki za odpowiedź tylko jest jedno ale, masz wersję pro a ja mówiłem o ten tan=ńszej więn nie wiadomo dokładnie jak to jest a po drugie zapomniałem dodać, że nie mam kina w postaci składaka, tylko "plastik", które ma wejście optyczne ale chyba nie będzie kłopotu? dla porównania dodam, że mając podpiętego xboxa optycznym do kina to wykrywa dd
 

steefl

Member
Jeśli u kolegi na Logitech'ach Z-5500 nie było problemów z odtwarzaniem dźwięku 6-kanałowego, to z pewnością u ciebie również nie będzie kłopotów. Druga sprawa, to wyczytałem, że pisałeś, o tej tańszej i również zaznaczyłem, że ja posiadam wersję PRO. Jednak myślę, że również nie powinno być problemów, bo wersja PRO różni się jedynie tym, że posiada certyfikat THX.

//EDIT

Rodzice też posiadają "plastik" Pioneer DCS-590 i też wszystko świetnie działało;)
 
Ostatnia edycja:

janusz_kasia

New member
jednak kupiłem kartę sound blaster 5.1 pro i jest następujący problem, karta podłączona, stery zainstalowane optyk do kina i jak robię test głośników to słychać tylko stereo, grzebie w ustawieniach i nic, nie mam już pojęcia co zrobić by chodziło 5.1
 

WĄSKI1

New member
A zdradzcie mi czy moge podac przez spdif sygnal do karty sound blaster X FI extreme audio z tv samsung D6500 i dotwarzac go na glosnikach 5.1 podlaczonych do owej karty?
 
Do góry