Karta dźwiękowa Realtec AC'97 sygnał cyfrowy

maryś

Member
Witam.
Korzystam z PC-ta do oglądania materiałów HD.
Prawie większość materiału HD ma dźwięk DD 5.1 lub DTS.
Na płycie głównej Gigabyte mam zintegrowaną
kartę dźwiękową Realtec AC'97 6-cio kanałową.
Ostatnio podłączyłem pod płytę "śledzia" z wyjściami
SPDIF optycznym oraz RCA.
Wykorzystałem kabel coaxialny i podłączyłem wyjście RCA
z wejściem coaxialnym w amplitunerze.
Jednak na amplitunerze nie ma dekodowania do DD 5.1 lub DTS.
Czyżby to RCA na "śledziu" nie było wyjściem coaxialnym ?
W konfiguracji Realtec'a ustawiłem wyjście cyfrowe.
Coś jest nie tak.
 

dnc

Moderator
VIP
Była już o tym mowa, ale warto wspomnieć, że wyjście SPDiF to za mało na dźwięk DD czy DTS. Nie wiem czy już doczytałeś się, ale na tym forum pisaliśmy, że aby odbierać dźwięk przestrzenny musisz mieć odpowiednio zainstalowane i skonfigurowane dekodery audio jak Ac3Filter. Musisz ustawić sygnał wyjściowy na wyjście cyfrowe. Inaczej zawsze dostaniesz dźwięk PCM.
 

maryś

Member
Witam.
dnc napisał:
Była już o tym mowa, ale warto wspomnieć, że wyjście SPDiF to za mało na dźwięk DD czy DTS. Nie wiem czy już doczytałeś się, ale na tym forum pisaliśmy, że aby odbierać dźwięk przestrzenny musisz mieć odpowiednio zainstalowane i skonfigurowane dekodery audio jak Ac3Filter. Musisz ustawić sygnał wyjściowy na wyjście cyfrowe. Inaczej zawsze dostaniesz dźwięk PCM.
Z całym szacunkiem dnc. Dziękuję, że poświęciłeś mi czas w moim temacie.
1. SPDIF jest wyjściem cyfrowym (optyczne i koaksjalne),
2. Syganał cyfrowy jest ustawiony na wyjściu (pisałem powyżej),
3. Dekodowanie sygnału następuje za pomocą procesora DD 5.1 lub DTS, który jest na pokładzie mojej Yamahy (patrz stopka),
Po co więc AC3Filter ?
Sygnał cyfrowy ma być tylko przesłany do amplitunera, gdzie zostanie zdekodowany.
 

dnc

Moderator
VIP
Problem polega na tym, że procesor dostaje to co mu wyśle PC. A PC wysyła po łączu cyfrowym domyślnie tylko dźwięk PCM. Jeśli chcesz nim posłać inny format dźwięku musisz wymusić na PC zmianę formatu wyjściowego. Zatem kwestią obsługi dźwięku przestrzennego jest kwestia odpowiedniego wysyłania przez PC sygnału audio.
Tutaj nie ma znacznia jaki procesor zewnętrzny podepniesz. Taki DSP jest tylko układem zamieniającym sygnał cyfrowy na dźwięk analogowy wielokanałowy i wysyłanie ich do głośników. I tyle. Każdy program musi mieć albo wewnętrzny dekoder audio z obsługą SPDiF (tak ma np. WinDVD czy PowerDVD), albo trzeba korzystać z zewnętrznych programów dekodujących jak AC3Filter.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Można to sprawdzić inaczej, jeżeli nie masz AC3 filtr, spróbuj odpalić w VLC i tam w opcjach audio device posprawdzaj różne opcje, lub jeszcze można odpalić przez media player classic, tam też są ustawienia przesyłu dźwięku.

Pozdrawiam
 

maryś

Member
DD 5.1 lub DTS z PC-ta na amplituner (coaxial)

Witam.
dnc i ar2 : Dziękuję bardzo za wyjaśnienia.
Teraz jest już dźwięk DD 5.1 lub DTS na moim sprzęcie.
Mój błąd polegał na złym założeniu.
Jak pisałem powyżej, myślałem, że wystarczy ażeby przesłać
cyfrowy sygnał audio poprzez SPDIF (optycznie lub koaksjalnie)
do amplitunera gdzie zostanie zdekodowany.
Powyżej dnc wyjaśnił dlaczego tak nie jest. Dzięki.
W VLC media player jak pisze ar2 w zakładce
Audio Device zaznacza się funkcję poprzez SPDIF
i jest DD 5.1 lub DTS na amplitunerze. Dzięki.
Teraz już także wiem po co jest AC3Filter.
 
Do góry