Kamery SONY HDR-SR10E, SR11E i liczba efektywna pikseli ?!? Na pomoc! FullHD czy nie?

Raschey

New member
Którą kamerę wybrać: Sony HDR-SR10E czy Sony HDR-SR11R ???

Witam.
Za niedługo tzn. w Czwartek jade do Egiptu i zastanawiam się nad zmianą kamery.
Mam Sony SD na Mini DV i była super do kiedy nie podłączyłem ją pod Tv LCD 40 też Sony.Jakość jest średnia.
Myślałem o SONY HDR-SR10E albo SR11E.
Pytanie pierwsze:
Zastanawiam się czy kupując kamerke z FullHD będzie lepszy obraz i czy ma to sens ?
Pytanie drugie rozbudowane:
Zgłębiłem wątek tego tematu:
hdtv.com.pl/forum/showthread.php?t=21023

Zastanawia mnie opis FullHD w 1920x1080i .Z tego co do tej pory wiedziałem to FullHD jest 1080p a 1080i to HD Ready.Więc teraz już nic nie wiem i potrzebuje pomocy.
Generalnie byłem skłonny do SR10 bo nie widziałem sensu dokładać tysiaka do SR11 za wyświetlacz i dysk.
Ale ale znalazłem coś co jeszcze bardziej mi namieszało w głowie ...
Na stronie Sony porównywałem i :

Efektywna liczba pikseli w trybie kamery (tys.)
Tryb 16:9: 1490 / Tryb 4:3: 1120 SR10
Tryb 16:9: 3810 / Tryb 4:3: 2860 SR11

Jezu o co w tym wszystkim chodzi to jest w końcu to FullHD w jednej i drugiej czy nie bo z liczby pikseli wynika że SR10 raczej FullHD nie jest !!!
Teraz już kompletnie nic nie wiem , proszę o pomoc !!!
 
Ostatnia edycja:

viValdi

New member
Bez reklam
Kup SR11 bo ma stablizację optyczną i za to płacisz dodatkowo. A o tym co jest a co nie jest fullHD to się nie przejmuj - jak byś poczytał o innych kamerkach to oczy wyszły by ci z orbity ze zdziwienia :mrgreen:

Ważne, żeby na ekranie LCD dobrze się prezentowało.
 

Raschey

New member
Czyli z tego co rozumię nie wiesz o co chodzi z tą różną ilością pikseli.
Może ktoś inny jest w stanie odpowiedziec ?

Ktoś pisał że te kamery różnią się bardzo.
Huzar:
"...dotyczył również kamer SR10, które znacznie się różnią "(od SR11,12)", co może wporwadzać w błąd."

Różnią się czym ? Oprócz tej stabilizacji,wyświetlacza LCD i dysku.Bo nie wierze że za to mam dopłacać 1000 zł.
Niech mi ktoś wreszcie wyjaśni o co chodzi z tymi pikselami.

Ja do tej pory mam kamerę Sony DCR-HC44 która była podpięta do Trinitrona i było dobrze.
Teraz natomiast jest podpięta pod Sony KDL-40S3000 i jakość obrazu mnie niezadowala.Rozdzielczość wydaje się bardzo słaba.
Za chwilę kupuję TV najprawdopodobniej Sony KDL-40D3500 FullHD i kamera bedzie podpinana do niego.

Czy kupno której z kamer (SR10,SR11) znacznie poprawi jakość obrazu ?

EDIT:

Ciekawi mnie jeszcze czy to DD 5.1 naprawdę działa ? Czy podłączając do do zestawu H/K z JBL Balboa usłyszę dźwięk przestrzenny ?

Znalazłem ciekawe porównanie:
g1.idg.pl/pcwk/grafika/hdtv/66/11.jpg

Ktoś pisał że SR11 od SR12 różnią się tylko dyskiem,to prawda ?

EDIT 2:

Kolego viValdi wszystkie kamery Sr10,11,12 mają stabilizacje optyczną co wynika z tabeli której link znajdziesz wyżej jak i ze strony Sony więc nie wiem czemu wprowadzasz ludzi w błąd !!!

EDIT 3:

Takie coś znalazłem jeszcze (co prawda o SR12 ale to to samo co SR11):
"Spore znaczenie ma zastosowanie dużego (1/3,1 - calowego) sensora. Jest nim matryca typu ClearVid CMOS o rozdzielczości 5,7 miliona pikseli. Bez konieczności interpolacji można za jej pomocą zarejestrować obraz Full HD o szerokości 1920 pikseli."
Źródło:
hdtv.idg.pl/artykuly/58189
Na stronie Sony podają że :
Przetwornik obrazu: Wielkość
Przetwornik obrazu ClearVid CMOS 1/5,0 -sr10
Przetwornik obrazu ClearVid CMOS 1/3,1 -sr11
Przetwornik obrazu ClearVid CMOS 1/3,1 -sr12

Więc może w tym tkwi cały szkopół ?

EDIT 4:

Czytałem coś o szumach w dźwięku może ktoś powiedzieć coś więcej na ten temat ?
Dziś jade do centrum Sony ze swoją kamerą i sobie porównam z SR10 i SR11.

Ogólnie jakoś mało odpowiedzi oprócz jedenej i to w dodatku błędnej.
 
Ostatnia edycja:

Raschey

New member
No i pomimo napisania specjalnie tematu nie wiem czy kupić SR10 czy SR11 bo nie wiem czym się różnią oprócz pierdół typu dysk,wyświetlacz LCD,wizjer i wreszcie ta matryca.
Chodzi o to czy bedzie wyraźnie wyczuwalna różnica między SR10 a SR11 w jakości obrazu ?
 

huling

New member
Raschey napisał:
No i pomimo napisania specjalnie tematu nie wiem czy kupić SR10 czy SR11 bo nie wiem czym się różnią oprócz pierdół typu dysk,wyświetlacz LCD,wizjer i wreszcie ta matryca.
Chodzi o to czy bedzie wyraźnie wyczuwalna różnica między SR10 a SR11 w jakości obrazu ?
Witam
Mam od niedawna kamerę SR12 i jestem z niej bardzo zadowolony. Nie wydaje mi się, że wielkość matrycy to jakaś pierdółka. Dla mnie to jest bardzo istotne, bo im większa matryca tym lepszy (czystszy) obraz w scenach kręconych w mieszkaniu, czy sali i normalnym oświetleniu (czyli wszystkie imprezy rodzinne). SR10 niedość, że ma mniejszą matrycę, to jeszcze ma mniejszy obiektyw, przez który wpada mniej światła. Brak wizjera to dla mnie też poważny minus. SR12 ma dużo lepszy wyświetlacz LCD, a i tak bardzo słabo na nim widać w ostrym słońcu. Co do efektywnej liczby piksli. Rozdzielczość HD to 1920x1080, co daje 2.073,6 tys. Wg specyfikacji SONY w trybie 16:9 kamera SR10 ma 1490 tys. efektywnych piksli, a SR12 2.810 tys. Może się mylę, ale wydaje mi się, że SR10 musi interplować obraz do pełnego HD.
Pozdrawiam
 

Raschey

New member
"Pierdół" było przenośnią do rzeczy pozostałych (choć też ważnych) natomiast matryca jest wiadomo najważniejszym elementem.
Wracając do tematu.
No właśnie o to chodzi że 1920x1080 w żaden sposób nie daje 1490 tyś. więc też mi to coś FullHD nie pasuje.
Więc może racja że kamera to interpoluje czyli Sony modelem SR10 nabija 99,99% niezorientowanych klientów w przysłowiową butelkę.
Ech ciekawe czy zobacze dziś różnice na własne oczy czy będzie ona raczej niewidoczna.
Spytam raz jeszcze, bo piszesz o modelu SR12,czy od SR11 różni się tylko dyskiem ?
A o co chodzi z tymi szumami,też masz "takie coś" ?
Ktoś polecał dodatkowy akumulator NP-FH70,czy standardowy nie wystarcza ?
Na ile w FullHD z wyświatlaczem starcza standardowy a na ile z NP-FH70 ? Bo 350 zł to mało nie jest ...
 

huling

New member
Starsze modele Sony miały rozdzielczość 1440x1080 i widocznie SR10 ma z nimi więcej wspólnego niż z SR11 i 12.
Instrukcja do SR11 i 12 jest wspólna i różnica jest tylko w wielkości dysku.
Szumów w dźwięku nie zauważyłem, a system 5.1 fajnie słychać w kinie domowym. Może chodziło o szum w obrazie spowodowanym mniejszym przetwornikiem?
Akumulator standardowy starcza na ok. godzinę normalnej pracy (nagrywanie, przeglądanie, zdjęcia, itp), a nagrywam tylko z najlepszą jakością. Ja kupiłem zamiennik NP-FH70 i na razie sprawuje sie dobrze (trzeba sie przyzwyczaić do kabelka), ale nie mierzyłem czasu pracy, a kamera na zamienniku nie pokazuje czasu.
 

Raschey

New member
Chodziło mi o szum w dźwięku,ale skoro nie słychać to dobrze.
Ciekawie mnie jak działa to 5.1 i czy w zestawie kina będzie słychać że osoba mówi "zza kamery" czyli z tylnich głośników.

Wniosek jaki się wysuwa jest jeden.Jeśli już kupować to tylko SR11E i to z dodatkowym akumulatorem bo godzina może się okazać za mało na wycieczce objazdowej po Egipcie.

Ale lipa straszliwa z tym SR10 się okazała :???: A już się nastawiłem że tanio coś dobrego kupie a tu znów trzeba więcej wyłozyć.
Takie FullHD dla ubogich. SR10 - "Prawie jak FullHD" :roll:
 

huling

New member
SR10 jest "HD-ready"
Słychać, jak ktoś mówi z tyłu. Jeszcze lepszy efekt jest wtedy, jak masz za plecami ulicę i słychać, jak auta jeżdżą w tylnych głośnikach.
 

viValdi

New member
Bez reklam
@Raschey

No widzisz, już w poście #2 ci to napisałem :p
A SR10 jest tak samo fullHD jak SR11.

Miłego filmowania piramid i zas....ch cameli :grin:
 

Raschey

New member
No więc byłem, oglądałem.
Podłączone kamery porównywałem na Tv LCD obok siebie.
Kamery pracowały przy dość ciemnym świetle, które specjalnie jest tak zrobione by podkreślić wygląd prezentowanychj telewizorów.
Różnica między moją Sony DCR-HC44 a nowymi modelami HDR-SR widoczna odrazu.Nie powala może na kolana ale odrazu widać że rozdzielczość jest inna.
Natomiast różnicy między SR11 i SR10 na wyświetlanym obrazie nie widziałem.
SR11 ma dużo lepszy wyświetlacz LCD,jest za to większa i cięższa.
Róznica w cenie dość spora.
Będę kupował w Solpol bo tam mają najtaniej.
HDR-SR10E 2682.00 PLN
HDR-SR11E 3494.00 PLN
Różnica 812 PLN czyli ponad 30% więcej.

Teraz pytanie czy WARTO ???

EDIT :
Mam jeszcze pytanie jak podłączyć dźwięk z tej kamery do Amplituner H/K AVR130 ? nie ma w nim HDMI.
 
Ostatnia edycja:

LCC

New member
Porównywanie SR10 do SR11-12 to tak jak porównać Trabanta do Mercedesa. Jeśli nie widzisz różnicy w obrazie między nimi to lepiej kup sobie kamerkę na dvd albo zostań przy tej co masz.
 

piotrek6000

New member
Różnica polega na tym, że sr-10 rejestruje obraz anamorficzny (4:3) o rozdziałce 1440x1080, który w TV jest "przerabiany" na panoramiczny, natomiast sr-11/12 zapisuje już pełne 1920x1080.
 

Raschey

New member
Ok i to już jest konkret który mówi mi albo kup SR11 albo zostań przy tym co masz.
Jeszcze ponawiam pytanie jak podłączyć dźwięk z tej kamery do amplituner H/K AVR 130 który nie ma HDMI.Jeśli dźwięk jest DD to musi być jakiś kabel cyfrowy ale w salonie Sony sprzedawca stwierdził że tylko przez HDMI można no ale u mnie nie można.Jak to rozwiązać ?
 

Bejusek

New member
Video komponentem, audio 2xRCA. Jest w zestawie odpowiedni kabelek. Piszą o tym w angielskiej instrukcji na str. 42. Dźwiek będzie stereo. DD tylko po hdmi.
 
Ostatnia edycja:

Raschey

New member
Czyli żeby cieszyć się pełnymi możliwościami kamery musiałbym jeszcze dokupić Harman/Kardon AVR 155 (1999zł) który ma już HDMI 1.3 i puszczać sygnał do niego a on dopiero dalej by przekazywał poprze wyjście HDMI z amplitunera na TV.Wtedy dopiero bym miał dźwięk DD 5.1.
Czy puszczenie obrazu przez taki amplituner nie pogorszy jakości obrazu ?
Jest jeszcze opcja zgrania materiału na komputer stacjonarny i puszczenie dźwięku do wzmacniacza poprzez wyjście światłowodowe a obrazu kablem DVI=>HDMI.
Mam tak teraz podłączone ale używam do odtwarzania torrentowych BlueRay.
Czy jakość obrazu puszczonego z komputera 1920x1080 a bezpośrednio z kamery będzie porónywalna ?
Rozumie że dźwięk zgrany na komputer też zachowuje orginalny standard 5.1 i wzmacniacz sam mi się przełączy z Stero na 5.1 tak jak w wypadku odpalania filmów HD.
 
Ostatnia edycja:

huling

New member
Ja odtwarzam pliki z kamery na komputerze. Komputer do telewizora mam podpięty przez DVI, a do amplitunera po "optyku". Jak wypalisz płytę, to dźwięk na niej będziesz miał 5.1. Kamera wysyła dźwiek 5.1 tylko przez HDMI.
 

Raschey

New member
Ale rozumie że przegrywając materiał z kamery na płytę DVD zjeżdżamy do rozdzileczości standardowego DVD 576 lini. Jak wtedy wygląda obraz ?
Jest dużo, dużo gorzej niż HD z kompa lub kamery ?
Jakość porównywalna do filmów na DVD czy lepsza ?
 

huling

New member
Jeżeli nagramy jako DVD Video to oczywiście zjeżdżamy do rozdzielczości DVD. Czy jakość jest duąo gorsza nie wiem, bo jeszcze nie nagrywałem. Wezmę sie za to po wakacjach. Można nagrać jako AVCHD, ale nie mam stacjonarnego playera.
 
Ostatnia edycja:
Do góry