Kamerka na potrzeby weselne.. kilka pytan laika

anti1983

New member
Witam wszystkich serdecznie

Obecnie jestem na etapie zakupu kamerki cyfrowej za okolo 2000zl +/-10%.

Zastanawiam sie nad modelami Panasonica. Mialem kilka aparatow tej marki wiec tak z przyzwyczajenia wybor padl rowniez przy kamerze.

HDC-HS9
HDC-SD5 lub SD-9

czytalem jednak ze kaery nie radza sobie zbyt dobrze przy malej ilosci swiatla.

glownym celem zakupu kamerki jest sfilmowanie wlasnego wesela, kosciol switalo nie najelpsze, sala rowniez. czy powyzsze kamery poradza sobie w takich warunkach i obraz bedzie przyzwoity czy jednak lepiej przelamac przyzwyczajenie do marki i skierowac swe kroki ku konkurencji ? ak tak to co polecacie ? nie mam szczegolnych wymagan, no moze by zapis byl na kartach.

co do kart SD, to czym sie kierowac przy zakupie powiedzmy 8g kart do kamer??

Inna kwestia to AVCHD, jak dla laika prosze.. krotko i zwiezle. Bedzie problem z przekorwentowanie tego formatu tak by odtwarzacz dvd/divx sobie z filmem poradzil ??

to tyle na poczatek, zachecam do dyskusji, kazda opinia na wage zlota.. szczegolnie ze do wesela tuz tuz :)

pozdrawiam
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Kamerki niezłe, ale faktycznie potrzebują światła!!!
Zobacz coś z canonów, mają lepsze przetworniki np. Canon HF100.

Co do kart zwróć uwagę aby były class 6, ale to nie problem jest duży wybór w sklepach internetowych.

Co do konwersji jest obszerny wątek na forum. Poczytaj, tak w skrócie trzeba mieć w miarę mocnego kompa, aby konwersja nie trwała zbyt długo. Dwa rdzenie i dwa GB Ram-u i już będzie dobrze - to tak w wielkim skrócie. Oczywiście mocniejsza maszyna mile widziana.
 

jackpe

New member
anti1983 napisał:
glownym celem zakupu kamerki jest sfilmowanie wlasnego wesela, kosciol switalo nie najelpsze, sala rowniez. czy powyzsze kamery poradza sobie w takich warunkach i obraz bedzie przyzwoity czy jednak lepiej przelamac przyzwyczajenie do marki i skierowac swe kroki ku konkurencji
Tak z ciekawości zapytam czy będziesz to filmował sam, czy ktoś z gości? ;) Chcesz mieć prawdziwą pamiątkę na zawsze do oglądania, czy będzie to film typu kto ma w tej chwili kamerę w rękach to nagrywa? Próbowałeś kiedyś nakręcić prawdziwy film? Nie wspomnę o tym, że aby filmować w kościele wymagane jest posiadanie stosownego zezwolenia. A tak w/g mnie to tymi zabawkami, jak i wszystkimi innymi w cenie do 7 -8 tys zł. to dobrze się nagrywa u cioci na imieninach itp. a nie tego typu imprezy. Zajmowałem się filmowaniem i fotografią uroczystości ślubnych od początku lat 90 i wiem jakie wymagania sprzętowe stawia nieodpowiednio doświetlony kościół, nie mówiąc już o sali w której przecież nikt nie będzie się bawił przez całą noc przy full oświetleniu. Masz jakikolwiek statyw naramienny, dodatkowe źródła zasilania, lampy na kamerę i doświetlające salę? Sprzęt i oprogramowanie do montażu filmów.
 

anti1983

New member
ten Canonik rzeczywiscie wyglada swietnie, jednak z zakupem karty 8 czy 16 gd, zbiera sie okolo 2400zl, a jaki jest poprzednik tego modelu, moze cos klase nizej ?

wielkie dzieki
 

anti1983

New member
jackpe napisał:
Tak z ciekawości zapytam czy będziesz to filmował sam, czy ktoś z gości? ;) Chcesz mieć prawdziwą pamiątkę na zawsze do oglądania, czy będzie to film typu kto ma w tej chwili kamerę w rękach to nagrywa? Próbowałeś kiedyś nakręcić prawdziwy film? .


Hej,

nie zalezy mi by byl to film swietnej jakosci i do ogladania na kazdym rodzinnym spotkaniu, to ma byc poprostu zwykla pamiatka, ktora moze obejrze a moze nie.

co do kamerowanie to ciekawy pomysl... wesele krecone z punktu widzenia pana mlodego ;-)

pzdrw,
 

pxl666

Member
Bez reklam
canon hv20 - tani i doskonaly obraz, spore mozliwosci manualne, tryb 0gain, spory CMOS oraz stary i dobry HDV, trzeba by jedynie kupic lepszy mikrofon...
 

pxl666

Member
Bez reklam
jackpe napisał:
Tak z ciekawości zapytam czy będziesz to filmował sam, czy ktoś z gości? ;) Chcesz mieć prawdziwą pamiątkę na zawsze do oglądania, czy będzie to film typu kto ma w tej chwili kamerę w rękach to nagrywa? Próbowałeś kiedyś nakręcić prawdziwy film? Nie wspomnę o tym, że aby filmować w kościele wymagane jest posiadanie stosownego zezwolenia. A tak w/g mnie to tymi zabawkami, jak i wszystkimi innymi w cenie do 7 -8 tys zł. to dobrze się nagrywa u cioci na imieninach itp. a nie tego typu imprezy. Zajmowałem się filmowaniem i fotografią uroczystości ślubnych od początku lat 90 i wiem jakie wymagania sprzętowe stawia nieodpowiednio doświetlony kościół, nie mówiąc już o sali w której przecież nikt nie będzie się bawił przez całą noc przy full oświetleniu. Masz jakikolwiek statyw naramienny, dodatkowe źródła zasilania, lampy na kamerę i doświetlające salę? Sprzęt i oprogramowanie do montażu filmów.
aty probowales??? video z wesela to niby prawdziwy film jest???nie rob sobie jaj. gdzie rezyseria scenografia i scenariusz? nie myl reporterki z rezyserka...

dobry film weselny mozna porownac do teledysku ale nigdy do fabuly (prawdziwego filmu) wiec daruj sobie glodne kawalki...owszem film krecony przez przypadkowych gosci na weselu bedzie chaotyczny i marny technicznie , ale bedzie mial swoj klimat i specyfike - tak nawiasem mowiac, bedzie duuzo bardziej "prawdziwy" niz krecony przez "zawodowca"...
 

jackpe

New member
pxl666 napisał:
..owszem film krecony przez przypadkowych gosci na weselu bedzie chaotyczny i marny technicznie , ale bedzie mial swoj klimat i specyfike - tak nawiasem mowiac, bedzie duuzo bardziej "prawdziwy" niz krecony przez "zawodowca"...
Masz prawo tak uważać i nie mam zamiaru na ten temat z Tobą dyskutować. Życzę Ci wszystkich takich filmów z Twoich imprez.
 

anti1983

New member
hejka,

odpalilem sobie kilka filmikow w 1080p by otestowac sowjego laptopa no i kiszka, obraz zamazany, dzwiek przerywa.

skoro szukam kamerki taniej by sfilmowac kilka dnia w roku, moze jednak lepiej jakas w jaksci SD ? co tutaj polecicie ?

dalej trzymam sie nagrywania na karty, ceny do 2000zl z dodatkowym akumulaorem i 2x8gb kartami. i zeby dobrze sobie radzila w kiepskim swietle

czy jakosc obrazu nagranego w hd a nastpenie zrzuconego na komputer i obrobionego tak by dalo sie to ogladac na zwyklym odtwarzaczu dvd duzo odbiega od jakosci filmu nagranego kamerka bez hd ?

pomozcie sie zdecydowac, bo czasu naprawde malo, a im wiecej czytam tym mniej wiem... czyli efekt poczatkujacego

pzdrw
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Nie bardzo rozumiem co ma słaba jakość filmów na Twoim laptopie do zakupu kamery.

Kilka podstawowych spraw, może te filmy, które oglądałeś to jakieś ściągnięte z sieci ripy, może laptop się nie wyrabia / za słabe parametry do HD /, może program użyty to odtwarzania szwankował.... i tak można mnożyć te pytania.

Zapewniam Cię, że filmy nakręcone kamerą HD prezentują się wyśmienicie na odpowiednim sprzęcie.
Ale oczywiście filmy nakręcone dobrą kamerą SD też są dobrej jakości!!!
 

anti1983

New member
moze nie napisalem jasno ale prawdopodbnie laptop za slaby to przetwarzania i obrabiania filmow w hd, a wymieniac laptopa nie zamierzam.

co do kamer HD to czy jest mozliwosc nagrywania w standardzie sd i wtedy filmy nie sa zapisywane w standarcie avchd tylko mpeg2, a tym samym do ich przetwarzania potrzebna jest slabsza konfiguracja sprzetu ?
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Oczywiście, że jest taka możliwość / zapis w SD/, tylko, że 2tys zł to obecnie trochę mały budżet bo ceny idą w górę.... Dla przykładu świetna kamera Canon HV30, ale to kamera HDV zapisuje na taśmie, aczkolwiek w świetnej jakości.

Co do możliwości laptopa to napisz coś o jego parametrach, bo generalnie do obróbki video to potrzebna jest w miarę mocna maszyna.
 

anti1983

New member
Laptop:
Intel Dual T2330 @ 1,6, 1,75GB RAM, reszta 256 na grafike ATI integra, chyba express 1100.

tylko moglbys potwierdzic ze podczas wyboru standardu nagrywania w SD kompresja jest znacznie mniejsza [mpeg a nie avchd] a tym samym obrobka materialu latwiejsza dla starszego kompa
 

anti1983

New member
badz tu madrym laikiem i zinterpretuj emotke...

wybor padl na fs100 canona za 1150zl bez dodatkow, czyli powinienem sie zamknac w 1500zl z dod aku, futeralem, 2x8gb sdhc.

dzieki za dyskujse,
pzdrw
 

m_o_b_y

New member
anti1983 napisał:
moze nie napisalem jasno ale prawdopodbnie laptop za slaby to przetwarzania i obrabiania filmow w hd, a wymieniac laptopa nie zamierzam.

co do kamer HD to czy jest mozliwosc nagrywania w standardzie sd i wtedy filmy nie sa zapisywane w standarcie avchd tylko mpeg2, a tym samym do ich przetwarzania potrzebna jest slabsza konfiguracja sprzetu ?

Tu uwaga, bo niektóre kamery HD mają możliwość nagrywania SD, a inne nie mają.
Też sie tym interesowałem przed zakupem i np. wiem, że kamery Canona HF 10, 11 i 100 nagrywają tylko w HD, a np. Sony SR 10, 11, 12, czy CX 11 i 12 nagrywaja w obu rozdzielczościach.
Pozdrówka
 
Do góry