Kamera za 600zł ??? Niemożliwe? A jednak :)

sirkubax

New member
Hej,

Tyle tematów, "jaka kamera", mam nadzieje, że ten jest na swój sposób oryginalny.

Planowany budżet - około 600zł.
Ceny spadają, więc to założenie niekoniecznie jest absurdalne

Poszukuję kamerę na roczny wyjazd autostopem.
Dlatego idealna kamera miała by:

  • Małą wagę.
  • Ładowanie po usb (zawsze o ładowarke w bagażu mniej).
  • Oczywiście fullHD (1080p)
  • Biorę dobry aparat, ale jeśli była by opcja zdjęć, powiedzmy 5Mpix to zawsze jakiś backup.
  • Nagrywanie na kartę flash (to chyba juz wszystkie mają).
  • Niewielką cene - może się zgubić/zniszczyć.
  • Opcje wymiany akumulatora, tak bym mógł mieć zapasowy naładowany w plecaku.

Wiem, że nie wszystko uda się osiągnąć.
Mało orientuję się w temacie dodatkowych bajerów (stabilizacja obrazu, wierne oddawanie kolorów, radzenie sobie w słabym świetle itp).
Zupełnie nie potrzebuje wodotrysków typu upload na Youtube
Za ~1000zł jest wiele opcji, ale jednak skłaniam się ku mniejszemu wydatkowi.

Rozważam zakup
Benq S21 (500zł z kartą 16GB)
lub
Toshiba sx900 (650zł)

Czy na coś powinenem zwrócić uwagę? Czy macie jakieś doświadczenia z tym sprzetem, może jakieś ukryte wady?
Może powinienem na coś zwrócić uwagę (ekran dotykowy?)

A może zupełnie coś innego?



Dzięki za wszystkie opinie :)
 

Przemek_PC

New member
A z tym materiałem zarejestrowanym kamerą co ma się dziać po powrocie? Domowe archiwum, prezentacja w sieci czy profesjonalna obróbka i emisja w TV oraz mastering płyt?
 

sirkubax

New member
Dzięki wielkie, za szybkie odpowiedzi.

Z tym zoomem to bym się przejechał, zupełnie nie zauważyłem. (Dobrze, ze jest forum)

Materiał planuję zamieścić w sieci (youtube w HD?), może znajomy jakies urywki do filmu by wykorzystał, ale ja nic takiego robić nie będę. Czy tu była by duża różnica?
Zależy mi na HD, bo widze efekt, a jak sie to ma do ewentualnych profesjonalnych zastosowań?
Patrzę jednak na cenę. bo jadę na wschód, i może ktoś to po prostu ukraść :/
 
Ostatnia edycja:

sirkubax

New member
Hej,

Ostatecznie zastanawiam się teraz nad

Toshiba Camileo SX900( 690 zł - no dobra troszke podniosłem poprzeczkę :) )

a

Samsung HMX-H200 (750 zł)

Jak byście mieli wybierać, między lepszym sensorem i matrycą (Toshiba), a optyczną stabiilizacją obrazu (Samsung), to co byście woleli? (nie wierze, ze w Toshibie działa ta stabilizacja obrazu w trybie full HD).

Jeśli na niedużym zoomie da się kręcić Toshibą, to jest to jeszcze dla mnie akceptowalne. chodzi o to, żeby czasem móc coś nakręcić bez użycia statywu - czyli "z ręki", w podróży.

:)
 

Przemek_PC

New member
Im mniejsza i im lżejsza kamera tym trudniej osiągnąć stabilne zdjęcia z ręki. Żeby był stabilnie muszą być co najmniej dwa punkty podparcia maksymalnie oddalone od siebie a sama kamera musi też swoje ważyć. Stabilizacja coś tam pomoże ale nie wyeliminuje problemu. Z jakiegoś powodu profesjonalne kamery są duże i ciężkie dzięki czemu jeden punkt podparcia wypada na barku (tył kamery) a drugi przy obiektywie.
 

macusz

New member
Można czasem trafić na okazję. Np. w biedronce była swego czasu kamera samsunga HMX-T10 za ok. 500 zł. Super jakość fullHD, stabilizacja optyczna, 10x zoom optyczny a przy tym mieści się w kieszeni.
 

piotr'ek

New member
Bez reklam
Stabilizacja coś tam pomoże ale nie wyeliminuje problemu.

Problemu nie wyeliminuje, ale pozwoli bez dużych zoomów nakręcić idealnie stabilne ujęcie (np.Sony HDR-CX130). Drobne drgania ręki zostaną zupełnie zniwelowane, a dużych to i kamery profesjonalne z 2-ma punktami oparcia nie niwelują. Oczywiście wszystko zależy od jakości stabilizacji, a tego bez testów i opinii innych osób nie da się określić.
No i jak sobie wyobrażasz dużą kamerę na wakacjach - torbę będziesz dodatkową targał, a potem 5 min. ustawiał ujęcie?
 

Przemek_PC

New member
Czy ja napisałem aby targać na wycieczkę w góry kamerę naramienną? Napisałem tylko, że przy malutkiej kamerze jakie obecnie najczęściej się kupuje otrzymanie stabilnych ujęć jest trudne. I to wszystko.
 

vitek

New member
co do tego ładowania przez usb to raczej nie nastawiaj się na to bo mogłoby to zbyt opóźniać twoją podróż, nawet jeżeli jest to możliwe to takie ładowanie trwa znacznie dłużej niż z ładowarki sieciowej bo usb ma małą wydajność prądową
a poza tym łatwiej znaleźć gniazdko sieciowe niż usb? (chyba że bierzesz ze sobą laptopa)
 

sirkubax

New member
Zamówiłem Tsohibę sx900

Byłem ją testować w sklepie ze swoją kartą, i nawet dawała radę.
Co prawda duże ziarno - oświetlenie skpepowe - czyli tak jak myślałem, raczej kręcenie ujęć w dzień.
Trochę mnie zastanawia jeszcze ta stabilizacja obrazu. Nagrałem w fullHD pare minut, i czasami obraz trochę "klatkował" przy filmowaniu w ruchu - nie wiem czy to wina stabilizacji obrazu, czy po prostu komputer nie wyrabiał z dekodowaniem zmiennych sekwencji HD.

Napisze coś więcej jak będe miał swoją w ręce :)
 

sirkubax

New member
Hej,

Tak jak obiecałem, drobna recenzja kamery:

Daje radę ! ! !

Tak jak myślałem - kręcenie nocą, czy po zmroku odpada, - straszne ziarno.
Trochę wolno czasem łapie zoom.
Może na innych ustawieniach (bez redukcji wstrzasow) było by lepiej.
Ciężko mi powiedziec - nie mam porownania - czy inne kamery sa szybsze.

Ostatecznie ktoś mi ją ukradł w Indiach, więc więcej testów nie zrobie, ale troche materiału udało się nakręcić :)

Jak coś obrobie to postaram się wrzucić i dać linka.

pozdrawiam
 
Do góry