Kamera z wejściem audio?

soonic

New member
Witam

Jak w temacie potrzebuje kamerę przede wszystkim z wejściem audio, która będzie służyła do nagrywania wykładów, a dźwięk będzie szedł z miksera. Drugie zastosowanie to typowo domowe, wakacje itp. lekka obróbka przy zachowaniu jakości i aby dobrze sobie radziła z nagrywaniem w pomieszczeniach. Nie chciałbym słyszeć w nagraniu mechanizmów typu zoom, czy kaseta (jeśli dźwięk będzie szedł przez wbudowany mikrofon). Nie zależy mi na HD bardziej na cenie najlepiej ok 2tys. Nie wiem co wybrać bo jest tego pełno, a większość nie ma wej. audio. Podobno do zachowania jakości najlepsze są na miniDV, ale te z HDD też nagrywają w MEPGu więc nie wiem co jest dla mnie lepsze. Patrząc na te potrzeby, jaka kamera spełni je?
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
jaką ilość materiału zamierzasz nagrywać jednorazowo kamerą - ile godzin ?
I jak zamierzasz przechowywać materiał nagrany- na czym i jak długo ?
Jaka jakość ma być nagrania video skoro zależy Ci najbardziej na dźwięku?
Może wystarczy dobry dyktafon ?
 

soonic

New member
Ok 1 lub 2 godzin, material nagrany bedzie przechowywany nieograniczoną ilość czasu na komputerze lub DVD, jakość video jak najlepsza, ale nie musi być w HD, dyktafon nie może być bo musi być też obraz. Także, kamera z wej. audio.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
nie rozumiem jeszcze skąd będziesz miał nagrywany dźwięk ?
czy mikser stoi z tyłu sali wykładowej ?
W jakiej odległości będzie stała kamera od prowadzącego wykład ?
Czy bedzie stała oficjalnie na statywie ?
jak długi kabel będzie potrzebny do audio ?
 

soonic

New member
dźwięk będzie szedł z miksera obok będzie stała kamera na statywie, kamera będzie ok 10m od wykładowcy, zoomem sobie przybliżę. Dlugosc kabla do dzwieku to ok 3m. Chcialbym, aby kamera dobrze nagrywala w pomieszczeniach. Jesli te 10m jest za duzo to moge ustawić kamere bliżej 2-3 m. ale wtedy kabel dźwiękowy byłby ok 10m. Kamere chce tez uzywac, prywatnie do nagrywania wakacji, dzieci. Jaka kamere polecisz? Zastanawiam sie ewentualnie nad Canon HV-30, ona ma chyba wejscie audio (mikrofonowe - nie wiem czy to to samo to zalezy czy ma zmienna czulosc, wolalbym z wej. audio), moze jakis inny model (jak mowilem nie musi byc HD)?
 

soonic

New member
no i co dalej? poco te pytania jak nie ma żadnych sugestii. nadal nie wiem w jaka kamerę zainwestować. Może ktoś znajdzie sie na forum kto mógłby coś polecić. Co myślicie o kamerach canon hv30 i sony HC9E? Sony ma mniejsza matrycę i podobno gorzej sobie radzi w ciemniejszym otoczeniu, a moze kamera z dyskiem HDD? Jak się przegrywa materiał z miniDV, skoro jest to zapis cyfrowy, czyli na zasadzie kopiuj/wklej czy trzeba czekać aż się taśma przewinie?
 

viValdi

New member
Bez reklam
Nie wiem, czy HC9 ma wejście zewnętrzne audio. Moja HC3 nie ma - zewnętrzny mikrofon to tylko produkt Sony podłączany przez "gorącą stopkę".
Materiał z taśmy miniDV nie kopiuje się a przechwytuje za pomocą kabelka FireWire - musisz mieć taki port w komputerze.

Nośnik na który nagrywasz (tasiemka, dysk, karta pamięci) nie ma żadnego wpływu na jakość obrazu zatem ktoś ci wciskał kit.

Amatorskie kamery nie mają obiektywu o "przesadnie" szerokim kącie zatem filmowanie wykładu z odległości 2-3m może być trudne - no chyba że siedzisz jak gadasz :p ale wtedy trudno wesprzeć się tablicą (zakładam że nagrywanie ma być bezobsługowe).

Na kasetkę mieści się 1h nagrania. Przechwywanie materiał do komputera zajmuje tyle czas co nagranie - czyli szybkość 1:1.

Z miksera wejściem audio (może jest Line-in w kamerze, nie wiem) wchodzisz do kamerki i gra muzyka.

Myślę, że znajdziesz też kamerę HDD z wejściem audi, zwłaszcza jeśli jakość obrazu nie musi być max. Jest jednak jedna niewiadomo a mianowicie maksymalna długośc klipu w kamerze HDD. Każdy start/stop tworzy osobny zbióry w takiej kamerze. Normalny użytkownik właczy kamerkę na kilka minut i wyłączy i tak w kółko. Ty włączysz rano i wyłączysz wieczorem. Musisz się dowiedzieć coś na ten temat zanim zainwestujesz.
 

soonic

New member
Na stronie sony przy HC9 napisali (zakładka dane techniczne), ze jest wej. audio i wej. mikrofonowe, ale jak przeglądałem instrukcję to tylko była mowa o mic zew. więc nie wiem jak to rozumieć, chyba że gniazdo ma zmienną czułość (jak w notebookach). W sumie nawet jak jest wej. mic to też z miksera można wysterować odpowieni (nie za mocny) sygnał. Ten canon ma tez gniazdo na mic zew.

Dzieki za wyjaśnienie z przegrywaniem z miniDV, bo nie wiedziałem czy trzeba czekać całe nagranie, żeby sie przegrało na komputer. Jednak taśemka to taśemka i trzeba czekać 1:1 aż się przegra (chociaż w cyfrowej jakości). Natomiast jeśli chodzi o jakość to naczytałem się, że jeśli chciałbym coś obrabiać to lepiej jest mieć miniDV, bo nie ma utraty jakości gdyż nagrywa sie w MPEGu, a na kompie mogę sobie skompresować. W kamerach z HDD już z góry kompresuje w jakimś kodeku narzuconym, ale znowu widziałęm kamery z HDD które też nagrywają w MPEGu, więc tak samo nie powinno być utraty jakości podczas obróbki.

Czy w amatorskich kamerach wystepuje przycisk PAUSE? (podczas nagrywania, aby mi nie tworzyło nowego pliku).
 

soonic

New member
jeszcze jedno jak tak patrze na parametry sony HC9E to ma chyba najlepsze i powinna mieć najlepszą jakość obrazu. Jaśniejszy obiektyw, matryca w prawidzie mniejsza, ale też liczba pikseli jest mniejsza. Panasonic to w ogóle nie ma odpowiednika dla tych kamer.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
jeśli korzystać chcesz z kaset w trakcie wykładu będziesz musiał podejść w odpowiedniej chwili do kamery i włożyć nową kasetę. Nie wiem czy dostaniesz takie pozwolenie. Bo wyobraź sobie że sto osób ma kamery i każdy podchodzi do kamer i zmienia kasety :(.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest HDD.
Nie musisz się martwić też o podwójną kompresję .MPEG 2 wystarczy w 100%.
I czas zgrania i dostępności materiału znacznie szybszy. Z kasety musisz odczekać czas nominalny. Chyba że takie zajęcia masz raz w tygodniu.
Nie wiem jakie oświetlenie jest w auli ?
Ale żeby nie "bujało" obrazem ustawienia muszą być manualne.
Jeśli dostawisz bliżej do wykładowcy kamerę - to mikrofon z kamery wystarczy do dobrej jakości nagrania.
Wówczas możesz skupić się na kamerach które lepiej sobie radzą w trudniejszym wewnętrznym oświetleniu.
 

soonic

New member
Jeśli na taką kasetę faktycznie można nagrać tylko 1h (jak napisał vivaldi) to trochę to może być uciążliwe (wykład trwa od 1-2h). Jednak kamery z HDD wydają mi się jakościowo gorsze od tych z miniDV, malutkie matryce, dużo pikseli musi się na nich zmieścić, ciemniejsza optyka. Chyba, że w tych kamerach są zastosowane inne technologie i tak jak projektorów DLP nie porównuje się z LCD tak samo może kamer z HDD nie porównuje się do tych z miniDV. Poprawcie mnie jeśli się mylę. W takim razie konkretnie, która kamera z HDD i wej. mic (audio) możecie zaproponować (jaka firma i model)?
 

anope

New member
Chciałbym odświeżyć ten wątek, bo również jestem zainteresowany tym tematem.

Jak oglądam dostępne mi nagrania wykładów to słychać uciążliwy pogłos i dudnienie w sali. Domyślam się, że to efekt nagrywania kamerą z wbudowanym mikrofonem. Mija się t z celem nagrywania bo z trudem można zrozumieć mówcę. Aby uniknąć tego pogłosu wydaje mi się, że wykładowca powinien mieć mikrofon przy sobie, a mikrofon powinien być przyłączony do kamery.

Jakie rozwiązanie moglibyście zaproponować?

Czy wystarczy nagrywać kamerą bez dźwięku, dźwięk nagrywać na dyktafonie z mikrofonu zewnętrznego i zmontować to później na kmputerze?

Czy lepiej od razu wybrać kamerę z możliwością podłączenia mikrofonu zewnętrznego? Jaką kamerę w tym celu polecilibyście? Jaki mikrofon (bezprzewodowy) nadawałby się do tego celu?

Pytałem w jednym sklepie z kamerami, ale sprzedawca był tylko nieco lepiej zorientowany w tym temacie(!). Przejrzeliśmy wspólnie kilkanaście modeli kamer, ale żadna nie miała wejścia audio.

Cena gra rolę, bo jesteśmy stowarzyszeniem o ograniczonym budżecie, jakość obrazu nie musi być wysokiej jakości - cel: przeznaczenie do nagrania na DVD.

Będę wdzięczny za sugestie lub podpowiedzi, gdzie szukać dalszych onformacji na ten temat.
 

jackpe

New member
Jeżeli jakość obrazu ma drugorzędne znaczenie to przejrzyj ostatnie modele Sony, również te z ub roku i jako dodatkowy mikrofon możesz do nich zastosować któryś na BT z wyposażenia dodatkowego Sony. Nie podaję linków bo nie wiem jakim budżetem dysponujesz? Wszystko sobie sprawdzisz na Sony.pl
Pewnie inni producenci też coś oferują więc nie musi to być prawie Sony. Poszukaj u Canona i Panasonica. Nie powinno z tym być żadnego problemu.
 

anope

New member
Dzięki.
Dotychczas rozglądałem się za kamerami JVC i Sony ale tam tylko najdroższe modele i to tylko niektóre mają wejście audio. Canona do tej pory unikałem, ale zauważyłem, że tym "luksusem" obdarzył nawet niedrogie kamery! Chwała mu za to i pewnie kupię Canona. Nie rozumiem tylko dlaczego zewnętrzne wejście audio jest takim luksusem, że jest zarezerwowane dla topowych kamer u innych firm.
 

jackpe

New member
Sony wcale nie musi być topowa:)Wystarczy, że będzie miała tzw gorącą stopkę nowego typu a wtedy mikrofon na BT działa właśnie w takim połączeniu.Daje Ci to ten luksus, że nie masz żadnych kabli do zew.mikrofonu i kamera może być umieszczona w dowolnym miejscu.Dla Twoich zastosowań, to w/g mnie jest lepsze wyjście, niż gniazdo zewn. mikrofonu i ciągnięcia kabla:)
 

anope

New member
Zachęcająco brzmi to co napisałeś. To rzeczywiście wydaje się być lepsze rozwiązanie. Szkoda, że tak zielony jestem jeszcze w tych sprawach. W tym kierunku chyba pójdę.
To jeszcze pozwolę sobie na jedno, ostatnie (chyba?) pytanie: jaka kamera pasowałaby do takiego rozwiązania jak wyżej a) z najniższej kategorii cenowej i b) z kategorii do 4 tys. zł, bo już zacząłem myśleć o kupnie takiej dla siebie do domu?
 

Gucio50

New member
Bez reklam
anope napisał:
Chciałbym odświeżyć ten wątek, bo również jestem zainteresowany tym tematem.

Jak oglądam dostępne mi nagrania wykładów to słychać uciążliwy pogłos i dudnienie w sali. Domyślam się, że to efekt nagrywania kamerą z wbudowanym mikrofonem. Mija się t z celem nagrywania bo z trudem można zrozumieć mówcę. Aby uniknąć tego pogłosu wydaje mi się, że wykładowca powinien mieć mikrofon przy sobie, a mikrofon powinien być przyłączony do kamery.

Jakie rozwiązanie moglibyście zaproponować?

Sony ma niezły mikrofon kierunkowy (sony.pl, akcesoria, mikrofony)
Nie jest tani ale z końca sali odbiera tylko wykładowcę, trzeba cały czas mieć słuchawki na uszach, bo jak facet odejdzie od tablicy to ....

Swoja drogą, lepiej wypisz się z tej szkoły. Jeżeli NIE wystarczy Ci uweażne słuchanie wykładu+notatki to ... ... ...



Nie wiem co oglądałeś w sklepie ale wszystkie sensowne kamery maja wejście na mirofon i wyjście na słuchawki, np Sony HDR-XR520Ve :cry:
 

jackpe

New member
anope napisał:
pytanie: jaka kamera pasowałaby do takiego rozwiązania jak wyżej a) z najniższej kategorii cenowej i b) z kategorii do 4 tys. zł, bo już zacząłem myśleć o kupnie takiej dla siebie do domu?
Tu masz link do mikrofonu a i tak to pewnie czytałeś:
http://www.sony.pl/product/cac-microphones/ecm-hw2
a tu link do kamer Sony w których ten mikrofon można zastosować:
http://www.sony.pl/product/cac-microphones/ecm-hw2#pageType=Compatibles
Na pewno pasuje do części kamer już obecnie prze Sony nie produkowanych.
W kat. do 4 tys. zł. kupisz XR500VE / jak poszukasz / i CX505VE. To już zależy od tego czego potrzebujesz w kamerze. Ja wybrałem XR500VE. Natomiast na tańszych modelach się nie znam i tu może kol. Slimak coś Ci podpowie, ponieważ on jest dobry w te klocki jeżeli chodzi o zagadnienia techniczne. Jak poszukasz na Allegro to kupisz SR12e lub SR11e jako używane w dobrej cenie np.
http://allegro.pl/item755631705_sony_hdr_sr12e_start_1zl_gwarancja.html
i na pewno będą lepsze od nowych modeli w tym samym zakresie cenowym. To jest ten tańszy wariant. :)
 

anope

New member
Dzięki Ci jackpe za rzeczowe informacje i fatygę, że zechciałeś napisać. Oszczędziłeś dużo czasu i bezoowocnego błądzenia nowicjuszowi w tych sprawach. Na mikrofon rzeczywiście się już zdążyłem natknąć i spodobał mi się, gdyby tylko nie ta cena... Wezmę pod uwagę Twoje sugestie co do kamer, dzięki. Być może też kupię coś dla siebie samego, bo nabrałem apetytu, a dla niebogatej instytucji coś tańszego. Teraz wiem już trochę czego szukać i na co zwracać uwagę.

Do Gucia50:
Kamera potrzebna jest nam do dokumentowania prowadzonych wykładów i wywiadów, m.in. także tych, które ja będę czasem prowadził. Widzisz, zależy mi na dobrej jakości dźwięku (choć i obrazu także ale mniej) bo wiem, jak męczące jest odsłuchiwanie w razie potrzeby później takich nagrań, gdzie np. szeleszczące w pobliżu kartki zagłuszają mówiącego albo głos dudni od ściany do ściany i przewija się po kilka razy by zrozumieć jakieś słowa.


Dobrze, że znalazłem to forum:). Dziwią mnie natomiast niskie, jak teraz widzę, kompetencje wielu sprzedawców w niektórych sklepach większych bądź mniejszych.
 

viValdi

New member
Bez reklam
A po co kompetencje sprzedawcy - to przeszkadza w sprzedaży :p

Sprzedawca robi tak: pyta w jakiej klasie cenowej ma być kamera; jak już wie to proponuje ciut droższą i zdecydowanie tańszą (ale też widocznie gorszą). Potem wybór nalezy do ciebie: jak wybierzesz tańszą to nie narzekaj, że jest zła bo ci mówił; jak wybierzesz droższą to cel sprzedawcy został osiągnięty. A czy ty osiągnąłeś swój cel to to go nie obchodzi.

Koronnym przykładem tej strategii sprzedaży jest KIKI - gwiazda tego forum :rolleyes:
 
Do góry