Kamera Sony HDR-SR11.

sp4xkp

New member
Na początku pragnę powitać szacowne grono forumowiczów.
Na imię mam Bogdan, mieszkam w Augustowie i prowadzę z żoną OSK. Niedawno zakupiłem z USA kamerę, jak w tytule oraz program Ulead Video Studio 11 Plus, gdyż wpadłem na pomysł, żeby filmować poczynania swoich kursantów głównie na placu manewrowym i na koniec kursu wręczać im płyty na pamiątkę.

I już na samym początku mam bardzo prozaiczne pytanie. Czy istnieje możliwość w jakikolwiek sposób zainstalować w kamerze język polski. Choć sama obsługa kamery nie jest może zbyt skomplikowana, to niemniej nasz ojczysty język w menu byłby mile widziany, ponieważ niektórych opcji wogóle nie rozumiem. Próbowałem znaleźć info w necie i na forum, lecz takiej informacji nie znalazłem.

Pozdrawiam.
 
Ostatnia edycja:

mobor

Banned
Jesli kamera nie ma takiej opcji w menu - jedyne wyjscie to ją przeflaszować- ale sam tego nie zrobisz. Poza tym - niewiadomo czy europejski firmware da się wgrac do amerykaonskiego modelu kamery... Poza tym - nie jestem pewny czy ta kamera nagrywa PAL - chyba ze chcesz isć na całosć i oddawać klientom materiały HighDefinition ;)
Konwersja NTSC->PAL na programie któy posiadasz bedzie "trochę"trwała a i tak nie jestem pewny czy efekt koncowy jakościowo będzie zadowalający...

Tak czy inaczej- musisz się kamerką rochę pobawić. Na pcoieszenie powiem że instrukcję PL znajdziesz na sony.pl - a to już coś :)
 

sp4xkp

New member
Dziękuję za odpowiedź. Pewnie gra nie warta świeczki.
Kamera jest w systemie NTSC. Corela dopiero dziś dostałem, więc zainstaluję go dopiero jutro. Tak prawdę powiedziawszy, to z filmowaniem zabawę dopiero rozpoczynam i jestem w tej materii zupełnie zielony:( . Ale tak sobie mniemam, że w dzisiejszych czasach, to telewizory PAL/NTSC są chyba standardem, więc chyba z odtworzeniem takich nagrań nie powinno być większych problemów. Choć też, mogę się mylić:hmm: . Ale skoro jest możliwość konwersji z NTSC na PAL, to oczywiście będę czynił takie próby. Instrukcję w jęz. polskim mam, ale to nie to samo, co menu. No, cóż, przyjdzie mi pewnie przywyknąć ;).
 

mobor

Banned
z tą uniwersalnością PAL-NTSC nie jest wcale tak różowo - możesz mi wierzyć

Kolega wysłał do stanów płytę PAL i się ludzie na tym srogo przejechali ;)
Europejski sprzet przystosowany jest jedynie do połowicznej zmiany systemu kodowania koloru- wyrzuca zamiast PAL 50 - PAL 60 i to w sytuacji gdy klient sobie tak ustawi w menu... Co firma to inne rozwiązania a i to nie gwarantuje bezproblemowego odtwarzania :)
 

sp4xkp

New member
To znaczy, że jeszcze dużo przede mną. Mam tylko nadzieję, że nie będzie to słomiany zapał i starczy mi czasu oraz sił na eksperymenty i późniejsze zadowalające efekty.
 

mobor

Banned
Najlepiej operuj na razie na krótkich materiałach - do czasu az nie okiełznasz włąsciwego sposobu tworzenia płyty

15 sekund dynamicznego ruchu
15 sekund statyczna scena
Zapis próbny musisz zrobic tak przy slabym swietle jak i przy dobrym oswietleniu- nastepnie taką minutę filmu próbuj zakodować w PAL DVD i sprawdz. Jesli wszystko bedzie ok - mozesz kręcic dłuższe materiały bez obaw
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
nie zmieniaj NTSC na PAL prosze Cie !

do jezyka odnosnie tez sie zastanawialem, jak ktos nie wiem niech nie gada glupot, na chwile obezna nie widzialem update jezykow, np w aparacje jaki mam jest taka mozliowsc tutaj nie ma, ale jak ktos znajdzie to nich da znac
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
bo po co, co Ci przeszkadza, ja na swoim 10letnim CRT TV odtwarzam NTSC i nie ma problemow, duzo osob Ci powie ze to nie ma sensu NTSC na PAL zostan przy NTSC
 

sp4xkp

New member
Czyli mam rozumieć, że nawet konwersja z AVCHD na DVD NTSC nie powinna stwarzać problemów z odtworzeniem płyty w odtwarzaczach DVD?
Przepraszam za tak laickie pytania, ale jeszcze nie dojrzałem i jestem w tej materii całkowicie ciemnozielony :( .
 

wenciu

New member
witam

mam dziwne pytanie, otoz niemoge dojsc do jednej kwestii, dotychczas bawilem sie w standardzie SD, teraz nabylem ten model Sony i moje pytanie jest odnosnie zrzucania materialu na dysk, czy jedynym sposobem jest skopiowanie go z dysku ktory pojawia sie w MOJ KOMPUTER poprzez dolaczony kabel USB?? bo jakosc tych plikow nie wyglada na HD i sa to male objetosciowo pliki z rozszerzeniem .m2ts ktorych niemogoge odczytac w adobe premiere. Jak rowniez niemoge zrobi poprzez ten program zrzutu materialu gdyz nie widzi kamery? wczesniejsza kamere podlaczalem zawsze fire wire i nie bylo zadnych problemow.
CZy ktos moze mi pomoc?
 

huling

New member
wenciu napisał:
witam

czy jedynym sposobem jest skopiowanie go z dysku ktory pojawia sie w MOJ KOMPUTER poprzez dolaczony kabel USB?? bo jakosc tych plikow nie wyglada na HD i sa to male objetosciowo pliki z rozszerzeniem .m2ts ktorych niemogoge odczytac w adobe premiere. Jak rowniez niemoge zrobi poprzez ten program zrzutu materialu gdyz nie widzi kamery? wczesniejsza kamere podlaczalem zawsze fire wire i nie bylo zadnych problemow.
CZy ktos moze mi pomoc?
"Właściwą" metodą na przegranie materiału na komputer jest skopiowanie go programem Picture Motion Browser dołączonym do kamery. Pliki mają małe rozmiary, bo to jest format AVCHD, którego Twoja wersja Adobe Premiere może jeszcze nie obsługiwać.
 

wenciu

New member
huling napisał:
"Właściwą" metodą na przegranie materiału na komputer jest skopiowanie go programem Picture Motion Browser dołączonym do kamery. Pliki mają małe rozmiary, bo to jest format AVCHD, którego Twoja wersja Adobe Premiere może jeszcze nie obsługiwać.

Czy Picture Motion Browser to jedyna metoda? co z programami do obrobki? Posiadam Adobe Premiere Pro CS3 wiec powinien wg. mnie obslugiwac, bo z tego co mi wiadomo to najswiezsza wersja
 

nagdob

Member
Bez reklam
Sony HDR-SR12E

No i mam ją.
Ma wszystko co trzeba, jest przeznaczona na rynek europejski (znaczek E na końcu symbolu), MENU w j. polskim, nawet przelotkę (adapter) na wtyczkę do zasilacza.
Nowiutka z USA, koszt 1130 $ + 30 $ przesyłka + 34 $ przelew na konto znajomych z USA. Kamera jest super. Testowałem wczoraj we wszystkich możliwych zapisach zarówno w HD jak i SD, z jednych ujęć dla wszystkich trybów zapisu. Nejlepiej oczywiście wychodzi w HD w jakości FH. ALe zauważyłem, że dla obiektów filmowanych z bliska (do 1 m) nie ma właściwie różnicy czy jest to FH, HQ, SP czy LP. Dla obiektów znacznie oddalonych i z użyciem zoomu (ok. 6 X) różnica jest znaczna, dlatego będę filmował wyłącznie w jakości FH. I tak wystarczy to na prawie 17 godz. filmu. Teraz zajmę się programami do archiwizacji zgranych materiałów, oczywiście umożliwiających zapis bez żadnych strat np. płyty Blu Ray, a potem zakupem odpowiedniego oddtwarzacza (pewnie także z USA).
Pozdrawiam wszystkich mających HDR-SR12E i niezdecydowanych do jej zakupu.
 

huling

New member
wenciu napisał:
Czy Picture Motion Browser to jedyna metoda? co z programami do obrobki? Posiadam Adobe Premiere Pro CS3 wiec powinien wg. mnie obslugiwac, bo z tego co mi wiadomo to najswiezsza wersja

Skopiowanie programem PMB to jest druga metoda. Pierwszą sam opisałeś (skopiowanie go z dysku ktory pojawia sie w MOJ KOMPUTER). Można jeszcze w kamerze przekopiować pliki na kartę MS (jak ją masz), kartę wsadzić do komputera i z niej skopiować... ale tak samo przez PMB, albo poprzez MÓJ KOMPUTER - tylko po co?
Nie mam programu Adobe Premiere Pro CS3, bo nie mam zamiaru płacić za masę funkcji, których i tak nie wykorzystam. W instrukcji programu powinieneś mieć napisane jak zaimportować pliki AVCHD - może potrzebne jest dokupienie jakiejś wtyczki?
 

Ancyk

New member
Data na zdjęciach

Witam!
Czy istnieje możliwość, aby po przekopiowaniu zdjęć i filmów z kamery Sony HDR SR11E na komputer (programem Picture Motion Broswer) wyświetlała się na nich data i godzina???? Nie potrafię sobie z tym poradzić :confused: a to dla mnie bardzo istotne. Proszę o pomoc użytkowników.
 

huling

New member
PMB potrafi dodać datę tylko na zdjęciach. Żeby to zrobic musisz w nim otworzyć zdjęcie, a potem w menu Edit wybrać Insert Date.
Na filmach może jakiś program edcyjny potrafi to zrobić, ja jak potrzebowałem wstawic datę do filmu, to nakładałem ją ręcznie jako tekst na filmie.
 

Ancyk

New member
Dziękuję za pomoc. Szkoda tylko, że datę można dodawać do każdego zdjęcia z osobna.... przy tysiącach zdjęć to żmudna praca....
 
Do góry