Kamera HD - jaka?

tymonek584

New member
Witam
Poszukuję kamery cyfrowej nagrywającej filmy w jakości Full HD. Musi mieć ona zoom optyczny co najmniej 20x i masę do 300 g. Najlepiej, żeby nagrywała na kartach SD. Jakiś Slow Motion byłby również mile widziany, ale chyba trudno będzie taką znaleźć. Czy ktoś mógłby mi coś polecić? Z góry dzięki za rady
 

szeniek

New member
Witaj. Jesteś tu nowy więc uprzejmie poinformuję, że takich postów jak twój znajdziesz tu wiele na forum - poczytaj. Jeśli już musiałeś zapytać, bo dajmy na to opisane modele wyszły już z produkcji albo po prostu szukasz czegoś zupełnie nowego, to podaj więcej szczegółów: budżet, co chcesz filmować, może masz już jakieś typy? itp. W innym przypadku żadna "wróżka" tudzież "wróż" tobie nie pomogą.
Doprecyzuj więc swoje zapytanie a może ktoś się odważy.:wink:

Pozdrawiam
 

viValdi

New member
Bez reklam
a po co więce informacji - te co są wystarczą.

Np Sony CX160E -> HD, zoom 30x, waga 250g (bez akumulatora), karta SD

@szeniek

jak nie masz nic do powiedzenia to nie pisz postów w stylu pewnego formumowiczan na k
co cię obchodzi ile ktoś chce wydać na kamerę - co mu polecisz jak np ma do wydania 50,000$
 
Ostatnia edycja:

Seba_Fan

New member
Bez reklam
ale poczytać przed napisaniem warto, bo w ten sposób robi się smietnik, wiesz jak ciężko teraz coś znaleźć
 

szeniek

New member
No widzisz @viValdi. On pisze FullHD a Ty podajesz mu HD. Bo przecież 1,49MP to nie to co samo 2,07MP. Zaraz napiszesz że się czepiam ale to nie ja zacząłem. Mam trochę czasu i postanowiłem się nieco uaktywnić i pomóc niektórym forumowiczom. A ciebie to widzę strasznie zabolało.
Dla mnie np. tych informacji było mało ale to dobrze że są tacy jak ty - szybko i po męsku ;-).
 

tymonek584

New member
1. Temat nagrywania filmów - na początku będą to głównie doświadczenia chemiczne - stąd chęć na slow motion (niektóre reakcje zachodzą bardzo szybko). Wiele szukałem w internecie, ale slow motion jest tylko w profesjonalnych. Przypuszczam, że kamera również posłuży do nagrywania ludzi.
2. Cena - najlepiej, żeby się zmieścić w 1500 zł. Max 2000 zł.

Mam nadzieję, że te informacje pomogą w poszukiwaniach. Niestety, jestem laikiem w tym temacie i niezbyt wiem, jak patrzeć na jakieś bardziej zaawansowane funkcje, dlatego pytam tych, którzy maja większą wiedzę w tym kierunku.
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
chyba nie ma takich kamere w tej cenie, moze jakis starszy dobry egzemplarz XR500 on ma okolo 100-200 nie pamietam teraz.
 

szeniek

New member
To będzie trudne. Jeśli zależy ci tak bardzo na ultraszybkim video to pozostaje tylko JVC HM-550 (500 kl.sek.) ale musisz się liczyć ze znaczną utratą rozdzielczości - im szybciej tym mniejsza będzie rozdzielczość. te 500 klatek to 320x240 a to jest straszny obraz. Żadne z ultraszykich nagrań nie będzie już HD. Dodatkowo ta kamera ma stabilizację tylko elektroniczną. Jeśli zrezygnujesz z tej opcji to wybór znacznie się zwiększy a i ceny spadną . Osobiscie polecam Panasonica HDC-SD80 lub 90

Pzdr.
 

viValdi

New member
Bez reklam
@szeniek

coraz bardziej przypominasz forumowicza k

CX160 to kamera FullHD - przeczytaj kartę informacyjną
o tym czy coś jest HD (FullHD) czy nie decyduje liczba pixeli zapisanych na nośniku a nie liczba pikseli na przetworniku.
a co jeśli przetwornik ma 12Mpixeli (taki CX700 ma)? czy wtedy jest to kamera Nad_FullHD :)
a może budżetowe 4k (sam się śmieję jak to piszę)
 
Ostatnia edycja:

tymonek584

New member
Jeśli zależy ci tak bardzo na ultraszybkim video to pozostaje tylko JVC HM-550 (500 kl.sek.) ale musisz się liczyć ze znaczną utratą rozdzielczości - im szybciej tym mniejsza będzie rozdzielczość. te 500 klatek to 320x240 a to jest straszny obraz (...)

No właśnie wiem, dlatego muszę niestety zrezygnować ze slow motion.
 

tymonek584

New member
A co do panasonica sd80 oraz postu viValdiego: czy do nagrywania filmów Full HD nie musi być matryca o rozdzielczości co najmniej Full HD (2,07 Mpx)? Przecież mimo tego, że "o tym czy coś jest HD (FullHD) czy nie decyduje liczba pixeli zapisanych na nośniku a nie liczba pikseli na przetworniku", to skądś muszą się wziąć te megapiksele? Jeśli źle rozumuję proszę o wytłumaczenie
 

szeniek

New member
Cytat ze strony Panasonic'a
"..i zawiera efektywny obraz 2,070,000 pixeli, co daje rozmiar Full-HD.."
Jednym słowem FullHD musi mieć przynajmniej 2,07 MPx.
Producenci kroją pixele, interpoluja brakujące jak chcą i dalej nazywają to FullHD. Jak tak dalej pójdzie to niedługo się dowiemy że 0,8MPx to jest też FullHD;-)
 

fransua

New member
Ja rozumiem. Tylko że, z tego co rozumiem, jeśli efektywna liczba pixeli wynosi np. 1,47 mln, to nie będą to filmy Full HD. Czy tak jest rzeczywiście?
Obraz powstaje na matrycy a dalej zapisywany jest na nośniku i oto chodzi szeniek-kowi. Jeżeli matryca ma mniejszą rozdzielczość niż 2K to już na dzień dobry widać, że obraz jest skalowany w górę. No ale taki Ziutek se wejdzie we właściwości pliku i zobaczy rozdzielczość 1920x1080 i powie:
Ździcha to jest Full HD :lol: Panowie nawet z SD zrobię FULL HD ;-)
 

tymonek584

New member
Czyli zrozumiałem dobrze :D Jeśli matryca ma, dajmy na to 4,2 Mpx, a niżej napisane jest, że liczba efektywnych pixeli wynosi 1,47mln, to, jak by się nie robiło, prawdziwe Full HD to nie będzie. Czyli rozumiem, że jeśli kamera ma nawet 30Mpx, a liczba efektywnych pixeli wynosi mniej niż 2,07Mpx, to mogę ją od razu odrzucić. Dzięki za informacje :wink:
 

tymonek584

New member
Na Ceneo wyszukałem sobie takie dane: nośnik HDD (z ciekawości), flash lub SD; matryca od 2,07Mpx; zoom 30↑; stabilizator optyczny lub hybrydowy; wyjście USB. Oto porównanie klik. Jak widać, większość z tych kamer nagrywa filmy z rozdzielczością Full HD, ale efektywna liczba pixeli wynosi ok. 1490 tys. O co tu chodzi, skoro Full HD musi mieć co najmniej 2070 tys. pixeli?
 

viValdi

New member
Bez reklam
nie musi i kropka

ważna jest rozdzielczość materiału zapisanego na karcie pamięci a to jest zawsze 1920x1080 jeśli ma to być FullHD.
na jakość obrazu znacznie większy wpływ ma jakość obiektywu niż liczba pixeli matrycy. Do tego jeszcze wielkość pojedynczego pixela (im większy tym bardziej czuła jest kamera - patrz Canon HF G10)
I jeszcze proporcje liczby sensorów RGB - jak to się dzieje że kamera "widzi" kolor za pomocą jednego przetwornika, jak koduje się kolor?

sam odpowiem na pytanie nt CX700 i "za dużej" liczby pixeli - tutaj też obraz jest interpolowany :)

Temat jest znacznie bardziej skomplikowany niż prosta zależność: więcej pixeli = lepszy obraz <- to nie jest PRAWDA
 
Ostatnia edycja:

tymonek584

New member
Dzięki wielkie za wszystkie rady. Przechodzimy do etapu konkretnych modeli. Pogrzebałem w sieci i znalazłem JVC GZ-HM650. Co o tym myślicie?
 

szeniek

New member
Myślę że nie ma stabilizacji optycznej a "zaawansowaną" elektroniczną.
W tej cenie co ten JVC dostaniesz Samsunga HMX-Q10 ze stabilizacją optyczną.
 
Do góry