kamera hd czy aparat z nagrywaniem HD?

pawcho

New member
Akurat nie zauważyłem takiego tematu a stanąłem przed takim dylematem. Śledząc interenet da się zauważyc, że coraz więcej ludzi ma podobny problem.
Kwestia czy kupic kamerkę hd w cenie do 2 tys.zł/np Sony HDR 106,115/ czy w miarę niezły kompakt ze sporym zoomem i nagrywaniem filmów w 1080p.- np:Nikon P 100, Fuiji HX 10. Może ktoś miał podobny dylemat i już wybrał:)
Zastosownaie typowe dla amatora,wakacje,spotkania rodzinne itp.
 

marciniozo

Well-known member
Bez reklam
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie. Wyboru musisz dokonać sam. Ale pamiętaj, że aparat służy do zdjęć a kamera do filmowania. I zakup sprzętu z półki cenowej jaką podajesz może okazać się nie trafiony.
Rozważając aparat dla typowego amatora to za dwa tysiące możesz kupić taki, którym będzie można zrobić bardzo dobre zdjęcia i przy okazji coś sfilmować. Nie licz jednak na to, że takim aparatem nakręcisz film w HD, który powali Cię jakością....
 

Gucio50

New member
Bez reklam
... ...czy kupic kamerkę hd w cenie do 2 tys.zł/np Sony HDR 106,115/ czy w miarę niezły kompakt ze sporym zoomem i ... ...

Ma duży gabarytowo, bardzo dobry aparat z duzym obiektywem Sony R1.

Jest on niewygodny, jezeli w drugim ręku trzymam kamerę i wędruję np po florencji.
Aparat z kamerą, w jednej obudowie, poręcznej to coś o czym marzyłem
No i mam. Kamerę Sony HDR-XR520Ve. Niestety cena dzisiaj to na skapiec.pl zxaczyna się od 3500-3900

Ale za 2000 nie dostaniesz przyzwoitej kamery z doskonałym aparatem.

Jeżeli Sony z 2000 odpowiada Ci jakościowo. Idź do sklepu(Saturn MM) i zobacz sam.
Ja wydałem prawie 2 razy więcej, ale mam dzisiaj bardzo dobrą kamerę z dobrym aparatem. No i tego R1 nie wyrzuciłem. Mam go w aucie i jak chcę naprawdę ... ...
Ale używam go niezwykle rzadko, właściwie wcale.

Moja odpowiedź brzmi tak
Kamera jednak, z aparatem i wbudowaną lampa błyskową.
 

pawcho

New member
No właśnie byłem zdecydowany na jakąs kamerę w tym przedziale cenowym ale ze 2 tygodnie temu natrafiłem na info. o tych ww. aparatach i zabiły mi cwieka. Takie dwa w jednym.pewnie powie ktoś, że jak dwa to żadne nie będzie dobre. Jednak jak wyżej napisał Gucio jest to praktyczne wyjście dla typowego turysty/ niezłe zdjęcia, a robi się ich też sporo no i filmiki/.W tych aparatach mamy 1080p,30 klatek/sek.,ok.16MB/sek.jakośc na YouTube nawet niezła ale no właśnie to ale. kwestia kodeków i zgrywania na kompa/ chyba szybciej zapełniają karty pamięci-kwestia kompresji chyba?/ no i później wypalania-tutaj muszę jeszcze pogrzebac no i oczywiście wziąśc w łapy i samemu przynajmniej na tyle ile będzie można w sklepie pobawic się.Dzięki za posty
 
Ostatnia edycja:

mat74

Well-known member
Bez reklam
stalem przed takim samym dylematem, fakt- dosc dawno (rok to w technice "dawno") jednak tak duzo az sie nie zmienilo , no ceny spadly...
w kazdym badz razie myslalem poczatkowo o zakupie kamery , potem gdy stwierdzilem , ze za kwote ktora jako kompletny laik i amator chce na to poswiecic (400-500 £) nie mam gwarancji uzyskania pelnego zadowolenia pomyslalem o aparacie z mozliwoscia nagrywania filmow (najlepiej HD) .
skonczylo sie na aparacie + osprzet (lustrzanka bez mozliwosci nagrywania) po czasie stwierdzam ,ze byl to najlepszy wybor.filmowanie jakos mnie jednak nie ciagnie , jakos nie widze siebie biegajacego , wpatrujacego sie w wizjer i krecacego sie i wszystkiego w kolo...
niewazne- chodzi mi o cos innego.
kamera sluzy do nagrywania filmow, aparat do robienia zdjec. owszem mozna znalesc rozsadny kompromis ,ale raczej nie za kwote ,ktora chcesz na to przeznaczyc. oczywiscie trudno jest tak bez praktyki podjac decyzje aby byc w pelni usatysfakcjonowanym z zakupu, jednak co do jednego musisz sie zdecydowac- chcesz krecic filmy ewentualnie czasem zrobic zdjecie , czy robic zdjecia i ewentualnie nakrecic kawalek filmu ?
 

darekguma

New member
Bez reklam
Ma duży gabarytowo, bardzo dobry aparat z duzym obiektywem Sony R1.

Jest on niewygodny, jezeli w drugim ręku trzymam kamerę i wędruję np po florencji.
Aparat z kamerą, w jednej obudowie, poręcznej to coś o czym marzyłem
No i mam. Kamerę Sony HDR-XR520Ve. Niestety cena dzisiaj to na skapiec.pl zxaczyna się od 3500-3900

Ale za 2000 nie dostaniesz przyzwoitej kamery z doskonałym aparatem.

Jeżeli Sony z 2000 odpowiada Ci jakościowo. Idź do sklepu(Saturn MM) i zobacz sam.
Ja wydałem prawie 2 razy więcej, ale mam dzisiaj bardzo dobrą kamerę z dobrym aparatem. No i tego R1 nie wyrzuciłem. Mam go w aucie i jak chcę naprawdę ... ...
Ale używam go niezwykle rzadko, właściwie wcale.

Moja odpowiedź brzmi tak
Kamera jednak, z aparatem i wbudowaną lampa błyskową.
Kolego Gucio50 jak byś znalazł chwile wolnego (drogocennego) czasu to miał bym prosbe abyś zapodał kilka fotek z twojej kamerki w warunkach dodrego i słabego swiatła z lampą błyskową, bo co do jakosci filmów to nie mam watpliwosci że są dobrej jakosci.Dzieki. Pozdro.
 

Antek84

New member
A co myślicie o Canonie do tych celów wiem że to przekracza budżet podany w temacie, ale jestem ciekaw waszego zdania czy to dobry kompromis?
 

kris_kjk

New member
A ja się nie zgodzę z tym, że aparat tylko do zdjęć, a kamera do filmów. Sam kupiłem hybrydę z opcja filmowania HD. Wolę zdjęcia, a filmy sporadycznie góra kilkanaście minut (kilka filmików kilkunasto sekundowych połączonych w zmontowany jeden większy) w m-cu w zależności od okazji. Pogodziłem się z gorszą jakością zdjęć niż z lustrzanki Olympusa (sprzedałem całość systemu, ponieważ Firma nie ma w ofercie lustrzanek z opcją nagrywania HD). Pewnie w przyszłości wrócę do lustrzanek, ale tylko tych z opcją nagrywania HD. Jeśli mialbym dziś kupować to wybrałbym Canona 550D + EF-S 18-200 f/3.5-5.6 (na początek) ... a później ewentualnie lampa błyskowa, grip, zewnętrzny mikrofon, lampa do filmowania, no i jaśniejsze obiektywy za więcej $$$ ...

Pozdrawiam ...

 

digit6

New member
Jesli ktos planuje zrobic jakis ciekawy film z wakacji i potem ogladac to na tv lcd 42" albo plazmie to bez watpienia lepszym rozwiazaniem bylaby kamera z mozliwoscia robienia zdjec, ale tak jak wspomniano wyzej trzeba na nia przeznaczyc ok 3tys zl.
Jesli natomiast filmy chcecie ogladac na komputerze albo wrzucac na YT i wiecej cykac fotek, lepszym rozwiazaniem bylby aparat z funkcja krecenia filmow.
Wszystko zalezy od tego do czego bedziecie go używać.
 

don333

New member
Jesli ktos planuje zrobic jakis ciekawy film z wakacji i potem ogladac to na tv lcd 42" albo plazmie to bez watpienia lepszym rozwiazaniem bylaby kamera z mozliwoscia robienia zdjec, ale tak jak wspomniano wyzej trzeba na nia przeznaczyc ok 3tys zl.
Jesli natomiast filmy chcecie ogladac na komputerze albo wrzucac na YT i wiecej cykac fotek, lepszym rozwiazaniem bylby aparat z funkcja krecenia filmow.
Nie rozumiem. Dlaczego obraz z bardzo amatorskiej (a tylko taką za 3k zł można kupić) kamery ma lepiej wyglądać w oryginalnym rozmiarze na dużym telewizorze niż obraz z aparatu z wysokiej półki amatorskiej (3k za lustrzankę z obiektywem)? Różnica na korzyść aparatu w jakości optyki i przede wszystkim matrycy przy tej cenie będzie bardzo wyraźna.

Zgadzam się natomiast oczywiście, że jeśli chodzi głównie o robienie zdjęć i tylko okazjonalne kręcenie filmów, to aparat jest lepszy.
 

CreativePL

New member
Ja mam jedną wątpliwość- czy w takiej cyfrówce za 2k zł będą lepsze jakościowo(nie rozdz.) filmy niż w takim JVC D320 na kasety miniDV?
 

Gucio50

New member
Bez reklam
Jesli ktos planuje zrobic jakis ciekawy film z wakacji i potem ogladac to na tv lcd 42" albo plazmie to bez watpienia lepszym rozwiazaniem bylaby kamera z mozliwoscia robienia zdjec, ale tak jak wspomniano wyzej trzeba na nia przeznaczyc ok 3tys zl.

To oczywiście nieprawda, ja mam kamerę za 6000 i zdjecia na duzym TV są kiepskie, to znaczy znacznie gorsze od zdjeć zrobionych bardzodobrym aparatem. Opisywałem to w wątku z R1 i tutaj nie bedę się o tym rozpisywał.
 

fransua

New member
Panasonic GH1

Choć jakimś super userem nie jestem i mało się udzielam :wink: to pozwolę się podzielić moimi spostrzeżeniami odnośnie zakupu kamera - czy aparat. Sam stałem przed podobnym wyborem i mój wybór padł na aparat. Co zaważyło nad zakupem:
- przetwornik (jego wielkość) 4/3 cala. Amatorskie kamery w większości mają przetworniki 1/4 lub 1/3 cala. Jak widać malutkie.
- duży przetwornik pozwala mi nagrywać w słabszych warunkach oświetleniowych bez widocznych szumów
- obraz jest bardziej plastyczny, mogę uzyskać większą lub mniejszą głębię ostrości
- do filmowania mogą wykorzystać wszystkie zalety jakie ma aparat - czas, przysłona, ISO itp.
- w przyszłości nic nie stoi na przeszkodzie bym mógł zmienić sobie obiektyw np. stałka, rybie oko itp. Aparat jest bardziej uniwersalny.
O zaletach można pisać długo ale aparat też ma parę minusów:
- trudniej się kręci z uwagi, że jest to aparat :D
- brak typowego uchwytu na rękę jak w kamerze
- zoom trzeba robić ręcznie a przy braku wprawy wychodzi to skokowo
- cena :( jest dość wysoka choć uważam że nie jest tak źle biorąc pod uwagę jakość nagrania. Kamery kosztujące 13 tys i więcej nie zapewnią nam takiej jakości nagrania
- brak informacji o poziome nagrywania dźwięku, brak złączy typowych jak w kamerze.
- ludzie się zatrzymują gdy nagrywam bo myślą, że foty strzelam :mrgreen:
- automatyczne ostrzenie jest ciut wolniejsze niż w kamerach

Mimo tych paru niedogodności mój wybór padł na aparat i nie żałuję. Osobiście wybrałem Panasonic GH1 (lubię tą firmę :wink:).
 

Gucio50

New member
Bez reklam
Mimo tych paru niedogodności mój wybór padł na aparat i nie żałuję. Osobiście wybrałem Panasonic GH1 (lubię tą firmę :wink:).

I się cieszę i gratuluję.
Jeżeli ktos po wizytach w marketach znajdzie kamerę lub aparat, które robia i film i zdjęcia i do tego z satysfakcjonujacą jakoscią, to gratuluje.

Ja mam taki przypadek. Mam świetny aparat Sony R1, duża matryca, szerokoogniskowy zooom, dobre swiatło.
Mam super kamerę Sony 550Ve i drugą nieco "słabszą" 520Ve.

Zdjęcia z mojego aparatu sa o niebo lepsze od zdjeć z Kamery. I tyle.
A kamery są jedne z najlepszych na rynku.


Inny przypadek jest taki.
Jakość filmu i zdjęć mniej więcej taki sam, akceptowalny przez filmującego.

No to właśnie Twój przypadek. Kup wtedy to co m,niejsze lub tańsze, albo bardziej Ci się podoba.
 

muszyna2

New member
Jeszcze niedawno nawet bym nie pomyślał nad taką hybrydą ale czasy się zmieniają i sam zaczynam się zastanawiać co zrobić. Mam swój typ sony cx305 ale pojawił się aparat sony nex-5 troszku poczytałem i powiem podoba mi się :) Oszczędność znaczna tylko teraz jak ta oszczędność przełoży się na jakość? Na ile będzie widoczna różnica oglądając filmy na 40 calowym tv? Może ktoś ma możliwość porównania jakości filmów z kamery i aparatu może jakiś teścik-porównanie? A może miał ktoś już do czynienia z nex-5? Dołączam się do tematu. Pozdrawiam
 

daro75

New member
Ja obecnie mam taki sam dylemat. Mój faworyt kamera cx305 Sony chyba będzie musiał ustapić miejsca aparatowi NEX-5. Z tego co wyczytałem to może on nagrywac do ponad 29 minut. Matryca w porówniu do kamery jest wiele razy większa. To jest ta sama matryca co bedzie miała najnowsza kamera sony NEX.
Gucio piszesz, że zdjęcia z twojego aparatu są lepsze od zdjęc z kamery ale my rozważamy sytuacje odwrotna skoroz jak sam zauważyłęs zdjęcia sa lepsze z aparatu to może i film też będzie lepszy ???
Piszcie swoje spostrzeżenia porównując cx305 albo nawet seria 500 do nex-5
 
Do góry