Kamera HD - 3 modele - pomoc w wyborze

Tygrysekk

New member
Witam serdecznie. W temacie kamer jestem typowym amatorem, wiem tyle co wyczytam.

Budżet mam ustalony maksymalnie na 1300 zł.
Kamera będzie służyć w 80% do filmowania dziecka (ma 2 latka teraz) na wakacjach, czasem na imprezach rodzinnych.

Wybrałem 4 modele (kolejność wg cen):

1) Panasonic HDC-SD80 (ok 900zł)
2) Sony HDR CX130 (ok. 1300zł)
3) Panasonic HDC-SD90 (ok. 1600 zł)
4) Canon HF M46 (cena ok. 1600)

Nie chcę przepłacać za coś z czego i tak nie skorzystam bo z chęcią przeznaczę resztę pieniążków na co innego. Kamery nr 3 i 4 przekraczają budżet ale zwróciłem na nie uwagę ze względu na wiele dobrych opinii.

Ponieważ nie jestem w stanie pobawić się tymi kamerami w różnych warunkach, aby zobaczyć która nagrywa najlepiej, mogę kierować się wyłącznie danymi technicznymi:
I tak:

1)Największy przetwornik ma Canon bo 1/3, Sony bo 1/4, SD90 ma 1/4,1 SD80 1,58

2) Efektywna liczba pikseli przy filmie:
tu wygrywa SD90 który ma grubo ponad 2 mln, Canon ma 2,07, Sony ma 1,5 mln, a SD80 ok 1,2 mln.
To ciekawe, bo w Canonie ok.90% max ilości pixeli jest efektywnych, a w takim Sony niecałe 40%. Zapewne wynika to z tego, że Canon ma największą matrycę i lepiej wykorzystuje te pixele (nie są tak "poupychane").
Ma to wpływ również (chyba) na jakość filmu w gorszych warunkach oświetleniowych.

3) Ogniskowa
SD90 - 29mm
Sony 29,8 mm
SD80 - 33,7 mm
Canon - niestety 43,6 mm

I tu proszę o informację, na ile duża będzie różnica pomiędzy 30 a prawie 44mm, jeśli chciałbym robić zdjęcia w pokoju 4x4m.

Filmiki i zdjęcia z videoaktiv dla każdej z kamer:

SD80 Panasonic HDC-SD 80 EG | Panasonic | Testbilder
Sony CX130 Sony HDR-CX 130 E | Sony | Testbilder
SD90 Panasonic HDC-SD 99 EG | Panasonic | Testbilder
CANON Canon Legria HF M 46 | Canon | Testbilder

Wg mnie przy dobrym oświetleniu najlepiej wypada Canon i SD90, a w słabych warunkach Canon miażdży konkurencję, na drugim miejscu chyba Sony.

Canon jest moim zdecydowanym faworytem, mimo że przekracza budżet. No chyba, że powiecie że dla typowego amatora nawet SD 80 da radę i ja nie zauważę różnicy.

Filmiki chciałbym odtwarzać na Panasonicu 42PV70.

Czy wiecie może, dlaczego modele które mają ledwo 1,5 roku jest już tak ciężko kupić? Praktycznie w kilku sklepach internetowych.

Dzięki

http://www.hdtv.com.pl/forum/private.php?do=newpm&forward=1&pmid=487115
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Bawiłem się różnymi modelami. Do potrzeb długoterminowego korzystania ja wybrałbym Panasonica SD90.
 

magneto86

New member
Canona bym odrzucił ze względu na ogniskową i z tych modeli podobnie jak Kiki postawiłbym na SD90, zobacz też na JVC.
 

maderos

Member
Bez reklam
Hehe. Jakbym wcześniej czytal co piszecie to zapewne tez bym skonczyl z panasem. Dobrze sie stało, ze sam poszukalem info w internecie i wybralem canona. Nawet nie ma co porywnywac sd90 do canona 46, nie ta liga
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Być może rozmawiamy o różnych ligach. Korzystałem z Panasonica i każdemu mogę polecić ten model.
 

Tygrysekk

New member
Panowie, porównując filmiki i zdjęcia dostępne w internecie uważam, że Canon (szczególnie przy warunkach ze słabym oświetleniem) radzi sobie dużo lepiej niż Panas.
Powiedzcie tylko czy ogniskowa od 43,6 uniemożliwi filmowanie w domu czy nie?
Oraz czy są jakieś porównywalne modele tych firm, które będą normalnie dostępne bo tych to trzeba ze świecą szukać.
 

MJ23

New member
Jeśli przez 90% czasu zamierzasz nagrywać stacjonarne sceny w ciemnych pomieszczeniach, w Twoim przypadku można by było teoretycznie uznać, że rzeczywiście Canon zamiata Panasonica.

Pytanie czy tak rzeczywiście będzie?

Pamiętaj poza tym, że w takich pomieszczeniach często NIEZWYKLE wazny jest szeroki kąt, którego w Canonie brak - moim zdaniem to główny minus tej kamery, zresztą zrobiony pewnie celowo przez Canona (dopiero wyższe modele oferują szeroki kąt).

Pozostałe duże minusy to moim zdaniem średni AF i słaba stabilizacja - przy małych dzieciach i przy filmującej czasami żonce może to również mieć duże znaczenie.

Właśnie z powyższych powodów ja pomimo początkowego zachwytu, zrezygnowałem z M46/m52/m406. Tym bardziej, że w moim przypadku 90-95% ujęć to dzień i duża ilość światła.

Canon to bardzo dobra kamera jeśli chodzi o obrazek w gorszym świetle - ale już wcale nie taka super jako uniwersalna rodzinna kamerka w budżecie do 1500-2000zł.
 

maderos

Member
Bez reklam
Dlatego ten kto szuka musi sam sobie odpowiedzieć na pytanie o zastosowanie kamery. Poza tym, nie wiem czemu piszesz, ze canon ma slaby af i stabilizacje. Stabilizacje mam na normal i nie narzekam. W dzień nagrania sa bajeczne, wieczorem swietne. Af działa jak powinien.
Co do wąskiego kąta to sie zgodzę. Ale nie przesadzajmy, ze nie da się nią kręcić wewnątrz pomieszczeń
 

MJ23

New member
Parę postów wyżej powołujesz się na testy w necie - właśnie tam Canon m46/m52 dostaje mierne oceny za stabilizację i AF.

Nie twierdzę, że się nie da kręcić - podobnie można robić w pomieszczeniach czy krajobrazom zdjęcia obiektywem 70-200 co lubię (w niektórych sytuacjach) - nie oszukujmy się jednak - nie zawsze jest gdzie się cofnąć, etc ;). A te 15mm na szerokim końcu to duuużo, tym bardziej, że mając w Panasonicu szerszy kąt masz również i długi koniec.

Żeby było jasne - nie chwalę Panasonica/nie pracuję tam/etc, ale pisanie o tym, że Canon M46 niszczy SD90/V700 mija się z prawdą. Są obszary gdzie lepszy jets Canon i takie gdzie lepszy jest Panasonic. Moim zdaniem bardziej uniwersalną kamerą jest SD90/V700 i jej zakup dla amatora jest bezpieczniejszą opcją. M46 to moim zdaniem pozycja dla bardziej świadomej osoby, wiedzącej czego chce - w tym przypadku to co wspomnieliśmy czyli lepsza praca w słabym świetle. Dodatkowo cena Canona powoduje, że oferuje on fajny obrazek za rozsądną cenę - M46 można kupić już poniżej 1450zł - tylko się cieszyć.

Jest jeszcze jedna kwestia - ja wszystkie nagrania planuję robić w 50p (żeby za 5-10 lat mieć fajny materiał źródłowy wciąż) - a niestety Canon wciąż oferuje tylko 25p.
 

maderos

Member
Bez reklam
I po co była ta dyskusja? Canon nie ma trybu 50p. Wiec jak komus zalezy to na starcie eliminuje canona. Wtedy panasonic pozostaje.
 

Tygrysekk

New member
Akurat 50p nie było dla mnie priorytetem, bo wydaje mi się, że aż takiej różnicy między 50i i 50p nie będę widział na plaźmie 42' (chyba, że się mylę). Ale jakoś mecze na Canal+ HD wyglądają wg mnie super a to na pewno nie jest full hd tylko pewnie z przeplotem.

Kurcze naprawdę nie wiem czy warto poświęcić te kilka plusów Panasonica dla jednak wyraźnie lepszego obrazu Canona w ciemnych warunkach. Gdyby tylko nie ta ogniskowa 43,6 ...
 

Zibi W

Member
Więc idź do sklepu z kartą i popróbuj bo potem możesz mieć żal że kogoś posłuchałeś.
Z własnego kręcenia powiem Ci, że nie brak szerokiego kąta mnie irytował tylko ziarno przy słabym świetle bo psuło to filmy, zwłaszcza jak oglądasz to potem na dużym tv.
 

Tygrysekk

New member
Gdyby to było takie proste.
Zarówno SD90 jak i Canon 46 będzie ciężko dostać w sklepach internetowych a co dopiero obejrzeć sobie w sklepie stacjonarnym.
 

MJ23

New member
I po co była ta dyskusja? Canon nie ma trybu 50p. Wiec jak komus zalezy to na starcie eliminuje canona. Wtedy panasonic pozostaje.

Dyskusja nie była na temat tego co ja chcę wybrać, ale odnośnie tego co Ty napisałeś:

"Nawet nie ma co porywnywac sd90 do canona 46, nie ta liga ".

Forum czyta pewnie sporo osób i niektóre wypowiedzi mogą wprowadzać w błąd - i tyle.
 

maderos

Member
Bez reklam
Ok. Faktycznie tak napisałem. Skoro dyskusja była na temat słabych warunków oświetleniowych to canon bije panasa i o to mi głównie chodzi. Bo w piękny, słoneczny dzień właściwie to każda kamera z tego przedziału cenowego i niżej potrafi dobrze kręcić. Co do wąskiego kąta, jak pisałem wcześniej zdarzyło mi się, ze szeroki by się przydał, ale tragedii nie ma. Ogólnie rzecz biorąc, każdy powienien wybierać sprzęt wedle potzreb i priorytetów.
 
Ostatnia edycja:

MJ23

New member
Dokładnie - pewnie gdyby Canon M46 miał szeroki kąt i 50p biłby rekordy popularności jak SD90, jednocześnie ułatwiając wybór wielu osobom ;).

A tak trzeba ciągle tracić czas na przeglądanie testów, opinii, etc... ;)
 

Dzastina

New member
Słuchajcie a jaką kamerę polecacie do kręcenia w kiepskim świetle ( półmrok i noc). Potrzebuję kamery, którą mogłabym nagrywać filmy nawet wtedy, kiedy oświetlenie jest kiepskie. Tak jak już ktoś napisał, w słoneczny dzień większość kamer nagrywa dobre filmy. Problem zaczyna się kiedy robi się ciemno. Czytałam na jakimś forum, że kamera Sony HDR dobrze sobie radzi przy słabym oświetleniu. Potwierdzacie czy zaprzeczacie?
 
Do góry