Kamera Full HD 35x zoom optyczny, do 3000 zł

kuba105000

New member
Witam. Poszukuję kamery, jednak nie mogę znaleźć takiej odpowiadającej mi.

Moje wymagania:
-Full HD 1080p
-min. 35x zoom optyczny (nie chodzi mi o żaden cyfrowy ani inteligentny - chcę normalny, optyczny zoom)
-mile widziane 50/60 fps

Chcę, żeby to była porządna kamera, żeby oprócz samych specyfikacji miała też ładną jakość nagrywania i dobrą jakość wykonania (miałem w rękach parę tanich kamer JVC i nie byłem zachwycony).

Cena nie ma większego znaczenia, wolałbym, żeby była do 3000 zł, ale jak przekroczy to nic się nie stanie!

Bardzo proszę o pomoc, od dłuższego czasu nie mogę znaleźć kamery spełniającej moje wymagania.
 

n1000

New member
Jeżeli zależy ci bardziej na jakości niz na zoomie poleciłbym Ci kamerę Panasonic HDC SD900 - jest najlepsza w swojej klasie (do 3000zł), zoom ma 12x optyczny, szczerze mówiąc nie wiem po co Ci aż taki duży zoom
 

kuba105000

New member
Jeżeli zależy ci bardziej na jakości niz na zoomie poleciłbym Ci kamerę Panasonic HDC SD900 - jest najlepsza w swojej klasie (do 3000zł), zoom ma 12x optyczny, szczerze mówiąc nie wiem po co Ci aż taki duży zoom

Jestem Miłośnikiem Kolei i do tego będę wykorzystywał moją kamerę - ujęcia z daleka mają bardzo dużą wartość. ;)
Znalazłem kilka dobrych z zoomem 30x, ale jednak wolałbym, żeby to był przynajmniej 35x, niżej niż 30 nawet mi nie proponujcie.

A co do Twojej propozycji - mój obecny sprzęt nagrywa bardzo dobrze i zmieniam, go tylko i wyłącznie ze względu na zoom - mam 11x, więc Twoja propozycja totalnie odpada.

I tak jak już napisałem, może być więcej od 3000 zł, byle nie były to jakieś astronomiczne kwoty. :D
 
Ostatnia edycja:

kuba105000

New member
Dzisiaj sam szukałem na Skąpcu i powiem krótko - porażka! Wybrałem do obejrzenia specyfikacji 5 kamer, coś mi nie pasowało, jak na HD miały zbyt duże zoomy i były za tanie, sprawdziłem je na stronach producentów - każda kamera miała podane błędne informacje!

W międzyczasie ja znalazłem dwie ciekawe kamery:
-Panasonic HC-V500 - spełnia moje wymagania, ale nie wiem, jak to wygląda z jakością, na YouTube filmy z niej wyglądają raczej przeciętnie, ale wiadomo, YT jak to YT strasznie pogarsza jakość, czekam na Wasze opinie (oprócz tego jest jeszcze tania - podejrzane :D)
-Sony HDR-PJ260VE - zoom trochę mniejszy od moich wymagań, ale za to mam większe zaufanie do firmy oraz wyglądu zewnętrznego modelu (to trochę głupie, wiem :D)
 
Ostatnia edycja:

Przemek_PC

New member
Nie wiem czy wiesz ale im większy zakres zoomu tym gorsza jakość optyczna obiektywu co w połączeniu z formatem HD może wyglądać bardzo słabo. Druga sprawa to uzyskanie stabilnych ujęć na tak długich ogniskowych. Policzmy dla pełnej klatki. Jeśli przyjąć, że na szerokim końcu mamy ekwiwalent 28mm to mnożąc to przez 35 uzyskujemy 980mm. Jak chcesz uzyskać stabilne kadry przy takiej ogniskowej? Jesteś w stanie wydać drugie tyle co na kamerę na porządny statyw? Chcesz filmować kolej, ok fajna sprawa ale wiesz co się dzieje z perspektywą przy takich przybliżeniach? Pociąg jadący 100km/h pod niewielkim kątem w stronę kamery będzie na filmie przybliżał się w żółwim tempie, że o spłaszczeniu perspektywy nie wspomnę.
 

kuba105000

New member
Nie wiem czy wiesz ale im większy zakres zoomu tym gorsza jakość optyczna obiektywu co w połączeniu z formatem HD może wyglądać bardzo słabo. Druga sprawa to uzyskanie stabilnych ujęć na tak długich ogniskowych. Policzmy dla pełnej klatki. Jeśli przyjąć, że na szerokim końcu mamy ekwiwalent 28mm to mnożąc to przez 35 uzyskujemy 980mm. Jak chcesz uzyskać stabilne kadry przy takiej ogniskowej? Jesteś w stanie wydać drugie tyle co na kamerę na porządny statyw? Chcesz filmować kolej, ok fajna sprawa ale wiesz co się dzieje z perspektywą przy takich przybliżeniach? Pociąg jadący 100km/h pod niewielkim kątem w stronę kamery będzie na filmie przybliżał się w żółwim tempie, że o spłaszczeniu perspektywy nie wspomnę.


Ja wszystko wiem. Ujęcia pociągów na pełnym zoomie trwają nieraz po kilka minut, ale jest to piękny widok. Wraz z kamerą kupuję statyw filmowy. Początkowo chciałem kupić taki z głowicą olejową, jednak postanowiłem znaleźć trochę tańszy statyw, z płynną głowicą, znalazłem na YT gościa, który na zoomie 30x robi piękne, płynne ujęcia statywem tej samej firmy, lecz niższym i o połowę tańszym modelem od tego, co ja kupuję.


Dlatego właśnie chciałem się Was zapytać o jakość w takim np. Panasonicu HC-V500, gdzie zoom wynosi 38x, bo jeżeli okaże się słaba, to będę zmuszony wziąć którąś z kamer Sony z zoomem 30x, np. Sony HDR-PJ260VE.
 
Ostatnia edycja:

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Trzeba miec dobry statyw i do tego obiektyw, same kamery nie mają takiego zoom, najpierw zobacz obiektywy tele...
 

kuba105000

New member
Trzeba miec dobry statyw i do tego obiektyw, same kamery nie mają takiego zoom, najpierw zobacz obiektywy tele...

Proszę Was, nie przejmujcie się statywem czy innymi rzeczami... Po prostu chcę, żebyście doradzili mi jakąś dobrą kamerę Full HD 50/60 fps z zoomem przynajmniej 30x.

Póki co zainteresowały mnie i rozważam zakup Sony HDR-CX160e albo Sony HDR-PJ260VE. Która jest lepsza pod względem jakości filmów? Wiem, że ta druga ma projektor i takie bajery, ale chodzi mi w tej chwili o samą jakość. A może polecicie inną spełniającą moje wymagania? Mam nadzieję, że ktoś mi pomoże.
 

Przemek_PC

New member
A może pójdź inną drogą. Oprócz kamer mam aparat Panasonic GH2. Filmuje on w FHD i robi to bardzo dobrze, według wielu lepiej niż lustrzanki Canona. Matryca w tym aparacie posiada crop x2. Istnieje możliwość zapięcia przez przejściówki obiektywów innych firm. Ponieważ mam sporo sprzętu foto Canona to kupiłem przejściówkę na obiektywy EF i dzięki temu mogę zapiąć np. 70-200/f4 L. Na długim końcu robi się wtedy ekwiwalent 400m. Jednak aparat ma wspaniałą funkcję Ex coś tam coś tam (nie pamiętam nazwy), która działa w ten sposób, że zamiast tworzenia obrazu z całej powierzchni matrycy i programowe zmniejszanie do rozdzielczości FHD brany jest wycinek 1920x1080 z centrum kadru i zapisywany bez żadnych skalowań. Efektem tego jest dodatkowy crop x2,5 czyli razem robi się crop x5 co przypadku obiektywu 200mm daje ekwiwalent 1000mm a przy tym obraz jest niesamowicie dobrej jakości. Minusem tego rozwiązania jest brak AF oraz brak stabilizacji. Istnieje jednak zestaw GH-2 plus firmowy obiektyw 14-140 z AF i OS, który z zastosowaniem Ex coś tam coś tam daje ekwiwalent 700mm. Do tego oczywiście dużo płytsza niż w kamerze głębia ostrości oraz dużo lepsza praca w słabym świetle ze względu na większą w sensie fizycznych rozmiarów matrycę. Cenowo niestety taki zestaw wyniesie więcej niż 3000zł ale jakość będzie zdecydowanie lepsza niż kamera za 3000zł z zoomem x30.
 

kuba105000

New member
A może pójdź inną drogą. Oprócz kamer mam aparat Panasonic GH2. Filmuje on w FHD i robi to bardzo dobrze, według wielu lepiej niż lustrzanki Canona. Matryca w tym aparacie posiada crop x2. Istnieje możliwość zapięcia przez przejściówki obiektywów innych firm. Ponieważ mam sporo sprzętu foto Canona to kupiłem przejściówkę na obiektywy EF i dzięki temu mogę zapiąć np. 70-200/f4 L. Na długim końcu robi się wtedy ekwiwalent 400m. Jednak aparat ma wspaniałą funkcję Ex coś tam coś tam (nie pamiętam nazwy), która działa w ten sposób, że zamiast tworzenia obrazu z całej powierzchni matrycy i programowe zmniejszanie do rozdzielczości FHD brany jest wycinek 1920x1080 z centrum kadru i zapisywany bez żadnych skalowań. Efektem tego jest dodatkowy crop x2,5 czyli razem robi się crop x5 co przypadku obiektywu 200mm daje ekwiwalent 1000mm a przy tym obraz jest niesamowicie dobrej jakości. Minusem tego rozwiązania jest brak AF oraz brak stabilizacji. Istnieje jednak zestaw GH-2 plus firmowy obiektyw 14-140 z AF i OS, który z zastosowaniem Ex coś tam coś tam daje ekwiwalent 700mm. Do tego oczywiście dużo płytsza niż w kamerze głębia ostrości oraz dużo lepsza praca w słabym świetle ze względu na większą w sensie fizycznych rozmiarów matrycę. Cenowo niestety taki zestaw wyniesie więcej niż 3000zł ale jakość będzie zdecydowanie lepsza niż kamera za 3000zł z zoomem x30.

Gdybym chciał wziąć aparat, to tego tematu w ogóle by nie było, gdyż znalazłem kompakta Canona spełniającego mojego wymagania, przy czym mam zaufanie do jego jakości, gdyż kilka osób podzielających moją pasję ma ten właśnie sprzęt i jakość jest rewelacyjna (przy czym zoom właśnie 35x). Oprócz tego mógłbym robić dobre zdjęcia, co na szlaku jest bardzo istotne, gdyż nie zawsze film oddaje wszystko, czasem jest potrzebne zdjęcie.
Jednak podjąłem już decyzję, że to ma być kamera i zdania nie zmienię.
Powody:
-można ją schować do kieszeni, ujęcia nawet z ręki mogą ładnie wyjść, wygoda nagrywania
-mam już bardzo dobrą lustrzankę i jakoś nie widzi mi się kupować drugiego, do zdjęć niewątpliwie gorszego, aparatu.

Jestem już niemal zdecydowany na Sony HDR-PJ260VE. Ktoś może mi coś o niej powiedzieć? Doradzić, odradzić? ;)
 
Ostatnia edycja:

kuba105000

New member
Będę robił filmy ze statywem, więc nie będzie problemu. ;)
30x ma na pewno, sprawdzałem wielokrotnie, w różnych źródłach.
Jutro jadę do Sony Centre, obejrzę ją jeszcze, jak będzie w dobrej cenie to biorę, jak nie to zamawiam przez internet.
Dziękuję tym osobom, które przynajmniej próbowały mi pomóc. :D
 

Seba_Fan

New member
Bez reklam
Kamery mają zoom max 12 optycznego, a te "brednie" co są wypisywane to zoom cyfrowy!
To znaczy, że to jest dno i gorzej niż najgorsze SD.
Żeby uzyskać taki zoom jak chcesz o dobrej jakości to trzeba wydać trochę na obiektyw, ale szkoda mi gadać bo to na zdrową logikę.
 

slimak

New member
Bez reklam
PJ260
F
1,8-3,4

f (mm)
f = 2,1 mm–63,0 mm

f (35 mm): Filmmodus
f = 29,8 mm–894 mm (16:9)
 

oneGabryś

New member
kuba105000, przeczytałem cały temat z dużym zainteresowaniem. Pochwalam Twój wybór HDR-PJ260VE; to udany i bogato wyposażony model. Jeśli jesteś jeszcze przed wizytą w sklepie, mam dla Ciebie słowo-klucz, które pomoże Ci w osiągnięciu astronomicznych zbliżeń ;), a brzmi ono:
telekonwerter

Na rynku znajdziesz wiele modeli nakładek przykręcanych do gwintu obiektywu (do HDR-PJ260VE potrzebujesz takiej o średnicy 37 mm), które powiększają ogniskową obiektywu kamery. Idealnym uzupełnieniem tej kamery będzie VCL-HG1737C oferujący mnożnik 1,7x - na największym zoomie jego wykorzystanie da nam odpowiednik zoomu 51x i ogniskowej 1519,8 mm(!)

Warto wybrać dobrej klasy "szkło" do kamery. Jak napisali Koledzy, filmowanie na dużym zoomie może wiązać się z niepożądanymi zjawiskami, takimi jak trudności w utrzymaniu idealnie stabilnego obrazu. Warto też wspomnieć o tym, że telekonwerter "zabiera" przeciętnie tyle światła, ile wynosi jego mnożnik. Mimo to namawiam Cię do sięgnięcia po taki dodatek do kamery. Niewielkim nakładem pieniędzy można znacząco zwiększyć "zasięg" naszego sprzętu, a satysfakcja z udanych ujęć na pewno będzie wprost proporcjonalna do stopnia przybliżenia.

Pozdrawiam - posiadacz kamery z 25x zoomem ;)
 
Ostatnia edycja:

kuba105000

New member
Kamery mają zoom max 12 optycznego, a te "brednie" co są wypisywane to zoom cyfrowy!
To znaczy, że to jest dno i gorzej niż najgorsze SD.
Żeby uzyskać taki zoom jak chcesz o dobrej jakości to trzeba wydać trochę na obiektyw, ale szkoda mi gadać bo to na zdrową logikę.

Zoom optyczny 30x, rozszerzony 55x, cyfrowy 350x.

Nie wiem, skąd masz takie informacje, ale brednie to jest to, co Ty mówisz, bo ja mam aparat kręcący w Full HD z zoomem 11x i po cyfrowym wyzoomowaniu do ok. 20x jakość jest kiepska. A z kolei widziałem też wiele filmów zrobionych podobnymi kamerami o zoomie 30x i jakość nawet na maksymalnym zbliżeniu jest bardzo dobra, jeśli to jest to Twoje "najgorsze SD" to mi taka jakość jak najbardziej wystarcza.
 
Do góry