Kamera dla chcącego

cm812

New member
i na mnie też padło w temacie kamerki....
już za miesiąc nadchodzą "pieluchy" i będzie trzeba uwiecznić to dzieło na ekranie PV60. Tyle tylko, że nie bardzo wiemy co kupić???
Z jednej strony coś taniego aby nie trzeba było się o to zbyt martwić, obraz był dobry (na TV 42") łatwa obsługa (żonka) i bezproblemowa praca. To opinia kobiety, ja jako drążyciel tematu już tak łatwo nie mam, choć uważam, że albo wybulić i mieć zadowolenie z jakości i sprzętu albo kupić tanio i liczyć sie ze spadkiem jakości!!!

Tylko, że aby wybrać cokolwiek musimy sie posiłkować Waszymi radami i podpowiedziami a z tego co już zdążyłem się nauczyć to DVD odpada kasetki troszkę starawe jednak ciąle uniwersalne, HDD problematyczny jeśli chodzi o usterkowość a katy pamięci... tu mniej zonków choć pewnie czasy nagrywania tu i na DVD boleć mogą najwięcej!!!

Tak więc nim nastanie (marzec) era pieluch - może wspomożecie radą za co się zabrać, i wydać większą sumkę i cieszyć się z jakości czy mniejszą i .... dokupić paletę pampersów :wink:

THX i pozdr.
 

Nicodem

New member
cm812 napisał:
i na mnie też padło w temacie kamerki....
już za miesiąc nadchodzą "pieluchy" i będzie trzeba uwiecznić to dzieło na ekranie PV60.

U mnie atak pieluch przewidziany jest na kwiecień. Zastanawiałem się trochę, przeglądałem sieć i wybór padł na Canona HG-10. Mam od 2 dni, na razie mogę powiedzieć że nie żałuję. Obraz bardzo dobry, dysk HDD sprawdza się w normalnych warunkach znakomicie. Kart się bałem - trochę mało miejsca i jakoś nie przemawiała do mnie ich prędkość. Obawiałem się że w najlepszej jakości karty po prostu nie wyrobią.
Na razie sfilmowałem raprem 45min materiału, teraz czeka mnie zabawa z AVHCD.
Jeśli miałbym kupować drugi raz - wybrałbym tak samo.
 

cm812

New member
fajno.... już na początek można przebadać ofertę tego Canona HG-10 jako, ze w temacie jestem totalnie świerzy to musze przekopać się w info o wszystkich propozycjach ;)
ożesz, to 3500pln-ów taki "peszek" finansowy!!! Warto???
 
Ostatnia edycja:

Nicodem

New member
cm812 napisał:
fajno.... już na początek można przebadać ofertę tego Canona HG-10 jako, ze w temacie jestem totalnie świerzy to musze przekopać się w info o wszystkich propozycjach ;)
ożesz, to 3500pln-ów taki "peszek" finansowy!!! Warto???

Ja uprosiłem znajomego który leciał na kilka dni do USA i zakupiłem w Amazonie z dostawą do hotelu. Koszt - 1800zł. I patrząc na taki koszt to na pewno było warto. Nad Polską ceną bym się dwa razy dłużej zastanawiał.
 

DarB

New member
Nicodem napisał:
Na razie sfilmowałem raprem 45min materiału, teraz czeka mnie zabawa z AVHCD.
Witam,
mam pytanko odnośnie tej "zabawy" z AVHCD: czy jest już jakiś format zapisu w kamerkach, który nastręczał by jak najmniej problemów w obrabianiu?
Jak kolega cm812 nadmienił dobrze by było mieć coś za rozsądną cenę przy zachowaniu akceptowalnej jakości.
Jak się już zdążyłem naczytać to wszystko jest OK z kamerkami HD do momentu zrzucania materiału: problem jaki format, na czym zapisać i czym odtwarzać (co będzie w stanie to odtworzyć). Ja do tej pory miałem cyfrówkę miniDV i cały czas obiecałem sobie, że będę zrzucał materiał na kompa i nagrywał na płytkę DVD. Z tej obietnicy pozostała mi cała szuflada niezgranych kaset (brak czasu na obróbkę materiału).
Planuję teraz kupić kamerkę HD z racji posiadania LCD, ale jak czytam o formatach zapisu/zrzutach materiału to przechodzi mi ochota bo i tak nie będę miał czasu na obróbkę (co trwa czasami godzinami).
Chciałbym:
1. nagrać materiał kamerką
2. zrzucić na kompa
3. nagrać na płytce chociażby DVD materiał w jakości HD do odtworzenia na odtwarzaczu DVD (nie BR)
Czy ktoś ma podpowiedź/odpowiedź na mój problem? Podejrzewam, że dotyczy on wszystkich.
P.s. ja również będę miał "atak pieluch" w przyszłym miesiącu albo jeszcze w tym i tego czasu będzie jeszcze mniej...
Z góry dzięki za jakikolwiek odzew
Pozdrawiam
 

viValdi

New member
Bez reklam
@DarB

A może ty jesteś idealnym klientem na kamerę HD z DVD 8cm. Po coś robią te kamery.

Wg. twoich kryteriów:
- nagrywasz HiDef
- nie musisz zgrywać do komputera bo przecież nie edytujesz i już masz materiał na płytce DVD.
- jako odtwarzacza używasz kamery (chyba że kupisz kamerę która może być odtwarzana w playerze BR)
- mam nadzieję, że płytka do takiej kamery nie jest droższa niż kasetka miniDV

To jest jedyny workflow jaki udało mi się wymyśleć, żebyś nie musiał NIC robić, tylko "kamerować".

Poza tym mamy na forum fana kamer na płytki DVD

Gucio 50

Guciu - "the stage is yours" :D
 

Nicodem

New member
DarB napisał:
...[ciach]...
Chciałbym:
1. nagrać materiał kamerką
2. zrzucić na kompa
3. nagrać na płytce chociażby DVD materiał w jakości HD do odtworzenia na odtwarzaczu DVD (nie BR)
Czy ktoś ma podpowiedź/odpowiedź na mój problem? Podejrzewam, że dotyczy on wszystkich.
...[ciach]...

problemem jest ten punkt 3. Zwykły DVD nie odtworzy Ci materiału w HD - obojętne czy będziesz miał plik z kasetki, czy też w formacie AVHCD.
Jeśli chcesz odtwarzać na DVD - musisz zrobić konwersję do DVD. Sprawa zazwyczaj jest prosta tylko że czasochłonna. Zwłaszcza w przypadku AVHCD.
Jeśli masz Playstation3, odtwarzacz HDDVD lub BR to sprawa jest trochę prostsza. Zdaje się że PS3 i BR łykają AVHCD - ale tego nie wiem, może ktoś potwierdzi. No chyba że chcesz bawić się w mastering takich płyt - wtedy znów czeka Cię czasochłonna zabawa.

Zdaje się że kamery HD po prostu wyprzedzaja w tej chwili resztę urządzeń. A tak na prawdę to odtwarzacze. Telewizory mamy FullHD, kamery HD tylko że przez walkę między HDDVD i BR odtwarzacze tych formatów jeszcze się nie rozpowszechniły tak jak powinny.

Jak czytuję forum - większość osób więc kupując kamerę HD chce na razie po prostu 'backupować' materiał i obrobić go później jak już będzie wiadomo na czym to finalnie będą odtwarzać. Rozwiązanie dobre, tylko że 90% ludzi już wie że tych nagrań np za rok nie będzie się już chciało obrobić.

Ja tak miałem ze zdjęciami - nigdy nie potrafiłem usiąść i od razu wywalić niechcianych zdjęć z cyfrówki, opisać, skatalogować itp. I teraz mam chyba 25Gb zdjęć z 7lat w totalnym chaosie.
 

cm812

New member
dobra panowie, padła pewna "droga" u nas propozycja... to wszystko???
Za niedługo biorę się do prasowania ciuszków i pieluch a chciałbym to potem dzieciakowi pokazać jak mi po piwo nie będzie chciał skoczyć ;)

albo wywalić porządną kasę na super amatorski sprzęt albo.... ja sugeruje żona, kupić dobrą zwykła kamerkę aby się też o nią nie bać za bardzo i zabierać ja wszędzie bez "obstawy" - no i dobrze aby materiał na plazmie 42" wyglądał należycie.....

modele, panowie modele .... i ceny ;)
 

mariof

New member
Bez reklam
Jeżeli LCD to zdecydowanie HD. Jak pisałem w innym wątku:
można jeszcze rozważyć na taśmę - HC5 Sony za 2500zł tu:
http://www.skapiec.pl/site/cat/18/comp/144528
Zalety to dobra, solidna konstrukcja i rozsądna cena oraz mozliwość montażu na słabszym kompie.
Warte rozważenia są także modele Panasonic i Samsung na karty SD
http://www.skapiec.pl/site/cat/18/comp/234249
i tu:
http://www.skapiec.pl/site/cat/18/comp/234249
Moim zdaniem Canon HV20 (podobnie jak Sony HC7) jest dobrym wyborem dla zaawansowanego videoamatora.
 

cm812

New member
kurde już powoli gubię się w tym temacie ;(

z jednej strony ten panas HDC-SD5 jest coraz ciekawszy ze względu na cene 2000 i HD oraz niby zapis na karcie a nie DVD czy HDD. Niby bo z kolei jak to wygląda z czasami nagrania na np. karcie 8GB (czy 16GB w ogóle obsługuje???) czy jest to 30minut czy godzina??? Stabilizator jest, jak z akumulatorem to nie wiem ale brak wizjera to chyba mały problem bo pewnie czas pracy przy włączonym LCD niestety skraca się diametralnie....

tylko co tu brać mając wyjściowe 2tysiaki, tego panasa czy dokładać (na przyszłość) do innego HD (bo to dla plazmy jedyne) tam jakieś 1000 czy kupić coś pod "pieluchy" za 1000pln coś sprawdzonego na kasetkę lub niewiele dołożyć do HDD.......

pewnie nie ma złotego środka ... a może jednak popchniecie mnie w dobrym kierunku???

pozdr
 

Gucio50

New member
Bez reklam
viValdi napisał:
@DarB

- mam nadzieję, że płytka do takiej kamery nie jest droższa niż kasetka miniDV

To jest jedyny workflow jaki udało mi się wymyśleć, żebyś nie musiał NIC robić, tylko "kamerować".

Poza tym mamy na forum fana kamer na płytki DVD

Gucio 50

Guciu - "the stage is yours" :D

Płytka kosztyje 5(TDK)-15zł(Sony)
W tej chwili mogę polecić kamerę SONY UX3E za około 3000 na płytki 8cm DVD
oraz - UWAGA!
http://www.sony.pl/view/ShowProduct...&category=CAM+High+Definition+on+Memory+Stick
Kamerę Sony HDR-CX6EK na Karty MS Duo, z wbudowanym aparatem fotograficznym 6.1MPix z la,pą błyskową, podobnie jak ux3e DWA w Jednym za wg Skapiec.plJednym za 3400
http://www.skapiec.pl/site/cat/18/comp/195512
 

Gucio50

New member
Bez reklam
viValdi napisał:
@DarB

- mam nadzieję, że płytka do takiej kamery nie jest droższa niż kasetka miniDV

To jest jedyny workflow jaki udało mi się wymyśleć, żebyś nie musiał NIC robić, tylko "kamerować".

Poza tym mamy na forum fana kamer na płytki DVD

Gucio 50

Guciu - "the stage is yours" :D

Płytka kosztuje 5zł(TDK)-15zł(Sony) ;) są oczywiście i droższe.
W tej chwili mogę polecić kamerę SONY UX3E za około 2700 na płytki 8cm DVD
oraz - UWAGA!
http://www.sony.pl/view/ShowProduct...&category=CAM+High+Definition+on+Memory+Stick
Kamerę Sony HDR-CX6EK na Karty MS Duo, z wbudowanym aparatem fotograficznym 6.1MPix z lampą błyskową, podobnie jak ux3e DWA w Jednym za wg Skapiec.plJednym za 3400
http://www.skapiec.pl/site/cat/18/comp/195512
 
Ostatnia edycja:

cm812

New member
tia,
tylko, że wszyscy raczej sceptycznie podchodzą do płytek DVD ale nadal jestem ciekaw ile materiału zmieści się na karcie pamięci 4 lub 8 GB?

Tak rozumując to chyba lepsze rozwiązanie od płytki.....
i czy w cenie ok. 2000 ten Panasonic HDC-SD5 to dobry wybór???
http://www.euro.com.pl/kamery/opis-panasonic-hdc-sd5.bhtml

i czytając opis tego soniaka tam jest napisane 2h55min. na 8GB karcie MS
czyli porównując do panasa to może być podobnie lub tylko więcej ;) - chyba?
 

viValdi

New member
Bez reklam
nooo, cm812 - zmieniasz reguły podczas gry!!!

Jak masz klipy na karcie flash to MUSISZ je jakoś obrobić.
Jeśli dopuszczasz obrabianie materiału to mamy zupełnie inną historię.
 

Gucio50

New member
Bez reklam
viValdi napisał:
nooo, cm812 - zmieniasz reguły podczas gry!!!

Jak masz klipy na karcie flash to MUSISZ je jakoś obrobić.
Jeśli dopuszczasz obrabianie materiału to mamy zupełnie inną historię.


Kamery Sony umieja kroić klipy na części i wywalać nieudane. :krol:
 

cm812

New member
klipy??? cóż to jest????
myślałem, że kamerka HD to wyższa rozdzielczoś i ładniej będzie sie prezentowała na 42" niż materiał ze zwykłej SD

co do formatu zaopisu to wychodzi na to, że naj.... to kasetka, DVD słyszałem, że fuj i zostaje HDD (uważać na wstrząsy???) i karta flash - tu nic nie powiem bo nie wiem ;)

a co do samego nagrania to widać sie łudziłem, że to kwestia tylko nośnika a obraz jest taki jaki może nam dać jakość kamerki... a tu zonk (inaczej peszek) pojawia się klip!

ale zaraz, chyba macie rację bo kogo stać na magazynowanie flashy??? Faktycznie kasetka niedroga można materiał na niej zostawić i kupić nową, to samo z DVD ale już HDD to chyba też się zgrywa na kompa i dopiero jakośtam na np. DVD a jeśli chodzi o kartę pamięci to też chyba analogicznie do HDD tylko jest tego mniej i nie jest narażone na "stuknięcia" - dobrze kumam???

sumując to i tak przecież aby pokazać materiał trzeba go w końcowym etapie zrzucić na np. DVD???
 

Gucio50

New member
Bez reklam
cm812 napisał:
klipy??? cóż to jest?????

Film na dysku, na DVD lub na karcie flash składa się ze scen, w odrebnych plikach AVCHD .m2ts czyli klipów. Nie ma się czego bać :mrgreen:

Jak nie lubisz słowa klip, to mozesz nazywać je ujęciami czy tym podobnym określeniem.

Jeżeli w ujeciu jest jakis niepożądany element to
- dokonuje się podziału klipu, tzw split i wywala niechcianą część z nosnika. W przypadku Sony, umier to zrobić sama kamera.
Potem te klipy mozna połaczyć w jeden klip, np programem Pinnacle Studio 11.1

Program edycyjny czyta te klipy, NIE PRZECHWYTUJE ich, ale czyta pliki przez USB

Wszystko to co piszę dotyczy kamer SONY. :eek:k:Dla kamer innych producentów jest np dla Panasonica podobnie, dla innych może być inaczej, nie wiem.

Uwaga. Na taśmie miniDV, niema klipów czyli plików. W trakcie edycji, program edycyjny PRZECHWYTUJE sceny, wykonuje dekodowanie i ponowne kodowanie obrazu, przez co moze dojść do:
- utraty jakości,
- zwiększenia wielkości zajętego miejsca.

DLATEGO MATERIAŁ z kasetki miniDVD NIGDY w komputerze NIE JEST oryginalny tylko przechwycony i zakodowany NIE PRZEZ kamerę ale przez program edycyjny. Program Pinnacle 11.1 najmniejszą przepływność jaka można mu ustawić, jest większa od przepływnosci kamery. Daje to od 50% do 100% zwiekszenia wielkości klipu, bez co oczywiste poprawy jakości no bo i z kąd miała by sie ona brać :mrgreen:

To tak jakby ktoś książkę polską, przed drukarnią, najpierw ja przetłumaczył na angielski a potem z powrotem na polski i TEN Double-przekład oddał do druku. Może to nie zmienić nic a może zmienić wiele. :p


Podsumowując:
- jest wiele ciekawych zjawisk zwiazanych z kamerami HD na AVCHD,
- jakość obrazu na ekranie nawet bardzo duzego telewizora (60"), jest więcej niz świetna
- kto ma ochotę oglada to co sfilmował,
- kto chce może wywalić nieudane ujecia,
- cierpliwi mogą dodać napisy, muzykę komentarz (Pinnacle lub Nero)
- NA DZIEŃ DZISIEJSZY są niewzykle trudne problemy, aby odtworzyć film bez pośrednictwa kamery na ekreanie telewizora. Mozna śmiało napisać że poza chyba Sony PS3(tu opinie są podzielona, a ja nie mam i nie potrafię powiedzieć czu umie czy nie umie), żadne urządzenie na rynku ntego nie potrafi. Ale to też kwestia czasu, raczej tygodni czy miesiecy, no najwyzej roku.
 
Ostatnia edycja:

cm812

New member
THX @Gucio50

wygląda na to, że kasetka miniDVD odpada, o DVD krążku to raczej warto nie wspominać, zostaje tylko HDD i flesh. Co do wyższości HD nad SD to też mi już odpowiedziałeś a jak mam kupować kamerę SD za 2tyś to chyba (chyba) lepiej wziąść tego panasa ;)

co do klipów to tak jakby to była klisza filmowa i można było sobie np. programem wywalać niechciane klatki?

- ciekawe zjawiska AVCHD mam nadzieję, że są pozytywne ;)
- oglądanie na dużym TV jest miłe ;)
- oglądam bezpośrednio z kamery to co nagrałem lub przerabiam i dopiero oglądam już "wyreżyserowany" kawałek ;)

rzecz ostatnia to to odtwarzanie nagrania, bez problemu mozna z kamery podłączonej do TV a jak wygląda sprawa przerobienia materiału np. z karty 4GB - zmieści się toto bez np. obróbki (cięć klipów) na krążek DVD 4,7GB??? a co z nagraniem na kartę 8GB, trzeba toto podzielići nagrać w dwóch odcinkach na DVD??? To mnie ciekawi ;)
 

ivul

New member
To może ja coś powiem na temat kamerki na karty, jako że posiadaczem jedne jestem :D
Na karcie 8GB mieści się:
-15M ok. 60min
- 9M ok. 115min
- 5M ok. 180min
na karcie 4GB wartości zmniejszają sie o połowe.
Format AVCHD jest naprawde wydajnym kodekiem i jest dużo lepszy niż mpeg w którym nadawane są progamy z TV SAT HD, więc nie potrzebujemy takiego bitrate'u jaki tam jest. Ja na TV 46" nie zauważam różnicy między trybem 15M a 9M.

Żeby oglądać film z kamery na TV mamy kilka wyjść. Dla HD: 1. położyć kamerkę na stacji dokującej i korzystając z dołączonego kabla komponent do TV, 2. kupić kabel miniHDMI-HDMI i podpiąć bez stacji dokującej.
Później tylko klikamy na odtwarzanie i pilocikiem wybieramy interesujące nas sceny z indexu.
Zgrywanie na płyty też nie jest problemem. Podpinamy sprzęt do kompa, zgrywamy wszystko na dysk. Mamy dużą ilość plików *.m2ts, jeśli naprawde potrzebujemy wszystkich. Zaznaczamy ok. 4 GB z nich i nagrywamy,a później reszte. Gorzej jeśli ktoś ma naprawde fantazje i zapełnił ponad 4,7GB jednym ujęciem. Wtedy rzeczywiście trzeba je będzie ciąć lub pakować na mniejsze pliki.
 

cm812

New member
@ivul,

to powiedz jeszcze co za model "wyrwałeś" i czy ponownie skierowałbyś się w tym kierunku kupując teraz kamerkę (o ile aktualnej właśnie nie kupiłeś ;) )
Nadal byłbyś skłonny kupić na karty czy może jednak HDD i czy nie brakuje Ci wizjera, bo w tańszych modelach to go po prostu nie ma! I jakiż to model kupiłeś i czy możesz go polecić???

karta 8GB to standartowo robi te ok. 2 h nagrania, dysk HDD pewnie więcej jeśli i tak jesteśmy przy HD a ja widziałem karty 16GB - ciekawe czy by poszły???

warto za 1999 brać tego panasa?

cha, i pojawił się jeszcze jeden problem - wakacje.... co w takiej sytuacji... nagram 2h filmu i powrót, no ew. druga karcioszka ale w kolejne dni to już chyba przesada aby mieć średnio kart pamięci tyle ile dni wczasów???:confused:
 
Ostatnia edycja:
Do góry