kamera czy cyfrówka ?

dream4you

New member
Witajcie

nagrywam występy teatrów kamerą Sony cx260 niby full hd, ale przy słabym świetle jak to w teatrze jest spore ziarno

widziałem że na youtube jest sporo filmów nagrywanych lustrzankami cyfrowymi jak np. teledysk zespołu weekend ona tańczy...

czy faktycznie lustrzanki lepiej nagrywają ?
 

viValdi

New member
Bez reklam
cx260 to nie jest "bardzo dobra" kamera; to nawet nie jest "dobra" kamera.
CX260 to jest słaba kamera HD bo jej przetwornik ma przekątna tylko 3.1mm i to maleństwo ma zbierać światło ze sceny - niemożliwe.

lustrzanka nie nagrywa lepiej - to większy przetwornik nagrywa lepiej!!! i lepsze obiektywy nagrywają lepiej !!!
a w lustrzankach przeważnie masz i jedno i drugie.
ale są również kamery z większym/dużym przetwornikiem i lepszą optyką.

jedno jest pewne - oba rozwiązania są znacznie droższe niż cx260
 

dream4you

New member
a widzisz, tego nie wiedziałem

a co byś proponował mając np. 3 tys zl na kamerę /ewentualnie cyfrówkę do nagrań
bo lustrzanka w przedziale 2-3 tyś spokojnie daje radę a z kamerą ?
 

dream4you

New member
no właśnie za 2400 można mieć Canona EOS 650D a za te pieniądze kamery dobrej chyba nie ?
Jedyny minus EOSa to 30 minut nagrania i koniec - nowy plik,
W większości przypadków to nie problem - zastanawiam się tylko czy to będzie faktycznie lepsze od kamery ?
 

fransua

New member
no właśnie za 2400 można mieć Canona EOS 650D a za te pieniądze kamery dobrej chyba nie ?
Jedyny minus EOSa to 30 minut nagrania i koniec - nowy plik,
W większości przypadków to nie problem - zastanawiam się tylko czy to będzie faktycznie lepsze od kamery ?
Canon w "cropach" od modelu 550D nic ciekawego nie zaprezentował. Dodaje jakieś pierdoły, które nic w video nie wnoszą. Dla użytkowników tej firmy zaletą jest obrotowy wyświetlacz - śmiech na sali normalnie.

Co wybrać - aparat czy kamera - musisz sam zdecydować. Na pewno aparat jest bardziej wymagającym urządzeniem.
 

dream4you

New member
A czy ktoś z Was się orientuje czy np. kamera Panasonic X900 będzie dużo lepsza od tego mojego Sony cx260 ?

Podoba mi się z wyglądu i opisów Sony C730 ale cena 4tyś trochę mnie odstrasza jak na moje amatorskie potrzeby.

Zastanawiam się czym ludzie kręcą filmiki - wrzucane na Youtube i są w dobrej jakości i ostrości bez takiej "kaszy" jak na moich filmikach.
 

mariuszpk

New member
Obiektywy do lustrzanek z opcją video mają zmienioną konstrukcję AF. Czyli są drogie bo nowe. Na starych, używanych obiektywach będzie Ci zrywało ostrość. Czym większy element światłoczuły tym dłuższy i cięższy musi być obiektyw. W kamerach profesjonalnych używane są elementy 1/3 cala a lustrzankach nawet ponad cal.
Tu masz tabelkę z aparatami. Może się przyda.
http://www.videomaker.com/content/images/article/14143/pdf14143.pdf
Poczytaj jakieś poradniki "jaką kamerę wybrać?" i jak sobie radzą w trudnym oświetleniu. Wydaje mi się, że kamera za rozsądną cenę będzie sobie lepiej radziła przy trudnym oświetleniu niż lustrzanka. Ale mogę się mylić. Kiedyś na pewno tak było. Kamery robiło się pod trudne warunki oświetlenia lub nawet do nocnych zdjęć. W aparatach rozwiązano to za pomocą statywu i lamp błyskowych.

Kasza jest z braku światła a nie z winy sprzętu. Można kręcić filmy komórkę w pełnym słońcu czy przy dobrym świetle i wyjdą pięknie. Każdy aparat będzie robił dobre zdjęcia w słoneczny dzień. Przy słabym oświetleniu staraj się nie używać dużego zooma, czym więcej światła wpada do obiektywu tym lepiej. Lepiej podejść do sceny.
 
Ostatnia edycja:

fransua

New member
Kasza jest z braku światła a nie z winy sprzętu. Można kręcić filmy komórkę w pełnym słońcu czy przy dobrym świetle i wyjdą pięknie. Każdy aparat będzie robił dobre zdjęcia w słoneczny dzień. Przy słabym oświetleniu staraj się nie używać dużego zooma, czym więcej światła wpada do obiektywu tym lepiej. Lepiej podejść do sceny.
Dawno takich herezji nie czytałem.
1. Nie kaszka a szumy. Winny jest tu sprzęt a nie światło. To co napisałeś jest bzdurą. Brak światła generuje szumy :shock: Szumy generuje matryca a więc sprzęt a światło nie ma tu nic do znaczenia. Zarówno przy dobrych jak i złych warunkach mogą pojawić się szumy.
2. Nie rozumiem porównania do komórki. Co to ma do rzeczy ! Że niby co ?
3. Nie ma znaczenia aparat/kamera. W dobrych warunkach zazwyczaj obraz ma poprawną ekspozycję - z mniejszymi lub większymi szumami.
4. Spokojnie można używać dużych ogniskowych. Na 100% jakość takiego obrazu będzie lepsza niż w spotykanych kamerach. W aparatach możesz podpiąć jasne stałki lub skorzystać z obiektywów zmiennoogniskowych ze stałym światłem.
 

mariuszpk

New member
Dawno takich herezji nie czytałem.
1. Nie kaszka a szumy. Winny jest tu sprzęt a nie światło. To co napisałeś jest bzdurą. Brak światła generuje szumy :shock: Szumy generuje matryca a więc sprzęt a światło nie ma tu nic do znaczenia. Zarówno przy dobrych jak i złych warunkach mogą pojawić się szumy.
2. Nie rozumiem porównania do komórki. Co to ma do rzeczy ! Że niby co ?
3. Nie ma znaczenia aparat/kamera. W dobrych warunkach zazwyczaj obraz ma poprawną ekspozycję - z mniejszymi lub większymi szumami.
4. Spokojnie można używać dużych ogniskowych. Na 100% jakość takiego obrazu będzie lepsza niż w spotykanych kamerach. W aparatach możesz podpiąć jasne stałki lub skorzystać z obiektywów zmiennoogniskowych ze stałym światłem.

Chodziło mi oczywiście o szumy kiedyś zwane ziarnem za czasów fotografii analogowej.

ad1. Tutaj masz artykuł :
Szumy, czyli cyfrowe ziarno - Poradnik fotograficzny - Szeroki Kadr
Wyjaśnione jest w nim powstawanie szumów i bezpośrednia zależność od światła.
Szumy powstają zawsze przy złym oświetleniu przy dobrym niekoniecznie.
Tu masz np szumy z Canon EOS 5D Mark III Fotopolis.pl: Canon EOS 5D Mark III - test
ad2. W obecnych czasach najwięcej filmów do internetu kręconych jest telefonem.
Fotopolis.pl: iPhone 4 staje si najpopularniejszym aparatem na Flickr.com
Kolega się pytał co jest teraz na topie.
ad4. Pewnie, że możesz użyć zooma. Tylko czym większy zoom tym mniej światła, im mniej światła tym większe wzmocnienie na matrycy i gorszy obraz tj szumu. W trudnych warunkach oświetleniowych lepiej podejść do sceny.
Używałeś kiedyś zooma 250 mm do kręcenia filmów z ręki?
Pewnie, że można kupić obiektywy zmiennoogniskowe ze stałym światłem i stabilizacją, stałkę tylko wtedy zbliżamy się do ceny profesjonalnej używanej kamery studyjnej.

Filmowanie lustrzankami – jaki obiektyw wybrać? [poradnik] Ť Fotoblogia.pl
pozdrawiam
 

fransua

New member
Dokładnie przeczytaj swoje zdanie:
Kasza jest z braku światła a nie z winy sprzętu.
Szum powstaje na matrycy a nie z braku światła - jeszcze raz to napiszę. Zawsze winny jest tu sprzęt a nie światło !!! Im warunki oświetleniowe gorsze tym musimy stosować wyższe podbicie co generuje szumy na matrycy (obrazie). Jak byś tak to napisał to OK. Z twojej wypowiedzi można wnioskować, że szum generuje brak światła a sprzęt nie ma na to żadnego wpływu. Z rozwojem postępu matryc generują one coraz mniej szumów. Dochodzi do tego jeszcze oprogramowanie do "odszumiania" obrazu, które w większości urządzeń "naprawia" nam obraz. Obecnie dochodzimy już do takiej sytuacji, że obraz zarejestrowany przez kamery jest jaśniejszy niż w rzeczywistości a na dodatek pozbawiony jest szumów przy zachowaniu dobrej jakości ;)
Używałeś kiedyś zooma 250 mm do kręcenia filmów z ręki?
Oczywiście, że tak oraz większych. Teraz prostujesz swoje wypowiedzi.
Przy słabym oświetleniu staraj się nie używać dużego zooma, czym więcej światła wpada do obiektywu tym lepiej. Lepiej podejść do sceny.
Dałem przykład, że można nagrywać na dużych ogniskowych z obiektywami gdzie światła zawsze jest sporo. Ceny jakieś kosmiczne nie są. Obiektyw z ogniskową 250mm ze światłem 1.8 można kupić za 100 zł. No ale trzeba wiedzieć jaki i gdzie go podpiąć ;)
 
Do góry