Kalibracja telewizora Samsung TV LED UE50F6400

Azazell

New member
Szukam jakiegoś testu czy poradnika jak najlepiej skonfigurować czyli skalibrować telewizor. Chodzi mi o nasycenie kolorów, jasność, kontrast, ostrość itp .. Jak to najlepiej ustawić ?
 

tdx

New member
Bez reklam
Możesz spróbować pobawić się tymi

Tryb obrazu FILM
podświetlenie 16
kontrast 96
jasność 47
ostrość 13
Kolor 50
Odcień G50/R50

Opcje zaawansowane
kontrast dynamiczy Wył
Tonacja czerni Wył
Odciń skóry 0
Tylko tryb RGB Wył
Przestrzeń kolorów Auto
10pt Balans bieli Wł
Gamma +1
Wzorce zaawansowane Wył

Opcje obrazu
Tonacja koloru Ciepły2 >> tu możesz wybrać co Ci odpowiada mi bardziej Ciepły1
czysty obraz cyfrowy Wył
Redukcja zakłuceń MPEG Wył
Poziom czerni HDMI (Niski jeśli dostępny)
tryb Filmu Wył
Motion Plus wyraźny >> tu możesz się pobawić


10pt Balans bieli
Interwał|czerwony|zielony|niebieski
1 0 1 0
2 1 0 -2
3 0 0 2
4 0 0 0
5 -1 0 +1
6 0 -1 0
7 -1 -2 -2
8 0 2 1
9 1 0 0
10 2 1 0

Balans Bieli
C 25
Z 25
N 27
C 19
Z 22
N 21
 

Lemil

Banned
Według mnie ustawianie na oko lub według czyichś ustawień prowadzi do tego, że obraz jest inny. Nie jest lepszy, nie jest gorszy. Jest inny. To samo można powiedzieć o presetach, które są wgrane do telewizora. Chodzi mi o ustawienia film, dynamiczny, eko czy co tam jest jeszcze. Każdy z tych trybów jest inny, ale czy można powiedzieć, że któryś jest lepszy? Rzecz gustu. O gustach się nie dyskutuje, ale z reguły są spaczone.

Skoro już kupiłeś telewizor za całkiem sporą kasę, to powinieneś odżałować trochę jeszcze i zafundować sobie profesjonalną kalibrację. Można próbować samemu. Kupić miernik, zainstalować soft i się uczyć. Za jakieś 5-6 miesięcy zrozumiesz o co chodzi i jak to się robi. Chyba, że masz smykałkę i załapiesz od razu. Ale takich geniuszy jest mało. Ja załapałem po pół roku...

Teraz pytanie czy warto. Warto, ale...


Skalibrowany telewizor działa jak mikroskop. Zobaczysz absolutnie wszystko, co zawiera sygnał. Jeśli chodzi o płyty BD, to będzie fajnie. Niektóre płyty DVD też wyglądają świetnie. Ale jeśli chodzi o odbiór TV, to skalibrowany telewizor jest powodem bólu głowy.

Stwierdzisz, że tylko kilka kanałów jest nadawanych dobrze, a reszty nie chcesz oglądać nigdy więcej. A na tych dobrych też nie wszystko i nie zawsze jest dobre.

Mało kto wie o takiej bardzo ważnej sprawie. Źle ustawiony telewizor, tzn. na ustawieniach domyślnych, maskuje niedoskonałości nadawanego programu TV. Obraz na kanałach dobrych i złych wygląda w zasadzie podobnie. Profesjonalnie skalibrowany telewizor pokaże każdą wadę nadawania i każdą niedoskonałość materiału źródłowego.

Skalibruj sobie telewizor. Pooglądaj przez kilka tygodni i wybierz się kiedyś do kumpla, który ci opowiada o "żylecie" którą ma w domu na kanałach HD. Zobaczysz, jak głęboka potrafi być naiwność, głupota i ignorancja. Ciemnota - to jest dobre słowo...
 

Lemil

Banned
tu doskonale wyjasniona i pokazana kalibracja tv lcd a plansze mozna znalezc na necie:eek:k:
TV Bildoptimierung für Laien - YouTube
Stawiam dolary przeciw żołędziom, że ustawienie na oko nie przyniesie zauważalnej poprawy. To znaczy, że nie przybliży do prawidłowych ustawień. Żeby sobie ustawić telewizor według takich plansz, to potrzeba jednego. Trzeba zobaczyć w realu, jak one naprawdę mają wyglądać. A do tego potrzeba mieć profesjonalnie skalibrowany telewizor. A takiego nie ma pod ręką, więc nie wiadomo, jak to ma wyglądać. I koło się zamyka.

Fakt. Jak ktoś ma do dyspozycji kilkadziesiąt regulacji i sobie je przestawia, to daje (złudne) poczucie bycia kimś ważnym, kto ma kontrolę i władzę. Ale to tylko zabawa. No cóż. Miłej zabawy.
 

Targo79

New member
TDX skalibrowałem swojego UE40F6400 według Twojej instrukcji i jak dla mnie te ustawienia są trochę "oczojebne"8) Szczególnie wyświetlanie jasnych, jaskrawych obrazów razi w oczy i męczy wzrok. Mógłbyś napisać, którymi ustawieniami się pobawić, żeby zmienić obraz na bardziej przyjazny dla oczu? Nie znam się na tym i nie chciałbym w ciemno, po omacku grzebać w opcjach.
 

andreas2012

New member
Dokładnie te ustawienia sa za mocne obraz jest rozjasniony przy dobrych materiałach trzeba by było cos pozmieniac zeby pozbyc sie tej jasności mialem ten model pare dni i poddalem sie i pozbylem sie go... ale pytaj moze ktos da radę cos poprawić.
 
Do góry