Kalibracja projektora

Noisy

Member
Hejka wszystkim

Od półtorej miesiąca posiadam projektor Optima UHD41. Na początku oglądałem na stokowych ustawieniach, ale to nie to. Ściągnąłem sobie plansze testowe i po swojemu ustawiłem obraz. Lecz nurtuje mnie jedno pytanie,czy profesjonalna kalibracja przy tego typu projektorze ma sens ? Ekran też nowy, ale z dolnej półki za 2000.
A może są jakieś możliwości ustawienia wszystkiego samemu za pomocą jakich programów, aplikacji ?
Ewentualnie jakie są koszta takiej kalibracji, kogo polecicie na Śląsku jak coś.
 

marrik

New member
Poszukaj w necie gotowych ustawień pod swój sprzęt. Pod swojego Epsona też szukałem i w końcu za którymś razem trafiłem na takie, które mi odpowiadają.
Co do profesjonalnej kalibracji to raz widziałem taki tv w salonie i szczerze to obraz na nim mi nie pasował. Jak sobie pomyślałem, że miałbym dać pół tysiaka za takie coś to aż mnie ciary przeszły.
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
Kalibracja zawsze ma sens.
Pytanie czy masz kasę na nią.
W Twoim przypadku to koszt nie 500 zł ale około 1000 zł .
 

Noisy

Member
Poszukaj w necie gotowych ustawień pod swój sprzęt. Pod swojego Epsona też szukałem i w końcu za którymś razem trafiłem na takie, które mi odpowiadają.
Co do profesjonalnej kalibracji to raz widziałem taki tv w salonie i szczerze to obraz na nim mi nie pasował. Jak sobie pomyślałem, że miałbym dać pół tysiaka za takie coś to aż mnie ciary przeszły.

Możesz mnie nakierować gdzie szukać takich ustawień ? Nie wiem jak wpisać bo u nas na polskich stronach nic nie znajduje.

Kiki jeżeli był bym pewny że wyrwie mnie z butów i różnica edzie kolosalna to jestem w stanie zapłacić. Ale już od kilku osób słyszałem żebym dał sobie spokój przy tego typu sprzęcie. Przy droższych systemach ponoć ma to sens. Ile ludzi tyle wypowiedzi.
 

marrik

New member
Ale zdajesz sobie, że te "prawdziwe odwzorowanie palety barw" szczególnie przy projektorze jest raczej pojęciem względnym?

Z ekranu oglądasz obraz odbity i nasycenie oraz barwa danego koloru będą inne przy jasnej scenie a inne przy scenie ciemniej. Do tego dochodzi jak masz urządzony pokój. Przy jasnych ścianach znów obraz będzie inny niż przy ciemnych.
Jasne tło emituje więcej światła odbitego niż ciemne, mówiąc prościej, oglądając jasne sceny w pokoju jest jaśniej.
Kalibracja projektora to według mnie bujda na resorach. Chyba, że ktoś mnie oświeci i powie jak niby chcecie osiągnąć tą samą barwę czerwonej kropki na tle ciemnym i na tle jasnym?
 

P-U-M-A

New member
Czemu bujda? Jeśli reżyser/producent filmu nagrał scenę w danym standardzie palety barw i jego kolor to czerwony w danej scenie to kalibracja pozwoli Ci uzyskać właśnie taki kolor lub najbardziej zbliżony.

Oczywiście projektor kalibrujemy w warunkach takich jak będziemy oglądać.
W przypadku projektora wskazane są ciemne ściany i sufity. Każda jasna ściana czy też inny element gdzie odbija się światło od ekranu pogarsza nam odzworowanie koloru.

Z punktu mojego doświadczenia mogę zdecydowanie polecić kalibrację.
 

marrik

New member
Właśnie dlatego bujda bo nie oglądasz danego koloru bezpośrednio tylko tak jakby z reprodukcji bo jest odbity od ekranu.
Projektor to i owszem zawsze będzie emitował ten sam kolor ale przez to, że ten kolor pada na jasny ekran już zmienia swoją temperaturę, barwę, czy nasycenie.
Możesz mieć nawet całkowicie czarne pomieszczenie ale w jasnej scenie i tak będzie w tym pokoju jaśniej niż w scenie ciemnej co właśnie ma wpływ na odbiór koloru przez nasze oczy a co za tym idzie, będziesz widział różne odcienie tego samego koloru w różnej jasności scenach.
 
Ostatnia edycja:

Noisy

Member
Właśnie dlatego bujda bo nie oglądasz danego koloru bezpośrednio tylko tak jakby z reprodukcji bo jest odbity od ekranu.
Projektor to i owszem zawsze będzie emitował ten sam kolor ale przez to, że ten kolor pada na jasny ekran już zmienia swoją temperaturę, barwę, czy nasycenie.
Możesz mieć nawet całkowicie czarne pomieszczenie ale w jasnej scenie i tak będzie w tym pokoju jaśniej niż w scenie ciemnej co właśnie ma wpływ na odbiór koloru przez nasze oczy a co za tym idzie, będziesz widział różne odcienie tego samego koloru w różnej jasności scenach.

Wczoraj znalazłem jakieś ustawienia proponowane przez użytkowników projektorów którzy mieli kalibrację.
Po ustawieniu wszystkiego, nagle obraz stał się całkowicie inny niż na stokowych ustawieniach.
Włączyłem sobie film UHD HDR i porównałem sobie ustawienie Optimy HDR i toktore ustawiłem.
Ustawienia Optimy są tak nasycone kolorami że aż oczy bolą. Ale to dopiero zauważyłem jak zacząłem bawić się ustawieniami.

Co do palety barw wyświetlanego obrazu w jasnych i ciemnych scenach.
Kupując projektor musisz mieć na uwadze na jakiej zasadzie działa to urządzenie. Musisz mieć świadomość na pewne ustępstwa. Jeżeli ktoś się spodziewa takiego samego obrazu z projektora jak i z tv no to lepiej niech sobie odpuścić taka zabawę.( Oczywiście mowa o projektorach Sokółki tysięcy )
To już mój drugi projektor,będzie i trzeci jak mi się ten znudzi.
Ja mam polują przygotowany pod projektor, czarny sufit, czarne grube kotary zaciemniające itd. jest naprawdę ciemno podczas seansów. Więc jeżeli mogę sobie poprawić komfort oglądania to czemu mam tego nie zrobić ?
 

marrik

New member
Anie kalibruje się właśnie obrazu odbitego od danego ekranu???
Tylko, że ten obraz nie zawsze taki sam, stąd napisałem, że to pojęcie względne. Przykład z czerwoną kropką na białym i czarnym tle. Czujnik może i widzie ten sam kolor w danym punkcie ekranu, ale Twoje oko już nie, bo patrzy na całość a nie w jeden punkt, dlatego też ten sam czerwony będzie dla ciebie lekko wyblakły na jasnym tle, bo rozjaśni się pomieszczenie, lub bardziej "żywy" na tle ciemnym, bo w pomieszczeniu zrobi się ciemniej.
Co do palety barw wyświetlanego obrazu w jasnych i ciemnych scenach.
Kupując projektor musisz mieć na uwadze na jakiej zasadzie działa to urządzenie. Musisz mieć świadomość na pewne ustępstwa.
I właśnie przez te ustępstwa napisałem, że płacenie tysiaka za kalibrację projektora mija się z celem.
Zasugerowałem szukanie gotowych ustawień w necie co sam robiłem, aż w końcu trafiłem na takie, które mi pasują.
Skoro obraz Ci pasuje to zaoszczędziłeś 1k złotówek, jeśli nadal czegoś Ci brakuje to wypróbuj kalibrację.
 
Ostatnia edycja:

P-U-M-A

New member
Właśnie dlatego bujda bo nie oglądasz danego koloru bezpośrednio tylko tak jakby z reprodukcji bo jest odbity od ekranu.
Projektor to i owszem zawsze będzie emitował ten sam kolor ale przez to, że ten kolor pada na jasny ekran już zmienia swoją temperaturę, barwę, czy nasycenie.
Możesz mieć nawet całkowicie czarne pomieszczenie ale w jasnej scenie i tak będzie w tym pokoju jaśniej niż w scenie ciemnej co właśnie ma wpływ na odbiór koloru przez nasze oczy a co za tym idzie, będziesz widział różne odcienie tego samego koloru w różnej jasności scenach.

Nie chcesz Nie rób. Moje zdanie jest inne. Kalibracja poprawia odwzorowanie obrazu.
 

marrik

New member
To może nie pisz następnym razem jak mierzycie, tylko jak się mierzy?
No ale skoro tak robicie...
 
Ostatnia edycja:

P-U-M-A

New member
Słuchaj. Będę pisał jak mi się podoba i tobie nic do tego. Zajmij się swoimi sprawami i jak już pisałem nie pisz czegoś czego nie jesteś pewny.
 
Do góry