Kalibracja LCD jak powinna wyglądać?

Status
Zamknięty.

ogniotrwaly

New member
Witam,
mam w planach zakup telewizora Toshiba 40xv733 (oprócz netu znalazłem u siebie sklep gdzie jeszcze są). Zgodnie z tym co wyczytałem na forum planuję w przyszłości kalibrację i dlatego mam parę pytań:
1. Jakie są orientacyjne ceny takiej usługi? W necie na dzień dobry podawane są kwoty 60-70 i 100-150 zł + dopłata od ilości regulacji w danym TV to chyba duża rozbieżność?
2. Czy ma znaczenie jaki kolorymetr będzie użyty?
3. Czy kalibracja dotyczy wszystkich trybów czy tylko użytkownika?
4. W przyszłości planuję jeszcze jakieś kino domowe podłączone przez HDMI czy kalibracji podlegają poszczególne wejścia? i czy trzeba to robić jak już mam np. to kino czy niezależnie?
5. Ile czasu trwa taka kalibracja?
aha sygnał TV będzie z cyfrowej kablówki prawdopodobnie podłączony przez HDMI
Pytania może naiwne ale nie znalazłem konkretnej odpowiedzi na forum a opisy w necie nie do końca się pokrywają.
Z góry dzięki za odpowiedź
 

ogniotrwaly

New member
pytam ponownie o tą kalibrację
nie chodzi mi o pełny opis tylko o ogólną charakterystykę żebym wiedział czy ktoś to robi ok. czy nabija mnie w butelkę
no i czy mogę sobie kalibrację zamówić od razu jak mi starczy kasy czy pozbierać cały zestaw (a to trochę potrwa) i dopiero kalibrować?
aa i kino będzie zintegrowane LG HB954PB bo ma dobre recenzje i kociaki nie zdemolują mi osłon i głośników:p
 

bielikk

New member
Bez reklam
Dobry - każdy TV LCD czy plazma powinny być skalibrowane na etapie produkcji czyli przed dopuszczeniem sprzętu do sprzedaży. Jeżeli ktoś pisze, a są takie osoby na tym forum, że praktycznie każdy TV powinien być profesjonalnie skalibrowany po zakupie to są to potencjalni NACIĄGACZE, albo osoby, które piszą dla pisania i nie znają tematu...

Taka kalibracja kosztuje kilka stów, a efekt "takiej profesjonalnej kalibracji" jest żaden, ponieważ każda osoba nieco inaczej postrzega barwy, jasność obrazu kontrast itp.
Kalibracja profesjonalna jest wskazana tylko wtedy gdy ktoś pozmienia w menu serwisowym ustawienia i nie wie jak później wrócić do ustawień "fabrycznych" lub gdy w TV wymieniana jest matryca i jest problem z balansem bieli.

Natomiast można powiedzieć, że każdy z nas, posiadaczy TV dokonuje samodzielnie kalibracji swojego sprzętu, a to oznacza, że korzystając z bardzo dużych możliwości (w menu TV) regulacji obrazu i dźwięku ustawia właśnie obraz i dźwięk "pod siebie" - tak aby mu odpowiadał (w przypadku "namieszania" - rozregulowania TV, jednym przyciskiem wracamy do ustawień fabrycznych i zabawa zaczyna się od początku).

Więc profesjonalnej kalibracji mówimy NIE !!! - natomiast sami ustawiamy - "kalibrujemy" swój sprzęt pod nasze potrzeby.

I niech mi jakiś "ZWOLENNIK" kalibracji "profesjonalnej" pokaże w instrukcji obsługi TV, że dany model (po zakupie) powinien być skalibrowany profesjonalnie.
Producent takiego sprzętu ośmieszyłby się - oznaczałoby to, że wypuścił na rynek - po prostu BUBLA.

Pozdrawiam - "NACIĄGACZY" również
 

bielikk

New member
Bez reklam
"ogniotrwały" - tak jak pisałem wcześniej - "mówimy NIE - profesjonalnej kalibracji".
Sądziłem, że będzie jakiś odzew na moją wcześniejszą wypowiedź, właśnie ze strony "zawodowych kalibratorów" a tu nic.

Podsumowując - nie dajcie się naciągać na płatną "profesjonalna" kalibrację swojego nowego LCD czy plazmy.

KAŻDY NOWY TV OPUSZCZAJĄCY LINIĘ PRODUKCYJNĄ JEST PROFESJONALNIE SKALIBROWANY (dotyczy to obrazu i dźwięku ...), natomiast do użytkowników należy już indywidualne ustawienieTV (skalibrowanie) z poziomu menu dostępnego z pilota.
 
Status
Zamknięty.
Do góry