Kalibracja kina domowego - dyskusja.

CleaneR

New member
Przyszedl mi AQ Forest, ale w miedzy czasie tez kupilem komplet wtykow bananowych i X2000, bo w boxing day obnizyli cene do £249. Wczoraj poinstalowalem wszystko i teraz dziala jak nalezy :) Dzieki za wszelkie sugestie.
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Polak potrafi:) Bieda biedą, ale na swoje upatrzone cele się zawsze uzbiera.

Tak jak piszesz Kolego , ale naprawde wiele np filmow jest duzo tanszych na trzech filmach czwarty masz za darmo, allegro moze sie schowac :) A i zestawy am[plitunery z odtwarzaczami bluray tez sa tansze wiec naprawde warto kupowac jak juz ktos ma upatrzony model..
 

CleaneR

New member
Czyli z kablem AQ juz jest ok?

Ciezko powiedziec, bo zmienilem w jednym momencie kabel hdmi I amplituner. Wczesniej okolo tydzien na starym kablu dzialalo ok, pozniej jeden dzien fiksowalo i dwa dni przed zmiana znowu bylo ok.
Czy ktos ma Denony z nowej serii? Bo ten pilot bardzo ograniczony jest, czy teraz trzeba wiekszosc opcji zmieniac tylko przez telefon/komputer?
Nie wiem ile firmware wazy ale ten Denon aktualizowal mi sie prawie godzine, tyle to mi sie windows z dyskietek nie instalowal;)

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Panowie nie wiem czy to zalezy od ustawienia surround'ów ale ogladajac koncerty wydaje mi sie ze w/w glosniki graja za glosno w stosunku do przodu. Kanape mam pod sciana i kolumny na stojakach obok niej wiec de facto siedzac mam je odrazu za uszami. Zawsze myslem ze surround to jest efekt i nie powinien dominowac a tym czasem nawet po kalibracji (surround jest 2dB ciszej od frontow) czesto gesto slychac jak tyl dominuje, zamiast cala muzyka powinna isc z przodu a tyl powinien byc publicznoscia to tyly graja conajmniej taka "para" jak fronty czyli perkusja gitary wszsytko.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
U mnie też jest podobnie, ale to chyba jest takie wrażenie. Jak sprawdzam tonem testowym to wszystkie kolumny grają równo, a jak puszczę muzę czy film to czesto mam wrażenie jakby z frontów nic nie grało tylko z surroundów szło. Dlatego kiedyś się chłopaki smiali, że obejrzalem film z załączonymi polepszaczami a na na końcu się kapnąłem że frontów nie podłączyłem:) Po prostu kiedy grają efektowe to słyszę je, a kiedy fronty to dźwięk się tak rozchodzi że nie wiadomo skąd idzie. Możliwe że gdybym nie siedział tak blisko surround i miał szerzej rozstawione fronty, to bardziej by było odczuwalne przejście akcji między przodami. Ale mnie ogólnie się dobrze ogląda. A może właśnie tak powinno być? Trzeba zrobić test, włączyć film z podłączonymi wszystkimi kolumnami, a następnie odłączyć frontowe. Podejrzewam że wtedy dopiero byś się kapnął że czegoś brakuje? Fajny jest moment w filmie "Inni" jak główna bohaterka coś tam szyje na dole a na górze słychać jak ktoś przebiega, wtedy ładnie słychać jak dźwięk przechodzi przez poszczególne kolumny. Miałem kiedyś takie demo z helikopterem i też było ładnie słychać, więc wydaje mi się że jest ok. i nie ma co wnikać.
 

WiTT

New member
Bez reklam
Być może macie takie wrażenie - zależeć też może od jakości nagrania koncertu, też mam jakiś koncert gdzie tyły fruwają (niepotrzebnie). W poprawnie nagranej ścieżce audio ma się odczucie prawidłowe - czyli czujemy scenę z przodu a tyły tylko uzupełniają, oddają to co dzieje się po bokach/z tyłu.

A propo Krzyśka przypadku - ostatnio też zapomniałem włączyć fronty (wzmacniacz) i tu ciekawy test wyszedł. Bo się dopiero wtedy okazuje, jak wiele ścieżki audio leci przez front! I kto powie że jakość frontu nie ma znaczenia, ha ;)
 

lolek126

Well-known member
Bez reklam
Koncerty to inna bajka i zdarza sie ze wlasnie tak jest, ale nigdy na filmach (przynajmniej ja sie z tym nie spotkalem).

Witam ja tez w filmach nie spotkalem sie z tym, a w koncertach ( nie mam duzo ich bo okolo 20 na dvd i raptem 4 na bluray) tez jakos nie zauwazylem zeby tyly bardziej mi graly od przodu...
A mam pytanko z innej beczki , jestescie mi w stanie wytlumaczyc kto odpowiada i czy to wiecej pracy kosztuje, kasy itp., ze dany film jest nagrywany z pasami lub jest nagrany na calosci ekranu.
Z gory dziekuje. Pozdrawiam.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Mnie to irytuje np. bo wolabym aby koncert gral z przodu a tyly tylko dodawaly uroku w postaci publicznosci a nie wiodly prym no ale coz. Jak siade na podlodze w polowie pokoju, wtedy jest mniej wiecej rowna odleglosc do frontow i surroundow to wtedy dopiero czuje ten otaczajacy dzwiek z kazdej strony. Mysle ze poprostu siedze blisko surround'ów i sila rzeczy slysze je dobitniej.

Moze przy koncercie jest to bardziej zauwazalne bo generalnie non stop jest muzyka w filmie zadko kiedy graja wszystkie glosniki na raz.

Pytanie #2 :)
Biamp a spadek mocy.. W 5.1 korzystamy z 7 koncowek wiec moc na kazda jest taka jakbysmy mieli system 7.1 tak?
W stereo tez powiedzmy amplituner Denon X2000 ma 2x104w a w przypadku 4 obciazonych koncowek ma 58w, czyli na chlopski rozum stereo w biamp kiedy korzystamy z 4 koncowek na jedna kolumne przypadnie nie 104w a 58w tak? To dosc znaczny spadek, wiec nie wiem czy biamp ma sens ?
 
Ostatnia edycja:

CleaneR

New member
Ja mam swoje BX6 tez w bi-amp do x2000, tak jak mialem z 1911. Jak kupowalem sprzet 2-3 lata temu to w wiekszosci ludzie pisali, jesli jest mozliwosc to lepiej podlaczac w bi-amp. Wiec moze to jak dwa kanaly to masz 104W na glisnik a cztery to przypada 116W na glosnik?

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Raczej watpie, wtedy sa obciazone 4 koncowki po 2 na kazda kolumne a w tescie na audio.com.pl jest tabelka jak rozklada sie moc przy obciazaniu kolejnych koncowek i przy 2 mamy 104w na kanal a przy 4 juz tylko 58w wiec spadek spory prawie polowa mocy. Takze to mi dalo do myslenia czy biamp ma sens?
Biamp niby zapewnia mniejsze znieksztalcenia ale to sa roznice "laboratoryjne" czy nie lepiej w takim razie zostac przy jednym kabu i podac kolumnie 2x taka moc ? W 5.1 tez spadek musi byc bo zasilacz pracuje na 7 koncowek a nie na 5.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Spadek mocy jest, ale ciut lepsza jakość dźwięku to rekompensuje. Jak miałem podpięte wcześniej Jamo s606 pod Onkyo w bi-amp i zmieniłem później na zwykłe podłączenie, to nawet kobieta usłyszała różnicę.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
No Krzysiu czy 46w to ciut to bym polemizowal. Czytam watek na audiostereo o biampingu i zwolennikow jest tyle samo co przeciwnikow. Ale co da sie zauwazyc to fakt ze pasywny biamp czyli tak jak mamy w amplitunerach to wywalenie kasy na kable w bloto bo i tak obie koncowki graja pelnym pasmem, nie ma podzialu ze z terminali frontow idzie bas a z Surround Back/amp assign idzie pasmo srodkowo/wysokie. No i zauwazaja sprawe spadku mocy, kiedy przy jednym kablu kolumna dostaje 100w a przy bi ampie powiedzmy 50-60w. Co wazne to zdecydowana wiekszosc mocy idzie do glosnika niskotonowego w kolumnie.
 
Do góry