Kalibracja kina domowego - dyskusja.

Panowie, jak ustawić subwoofer?

Mam magnat vector sub 30 activ. Głośnik na froncie.

Najważniejsze dla mnie to to, czy takiego suba można ustawić przy kanapie? A jeśli tak, to czy wtedy aby zagrał głośniej, były lepsze odczucia przy filmach będzie to na plus względem ściany z telewizorem?

Pytam, bo nie wiem czy zmieści mi się sub na ściance z telewizorem, a jeśli tak to mimo wszystko nie wiem czy bym nie wolał przy kanapie.
 

Drunk

New member
Bez reklam
Producent zazwyczaj podaje w instrukcji jak najlepiej usytuować suba. W praktyce jednak stawia się suba tam gdzie się siedzi i szuka po pokoju miejsca gdzie brzmi najlepiej i wszystko jedno gdzie wyląduje o ile jest odcięty poniżej pasma kolumn frontowych, bo jeśli częstotliwości się nakładają (double bass) i nie będzie jedno z drugim zgodne w fazie to będzie jednym słowem lipa. Z akustycznego punktu widzenia najlepiej jak sub nie jest ustawiony równolegle/prostopadle do ścian.
 

DrWredman

Active member
Panowie, jak ustawić subwoofer?

Mam magnat vector sub 30 activ. Głośnik na froncie.

Najważniejsze dla mnie to to, czy takiego suba można ustawić przy kanapie? A jeśli tak, to czy wtedy aby zagrał głośniej, były lepsze odczucia przy filmach będzie to na plus względem ściany z telewizorem?

Pytam, bo nie wiem czy zmieści mi się sub na ściance z telewizorem, a jeśli tak to mimo wszystko nie wiem czy bym nie wolał przy kanapie.

Jeśli przy kanapie to tylko 2 suby po obu jej stronach. Stawiałem przy kanapie swój sub i rzeczywiście efekty wibracji kanapy były mocno odczuwalne, ale czuć było, że są z lewej strony kanapy. Druga sprawa to czy takie efekty drgań są nam potrzebne. Na początku było wooow, ale po jednym filmie już zaczynało mnie to denerwować. Stawiałem też z boku w połowie pokoju i było lepiej niż z tyłu.
W moim odczuciu najlepiej jak sub stoi razem z frontami i wytwarza uczucie zmiany ciśnienia w pomieszczeniu z uzupełnieniem niskich tonów.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Panowie, nie ma jednoznacznej odpowiedzi gdzie może staś subwoofer;-) To zależy od wielu czynników np. akustyki, rodzaju subwoofera, umeblowania itd. W róznych salonach może byc inne miejsce gdzie subwoofer zagra najlepiej. Poprzedniego suba miałem BR i stał w równej linii z TV i kolumnami, teraz mam konstrukcję zamknietą i stoi bezpośrednio przy kanapie. Nie ma żadnych wibracji, dudnienia czy jakoś negatywnych efektów. Tak więc dostrojenie suba do reszty zestawu uwazam za najtrudniejsze i najbardziej czasochłonne, ale z czasem dojdziemy do tej perfekcji ( na ile to możliwe w danym pomieszczeniu oczywiście). Trzeba słuchać i kombinować. Pamiętajmy tez o zgraniu fazy z kolumnami.
 

3echo

Member
Bez reklam
Co może być przyczyną braku charakterystycznego szumu w głośnikach przy ich ustawianiu?Szumu brak,lub pojawia się po jakimś czasie w prawym froncie i surroundzie.Przy filmach lub muzyce wszystkie głośniki grają równo i bez zarzutu.
 

Drunk

New member
Bez reklam
Wróżąc z fusów to może error w sofcie, skoro wszystkie grają podczas filmów, a jak jest podczas kalibracji?
 

3echo

Member
Bez reklam
Podczas kalibracji też wydają dźwięk.Normalnie wszystko gra tylko przy teście nie szumi.

hieroglify z ciapatalka
 

Drunk

New member
Bez reklam
Z kolejnym update'm softu pewnie się naprawi, a jak nie to zawsze możesz pier*****ć nim o ścianę i kupić coś lepszego :)
 

darekrocznik

New member
Panowie podłączam do mojego Marantza SR 7009 mikrofon ACM1HB ale chyba coś w mikrofonie padło bo amplituner go nie widzi, wziąłem mikrofon od suba Vellodyne EQ Max 10 i wszystko idzie ok, ale wiadomo nie jest to mikrofon zbyt czuły. czy ktoś już miał takie problemy z mikrofonem? Czy są jakieś dobre zamienniki wśród mikrofonów co by dobrze zrobiły kalibrację? Mój model na Allegro jest tylko trochę drogi.
 

Ufo27

New member
Witam panowie motam sie z ustawieniem odleglosci w glosnikow.Nie mam auto kalibracji i musze recznie.Odleglosci mam podane w cm.To jak wpisuje np 200cm to opozniam czy przyspieszam dany glosnik? Bo glosnik centralny mam 2m,fronty 2,5m a suba 2,8m.Tyły 1m.Ale tak mysle ze jak wpisze te wartosci to i tak ich nie zgram.Fronty beda dalej i bardziej opoznione wzgledem centralnego.Teraz dalem caly przod na 0cm a caly tył na 280cm.I teraz wydaje mi sie ze gra lepiej.Jak to jest w koncu z tym? :(
 

Drunk

New member
Bez reklam
Zmierz miarą odległości i je wprowadź takie jak są w rzeczywistości, a do poziomów głośności kup sobie decybelomierz.
 

Ufo27

New member
Ale skoro subwoofer jest najdalej i dam te 280cm a centralny 200cm.To ampli przyspieszy tego suba? Skoro tak ustawia sie opoznienia to sub jeszcze bardziej sie opozni wzgledem centralnego?
 

cyrric

New member
Hej,
po wielu atrakcjach jestem posiadaczem suba jbl 100p.
moje pytanko jak go dobrze wyregulowac?

w chwili obecnej pokretla na subie mam ustawione mniej wiecej na 1/2 zakresu (rozumiem ze gdy mam podbiety sub RCA-RCA do ampa, to crossover na subie i tak nie ma znaczenia?)
a w ampie odciecie dla LFE 120 hz i glosnosc -7db
niestety gdy podbije glosnosc na subie on zaczyna dudnic
fronty arena 170 ustawione na small

czy moze jednak ustawic go inaczej, tzn
fronty fullband, lfe + main, i cross np na 80hz?

ogolnie audyssey wszystkie kolumny wykryl mi na levelu -db, czy mam wyrownac wszystkie na zero? ale czy wlasnie nie powinny grac w roznych glosnosciach?
czy moge sobie podbic glosnosc do 0,0 db i nie bedzie to mialo wplywu na odbior dzwieku? poza glosnoscia?

czy odciecie dla surrandow, centralnego i frontow powinno byc po 80hz, czy inaczej?

mi pierwotnie autokalibracja odciala fronty i central na 40hz, surrandy na 80hz

wczoraj autokalibracja znow odciela mi cent. na 40hz a surrandy na 60hz, tzn ze wiecej bassu idzie do nich czy ze wlasnie mniej ?

czy lepiej zeby zostawic na 80hz?
i jak sie do tego ma pasmo przenoszenia? moje kolumny surrandy maja pasmo min. 100hz, a centralny 90hz.

i rozumiem ze dla lepszego ustawienia suba bedzie lpe dla lfe niz lfe + main?

i jak ma sie do tego jeszcze Faza na subie? kiedy bede wiedział ze jest zła?

pomozecie?
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Tak na marginesie, to masz odpowiedni temat dotyczący kalibracji, gdzie chłopaki wszystko krok po kroku opisali. To że subwoofer Ci dudni, to może być wina samej konstrukcji, umiejscowienia lub kiepskiej akustyki. Subwoofery BR dają większe ciśnienie w kinie ale trudniej je poprawnie ustawić i wysterować. Zasada jesli chodzi o KD jest taka że wszystkie kolumny odcinasz na 80 Hz ( nawet duże podłogówki), subwoofer w amplitunerze dajesz na 120 Hz, a pokretło na samym urzadzeniu na max. Po kalibracji nic już nie przestawiasz. Możesz też pobawić się ustawieniem fazy (phase), bo w jednym z położeń będzie grało słyszalnie lepiej ( możesz miec regulację płynną, a nie tylko 0-180). Kalibracja często odcina fronty na 40 Hz, więc ręcznie je odcinasz na 80Hz. To że Ci sporo kolumny wyciszyło to tez może być wina akustyki lub źle dobranych wielkościowo kolumn do pomieszczenia. Jeżeli kolumny mają tylny BR to odsuń je od ściany żeby miały czym oddychać.

P.s teraz doczytałem że masz inne pasmo przenoszenia na kolumnach i że nie zejdą tak nisko jak się powinno odciąc, więc oczywiście w Twoim przypadku dajesz centrala na 90 Hz a surroundy na 100 Hz. Dla suba zostaw tylko LFE. Ogólnie, po to jest sub w zestawie żeby to on się zajął reprodukcją basu w KD. To są ustawienia pod kino, a do stereo oczywiście fronty na pełen zakres i albo dezaktywujesz suba albo się nim wspomagasz.
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
To tez może być powód, chociaż w praktyce gdy podkręcimy suba to amplituner podczas kalibracji powienien więcej wyciszyć i na odwrót. Czasami po prostu nie da się pewnych rzeczy przeskoczyc. Ja mając wczesniej Tonsila Aktiv 200 nie mogłem w żaden sposób wyeliminowac dudnienia.
 

cyrric

New member
Wczoraj przeprowadzilem kilka kalibracji, i ustawil mi fronty i central na large, surrandy small. suba ustawil na -11,5 ale podbilem go do -10db, wylaczylem dynamic volume, ustawilem dyn. EQ na audyssey oraz offset na 5db i chyba mi pasuje, i tak to zostawie. bass troszke dudni ale znosnie nie przebija sie. nic wiecej tu nie wymysle. albo zostanie jak jest lub ewentualnie zawsze moge zejsc na ustawienia THX.
dzieki za pomoc
 
Do góry