Kalibracja kina domowego - dyskusja.

Siemanh

New member
W subie odcięcie ustawiłem na maxa bo tak wyczytałem że jak jest jednym coaxialem podpięty to i tak go amplituner zmniejszy.

Będę po południu w domy to zrobię według Waszych wskazówek kalibracje i dam znać czy jest coś lepiej.

Odnosnie ustawienia level to ogólnie kalibracja ustawia mi gron prawy - 3 lewy - 1 a są w tej samej odległości... Podobnie z surround co mnie lekko dziwi.
 

Drunk

New member
Bez reklam
W subie odcięcie ustawiłem na maxa bo tak wyczytałem że jak jest jednym coaxialem podpięty to i tak go amplituner zmniejszy.
W ampli crossover dla suba też na 120 ustaw.(inaczej utracisz część pasma)

Odnośnie ustawienia level to ogólnie kalibracja ustawia mi gron prawy - 3 lewy - 1 a są w tej samej odległości... Podobnie z surround co mnie lekko dziwi.
To normalne, że tak ustawiło, gdyż zależy to od akustyki pomieszczenia.(jak nie masz miernika dB, żeby sprawdzić poprawność ustawień to najlepiej zostaw tak jak ustawi autokalibracja).

Ps. Jeśli kolumny dudnią za bardzo przy ścianie, ustaw je jako small (odcięcie 80Hz), a ich dolne pasmo przejmie wtedy subwoofer i zobaczysz czy brzmienie bardziej Ci przypasuje. Jeśli ogólnie masz za mało basu w stereo to ustaw w opcjach main + sub.
 

Siemanh

New member
W instrukcji kalibracji jest napisane aby na subie ustawić częstotliwość na maxa ale ustawiłem jak pisaliście na 120. Przy głośności na min amplituner ustawił go na -4 więc myślę że jest ok. Oglądałem teraz film i jest naprawdę dobrze bez przerysowanego dudnienia.
Muzyka też jest teraz o dziwo na poziomie który mi odpowiada. Tak na prawdę nie wiem jak to się stało, że jest ok.

Głośnik centralny oraz surround dałem 80hz. Fronty pełne pasmo. Sub na 120.

Level nie zmieniałem, jedynie wyrównałem odległość prawego frontu odnośnie lewego. O dziwo teraz pierwszy raz ustawiło mi odpowiednio odległość surroundów.
Inne ustawienia to dynamic eq On. Refenence offset 0dB. Dynamic volume Medium.

Jeśli coś źle to proszę o porady co zmienić.

Chciałbym jeszcze o coś spytać...

Mianowicie przy robieniu kalibracji (zrobiłem tylko jeden pomiar bo w sumie siedzę zawsze w tym samym miejscu) wyskoczył mi błąd że w centralnym muszę zamienić - z + ale głośnik jest prawidłowo podpięty. Dziwne to jest dlatego że wcześniej tego nigdy nie miałem. Wczoraj robiłem 4 kalibracje i było ok.

Drugie pytanie związane jest z wyrównaniem odległości prawego głośnika do lewego. Było to ok 10cm. Czy ma to jakiś wpływ na odsłuch?

Jak ustawić restorer? Muzyki słucham House i przeważnie puszczam z telefonu przez WiFi.

Dziękuję za odpowiedźi.
 

Drunk

New member
Bez reklam
W instrukcji kalibracji jest napisane aby na subie ustawić częstotliwość na maxa ale ustawiłem jak pisaliście na 120. Przy głośności na min amplituner ustawił go na -4 więc myślę że jest ok. Oglądałem teraz film i jest naprawdę dobrze bez przerysowanego dudnienia.
Muzyka też jest teraz o dziwo na poziomie który mi odpowiada. Tak na prawdę nie wiem jak to się stało, że jest ok.
Możesz jeszcze delikatnie zmniejszyć level na subie i ponownie zrobić kalibrację


Level nie zmieniałem, jedynie wyrównałem odległość prawego frontu odnośnie lewego. O dziwo teraz pierwszy raz ustawiło mi odpowiednio odległość surroundów.
Inne ustawienia to dynamic eq On. Refenence offset 0dB. Dynamic volume Medium.
Odległości zmierz dokładnie miarą i wprowadź prawidłowe, od tego zależą opóźnienia jakie ampli ustawi dla głośników, żeby dźwięk przechodził płynnie pomiędzy kanałami. Dynamic volume najlepiej wyłączyć, bo daje tylko złudne odczucie poprawy dźwięku.[/QUOTE]


...wyskoczył mi błąd że w centralnym muszę zamienić - z + ale głośnik jest prawidłowo podpięty.
Jeśli z obu storn jest dobrze podłączone, to można zignorować ten komunikat.

Drugie pytanie związane jest z wyrównaniem odległości prawego głośnika do lewego. Było to ok 10cm. Czy ma to jakiś wpływ na odsłuch?

Jak ustawić restorer? Muzyki słucham House i przeważnie puszczam z telefonu przez WiFi.

Dziękuję za odpowiedźi.
Odległości muszą być wprowadzone takie jakie są w rzeczywistości. Od tego sprzętu raczej nie możesz oczekiwać, że mp3 zabrzmi super.
 

Siemanh

New member
Zrobię poprawki jak wrócę z pracy.
Ogólnie to dziwna sprawa według mnie z tym + - w centralnym, jest dobrze podpięty, ale cóż nawet maszyna się może pomylić na to wychodzi.

Przycisze jeszcze suba i zobaczymy co wyjdzie z pomiarów.

Na poprzednich głośnikach dźwięk z mp3 był zadowalający i dlatego na początku się zdziwiłem czemu teraz jest inaczej, ale w tym przypadku inaczej znaczy lepiej bez dudnienia itp.

Dzięki, odzywam się wieczorem
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
A ja odległości bym nie ruszał. Jezeli tak ustawilo, to oznacza że coś z akustyką kuleje i może trzeba pokombinowac z ustawieniem kolumn? Spróbowac może bardziej odsunąc od ściany, mebli itd. W takim wypadku po co robic autokalibrację jak za chwilę mamy biegac z miarką i ręcznie wszystko przestawiać? Fronty w kinie tez powinny byc odcięte na 80 Hz, bo wtedy więcej basu idzie na suba który odpowiada za najnizsze częstotliwości. Jedynie w takich systemach odległości od subwoofera moga byc inne niż w rzeczywistości. Ja ile razy bym nie robił, to odległości i głośności poszczególnych kolumn mam idealnie ustawione przez automat. Mikrofon kalibracyjny powinien być na wysokości uszu słuchacza i oddalony od ściany za plecami, żeby nie wystepowały odbicia.
 

Siemanh

New member
Kalibracja zrobiona. Przy 6 próbie udało mi się w końcu ustawić suba. Aktualnie jest + 1. W poprzednich próbach dziś był albo - 4 lub +4 więc chyba +1 jest do przyjęcia. Jeśli się mylę proszę o poprawienie.
Dynamic volume off.
Odległości zmienione ale kilka centymetrów. Najwięcej zmieniłem suba bo był niby 6 metrów a jest niecałe 3.
Odcięcie dałem 80 na surround oraz centralny. Problem z + i - już dziś nie wystąpił.
Nie chce ustawiać frontów na 80 ponieważ więcej słucham muzyki a nie chce włączać suba do stereo bo przy moich głośnikach to bez sensu.
Wydaje mi się że jest ok.

Chciałbym abyście się wypowiedzieli jednoznacznie jak to z tymi odległościami jest? Dobrze zmienić tak jak uczyniłem czy jednak zostawić jak kalibracja o liczyła czyli jak pisał kolega powyżej?
Drugie pytanie czy sub może być +1?
 

Siemanh

New member
Ok. Zaraz zmienię na to co wyliczyła kalibracja. Ogólnie nawet po mojej zmianie teraz jest pięknie :-D wielkie dzięki Panowie za pomoc
;-)
 
Najlepiej jak by sub był na 0 lub minusowa czyli -4 będzie ok. Spróbuj rozstawić bardziej i odsunąć od ściany fronty i delikatnie przestawić je aby dźwięk przecinał się za głową, najprościej sznureczka użyć. Central też jak nisko jest to jakieś kołeczki podłiżyć aby na głowę dźwięk płyną ;)
Po ustawieniach czyli przestawieniach kolumn dopiero kalibracja i po niej tylko zmieniasz na 80hz wedle uznania z lub bez frontów. Resztę zostaw nic nie zmieniaj, dla rożnych źródeł przestawiać tylko raz i zostaje zapamiętane przez avr.

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

Siemanh

New member
Rozumiem że kalibracje robimy ogólnie tylko raz. Tak? Różne źródła tzn?

Niestety w moim wypadku nie mogę zmienić ustawień głośników. Centralny jest może niżej niż powinien i fronty nie są skręcone ale dźwięk mnie już na prawdę zadowala. Niestety nie mam domu i osobnego pokoju na kino. Natomiast mam żonę której cierpliwość się powoli kończy haha

Także reasumując zrobię jutro ostatnia kalibracje i mam nadzieję że jakimś cudem uda mi się suba na 0 ustawić.
;-)
 
Czasem 10-15cm wystarczy odstawić fronty i szerzej zrobić. Tak kalibracja jest tylko raz, nie wiem jak u Ciebie jest ale w Denonie jest tak iż referencyjne ustawienie jest dla wszystkich źródeł, jak wprowadza się modyfikacje czyli np.zmiana z large na small czy na 80hz to trzeba dla każdego źródła ale tylko raz bo już zostaje to w pamięci avr. Spróbuj suba trochę też odsunąć dać mu miejsca do oddychania i sprawdź na ile go ustawi. Ja z ranna wszystko robiłem jak już żona w pracy była a sąsiedzi jeszcze nie zaczęli schabowych walić na obiad ;)


Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Subwoofer nie musi byc na 0. Ważne żeby po kalibracji głośność dla tego elementu nie była w skrajnych położeniach, czyli nie wyciszony ani podbity na max. Inne wartości są ok. Logiczne, że jak na subie zbytnio wyciszysz, to Ci amplituner podbije i na odwrót. Ja u siebie tez mam teraz na -4 db ustawione. Akustyka w pomieszczeniu odgrywa bardzo ważną rolę i niekiedy szkoda potencjału drogiego sprzętu, jak ten element kuleje. Nieraz wystarczy pare centymetrów dalej od sciany, a już dźwięk jest inny. Kalibracje przeprowadzasz za każdym razem jak ingerujesz w akustykę lub zmianę położenia danego elementu zestawu, lub po prostu wymieniasz ten element na inny. Z subwooferem niestety jest taki problem, że na ogół ustawiamy go tam gdzie Nam pasuje, ale niekoniecznie tam gdzie zagra najlepiej. Kiedyś chlopaki pisali jak robi się taki test, że umieszczasz suba w miejscu odsłuchu i chodząc na czworaka po pokoju testujesz w którym miejscu bas jest najlepszy, a nastepnie tam umieszczasz subwoofer. Pamiętaj tez o wlasciwym ustawieniu fazy ( phase), w takim położeniu gdzie bas będzie najlepszy. Czasami regulacja jest płynna w subach, a przewaznie 0-180 st.
 

Siemanh

New member
U mnie chodzi o to że głośniki mają swoje miejsce. Pokój został tak zaprojektowany i już niestety tego nie zmienię tzn. Odsunąć od ściany już dalej nie mogę itp. Ogólnie jestem zadowolony z ostatniej kalibracji i jeszcze raz to napisze, że dopiero teraz jak pozbylem się dudnienia basu czerpie radość, filmów. Tzn przedtem wydawało mi się to normalne, ale teraz wiem że Sun ma się odezwać wtedy kiedy powinien a nie cały czas.

Jutro ostatnia kalibracja i rozkoszuje się nowym setupem
;-)

PS. Po co ma zmieniać ustawienie fazy?
 

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Krótko mówiąc, żeby zgrać bas z kolumn z basem w subwooferze. Ustawiasz tak, żeby bas był najpełniejszy i mocniejszy. Mnie róznicę udalo się wychwycić na płycie audio i średnim poziomie głośności.
 

Siemanh

New member
Zrobione ;-) udało się uzyskać - 1 suba. Tak już zostanie.

Odnosnie odwrócenia fazy to nie wiem czy się w to bawić ponieważ teraz mam bardzo dobry bass w filmach. Jest słyszalny tam gdzie i kiedy powinien być
Wydaje mi się że więcej i tak nie wycisnę z mojego pokoju.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za podpowiedzi.

;-)
 

Siemanh

New member
Jeszcze małe pytanie...

Ustawienia dla każdego źródła...? Tzn bo nie mogę zaskoczyć z tym niestety.
Zrobiłem audyssey przy filmie w DTS i już więcej tego nie robię? Dobrze rozumiem?

Czy Stereo także będę musiał inaczej ustawiać?
 
Ostatnia edycja:
Jeszcze małe pytanie...

Ustawienia dla każdego źródła...? Tzn bo nie mogę zaskoczyć z tym niestety.
Zrobiłem audyssey przy filmie w DTS i już więcej tego nie robię? Dobrze rozumiem?

Czy Stereo także będę musiał inaczej ustawiać?
Każde źródło czyli jak wej hdmi zmieniasz blu-ray, satelta, konsola, itp.czy radio internetowe, usb. To są źródła dźwięku ;)

Wysłane z mojego SM-G928F przy użyciu Tapatalka
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Kolego, bez obrazy.
Twoje ustawienia nie do końca są poprawne.
W tym wątku masz dosłownie wszystko, ale trzeba przeczytać.
Poświęciliśmy na wyjaśnianie prawie rok.
No, ale nic. Najważniejsze, że jesteś zadowolony.

Nie wiem jaką robiłeś kalibracje dla filmu DTS, bo to nie ma nic do rzeczy. Po pomiarach dokonujesz ustawień i zapominasz.
Do czasu jak nie przestawisz fizycznie kolumn, nie zmienisz ich lub nie zrobisz przemeblowawnia (szafa, dywany, zasłony itp.)
Film DTS/DD nie ma z tym nic wspólnego.

Stereo rządzi się innymi prawami. To osobny temat. Na pewno przy odsłuchach 2 kanałowych pełny zakres frontów. W skrócie.
 
Do góry