Kalibracja kina domowego - dyskusja.

lobos

New member
Bez reklam
U mnie na Żółwiach Ninja to jest extra bas sub ładuje jak trzeba tylko ja odtwarzałem z multimedialnego,ale ktoś na forum już narzekał na wybudzanie suba Dali.
Wiesz co... tu nie chodzi o wybudzanie, bo jak jest kocioł dłuższą chwilę to nawet gdyby się "spóźnił" to po chwili powinna być masakra ;-)
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Czyli jednak źródło...? Zobaczymy jak włączę film na BR czy będzie tak jak powinno?
Ogólnie C+ wypuszcza niezły dźwięk. Przynajmniej tak mi się wydawało ;-)
Jednak coś czuję, że do optimum ustawień suba jeszcze mi brakuje.
Armanig, chyba nie żartowałeś z tym tygodniem ustawień ;-)

Tydzień to norma ;)
Sub to wrażliwe i niewdzięczne bydle.
Na pocieszenie, powiem Ci, że cała masa programów brzmi zwyczajnie kiepsko.
Podobnie jest z radiem internetowym, są stacje które brzmią fatalnie, a bywają takie które zatrzymają swoją jakością na dłużej.
Odpal sobie jakiś film na BR i tam oceniaj ;)
 

lobos

New member
Bez reklam
Panowie, włączyłem Transy na BR i co...
Efekty surround niesamowite! Wrażenie na prawdę super! Chociaż 7.1 na pewno musi być już mega ;-)
Natomiast co do suba to mizernie. Podkręcony ręcznie w ampli na +3dB i niby ten bas jest i na pewno jest go więcej niż jak suba wyłączę, ale...
No właśnie jest spore ale... Nie tak wg. mnie powinno być :-(
Wtedy kiedy aż się prosi i musi być porządne łupnięcie sub nazwałbym to grzmi. Nie jest to pomruk tylko już grzmienie, ale owszem są na pewno takie sceny kiedy to jest ok, natomiast wtedy kiedy jest wybuch to ma wybuchać, ma być walnięcie a nie grzmienie.
Nigdy nie miałem suba, ale jestem pewien, że to nie jest TO i mam przekonanie, że ten sub może lepiej i duuużo więcej tylko jak do tego dojść :hmm:
Ma ktoś z Was jakieś wskazówki?
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
lobos zrób tak, że podkręć volume na subie powiedzmy na godzinę 10 potem na 11. Nie jest to zgodne z zaleceniami, ale zobaczymy czy wtedy ilość basu Cię zadowoli. Kalibrację potem przeprowadzisz jeszcze raz. Możesz też dla testu postawić suba w innym miejscu. Może to kwestia ustawienia go w odpowiednim miejscu w pokoju.

Z drugiej strony trochę mnie to dziwi, że brakuje Ci basu bo to kawał suba. Ostatnio z tego co pamiętam ktoś też miał podobne problemy z tym subem.
 

lobos

New member
Bez reklam
Piechu go wypożyczył i testował u siebie i było podobnie.
Wiesz... bas jest i to się czuje i słyszy, ale takie grzmienie nie we wszystkich scenach powinno występować. Jak jest wybuch to ma być wybuch a nie grzmienie czy mruczenie.
Nie przestawiałem go, bo stoi w optymalnym dla mnie miejscu i tak chcę, żeby stał. Zdaję sobie sprawę, że może się to wiązać z mniejszym, gorszym basem ale jaki by on nie był to nie zmienia faktu, że to nie jest TO.
Przykładowo jak jest burza z piorunami to takie grzmienie jak najbardziej, ale po wyładowaniu czyli najpierw ma być wyładowanie czyli łupnięcie a później brzmienie, które odchodzi w oddali.
U mnie póki co jest tylko grzmienie a nie na łupnięcia.
Będę kombinował... najwyżej jak coś spapram względem kalibracji i będzie całkiem do d... to zrobię ją ponownie i tak do skutku ;-)
Zmienię fazę na 180 i sprawdzę a później będę kombinował z volume na subie ;-)
Bez jajów, żeby taki fajny subik nie zaspokoił mnie dostatecznie ;-)
Nie oczekuję dudnienia tam gdzie go być nie powinno... Chcę, że było zejście i uderzenie tak gdzie ewidentnie być powinno.
 

piechu

Member
Bez reklam
Tak, miałem go przez kilka dni i cały czas z nim walczyłem. niestety nie udało mi się osiągnąć oczekiwanego efektu bo albo kalibracja ścinała go poniżej zakresu albo gdy udało się go skalibrować w granicach to efekty basowe były niewiele lepsze niż to co generują zensory na swoich 16cm przetwornikach. Później zacząłem latać po pokoju szukając dla niego najlepszego ustawienia. Okazało się, że najlepiej brzmi ustawiony centralnie pod telewizorem we wnęce, w której stoi szafka rtv a tam zostać nie mógł. Zresztą i tak jego brzmienie w "najlepszym" miejscu pozostawiało wiele do życzenia. Koniec końców zwróciłem go do sklepu bo zgodnie z Żoną doszliśmy do wniosku, że nie jest on wart wydania tych niecałych 2k zł. Rozstałem się z nim bez najmniejszego żalu. Wiem, że mój pokój pod względem akustyki pozostawia wiele do życzenia (ale wskażcie mi kogoś kto ma pod tym względem idealny pokój ;) ) ale nawet w takich warunkach gdy w filmie jest pierdolnięcie to i sub powinien pierdolnąć a nie mruczeć, buczeć czy grzmieć.
 

armanig

Klub HDTV.com.pl
VIP
Coś czuje, że to będzie długi weekend ;)
Odpowiedzi jest co najmniej kilka:
Pierwsza, typowa, przy założeniu, że kalibracja została wykonana poprawnie, to "basolubność", czyli chcesz tych niskich więcej, jak faktycznie ich tam jest.
Sprawdż zatem inne tytuły, jest cała masa lista filmów pod suba, Transi to głównie efekty surround, z tego słynie ta ścieżka. Wbrew pozorom, to nie jest film pod "testy" suba.

Druga, to w zasadzie już rozwiązanie, czyli zrób to o czym pisałem wcześniej, podkręć potencjometr na samym subie. To jest ostatecznie rozwiązanie i nie ma opcji aby nie pomogło na Twoją "dolegliwość".
Aczkolwiek dziwi fakt, że na GTA ten sub łupnął, a na filmie już Ci tego brakuje. Jeżeli sub jest skręcony na godzinę 9-10, to jak się domyślasz ma jeszcze spoooro zapasu, zatem uwolnij go i dostosuj niskie do swoich upodobań.
Od biedy, możesz też załączyć Dynamic volume na low. Podbije Ci wszystko, a niskie zaleją pokój.

Trzecia sprawa, to akustyka i kalibracja.
Temat bagatelizowany, a dla mnie najistotniejszy w całej tej zabawie.
Różnice mogą być spektakularne.

Dodatkowo, wrzuć sobie jakiś kawałek do testowania niskich, jest tego cała masa.
Ot chociażby znajdziesz na Spotify, czy Tidal.
Uderz też do jakiegoś salonu, weż tą płytkę Transów i poproś żeby Ci odpalili na porównywalnym sprzęcie (subie), będziesz miał porównanie.
 

olejx

New member
lobos - co do jakości basu na C+ to jest z nim coś faktycznie nie tak. Porównując ścieżkę DD5.1 z C+ do HBO to niebo a ziemia, Jak oglądam film na C+ praktycznie nie słychać suba i podczas oglądania filmu tylko się zastanawiam czy jest włączony, kiedy jeb...nie a tu nic coś sobie tam mruczy. Na HBO natomiast sub pracuje jak należy, jak trzeba to zatrzęsie chałupą aż chce się film oglądać. Wczoraj też oglądałem żółwie na C+ żadna przyjemność oglądać film bez basu:( .
Zrobili teraz tych kanałów C+ chyba 7 może kosztem ścieżki dźwiękowej.

Pozdrawiam
 

lobos

New member
Bez reklam
Panowie, wykonałem najprostszy ruch tj. podkręciłem volume z 9 na 10 i co...?
Jest już porządne jebnięcie ;-) Testowałem póki co w grze, bo Młody grał w GTA i tak sobie lekko go podkręciłem. Różnica jest znacząca.
Nawet momentami basu było wg. mnie za bardzo ;-)
Dziś nie bardzo mam czas na testy (Urodziny Syna), ale nie odpuszczę i ustawię tak jak być powinno ;-)
Sub używany będzie w sumie tylko w grach i filmach, więc tutaj niech robi swoje.
Weekand będę miał długi, bo do 9.08, więc mam nadzieję, że do tego czasu będzie tak jak tego oczekuję :p
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Po pierwsze jest tak jak pisze armanig. Po drugie dodalbym jeszcze głośność odsluchu. Ja wiele razy pisałem o tym ze ogladam filmy bardzo glosno. Wtedy sub robi mi na ustawieniach kalibracyjnych armagedon. Ale np. w nocy jak domownicy śpią i oglądam jakiś serial w tv to na ampli ustawiam suba nawet na +10, a kilka razy jeszcze więcej. I to mimo włączenia Dynamic Vol (normalnie go nie używam przy bd). I nawet wtedy nie zawsze jest pier... bo to normalne. Cała ścieżka ma być wyrównana i do siebie pasować. Więc napisz jak głośno sluchasz i jakie masz ustawienia filmów w ampli.
 

olejx

New member
Życzę powodzenie przy ustawianiu go pod filmy z C+. Ja mam ustawione wszystko zgodnie z kalibracja i z każdego źródła gra dobrze oprócz programów C+ na NC+ tak jak pisałem wyżej.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Życzę powodzenie przy ustawianiu go pod filmy z C+. Ja mam ustawione wszystko zgodnie z kalibracja i z każdego źródła gra dobrze oprócz programów C+ na NC+ tak jak pisałem wyżej.
I właśnie po to jest regulacja głośności suba w amplitunerze, żeby nawet z takiego źródła było wszystko jak trzeba.
 

lobos

New member
Bez reklam
Po pierwsze jest tak jak pisze armanig. Po drugie dodalbym jeszcze głośność odsluchu. Ja wiele razy pisałem o tym ze ogladam filmy bardzo glosno. Wtedy sub robi mi na ustawieniach kalibracyjnych armagedon. Ale np. w nocy jak domownicy śpią i oglądam jakiś serial w tv to na ampli ustawiam suba nawet na +10, a kilka razy jeszcze więcej. I to mimo włączenia Dynamic Vol (normalnie go nie używam przy bd). I nawet wtedy nie zawsze jest pier... bo to normalne. Cała ścieżka ma być wyrównana i do siebie pasować. Więc napisz jak głośno sluchasz i jakie masz ustawienia filmów w ampli.
Właśnie! Zgodzę się z Tobą Raccoon. U mnie w domu zawsze jest za głośno. Zresztą pewnie nie tylko u mnie ;-)
Cały czas tłumaczę, że jak jesteś w kinie to jest GŁOŚNO prawda?
Tak też powinno być podczas oglądania filmu w domu. To słyszę... są małe Dzieci, nie słyszę jak ktoś coś powie...
Podczas seansu nikt nic nie mówi tylko czyta napisy i skupia się na akcji i wątku!
Dlatego najbardziej lubię oglądać sam ;-) Z Żoną mogę tylko wieczorem a tu znowu nie poszaleję z głośnością, bo salon nie jest wyciszony :-(
Ja również uważam, że powinno być odpowiednio głośno, bo wtedy centrala słychać lepiej, tyły dają dobre efekty a sub wraz ze wzrostem głośności automatycznie gra lepiej.
Czyli jednak lepszą opcją jest podbijanie basu na ampli? Podbiłem z -3dB na +3dB czyli w skali o 6 i nie dało to takiego efektu jak delikatne podkręcenie gałki volume na samym subie.
Szkoda, że nie ma po prostu tak jak z głośnikami... kalibrujesz, odcina wg. referencji i odległości i spokój. Jest faktycznie optymalnie i tu nie ma co grzebać.
Z subem nie ma takiego optimum. Trzeba kombinować. Powinno być ustalone np. ma być na 0 i wtedy ściszamy do momentu jak nie uzyskamy 0 i koniec. Jest referencyjne ustawienie do filmów i amen. Tak to szukamy, ale tak na prawdę nie mamy do końca określonego optimum.
 

olejx

New member
Raccoon - dzięki wiem o tym chodziło mi bardziej o to że na C+ dźwięk jest jakiś słabszy niż np na HBO albo tak się wydaje ze względu na słabą pracę suba na kanałach C+
 

lobos

New member
Bez reklam
Panowie macie jakiś sprawdzony materiał filmowy do testów suba?
Najlepiej w pliku do ściągnięcia.
 

[Raccoon]

New member
Bez reklam
Właśnie! Zgodzę się z Tobą Raccoon. U mnie w domu zawsze jest za głośno. Zresztą pewnie nie tylko u mnie ;-)
Cały czas tłumaczę, że jak jesteś w kinie to jest GŁOŚNO prawda?
Tak też powinno być podczas oglądania filmu w domu. To słyszę... są małe Dzieci, nie słyszę jak ktoś coś powie...
Podczas seansu nikt nic nie mówi tylko czyta napisy i skupia się na akcji i wątku!
Dlatego najbardziej lubię oglądać sam ;-) Z Żoną mogę tylko wieczorem a tu znowu nie poszaleję z głośnością, bo salon nie jest wyciszony :-(
Ja również uważam, że powinno być odpowiednio głośno, bo wtedy centrala słychać lepiej, tyły dają dobre efekty a sub wraz ze wzrostem głośności automatycznie gra lepiej.
Czyli jednak lepszą opcją jest podbijanie basu na ampli? Podbiłem z -3dB na +3dB czyli w skali o 6 i nie dało to takiego efektu jak delikatne podkręcenie gałki volume na samym subie.
Szkoda, że nie ma po prostu tak jak z głośnikami... kalibrujesz, odcina wg. referencji i odległości i spokój. Jest faktycznie optymalnie i tu nie ma co grzebać.
Z subem nie ma takiego optimum. Trzeba kombinować. Powinno być ustalone np. ma być na 0 i wtedy ściszamy do momentu jak nie uzyskamy 0 i koniec. Jest referencyjne ustawienie do filmów i amen. Tak to szukamy, ale tak na prawdę nie mamy do końca określonego optimum.
Nie no, aż tak ciężko z tymi subami nie jest. Kalibracja ustawia całkiem dobrze. Problem polega na tym, ze raczej nigdy nie słuchamy filmów na referencyjnej głośności (amplituner ją podpowiada przecież - ręką do góry kto tak słucha). Tutaj ratuje trochę sytuację DynamicEQ ale nawet ta funkcja cudów nie zrobi jak jest za cicho. Ja oglądam filmy na bd po raz pierwszy ZAWSZE SAM. Wtedy ustawiam -13/-17 dB względem referencji (to jest około +75 na skali bezwzglednej). To jest bardzo głośno już. Jak oglądam z rodziną to słucham dużo ciszej i wtedy podbijam suba w ampli o jakieś 5 lub nawet 7 dB. Ot cała filozofia.
 
Do góry