Kalibracja kina domowego - dyskusja.

jacabad

New member
Witam mam pytanie co do rozmieszenia kolumn w kinie domowym , mam dylemat co do głośnika centralnego czy może on znajdować sie na półce nad telewizorem czy powinien być wyłącznie pod telewizorem ?
 

collider

New member
Bez reklam
Dlaczego taka odpowiedz z baku laku może kolumna centralna wisiec nad telewizorem ?

Jak nie mozesz jej umiejscowic pod tv to nic sie wielkiego nie stanie jak dasz ja nad
Pamietam, ze nawet w jednej z instrukcji jakiegos ampka ( nie chce teraz sie zakladac czy chodzilo o mojego starego Pionka 920 ) widzialem schematy ustawienia glosnikow i na jednym z nich byla mozliwosc zawieszenia nad telewizorem.
 

remiqa

New member
Witam, mam potencjometr w subwooferze LOW-PASS który zaczyna się od 40Hz, 80Hz, 120Hz i LFE Pytanie czy jeśli ustawie na 120Hz zamiast LFE to będę tracił jakąś część częstotliwości ? bo wydaje mi się że na 120 gra lepiej, od czego jest właściwie to LFE
Pozdrawiam
 

Saszku

New member
Centralny nad czy pod TV może zależeć od wysokości na jakiej stoi lub wisi TV, ważne aby był w miarę możliwości na wysokości uszu ;)
 

diodak1992

New member
Tak czytałem tylko kilka funkcji nie wiem gdzie ustawić

Po przeprowadzonej kalibracji wprowadzamy poprawki:
a.) ustawiamy wszystkie kolumny jako SMALL
c.) ustawiamy crossover dla kanalu LFE (w zależności od amplitunera różnie sie ta opcja nazywa, najczęściej LPF for LFE) czyli subwoofera na 120 Hz bo tyle pasma jest zapisane dla niego na płycie. Ustawiając poniżej tej wartości de facto pozbywamy sie części pasma (80-120 Hz). Na szczęście w niektórych amplitunerach ustawienia tej funkcji są zablokowane.

Nie wiem gdzie to ustawić ręcznie.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
W harmanie chyba sie tego nie ustawia wiec z automatu wysyla pelne pasmo ze sciezki LFE. Ustawienie kolumn na small jest dobre do kina domowego. Do sluchania muzyki przestawia sie kolumny frontowe na Large i wylacza subwoofer.
 

Sektor7

New member
Witam mam pytanie co do rozmieszenia kolumn w kinie domowym , mam dylemat co do głośnika centralnego czy może on znajdować sie na półce nad telewizorem czy powinien być wyłącznie pod telewizorem ?

Wg mnie zdecydownie lepszy efekt uzyskuje sie z centralnym umieszczonym pod telewizorem możliwie jak najbliżej ekranu, długi czas miałem center nad tv z braku możliwości ustawienia go pod, bo stał tam sprzęt. Teraz sprzęt dałem na szafke obok telewizora i centralny pod tv. Zyskałem o wiele lepszą scene dlatego że centralny znajduje sie w połowie wysokości frontów i przejścia w filmach są bardzo spójnie zaznaczone.
 
Ostatnia edycja:

Grisza HD

New member
Witam przeprowadziłem kalibrację i takie mam ustawienia. Co doradzacie?
Muzyki i filmy słucham z subwoofer czy to 2.1 czy 5.1

A według poradnika to nie mogę na małe kolumny zmienić tylko jest full albo od 40 do 200 Hz na kolumnach. Co robić? Na moje uch jest ok w dźwiękach w muzyce i filmach ale jeszcze coś można poprawić na pewno?

zsr0bq.jpg


2utokgg.jpg


Kolumny mam 8 ohms a ustawił mi 6 a do wyboru w ampli jest 6 i 4 ohms

23tjdy.jpg


2l75gz.jpg


k9dds9.jpg
 

Grisza HD

New member
Witam przeprowadziłem kalibrację i takie mam ustawienia. Co doradzacie?
Muzyki i filmy słucham z subwoofer czy to 2.1 czy 5.1

A według poradnika to nie mogę na małe kolumny zmienić tylko jest full albo od 40 do 200 Hz na kolumnach. Co robić? Na moje uch jest ok w dźwiękach w muzyce i filmach ale jeszcze coś można poprawić na pewno?

Do filmów daj wszystko na 80hz.
Wyciszenie kolumn możesz sobie podbić jak masz za cicho np.o -4.
Te odległości się róznią ,ale jak się nie mylę to narożnik masz w rogu pomieszczenia.
Kolumny zostaw na 6ohm.

Tak mam na razie bo remont w innych pomieszczeniach się kończy i meble też będą.
jkj582.jpg


A to wszystkie kolumny ustawić na sztywno na 80 Hz? A LEF 120 zostawić czy też 80 hz? To mam to ciągle zmieniać jak che film czy muzykę posłuchać nie wygodne to będzie i nie będzie mi się chciało zapewne jak to tam ma wyglądać?

Jedynie teraz to na uch swoje jakieś drobne poprawki dać, po kalibracji i tyle. Bo przy muzyce i filmach dźwięki i efekty są prawidłowe.
 
Ostatnia edycja:

krzysiek1980

Active member
Bez reklam
Do kina ustaw kolumny na 80Hz. Do stereo przestawisz kolumny frontowe na full band, i to tyle. Widzę że funkcja Double Bass załączona, więc w stereo będą grały i kolumny i sub. Jedynie co mnie dziwi to te rozbieżności odległości.
 

jaco.37

Member
Bez reklam
Kolumny stoją koślawo to i odległości są różne.
Jak Ci się chcę pobawić to sobie zmierz miarką i popraw odległości.
Ale skoro to tymczasowo to musu nie ma.
Ja przy kalibracji mikrofon ustawiam w jednym miejscu.
Do kina wszystkie odciecia kolumn na 80 Hz,sub ON,ja bym Double Bass wyłączył.
Do muzyki sobie potestój różne ustawienia jak Ci najlepiej pasi.
Kiedyś też miałem ten amplituner - do kina w swojej klasie bardzo dobry.
W muzyce już takiego szału nie było.
 
Do góry