Kablem HDMI a jakość obrazu.

KOJOT80

New member
Czy kabel HDMI może mieć wpływ na jakość obrazu? Mój (ok 2m) jest za jakieś 40zł (marka nie rzuciła mi sie w oczy). W sklepie powiedzieli mi ze jest dobry (ale tam wcisną nawet g... żeby tylko sprzedać), natomiast na ekranie Panasonica 37LZD800 widze w obrazie coś co można by nazwać "szumami", właśnie przy odbiorzę HD np. na Discovery HD. Wyraźne to widać jak sie podejdzie blisko do tv. Czy wy tez coś takiego macie? A może to kwestia jakości sygnału? Ja mam nkę (jakość 90%, siła 90%).
 

broda1725

New member
Bez reklam
Z tego co się orientuje to kabel HDMI niema takiego wpływu, przynajmniej do kwoty 100zł może dopiero takie powyżej 250 do 500 bo i takie widziałem i niechodzi tu o długość.
 

ProSiaczek

New member
Na temat wpływu kabla do jakości obrazu przewinął się ogrom postów. Oczywiście zdania są podzielone bo czy przesyłając sygnał cyfrowy czyli 0 i 1 mogą być jakieś straty?
Jedni piszą że nie widzą różnicy inni że ją widać.

Najlepiej samemu się przekonać ale podzielam opinię brody1725 że pewnie różnicę to dopiero widać w markowych drogich kablach.
 

Liptonosz

New member
Bez reklam
Temat wielokrotnie poruszany, sam mocno śledziłem tego typu wątki. Do tej pory nie znalazłem żadnej jednoznacznej odpowiedzi. Jedno jest pewne ważne żeby kabel był solidnie wykonany. Jeżeli Cię stać kup coś markowego. Co do szumów to może być to wina materiału a nie kabla. Dobry kabel kupisz za 100zł-150zł
 

KOJOT80

New member
Dzięki, wiem, że temat kabli był poruszany, szukałem i szukałem ale tak jak powiedział Liptonosz nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi. Teraz wiem ze nie dlatego że słabo szukałem. Pytam bo może nie jest to wina kabla.... ale jeżeli nie kabel to co?
Przecież taki dobry tv 37LZD800 nie może mieć z natury tak poważnych wad w wyświetlaniu obrazu. Czytałem na forum testy lcd z ostatniego 0,5 roku i żaden nie miał takiej wady, nawet LZD85.
 

timbot

New member
Bez reklam
być może wina jakości sygnału, widać wcale nie musisz mieć bardzo dobrego źródła.
W pewnym sensie można powiedzieć, że kabel hdmi uwypulka szum w przypadu "nie idealnego źródła". Jeśli masz szum w sygnale wejściowym i wpuszczasz to w tv przez hdmi, to ten szum jest tak samo widoczny,bo obraz nie jest w żaden sposób "obrabiany" przez tv. Możesz rozważyć podłączenie componentem (o ile możliwe) i aktywowanie cyfrowej redukcji szumów w telewizorze (najprawdopodobniej niemożliwe przy podłączeniu przez hdmi).
Moje spostrzeżenia są oparte na sygnale telewizyjnym SD o nienajwyższej jakości skalowanym przez hdmi do 1080i, który w wyniku jest mocniej zaszumiony, niż skalowany do 720, a w ogle najlepiej go odszumiać przy podłączeniu analogowym i redukcji szumów w TV (wg. mnie zachowuje taką samą szczegółowość). Oczywiści w przypadku Discovery HD i lcd full hd nie ma sensu tracić jakości i skalować do 720, ale jeśli rzeczywiście nie masz najlepszego sygnału to podłącz componentem i włącz w tv redukcje szumów.
Oczywiście jeśli ten szum jest w ogle widoczny z odległości większej niż pół metra :)

dodano: teraz doczytałem, że masz sygnał 90%, więc może jakość syganłu nie jest tak ważna, ale jeśli szum Ci przeszkszadza rzeczywiście to naprawde warto wypróbować component, na pewno nie stracisz, a moze zyskasz - zresztą ocenisz sam
 
Ostatnia edycja:

KOJOT80

New member
Liptonosz napisał:
Jakie to są szumy czy jest to ziarno w niektórych miejscach danego materiału?

No coś takiego właśnie, bardziej jest to widoczne na ciemniejszym tle mniej tam gdzie jesno. No i oczywiście z bliższej odległości ok 1m.
Z więszej tak tego nie widać, ale ogólnie wpływa to ciut na ostrość bo jest takie wrazenie ze z tego HD można by jeszcze trochę wycisnąć.
 

stdanielo

New member
Przypuszczam, że nie jest to wina kabla tylko tego, że oglądasz tv z bliska, nawet na materiałach typowo FullHD pojawia się czasem szum, szczególnie w ciemnych partiach obrazu. A co do różnic w przewodach to są widoczne, np. porównanie Bandridge za 70zł i ProfiGold za 200 wypada wyraźnie na korzyść tego drugiego, znacznie lepsze kolory, delikatnie lepsze szczegóły i nieco mniej szumu. Wrażenie jest takie, jakby obraz nabrał mocy, dla osób z dobrym sprzętem i wymagających zdecydowanie polecam lepsze przewody.
 

KOJOT80

New member
stdanielo napisał:
Przypuszczam, że nie jest to wina kabla tylko tego, że oglądasz tv z bliska, nawet na materiałach typowo FullHD pojawia się czasem szum, szczególnie w ciemnych partiach obrazu. A co do różnic w przewodach to są widoczne, np. porównanie Bandridge za 70zł i ProfiGold za 200 wypada wyraźnie na korzyść tego drugiego, znacznie lepsze kolory, delikatnie lepsze szczegóły i nieco mniej szumu. Wrażenie jest takie, jakby obraz nabrał mocy, dla osób z dobrym sprzętem i wymagających zdecydowanie polecam lepsze przewody.

To nie jest tak że oglądam z bliska. (Na marginesie 37' oglądam z 2-2,5m)
Oglądałem normalnie z kanapy 2m ale ciągle odnosiłem wrażenie ze obraz jest gorszy niż w lcd w sklepach które wyświetlały pokazowy HD. Zacząłem sie więc bardziej przygladać i zaczęły wychodzić kwiatki tak jak z tym szumem.
Innym problemem jest gradacja kolorów z niebieskiego w prawie biały. Nie ma takiego łagodnego tonalnego przejścia tylko "błyszczęce się pixele" w miejscu przejścia błękitu w biały. Coś takiego występowało w starych lcd a w ciągu ostatniego roku widziałem dziesiątki lcdeków i ten problem nie występował w HD. Przy innych kolorach tego nie ma.
 

moratar

New member
stdanielo napisał:
np. porównanie Bandridge za 70zł i ProfiGold za 200 wypada wyraźnie na korzyść tego drugiego, znacznie lepsze kolory,
...
:eek:
??? wtf
Kabel hdmi nie moze miec zadnego wplywu na jakos obrazu.
Sygnal jest cyfrowy, a wiec szumy i zaklucenia na kablu nie maja zadnego wplywy. Jesli jest obraz to znaczy ze kabel jest wystarczajaco dobry. Jesli kabel jest zly nie bedzie wogule obrazu. Mozna to zaobserwowac na kablu HDMI slabej jakosci o dlugosci 50+ metrow.
Na takiej samej zasadzie jak po skretce K4 pojdzie 1Gb nawet 15 metrow.

Jesli ktos i tak wierzy ze kabel z sygnalem cyfrowym ma wplyw na kolor lub jakakolwiek inna trwesc przesylana wewnatrz danych.... to swoj komputer podlaczcie po skretce k6 bedziecie mieli lepszy kolor na telewizji ogladanej przez internet :) lol i kobiety na zdjeciach w internecie beda ladniejsze.:grin:
 
Do góry