kable - prawda czy fałsz

redlum

New member
Bez reklam
Jakby nie patrzył Kolega kiki ma całkowitą rację.
No ale faktycznie, co ma powiedzieć użytkownik, którego nie stać na lepszy (droższy) sprzęt? Zawsze będzie twierdził, że jego sprzęt jest super i lepszego mu nie potrzeba bo i tak nie będzie różnicy. Takiemu to kable 10zł/m będą i tak za drogie...
Na którymś z forum ostatnio się uśmiałem jak jakiś "znawca" stwierdził, że zestaw Logitech Z-5500 gra super. Też mam te pierdziawki, ale przy komputerze i to jest dla nich jedynie słuszne miejsce...
Jest takie stare powiedzenie: z gó...na bata nie ukręcisz, no ale niektórzy usiłują wmawiać, że jest inaczej...

Sprzedam Denona AVC-A1HDA na gwarancji polskiej.

za to ty jesteś przedstawicielem "stać mnie" to jestem lepszy - to znaczy że ma lepszy sprzęt -a ci co mają groszy to są karaluchy - ja wydałem na sprzęt 10 razy tyle co ty - to muszę mieć lepszą jakość. Może jakoś jest lepsza - ale nie 10-krotnie - jak jest lepsza 2 razy to już będzie sukces

PS Perkoz - sam mam plazmę LG HD ready (to już moja druga plazma spod tego szyldy - teraz się szykuje do Samsunga) Amplituner mam Onkto 605 zaś głośniki to Jamo 606 HSC3. W pomieszczeniu 12m2 przy źródle z n-ki mam takie same odczucia co ty
PS2 widziałem i testowałem KURO i wiem jaka to jakość i czerń i jestem tego świadom że mój LG ma duże braki do tego TV
PS3 wiem że cena idzie z jakością - ale nie jest to wykres liniowy - z cena razy 10 idzie jakość x2
 

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
nadużywasz interpretacji wg swoich ocen. Nikt na tym forum nie dzieli ludzi na lepszych i gorszych I proszę nie wkładać ludziom w usta opinii których nie wypowiedzieli.

Zaletą różnorodności sprzętu jest to że każdy wybiera co mu pasuje. I potrafi się cieszyć z wybranego sprzętu.
Ale zakładamy że każdy rozumie iż na świecie są lepsze sprzęty mimo że nie jest to jego zakresie finansowym.
Ale nie można twierdzić że nie ma różnic - bo różnice są.
Dla mnie może być tysiąc razy lepsza i to moja ocena, dla Ciebie dwa razy. ok.
Ale nie można opowiadać ludziom ze plazma 42c2 powala wszystko a sprzęt audio za 500 zł z kablem za 39 zł dokłada wszystkim modelom na świecie.

Różnica w kablach jest i zależy od sprzętu czy jest duża czy mała. Chociaż uczciwie trzeba przyznać że na najtańszym sprzęcie np telewizorach Curtisa , najtańsza plazma hd ready Panasonica itp. różnica może nie być widoczna.
 
Ostatnia edycja:

arczik

New member
cos z mojej strony ( potem mozna bic piane)
Mam tylko dwa zestawy kabli glosnikowych,para pierwsza to jakies ta quedy a druga to grube kable no name ktore zakupilem razem z jednym z nadow. wlasciciel nada twierdzil ze zestaw ma 9 lat i nie ma pojecia co to za druty ale nie w tym sek...
wracam do domu z owym nadem z podpietymi kablami i zapuszczam pare trackow - krew z uszu,nieznosne wokale i meczacy odbior,jednym slowem za jasno. doszedlem do wniosku ze nad nie bardzo sie zgrywa z moimi kolumnami ale przelknalem sline i zaczalem szukac cos innego do momentu jak cos mnie tknelo i przepialem quedy zamiast pieknych grubych drutow nowo nabytych.... i co?
wszystko gra spojnie,detalicznosc i krzykliwosc wciaz z nada ale gora wyrazniej kontrolowana nie dominujaca,przyjemnosc sluchania wrocila.
na koniec tylko dodam ze po przeczytaniu tego tematu przepialem kable raz jeszcze zanim cos napisalem i jak jakis fanatyk twierdzi ze to nie gra inaczej to zapraszam do siebie na odsluch.
 
Ostatnia edycja:

redlum

New member
Bez reklam
mówisz o kablach HDMI? Bo od tego zaczęła się dyskusja - która teraz już za bardzo nie ma sensu - jak połowa topicu zniknęła. Władza ma racje i skończmy już z tym.
 

ar2

Wsparcie
Członek Załogi
HD Squad
Panowie prosze o opanowanie emocji, po to jest forum aby dyskutować, jednak zachowanie obowiązuje. Ja rozumiem obie strony i rozumiem, że w tym temacie każdy ma swoje zdanie i niech nikt nie przekonuje na siłę tylko przedstawi swoje argumenty. Jeśli dalej będzie więcej walki niż dyskusji temat zostanie usunięty.
 

pkomp

New member
Deimos ale w czym kolega kiki ma rację?Temat dotyczy kabli a on wyskakuje ze sprzętem - proste że BB będzie lepiej grał od AC97 no tyle to kazdy wie....
ale ten sam BB może zagrać troszkę inaczej niż ten sam BB bo jest jeszcze część analogowa za przetwornikiem

ok ludzie kupują super sprzęt i bardszo dobrze bo nie na darmo jest on super - ale warto zajrzeć do środka by sie przekonać czy wogóle jest sens podłaczyć droższy kabel niż 1pln za metr bo jak praktyka pokazuje super sprzęt jest parametry tez a w środku wszystko łaczone najzwyklejszym drutem...jak pisałem wyżej - będzie o tym kazdy wiedział kto choć kilka razy podłubał w sprzęcie a nie całe zycie przepina kable i zmienia modele bo coś mu nie gra....a zapomniał o akustyce.....

zapominacie też o bardzo ważnej kwestii - dwa razy identycznie tego samego utworu nie usłyszycie - to podstawowa własność ludzkiego ucha polegająca na interpolacji - nie jest to żadne urzadzenie pomiarowe tym bardziej dokładne i miarodajne

mało mnie interesują technicy z firm audio zachwalający super drut z super miedzi bo oni prawdy nigdy nie powiedzą

TESTY TESTY I TESTY - TYLKO Z POMIARAMI LABOLATORYJNYMI

reszta to tylko ględzenie "moherowych beretów"


ps.i nie doczekamy się nic tylko zamknięcia bo jak mówiłem testy pokazą kłamstwo a jak pisał kiki - on swoje wie - więc nie wiem po co się udziela w temacie skoro i tak nie uda się przekonać....


ps.2 - jeśli kable zmieniają to jak chcecie słuchac wiernie muzyki?dla mnie podstawa jest to że mam usłyszeć ją dokładnie jak w studio - tylko wtedy zabrzmi jak chciał artysta...a takie kable to jak equalizer - nic dobrego nie wnoszą(fizyka)
 
Ostatnia edycja:

kiki

Sklep audiovideo.com.pl
Pomagam
słuchałem tych samych sprzętów na różnych kablach i nikt minie będzie wciskał kitu że nie ma różnicy.
Dla mnie jest. Dla innych osób którzy byli na odsłuchu też jest. Dlatego wolę oprzeć się o wykształcenie inżynierów specjalistów z fabryki , niż o wiedzę użytkownika który nie słyszy .
Ja słyszę.
Jeśli ktoś ma inne zdanie - ok. Ale to nie powód żeby tych co słyszą obrażać.
 

Mrówka33

New member
Jak zdąże to kupie jutro kable takie beztlenówki zwykłe do kolumn, przepnę i posłucham. Ciekawe jak to na ucho wyjdzie :)

Wracając do tematu postu i biorąc pod uwagę normalne kable za normalne pieniądze - to w przypadku kabli audio prawda, a w przypadku HDMI fałsz :)
 

JackS.

New member
Bez reklam
IMHO - zrozumiem że przy słabszym kablu mogą brzyć przekłamania typu micro i macrobloki (tak jak przy zakłóceniach z satelity).
Akurat to, to nie. Przekłamania typu mico i macrobloki są możliwe tylko przy zakłóceniu cyfrowego skompresowanego sygnału wizji. Kablem HDMI nigdy nie jest przesyłany skompresowany sygnał.

Uwierze na słowo mogą być mikro-przekłamania na poszczególnych pixelach.
To tak.

Ale że cały obraz " ... był niewyraźny, rozmyty nie ostry, nawet w dźwięku była różnica, kolory nie te..." to już przesada. W jaki sposób kolory mogą być nie te? Nagłe przekłamania na całym obrazie? W jakiś sobie znany sposób że idelanie te 0 i 1 się zgrały, że kolor są inne? Że obraz rozmyty - czyli co? Pixele w sobie znany sposób się poprzestawiały? (przy obrazie analogowym jest to częste zjawisko - ale przy cyfrowym?)
Bardzo prosto.

Przy transmisji w formacie RGB każdą z linii TMDS (oprócz linii zegara) jest przesyłana informacja o innym kolorze. Wystarczy, że przekłamania dotyczą tyko jednej z linii TMDS, wówczas przekłamania na całym ekranie będą dotyczyć tylko jednej składowej koloru. Podobnie przy YCbCr 4:4:4. Wówczas jedną linią idzie luminancja, pozostałymi sygnały różnicowe kolorów Cb i Cr.

Przy przesyłaniu wizji w formacie YCbCr 4:2:2 jest to trochę bardziej skomplikowane. Jedną linią TMDS idzie starsze 8 bitów luminancji, kolejną na niższych bitach idą 4 najniższe bity luminancji i naprzemiennie 4 najniższe bity różnicowych Cb i Cr. Trzecią linią TMDS idzie 8 najwyższych bitów różnicowych kolorów.

Przekłamania tylko na tej trzeciej linii mogą skutkować przekłamaniami koloru (bez przekłamań luminancji) na całym ekranie.

Przekłamania na linii, którą idą niższe bity luminancji i niższe bity różnicowych będą się objawiały jakby rozmyciem konturów i lekkimi przebarwieniami.
 
Ostatnia edycja:

Kapral_Hicks

Klub HDTV.com.pl
vip
Po mimo przekazu cyfrowego nie zdziwił bym się gdyby ten przewód za 300 zł dał obraz lepszy od tego za 50 więc opinia posiadacza x3500 mnie zaciekawiła. Skoro różnice o których pusze są tak duże to spodziewam się że powinno być możliwe ich uchwycenie na zdj. ?

BTW właśnie z ciekawości jeszcze raz zobaczyłem ten test tych przewód... nie wiem jak to się stało ale no teraz różnice widzę :p Pytanie tylko czy to kwestia zrobienia zdj, innego ostawień aparatu, bo jeśli nie to różnica faktycznie jest. Nie wstawię zdj porównawczych bo nie wiem czy mi wolno gdyż pochodzą z płatnego testu, rozchodzi mi się o ten pierwszy etap, zdj z tą książką, na najtańszym przewodzie obraz jest ewidentnie bez kontrastu i o słabej jasności, na najdroższym widać zaś wyraźną pozytywną różnice, na moim monitorze nec 20 wgx2 ips widać to tak jak bym porównywał zupełnie 2 różne telewizory. Również zdj z zielenią przy błękitnym niebie, na tym najtańszym i najdroższym jest widoczna różnica w odcieniu tej zieleni. To jest zdj. i wiadomo jak jest z nimi ale przyznam że wywołało to moją ciekawość :)

btw 2 nie ma możliwości zgrania obrazu z różnych hdmi na kompa, np zdj. tak byśmy go mogli u siebie oglądnąć oryginał a nie nie na zdj z już innego telewizora ? Było by ciekawie
 
Ostatnia edycja:

Smołek

New member
@Kapral_Hicks
"Nie wstawię zdj porównawczych bo nie wiem czy mi wolno gdyż pochodzą z płatnego testu"
nie rozumiem kompletnie twojej argumentacji
czyli sam robiłeś ten test czy znalazłeś go w internecie?
Jeśli sam robiłeś test to o co Ci chodzi z tymi zdjęciami że nie możesz ich udostępnić? Różnice widać jedynie na specjalnie przygotowanych planszach, czy zwyczajnie nie chciało Ci się sprawdzić różnicy na ogólnie dostępnych zdjęciach.
I jeśli Ty robiłeś test to rozumiem że aparatem na pełnym manualu by ekspozycja była zawsze taka sama?
 

damian820927

New member
Bez reklam
Po mimo przekazu cyfrowego nie zdziwił bym się gdyby ten przewód za 300 zł dał obraz lepszy od tego za 50 więc opinia posiadacza x3500 mnie zaciekawiła. Skoro różnice o których pusze są tak duże to spodziewam się że powinno być możliwe ich uchwycenie na zdj. ?

Nie robiłem zdjęć po przepięciu TV. Wtedy po przeniesieniu tego X3500 i podpięciu dokładnie kablami kupionymi na iBood nie ważne ile one kosztowały kupiłem je bo były w dobrej cenie.
Podpiąłem tv załamałem się jakością byłem przyzwyczajony do pięknego ostrego obrazu z kolorami jak zobaczyłem jak to wygląda na tych kablach pierwsze myślałem, że coś się rozregulowało po odpięciu tv od źródła prądu ale nie ustawienia te same, coś mnie tchnęło przepiąłem na moment stare kable z poprzedniego miejsca i wszystko wróciło do normy obraz był z powrotem przede wszystkim OSTRY, KONTURY BYŁY i nie mówcie mi , że to co jest wypuszczone ze źródła ma tak samo i przede wszystkim w takiej samej jakości trafić do odbiornika tv, bo na tych kablach na bank coś się złego stało z tym co było przez nie przepuszczane. Nie napisałem to po to by chwalić drogie kable bo nie mam w tym żadnego interesu, po prosty może ktoś z was też nie jest zadowolony z wyświetlanego obrazu po kupnie nowych kabli może warto pożyczyć nie trzeba kupować od razu i sprawdzić jeśli będziecie widzieć różnice to może warto będzie wtedy je kupić.
 

Perkoz_1

New member
Nie dodałem jeszcze najważniejszej rzeczy (a część forumowiczów nie załapie o co chodzi) a mianowicie tej, że kolega tattoomaniac napisał w tej sprawie w innym temacie.pt:
- " warto czy nie warto? czesc mam pytanie czy warto wymienic kabel sieciowy w subwooferze? czy zostawic zwykly??zmieni ta wymiana cos?

z góry dziekuje za odpowiedzi:hmm:"
 

redlum

New member
Bez reklam
Akurat to, to nie. Przekłamania typu mico i macrobloki są możliwe tylko przy zakłóceniu cyfrowego skompresowanego sygnału wizji. Kablem HDMI nigdy nie jest przesyłany skompresowany sygnał.

To tak.

Bardzo prosto.

Przy transmisji w formacie RGB każdą z linii TMDS (oprócz linii zegara) jest przesyłana informacja o innym kolorze. Wystarczy, że przekłamania dotyczą tyko jednej z linii TMDS, wówczas przekłamania na całym ekranie będą dotyczyć tylko jednej składowej koloru. Podobnie przy YCbCr 4:4:4. Wówczas jedną linią idzie luminancja, pozostałymi sygnały różnicowe kolorów Cb i Cr.

Przy przesyłaniu wizji w formacie YCbCr 4:2:2 jest to trochę bardziej skomplikowane. Jedną linią TMDS idzie starsze 8 bitów luminancji, kolejną na niższych bitach idą 4 najniższe bity luminancji i naprzemiennie 4 najniższe bity różnicowych Cb i Cr. Trzecią linią TMDS idzie 8 najwyższych bitów różnicowych kolorów.

Przekłamania tylko na tej trzeciej linii mogą skutkować przekłamaniami koloru (bez przekłamań luminancji) na całym ekranie.

Przekłamania na linii, którą idą niższe bity luminancji i niższe bity różnicowych będą się objawiały jakby rozmyciem konturów i lekkimi przebarwieniami.

dzięki za fachową odpowiedz - ale muszę jeszcze zapytać o parę szczegółów.
1. Czy przy RGB przekłamanie (błędy 0 i 1) mogą spowodować wyblaknięcie kolorów? Jeśli tak - to w jaki sposób te wyblaknięcie jest widoczne - przy każdym odcieniu? Moja odpowiedz na logikę - pixel składa się z 3 kolorów (RGB) i przy przekłamaniu jednego odcienia i przy połączeniu z innymi (już bez błędów) jest to widoczne w mniejszym lub większym stopniu.
2. Czy takie przekłamanie - tworzy stałe przekłamanie? Tzn czy te przekłamanie cały czas istniej na tym samym poziomie. Jeśli nie - to kolory cały czas powinny się zmieniać (24-30 klatek na sekundę w zależności od źródła) i widzielibyśmy migający obraz ze zmieniającymi się kolorami (a tego nikt nie opisywał). Jeśli tak - i przekłamanie występuje zawsze i jest stałe - to czy wystarczy odpowiednio skalibrować ekran/TV?

PS Jak się odniesiesz do tego zdania w stosunku do twojej tezy że "Kablem HDMI nigdy nie jest przesyłany skompresowany sygnał."?
"Transmiter używa zaawansowanego algorytmu kodowania, dzięki któremu ograniczono negatywny wpływ interferencji elektromagnetycznej pomiędzy przewodami i pozwalającego na dokładne odtworzenie zegara w odbiorniku. Pozwala to osiągnąć wysoką tolerancję, pozwalającą na zwiększenie maksymalnej odległości pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem, jak również skorzystać z cieńszych (tańszych) przewodów."
 

supmario

Klub HDTV.com.pl
VIP
Z dużym zainteresowaniem przeczytałem ten wątek... Nie szkoda Wam czasu? Nie lepiej poświęcić go na słuchanie MUZYKI bądź oglądanie TV? Czy ktoś słyszy kable czy nie to jest sprawa indywidualna i nie ma sensu chyba przekonywac innych, że są "głusi" lub "ślepi". Cieszmy się naszymi zestawami!!!
 

JackS.

New member
Bez reklam
dzięki za fachową odpowiedz - ale muszę jeszcze zapytać o parę szczegółów.
1. Czy przy RGB przekłamanie (błędy 0 i 1) mogą spowodować wyblaknięcie kolorów? Jeśli tak - to w jaki sposób te wyblaknięcie jest widoczne - przy każdym odcieniu? Moja odpowiedz na logikę - pixel składa się z 3 kolorów (RGB) i przy przekłamaniu jednego odcienia i przy połączeniu z innymi (już bez błędów) jest to widoczne w mniejszym lub większym stopniu.
Błędy transmisji HDMI idącej w formacie RGB nie objawią się blaknięciem kolorów. Raczej pojawiającymi się w różnych miejscach ekranu pikselami o przekłamanej jednej składowej koloru. Pewnie losowo jedne piksele będą miały tej składowej raz za mało, raz za dużo.

Bardzo łatwo można przekonać się czy przekłamania pochodzą od kabla HDMI czy nie. Wystarczy włączyć stopklatkę w źródle sygnału. W czasie stopklatki dane przez HDMI dalej lecą z pełną prędkością. Jeśli jakieś (losowe zazwyczaj) piksele mrużą, to mamy właśnie do czynienia z przekłamaniami w torze sygnału HDMI.

2. Czy takie przekłamanie - tworzy stałe przekłamanie?
Nie.

PS Jak się odniesiesz do tego zdania w stosunku do twojej tezy że "Kablem HDMI nigdy nie jest przesyłany skompresowany sygnał."?
"Transmiter używa zaawansowanego algorytmu kodowania, dzięki któremu ograniczono negatywny wpływ interferencji elektromagnetycznej pomiędzy przewodami i pozwalającego na dokładne odtworzenie zegara w odbiorniku. Pozwala to osiągnąć wysoką tolerancję, pozwalającą na zwiększenie maksymalnej odległości pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem, jak również skorzystać z cieńszych (tańszych) przewodów."
Dane idące kablem HDMI nie są kompresowane. One są kodowane, ale to kodowanie nie jest kompresją. Ilość przesyłanych bitów w wyniku tego kodowania wzrasta, a nie zmniejsza się. To kodowanie wkomponowuje w transmisję namiarowe bity korekcyjne. W zależności od tego jakich danych dotyczy kodowanie ilość namiarowych bitów jest mniejsza lub większa. W przypadku treści wizyjnej każde 8 bitów danych jest kodowane na 10 bitach. W przypadku innych danych (na przykład dźwięku) każde 4 bity są konwertowane do 10-ciu, a w przypadku sygnałów kontrolnych każde dwa do 10-ciu. Jak jasno widać ze sposobu kodowania przekłamania danych na liniach HDMI w pierwszej kolejności ujrzymy w postaci przekłamań wizji, bo fonia i dane kontrolujące ramki są znacznie lepiej zabezpieczone.
 
Ostatnia edycja:
Do góry