Kabel SCART > KOMPONENT

sadaman

New member
Witam
Zaczne może od poczatku.
Jestem posiadaczem od pewnego czasu telewizora LCD SAMSUNG LE-32S71B oraz Tunera Sat FERGUSON 7318.
Tuner Sat posiada 2x wyjście SCART dla TV oraz Magnetowidu, wyjście Audio analogowe i SPDiF oraz wyjście sygnału TV po kablu CHINCH.
W menu Tunera w ustawieniach wyjść widnieja opcja z wyborem sygnału wyjściowego VIDEO - mowa o RGB oraz o CVBS. Wiadomo czym jest RGB niestety nigdzie nie mogłem znaleć objaśnienia opcji CVBS "w instrukcji również jej brak". Postanowiłem więc napisać do pomocy technicznej FERGUSONA.
Treść mejla brzmiała następująco:
Witam Jestem od niedawna posiadaczem tunera FERGUSON 7318.
W Menu w zakładce ustawienia wyjść znalazłem możliwość ustawienia odpowiedniego sygnału video , tzn: RGB oraz CVBS.
Proszę o wyjaśnienie czym jest CVBS? Oraz na co pozwala takie ustawienie jeżeli tuner połączony jest z TV pełnym kablem EURO-EURO .
A oto odpowiedź którą uzyskałem:
Odbiornik satelitarny można podłączyć do odbiornika TV:
1. poprzez złącze SCART
2. poprzez złącze kompozytowe
3. oraz poprzez odpowiednią przejściówkę ze złącza SCART - wtedy dostępny jest sygnał komponent: ( przejściówkę taką można zakupić tutaj: http://sklep.ferguson.pl/product_info.php/products_id/80?osCsid=e3e9aff810c425f6bf5108859fbf5218 )
Zatem wygląda na to że można Tuner Ferguson 7318 podłączyć do LCD Samsunga przez złącze KOMPONENT - Trochę to dziwne dlamnie aczkolwiek być może tak jest.
Nie wiem jak jest skonstruowana ich specjalna przejściówka...ale chyba niezbyt prosto ponieważ udało mi się na kilka dni porzyczyć do testu kabel SCART > KOMPONENT > Zdjęcie można zobaczyć tutaj
kabel.jpg

Niestety po podłączeniu Tunera Sat z TV na wejściu Komponentowym albo nie mam wogóle sygnału albo pojawią się mocno skaczący obraz koloru Czarnego ewentualnie różowego. Nie wiem w czym problem jeśli sprzedawca twierdzi że jest to kable który powienien się sprawdzić na 100%
Postanowiłem dostać się do wnętrza wtyczki SCART aby sprawdzić podłączenia kabelków Komponentowych - wygląda to tak
wtyk.jpg

I teraz moje pytanie :
Czy owe podłączenie we wtyku SCART jest prawidłowe czy może powienien być tu zastosowany jakiś układ bądź elementy elektroniczne w postaci kondensatorów.
Może ktoś z was posiada taką specjalną przejściówkę która działa w ten sposób prawidłowo.
Będę wdzięczny za wszelką pomoc i cierpliwość.
Pozdrawiam serdecznie
 
W

WRONEK

Guest
Niewiem co ma wspolnego CVBS z Komponentem.Tam powinno byc oprocz tego CVBS i RGB takze YUV do wyboru. Inaczej to chyba przez ten kabel niezadziala, tak mi sie wydaje chyba ze sie myle!?
 

jędrzejj 1957

Active member
Bez reklam
Witaj Prawdopodobnie model 7318UCI jest bez oprogramowania wysyłającego component po scarcie patrz opisy www.hollex.pl nic przy tym tunerze o componencie nie pisze ,ale przy opisie Fergusona DF6000 jest zaznaczone że ma component po scarcie Pozdrawiam
 

sadaman

New member
arsenal napisał:
Ferguson 7318 nie wysyła sygnału video w standardzie component więc ten kabel jest bezużyteczny.
To trochę dziwne ponieważ ludzie z Fergusona twierdzą że to już robi - zresztą obsługują to już wszystkie modele ponoć:|
Widać mają gdzieś klientów i cisną im niezły kit...sam jestem skłonny twierdzić że to bujda jednak.
Dziękuję mimo wszystko za pomoc.
Pozdrawiam
 

ArtS007

New member
Bez reklam
CVBS (Chroma Video Blanking Synchro) to sygnał kompozytowy, czyli luminacja i chrominacja w jednym. Przesyłany jest przy pomocy zwykłego kabla Chinch oraz Euro. Daje najgorszy stopień jakości.

ArtS :)
 

milo1977

New member
ArtS007 napisał:
CVBS (Chroma Video Blanking Synchro) to sygnał kompozytowy, czyli luminacja i chrominacja w jednym. Przesyłany jest przy pomocy zwykłego kabla Chinch oraz Euro. Daje najgorszy stopień jakości.

ArtS :)
CVBS to acronim "Color Video Blank & Sync" lub "Composite Video Baseband Signal" lub "Composite Video Burst Signal" lub "Composite Video with Burst and Sync". Ale rzeczywiście to jest sygnał composite :) A może Ty mi powiesz czym się różni kabel do composite od component (oprócz liczby przewodów). Sprzedawcy rozróżniają composite od component, a przecież 3xRCA=component :)
 

Cubol

New member
milo1977 napisał:
(...) A może Ty mi powiesz czym się różni kabel do composite od component (oprócz liczby przewodów). Sprzedawcy rozróżniają composite od component, a przecież 3xRCA=component :)
No...3xRCA to nie od razu component. ;) (mam na mysli np przejściówkę własnie ze scarta na 3xRCA )To że takie same końcówki to jeszcze nic nie znaczy. Charakterystyka sygnału dla wejścia component jest IMHO podobna ale nie całkiem taka sama jak RGB. Jeśli wyjście scart nie będzie potrafiło "wypuścić " sygnału YUV a tylko samo RGB to nie można będzie uzyskać IMHO prawidłowego sygnału component na takowym wejsciu w np. TV. Stąd chyba kłopoty <sadamana> z uzyskaniem dobrego obrazu przez kable scart->3xRCA.
Natomiast CVBS... to nie wiem czy sie nie mylę ale takie wyscie w tunerze SAT umożliwia podłaczenie go do telewizora który posiada tylko i wyłącznie wejście antenowe i nic wiecej (chyba ze coś pokręciłem ;) ).
 
Ostatnia edycja:

ArtS007

New member
Bez reklam
Kompozyt oznacza sygnał zespolony. Informacja o jasności i kolorze idzie jednym przewodem. Dopiero dekoder PAL rozkłada to na składowe. Dlatego mamy do czynienia z pogorszeniem jakości, gdyż rozdział jest analogowy i przez to niezbyt doskonały.

ArtS :)
 
Do góry