Kabel HDMI

Negative

New member
Żeby nie zakładać nowego tematu, napisza tu.

Ktoś na forum kiedyś napisał że nowe AVR'y Denona nie działają ze starszymi modelami DVD Denona (przy połączeniu HDMI). To nie prawda. U mnie wszystko działa, mam DVD-1920 i wszystko ładnie śłychać. Być może dzięki temu że zrobiłem w AVR aktualizacje oprogramowania (Firmware Update).
Internet się nie zawiesza a radio internetowe (zależy od stacji) chodzi świetnie.
Dodatkowo podłączyłem sobie dysk 2,5" w kieszeni i mam USB 30GB (na FAT16).

Pozdrawiam
 

xclone

Klub HDTV.com.pl
VIP
juz nie na temat, ale warto pamiętać, że należysz do tych osób, którym psychiczne zadowolenie daje więcej, niż zdrowy chłodny rozsądek.. ;) gdzieś się rozpisałem na temat kabli i nie chce mi się już tego szukać - jestem z wykszt. elektronikiem, z zawodu informatykiem - sygnały cyfrowe to coś, z czym mam do czynienia bez przerwy.. kabel z dobrą wtyczką jest KABLEM DOBRYM i WYSTARCZAJĄCYM.. :) pozostałe "odczucia" to czysta podatność na marketing i ludzka zdolność autosugestii.. wielu z nas dzisiaj płacąc więcej, czuje się komfortowo i "lepiej" - zapłaciłem i mam dobrze.. (to nic, ze gdybym zapłacił mniej, też miałbym dobrze)..

i broń boszz, nie mam zamiaru odbierać ci radośc z okazji zakupu kabla - na przyszłośc jednak lepiej inaczej formuować pytania, np: bezwzględnie chcę wydać na kabel 300 PLN - na allegro sprawdziłem i znalazłem x,y,z - który z nich brać ? szkoda czasu ludzi, któzy będą cię przekonywać, że te kable praktycznie nie różnią się zbyt wiele od kabli za złotych 30.. :)
no offence.
 

Negative

New member
xclone napisał:
i broń boszz, nie mam zamiaru odbierać ci radośc z okazji zakupu kabla - na przyszłośc jednak lepiej inaczej formuować pytania, np: bezwzględnie chcę wydać na kabel 300 PLN - na allegro sprawdziłem i znalazłem x,y,z - który z nich brać ? szkoda czasu ludzi, któzy będą cię przekonywać, że te kable praktycznie nie różnią się zbyt wiele od kabli za złotych 30.. :)
no offence.

Gdyby kabel kosztował 10.000 też pewnie byś rożnicy nie widział bo i ten tani i ten drogi przesyłają sygnały w ten sam sposob? ;)
Jedni lubią cyrkonie a drudzy diamenty, jednak na pierwszy rzut oka nie widać rożnicy.
(Kabel mnie kosztował 189zł w tym przesyłka).
 

xclone

Klub HDTV.com.pl
VIP
nie.. cyrkonie i diamenty różnią się zasadniczo - i to na pierwszy rzut oka..

za to sygnał cyfrowy od sygnału cyfrowego różni się.. hmm.. no, niczym..
jasne, są zakłócenia, straty sygnału itd/itp - w każdym przypadku przesyłu jakiegokolwiek sygnału.. jeśli jednak zainteresujesz się, jak ten sygnał jest przygotowany (kodowanie) i później przyjmowany przez urządzenie (odkodowanie) zrozumiesz, że różnica tej utraty nie ma prawa wpływać na jakość odbieranego i odtwarzanego sygnału (bo sygnał zdekodowany ma i tak postać IDENTYCZNĄ do tej sprzed kodowania).. w kodowaniu są zawarte informacje, które przy rozkodowaniu pozwalają uzupełnić uszkodzony kod sygnału - tu się kłania znajomość systemów kodowania i dekodowania sygnałów cyfrowych - właśnie dlatego kabel za 30 pln nie poda gorszego sygnału cyfrowego niż kabel za 180 pln..
i masz rację - gdyby kabel kosztował 10k pln i wszystkie 3 sztuki miałyby 2m, różnicy nie odczułbyś nawet na najlepszym możliwym telewizorze..

domyślam się, że moja argumentacja jest pewnie i tak słaba - dlatego nie ma sensu dalej dyskutować.. :) prośba dotyczyła tylko uściślania pytań na przyszłość..
i o ile to możliwe, staraj się nie cytować ostatniej wiadomości - tutejsi admini zwracają na to uwagę..

EDIT:
generalnie w poprzedniej wiadomości nie chodziło mi o to, by podsumować twój stosunek do kabli, tylko żebyś w którymś miejscu sprecyzował, że TY akurat lubisz kable drogie - nie bo są lepsze, a dlatego że lepiej się z tym czujesz... wielu ludzi tutaj zagląda w poszukiwaniu pomocy.. wpisz tylko w wyszukiwarkę "kabel" - zobaczysz ile wyników trafisz.. celem tego, co napisałem było wyprostowanie (kolejne) świadomości tych, których sumienie nie gryzie, jak wydadzą 150 pln mniej na kabelek :)
 
Ostatnia edycja:

Negative

New member
Jestem pewnie że nie odróżnił byś brylantu od cyrkonii.
"Na oko się nie da, chyba że ktoś ma WIELKIE opatrzenie".

Co do kabli, to może wlasnie chodzi o te straty w przesyle danch. Mieć coś na wyjściu i zrobic tak aby wyjście było rowne wejściu. Dlatego tak wielu ludzi woli wydać wiecej pieniędzy na coś lepszego. Jako informatyk, przy RJ45 też nei widzisz różnic miedzy cat5 a cat6? Mi np. w robocie jeśli podłącze switch'a z serwerem kablem cat5 prędkośc spada do setki.
 

timbot

New member
Bez reklam
xclone napisał:
...w kodowaniu są zawarte informacje, które przy rozkodowaniu pozwalają uzupełnić uszkodzony kod sygnału - tu się kłania znajomość systemów kodowania i dekodowania sygnałów cyfrowych - właśnie dlatego kabel za 30 pln nie poda gorszego sygnału cyfrowego niż kabel za 180 pln.....
sygnał przesylany przez hdmi ma silne korecje błedów, a wzmaciacz w odbiorniku powinien niwelować spadki sygnalu na wyjsciu.
tyle teorii, bo sam bylem pewien, że między kablami hdmi nie ma równicy, jednakże po empirycznym doświadczeniu o którym poniżej zmieniłem zdanie. Potem doczytałem, że w kable hdmi są czułe na nierówne długości przewodów (dodatnich i ujemnych), co może występować w kablach bardzo-bardzo niedbale wykoananych, albo niedbale wykonanych i długich.
Doświadczenie empiryczne - kabel prolink krótki (metr-1,5m, cena okolo 100 zlotych) versus najtańszy kabel "garażmade" (20-25złotych 2 metry, na giełdzie elektornicznej warszawa- podziemia przy wawelskiej). Podłaczony sprzęt dvd onkyo sp404. Efek: zależny od materiału, czesto żaden, ale czesto zdarzają się problemy z formatowaniem obrazu, separacja kolorów na ostrych krawędziach (bialy na ciemnym tle) i zdarzają sie rozmycia krawędzi poruszających się obiektów (właściwie to nie rozmycia, ale jakby "echa" nakładające się z poprzednich klatek na kolejne, akurat tego nie widziała moja rodzina, ale mnie aż kłuło w oczy).
Wszystkie powyższe znikają, gdy wróciłem do lepszego kabla.
Doświadzczenie z kablem bylo wynikiem posiadania dwóch źródeł hdmi (nagrywarka LG i wspomniane dvd onkyo), skończylo się zakupem drugiego, nie najtańszego kabla (ale z rodziny tanich).
Jaki z tego morał - pewnie będzie dobrze na najtańszym kablu, ale jest szansa ,że coś jednak nie będzie zgrane. Ja już więcej hdmi najtańszego nie kupie (ale 400 zeta też nie dam)
ps. i znam teorie - sygnał cyfrowy to sygnał cyfrowy, ale mówie o praktyce :p
 

SlaweX

New member
Negative napisał:
[...] Dlatego tak wielu ludzi woli wydać wiecej pieniędzy na coś lepszego.
W wielu przypadkach jest to czysty snobizm i brak wiedzy (efekt placebo również :p).
Negative napisał:
Jako informatyk, przy RJ45 też nei widzisz różnic miedzy cat5 a cat6? Mi np. w robocie jeśli podłącze switch'a z serwerem kablem cat5 prędkośc spada do setki.
Mnie "chodzi" 1000, ale na Cat 5e (3 m), bo przy takich długościach niema to żadnego znaczenia.
Z kablami, jak ze wszystkim - można kupić w "salonie" ładnie wyglądającą i ekstra opakowaną tandetę w chorej cenie albo normalny, dobry kabel w normalnym sklepie. Tematykę "legendarnych" czy "owianych legendą" kabelków (dotyczy długości ok 0.5 - 1 m) w owianych chorobą psychiczną cenach śledzę od jakiegoś czasu i jeszcze nie wyrobiłem sobie ostatecznie zdania. Poczekam na okazję, kiedy wreszcie będę mógł posadzić w jakimś salonie audiofila i "pomieszać" trochę różnymi interkonektami...:)
 

xclone

Klub HDTV.com.pl
VIP
@Negative: na odl. 3-5m ? musisz mieć naprawdę paskudnie zaciśnięte kable..
nie możesz w tym przypadku porównywać akurat tych dwóch mediów, chociażby ze względu na ich zależność od całęgo osprzętu karty sieciowej/switcha.. poza tym wracamy do punktu wyjścia: DOBRZE zarobiony kabel - czyli z dobrego materiału, z dobrymi, stabilnymi końcówkami - może być tani+dobry lub drogi+dobry..
@timbot: jak wyżej, ja nie mówię o najtańszej chińszczyźnie, którą na targu kupisz za 5-7pln, a u chińczyków robią 100 000szt. za miskę ryżu.. mówię o normalnym kablu, z normalnych materiałów, mającego możliwości techniczne przeniesienia zadanego sygnału.. dodatkowo przenoszącego na odległości do 3m - bo powyżej faktycznie kłaniają się materiały lepszej jakości..
ja też sprawdziłem mnóstwo różnorakich kabli - głośnikowych, optycznych, chinchów, skrętek, COM, LPT, zasilających (na duże odległości) itp/itd.. dotychczasowe wnioski są następujące: tanie mięso psy jedzą, ale "dobry", nie zawsze znaczy "najdroższy"

hehe.. no nic.. sądzę, że dyskusja i tak nie ma sensu, bo jak pisałem, należymy do 2 odwiecznie dyskutujących obozów.. dla mnie dobry kabel hdmi kosztuje do 80pln/1,5m.. dla innych jest to cena zdecydowanie zbyt niska, jak za kabel, który ma mieć tak ogrome znaczenie w domowym sprzęcie.. :) jedni lubia szukać "złotego środka" - inni lubią po prostu za niego zapłacić :)

co do diamencików - w pierścionku mojej żony odróżniłem.. gołym okiem.. pomimo tego, że oryginały nie były najwyższej czystości..
 

patrykga

New member
A ja mimo wszystko uważam że sens wydawania 300zł na kabel jest żaden. po prostu "drogie musi być dobre":)

Co do kabli, ich jakości i odczuć to przypominam sobie ciekawy artykuł który kiedyś czytałem w jakiejś gazecie Audio, już nie pamiętam jakiej, kilka lat temu. Panowie postanowili przetestować drogie kable głośnikowe. Wszystko ok, super, postanowili dodatkowo zrobić mały test. Zaprosili kilku audiofilów, którzy mieli w zwyczaju wydawać naprawdę bajońskie sumy na wszelkiego typu osprzęt. Póścili im ten sam kawałek na róznych kablach, nie mówiąc jakie to są. Do zestawienia dołożyli zwykły miedziany kabelek który na prędce sami sklecili i zaprawili w końcówki. Co się okazało? Żaden nie zauważył różnicy, więc to by bylo na tyle jeżeli chodzi o kable. Każdy widzi różnice w jakości jak widzi paragon. Przecież jak ktoś wyda 300zł na kabel to będzie głośno krzyczał że był lepszy od tego za 30:) też bym tak krzyczał na pewno:)
Pozdrawiam
 
Do góry