Kabel antenowy i kabel SAT przesył 25m

Polaryzator

New member
Witam,

planuję totalne przemeblowanie pokoju i w rezultacie TV wyląduje po przeciwnej strone pokoju. Aby to wykonać muszę kupić ok. 25m kabla antenowego oraz kabla SAT aby je podłączyć do obecnego gniazada i sygnał dostarczyc do nowego planowanego m-ca dla TV.

1. Czy przesył sygnału o dodatkowe 25m może spowodować jego pogorszenie ?
2. Czy wystarczy zwykły kabel antenowy - jesli nie to poproszę o jego nazwę lub parametry ?
3. To samo pytanie do kabla SAT - czy wystarczy zwykły SAT kabel czy jakieś powinien spełniać wymogi ?

Pozdrawiam
 

.oO0OoO0Oo.

New member
Może spowodować pogorszenie. Wszystko zależy od tego czy obecnie sygnał w gniazdku jest z pewnym zapasem czy na styk. Bez miernika ciężko stwierdzić. Szukaj kabli o niskim tłumieniu. Tłumienie 100m dobrego przewodu na 1GHz to około 20dB a na 2GHz poniżej 30dB. Na 25m daje do ~5dB w paśmie telewizyjnym i do 7,5dB w satelitarnym - dużo. Koniuecznie używaj metalowych złączy (ekranowanie).

Polecam przewód Triset-113 (lub o podobnych parametrach: tłumienie, ekranowanie)
Złącza F najlepiej samokompresyjne Cablecon (bo pewnie nie masz zaciskarki)
 

Polaryzator

New member
Dzięki za konkretną odpowiedź. Skoro potrzebny miernik do gniazdka to będę musiał poszukać fachowca. Przy okazji zmieni mi ukierunkowanie anteny na Asrtę, bo obecnie jej kierunek został mi po C+ i na tym staelicie darmowych programów FTA nie ma niemiecko i anglo języcznych. Wolę Astrę - albo dokupię konwerter z zezem.

1. Co do tego kabla Triset 113 - to przewija się on w wielu wątkach i pewnie ma dobre parametry, ale gdzieś czytałem, że jest strasznie sztywny i tu pytanie czy da rade go w narożniku wygiąć pod kątem 45 stopni w listwie na kable ?

2.Szkoda, że nie ma jakiegoś multikabla, który zastąpiłby te dwa tj. TV i SAT dwa w jednym - bo tak muszę ciągnąć z obecnego gniazdka dwa oddzielne kable.

3.Piszesz, że koniecznie metalowe złącze - myślałem, że nie ma innych :)
 

.oO0OoO0Oo.

New member
Kabel Triset 113 powinieneś wygiąć bez problemu w okrąg o zewnętrznej średnicy 5cm, może nawet 4cm. Jeśli to nie wystarczy na "środkowy kanalik" listwy (nie wiem jak się dokładnie nazywa) to powinien wystarczyć na położenie na samym dole pod listwą (tam masz większą odległość od ściany). Najwyżej narożnik będziesz musiał modyfikować, bo różnej konstrukcji są.

TV i Sat możesz oczywiście puścić jednym kablem.
Nie jest u ciebie tak, że już jeden kabel dochodzi do puszki pod gniazdkiem, a dopiero z gniazdka idą dwa? Jeśli tak jest, to demontujesz gniazdko, przedłużasz kabel z puszki i gniazdko zakładasz w docelowym miejscu
Jeśli dwa osobne kable schodzą od anten, to w dowolnym miejscu (przy antenach na dachu - tylko zabezpieczyć dobrze trzeba) zakładasz sumator TV/SAT. Od sumatora idziesz jednym kablem aż do gniazdka R/TV/SAT. Od gniazdka osobne przewody do urządzeń.

Dużo osób ma jeszcze takie cuda:
http://www.trans-tel.pl/obrazki/male/672_0_642.jpg
http://www.lechpol.eu/sites/default.../produkty/zla0359/zla0359_1.png?itok=yCmwflVP
http://static2.redcart.pl/templates...ts/1816/dcb1e42be0454dcadadcbcc1a2c21970.jpeg
Ja osobiście tego kijem nie tykam (zakładam rękawiczki, w bezpiecznej odległości odcinam i oddaję klientowi ;) )
 

Polaryzator

New member
Dziękuję Ci bardzo za te wskazówki. Brzmią pozytywnie :) Prawde mówiąc nie wiem czy pod gniazdkiem jest jeden kabel, czy dwa - ale sprawdzę to , bo mnie zaciekawiło. Jednak czy jeśli sygnał TV oraz SAT idzie po jednym kablu z dachu - to czy nie jest gorszy sygnał niż by szły dwoma ( pytanie czysto teoretyczne) ?

PS.
Nie jesteś czasem z okolic Poznania ? bo nie musiał bym szukać fachowca :)
 

.oO0OoO0Oo.

New member
Niestety - okolice Łodzi.

Sygnał gorszy będzie tylko teoretycznie. Zwrotnica TV/SAT ma do 1dB tłumienia. Odpowiada to 3-5 metrów przewodu.
 
Do góry