JBL Studio L890 vs ES100

audio_lama

New member
ES 100, to naprawdę potężne kolumny :) Powiem Ci, że dobrze wysterowane 2x ES 100 z solidnym wzmacniaczem stereo, będą miały owiele potężniejszy dzwięk i uzyskasz większy wykop na basie, niż jak podłączysz 4xES 100 do słabego amplitunera KD :) Jak tak lubisz bas, to proponuję iść w stronę subwoofera. Same ES 100 nie mają "niskiego subwooferowego zejścia" i grają raczej wyższym basem.
 

romans

New member
Ta dyskusja wyższości jednych kolumn nad JBL-ami trochę jest dziwna. Sam posiadam zestaw JBL North... z E80 na frontach i H/K355. Musze przyznać, że te kolumny jako nowe są ciężkie, suche ale ciekawe. Na poczatku były podłączone do Pionner 516 i na nich sie "wygrzewały"
I tak po 200h było lepiej ale już po około 400 h grania dźwięk zdecydowanie złagodniał. Bas zrobił się bardziej miekki a średnica poszła do przodu. Wielką zaletą tych kolumn jest ich stabilność, detaliczność dźwiekowa. Czym głośniej tym lepiej. I tutaj zdecydowanie polecam do słuchania ostrej muzyki. A jeżeli słuchasz głośno to spodoba ci się na pewno. Ważne jest też moc wzmacniacza. Po podłączeniu już H/K 355 pokazały swoją piękność dźwiekową. Poprostu mięso ! I to z deserem ! Słuchałem już kilka kolumn, które grają inaczej i tak polecany gdzieś , przez kogoś Tonsil M II. A i owszem przy słuchaniu cicho może średnio głośno ok i ciekawie. Ale jak chcemy mieć to mięso czyli musze dać głośniej - bałagan. I tutaj wyższość JBL nad takimi kolumnkami. No cóż zgadza się, JBL są do słuchania muzyki ostrej i dynamicznej. Raczej nie do klasyki czy Jazzu. Tutaj trzeba szukać własnie głośników ciepłuch , dobrze grających cicho i średnio. Ja teraz szukam takiego zestawu ponieważ dużo słucham takiej muzyki i na moich JBL E80 słuchanie konceru Chopina (wyk. R .Blechacz) jest znośne ale nie odpływam w "krainę polskich wierzb".
Reasumując. JBL to bardzo dobre kolumny , które pokażą swoje oblicze po rozgrzaniu i z mocnym AV. Słuchać muzyli tylko rock, trchno, disco etc.... Na pewno wspaniałe do kina domowego.
 

romans

New member
A TY co z rodziny Kaczyńskich ? Tych bliźniaków? Tekst jakby z kaczki wziety.....
A i owszem słuchałem Studio L i wiem, że grają lepiej od serii E. Ale miałem już te i po rozgrzaniu wystarczają mi do KD.
W/w poście chodziło mi raczej o ogólną krytykę produktów JBL, które uważam że są na wysokim poziomie. Przetoczyło się w którymś z postów stwierdzenie, że sprzedają sie tylko dzieki dobremu marketingowi. Być może. Ale czytałem wiele wypowiedzi na temat tej marki i są w nich odczucia skrajne. A jak juz ktos kiedyś mądry powiedział: "Jeżeli krytycy się różnią skrajnie w swoich ocenach to znaczy, że dzieło jest warte zainteresowania". Teraz kiedy chce zawęzić poszukiwania kolumn do zestawu stereo sam mam problem bo wiem np , że JBL do muzyki klasycznej raczej się nie nadają. Nie wiem , czy wogóle są jakies uniwersalne (w cenie dostepnej dla zwykłego śmiertelnika) głosniki do wszystkiego.
 

redfive

Klub HDTV.com.pl
VIP
Jak można ustawić tak duże kolumny w 20 metrowym pokoju jeśli na dodatek kanapa jest w 2/3 odległości pokoju od przedniej ściany.
Narobiłem zamieszania w MM bo kazałem sobie wyciągnąć je z półki i szerzej rozstawić względem LC1. W ogólnym marketowym szumie miało to wykop jednak dziura między centralem a frontami byłanie nie do zaakceptowania. Celowo zabrałem trylogię Tolkiena (dialogi), Mroczne widmo ( wyścig), Blade Runner (nostalgiczna muza) by sprawdzić jak dźwięk wędruje między kolumnami.

Stanęło na tym że kupiłem 6 L820 i po 2 miesiącach ustawiania znalazłem optymalne ustawienie. Efekt dokładnie taki jak chciałem. Dźwięk mnie nie atakuje, nie ma dziur w przedniej półsferze. To ewidentnie polepsza przyjemność ogladania filmu. Jedyny mankament to brak basu spowodowany brakiem suba. Słuchałem też innych "klasycznych konfiguracji" które dla mnie brzmią bardziej muzykalnie (Monitor Audio, Mision) ale nie byłem w stanie w swoim pokoju zapewnić im odpowiednich warunków do pracy.
Całość napędza Onkyo 605.
 

lighthammer

New member
Hej,

wczoraj podłączyłem swoje L890 do AVR745 i jak na razie jest nieźle. Jeśli chodzi o jakość dźwięku - jest ok, nie żałuję wydanych pieniędzy (chociaż nie mam jeszcze docelowych kabli, w tej chwili kolumny mam podłączone kablami zasilającymi, bo miły Pan z allegro od 2 tyg. mi wciska, że jego pracownicy robią co mogą aby wysłać wszystkie 100 przesyłek z kablami Klotz do odbiorców. Jakby odcinanie kabla z rolki było jakimś problemem :D. Ale nie ważne). Na początku brakowało mi zdecydowanie basu, dźwięk był trochę sztuczny i mało dynamiczny (słucham muzyki z PS3 podpiętej toslinkiem do ampli). Dużo dało przestawienie głośników frontowych na LARGE. W tej chwili jestem zadowolony, jedyne czego mi brakuje to takiego naprawdę głębokiego basu i czasami mam wrażenie, że przy niskiej głośności wysokotonowe trzeszczą - ale to jest pewnie kwestia ustawienia / konfiguracji amplitunera / kabli / i tego, że trzaski pojawiają się wyłącznie przy odtwarzaniu niektórych MP3. Nie zrobiłem jeszcze autokalibracji, czekam na docelowe kable. Wczoraj zaktualizowałem firmware do 4.30 (miałem 4.16) - zobaczymy jaki będzie efekt końcowy.

Pozdrawiam

P.S. Wiecie czy w 745 OSD działa po HDMI? W 245 podobno działa wyłącznie na coaxialu.
 

lighthammer

New member
Hehe, pewnie że przesłucham. Jutro dostanę dwie płytki DVD-A, poza tym mam kilka filmów na BluRay'u (własnie po to podpiąłem PS3 pod ampli - by móc się delektować dzwiękiem z BR). Szkoda, że PS3 nie odtwarza FLAC bo mam sporą kolekcję.

Hej,

czy warto postawić kolumny na kolce? Czy to coś faktycznie daje? Nie mam podstawek pod kolce, a na podłodze drewniane panele i boję się, że zniszczę podłogę (kolce pod naciskiem pewnie by się w nią wbiły).

P.S. Sorry za nowego posta, ale nie mogłem znaleźć opcji 'edytuj'.

Pozdrawiam
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

darkmajin

Member
Bez reklam
nic nie daje , kolce rzeczywiscie wbija sie w panele ja postawilem swoje na płaskie podstawki bo te wystajace sa do D i mi sie nie podobaja :)
 

lighthammer

New member
Powiem Ci, że ja jednak słyszę różnicę. Raczej niczego sobie nie wmawiam :D - po postawieniu kolumn na kolce (dokupiłem specialne podkładki, żeby mi nie zniszczyły podłogi) słyszę zdecydowanie większą różnicę, niż po przejściu z kabli "no name" na wysoki model Klotz (4mm średnicy przewodu)...
 

darkmajin

Member
Bez reklam
hahaha czyli mowisz ze postawiles kolumny na kolce i słyszysz róznice w dzwieku :D jezu dawno sie tak nie ubawilem widze ze kolega ze złotouchych :) oczywiscie bez obrazy ciesze sie twoim szczesciem
 

lighthammer

New member
Poważnie, a konkretnie chodzi o bas - stał się głębszy, bardziej elastyczny. Wątpię by to była autosugestia bo potwierdziła to inna osoba, która słyszała mój sprzęt w różnych konfiguracjach...

Złotouchy, nie złotouchy ... who cares. Ale chyba nie chcesz mi powiedzieć, że producenci głośników dodają kolce od "tak sobie". W sumie zamiast kolców mogliby dodawać ciastka czekoladowe albo patisony marynowane. No chyba, że inżynierowie dźwięku licznych firm audio się mylą. Zawsze możesz wystąpić z petycją do nich, albo napisać list do "Przyjaciółki". :D

Też się cieszę, że się dawno tak nie ubawiłeś. Cieszę się, że się cieszysz :D
 

darkmajin

Member
Bez reklam
hehe

jak tobie bas schodzi nizej od kolcow to pomysl to sie stanie jak podlozysz to pod tv ,ampli itp czysta audiofilia teraz złote gniazdka i wtyki :)

moze to jakies kolce subwooferowe ? :)
pomysl logicznie jak jeszcze cie audiofilia nie zjadla, kolce sa poprostu estetyczne i stabilne


kurde pomyslec co takie kolce za 3000 by zrobily nie musiał bys miec wogole niskotonowych glosnikow :)

zycze udanego |tuningu| dzwieku :)

pozdro
 

lighthammer

New member
jak tobie bas schodzi nizej od kolcow to pomysl to sie stanie jak podlozysz to pod tv ,ampli itp czysta audiofilia teraz złote gniazdka i wtyki

Pomyśl co się stanie, jak wstawisz sobie kolce do wanny / brodzika - na pewno będziesz płacił mniejsze rachunki za wodę. Można by je zamontować na sedesie, na łóżku - byłbyś tak znany jak Madej (madejowe łoże).

kurde pomyslec co takie kolce za 3000 by zrobily nie musiał bys miec wogole niskotonowych glosnikow

A takie za 6000? Pewnie bez midbasów i tweaterów by się obeszło. Żeby wyeliminować potrzebę zakupu amplitunera, należy kupić kolce za min. 9000pln z zdemagnetyzowanymi końcówkami.

A tak na poważnie, pewnie chodzi o to, że głośniki nie oddają drgań do podłogi (panele), przez co zginął efekt walenia (łupania), szczególnie na wyższych głośnościach - ot cała filozofia. Nie fisiuj za bardzo, bo Mikołaj do Ciebie nie przyjdzie (z tego co wiem, też ma kolumny postawione na kolcach).

Pozdrawiam
 

ROBERT-x

New member
darkmajin napisał:
ta, kiedys tez tak robiłem bylw wiecej basu ale teraz lece na jakosc 8)

mysle ze es 100 w konfiguracji 2+sub starcza ci za swiat
h/k 990 jeszcze ciezko bedzie dostac ale nie kupuj go bo to sprzet z wyzszej pułki raczej tobie nie potrzebny juz lepiej kupic 2x h/k 980 :D
mam pokoj 20m2 2x jbl es90 i h/k 980 i nie slucham na maxa bo sie wysiedziec nieda nawet na imprezie trzeba sie porozumiewac ;)

na twoim miejscu kupił bym es100 x2 i suba jakiego tam chcesz sprawdził czy starczy i najwyzej dokupił jeszcze 2szt. niemam doswiadczenia w podłaczaniu 4 kolumn moge dzisiaj sprobowac 2xes90 + 2xes80 i powiem ci czy pociagnie ;) pozdrawiam


Witam ponownie wszystkich, moj nowy sprzet beedzie u mnie za okolo 2 tygodnie, bedzie to H/K 990 wzmacniacz i H/K 990 CD + ultracube i mysle ze wezme 4x es100 i bedzie to ladnie mi ucho piesnilo:) ale jesli ktos ma moze pomysl na lepsze kolumny w cenie do 8000zl to z chcecia sie przygladne im, ale jak narazie to chyba to powinno byc dobrze skonfigurowane w calosci ze wszstkim, oczywiscie od razu nie przyloze w kolumny i bede sluchal bez zadnych podnic na zero przez jakis miesiac moze wiecej a pozniej troche zacvzne robic glosniej moze i delikatnie zwiekszac na + baas itp.:) chcialem sie wczesniej zapytac darkmajin jak podlaczyles 4xkolumny do wzmacni9acza czy to jakos w miare dobrze gralo?
 

darkmajin

Member
Bez reklam
skad....masz...h/k 990... ja ...tez...chce... teraz!!


h/k 980 radzi sobie z 2x es90 i 80 podłaczyłem normalnie bo hk ma podwojne zaciski na kanał trzeba troche wiecej podgłosic ale bez problemu.

990 powinna rozniesc te 4xes100 chociaz nadal twierdze ze to za duzo naprawde bedziesz duzo słuchał głosno no ale fakt jak masz kase to czemu nie..

zaraz pisze do blackninji byłem pierwszy w kolejce po 990ke :grin:

mam cd 990 choc narazie na rca gra swietnie dobry wybór..
 

ROBERT-x

New member
Troszke zle sie chyba wyrazilem, H/K 990 bedzie dostepny za okolo 2 tyg takze zapewne ze 3 tyg nim wszystko wyladuje u mnie, nie wiem jak ja bede sypial przez ten czas :) ale wszystko przygotuje w pokoju nim to dostane, jestem tylko ciekaw miny mojej dziewczyny jak zobaczy kolumny jakie przyjda :) jak zobaczy jeszcze 4 sztuki takich rozmiarow,no bedzie ciekawie,hehe, pewnie jak kiedys podkrece lekko wzmacniacz glosniej to mnie bedzie kazala spac z kolumnami:) no ale czeeeekam niecierpliwie i opisze wrazenia wszystkie po otrzymaniu calej dostawy. a tak jeszcze chcialem zapytac czy jakis Tuner Harmana do tego kompletu byl by odpowiedni ? bo chyba tez kupie.
 
Do góry