JBL Studio L890 vs ES100

zbig1972

New member
Ja miałem podobny dylemat 2 miesiące temu. Postawiłem na Studio L. Zawsze lepiej dołożyć pare stówek, niż potem całe życie marudzić......
 

lighthammer

New member
Witam,

zdecydowałem się na JBL Studio L890. Jest wiele osób zadowolonych z tych kolumn na tym forum, np. Ziem - posiadacz takiego samego ampli jak mój (Ziem, jak nie będą dobrze grały to przyjadę z nad morza w te Twoje góry i natrę Cię śniegiem :grin: ). A teraz na poważnie: czy warto kupić missony m35i jako monitory do 5.1 (łącznie z centralnym i subwoferem z serii Studio L)? Czy może lepiej Dali Concept 6, Jamo 606 a może oryginalne monitory z Studio L (to są chyba L830)? Chodzi mi o głośniki o innej charakterystyce brzmienia niż L890, żeby się fajnie uzupełniały.

Pozdrawiam
 

mundi21

New member
fajnie uzupełnią L890 głośniki tej samej serii czyli L830, L820,L810.
Dali, Jamo czy Misson to zupełnie inna bajka/charakter brzmienia/.
 

Ziem

New member
Hehe lighthammer,możesz jechac w góry - śmiało bo ja w Koszalinie mieszkam :) Co do kolumn,to myslę,że nie będziesz żałował! Słucham różnej muzyki: od Turnaua poprzez Snoop Doga i na O.S.T.R kończąc i w każdej z nich 890 grają mega faking kul! :) Co do kompletowania 5.1 , to przede mną też ten sam temat (za 2 lub 3 miechy planuję zakup pozostałych eLek i zadnych innych) i poważnie myślę o 2 subach L8400P (w końcu 745 do tego jest stworzona ) :) Jesli chcesz kupic L,to polecam Ci niemieckiego EBAYA,gdzie np za 830 w kolorze beach chcą jedynie 270 jurasów,natomiast za L8400p 400 jurasów - słowem ceny prawie dwukrotnie niższe niż u nas!

Pozdro i fajnego słuchania!

P.S. Na allegro widziałem DVD HARMAN KARDON model niedostępny w Europie DVD 48 , z upscalingiem do 1080P przez HDMI. Mam taki sam (przywiozłem sobie) i jest wart swojej ceny (na allegro za 800 PLN). Do tego nie musisz miec żadnych autotransformatorów bo ma zasilacz impulsowy. Z kolei region DVD to 0,czyli cały świat :) Polecam!
 

zbig1972

New member
Ja na środkowe wybrałem 810 ( może po troche ze względu na inną charakterystyke, a po troche dlatlatego że sa bardzo płaskie/płytkie 127mm i zajmują mało miejsca) na tylne stereo 830. Wszystkie satelity wiszą. Z tego co tu zrozumiałem to masz ampli HK 745. Pamiętaj że on ma:
  • moc w trybie stereo (FTC) - 100 W x 2
  • moc w trybie wielokanałowym (FTC) - 85 W x 7
Obawiam się że dalsze dokupowanie JBL z serii Studio L spowoduje że ten ampli tego nieudźwignie. Powinieneś wiedzieć że już L980 ma:
* moc ciągła / szczytowa 125 W / 500W
 
Ostatnia edycja:

Ziem

New member
Spoko sugestia z tymi 810,też się nad nimi zastanawiałem i chyba właśnie one beda wisiały z tyłu no i central LC2 ofkoz :) Co do tych mocy ,które podałeś ,to nie zgodzę się z Tobą jesli chodzi o zapotrzebowanie na prąd. Czytałem wiele opinii i testów i pamiętam,że w najwazniejszym (podobno) i najbardziej prądożernym zakresie 100-200Hz impedancja nie spada poniżej 4 Ohmów i jej zmiennośc w tym zakresie jest niewielka. To korzystne,a do tego z testów wyraźnie wynikało,że należy je zakwalifikowac do kolumn 4 a nie 8 Ohmowych. Podsumowując 890 nie są kolumnami trudnymi do napędzenia,tym bardziej przez taką solidna konstrukcję 745! Nie zapominaj również o 60A ,słynnej już, rezerwie wysokoprądowej Harmana,która sprawia,że mamy ogromny zapas mocy. Kolejną kwestią,która utwierdza mnie w przekonaniu,że 745 da radę to fakt,że wcześniej miałem zestaw AVR 130 + Northridge E90+EC35+E30+E250P ,który ma niewiele mniejszą moc od planowanego zestawu ,a wzmacniacz dużo słabszy (5x45W i rezerwą 10A,przy 7x85 i 60A w 745) i nie było nigdy momentu,gdzie czułem jakieś problemy z dźwiekiem. Wszystko hulało ,aż miło!

Reasumując: jestem podjarany przyszłym zakupem pozostałych eLek i świadomością,że 745 poradzi sobie z napędzeniem ich bez najmniejszych problemów!

Mimo wszystko opisze moje wrażenia po zainstalowaniu całego hajfi w chacie i ewentualne plusy i minusy takiego zestawienia!
 

Ziem

New member
Hmmmm ponownie się nie zgodzę :) Skoro AVR 745 ma w trybie FTC 85 Wx7 to oznacza,że mamy zagwarantowaną taką wydajnośc prądową dla każdego kanału z osobna. Co za tym idzie ,jeśli żadna z kolumn nie będzie przekraczała tej wartości,to również żadna nie będzie grała słabiej ,czy inaczej od pozostałych - z tym się chyba zgodzisz??? Idąc dalej,skoro 890 będą grały jak trzeba,to nie widzę powodów, dla których pozostałe ,słabsze przecież satelity i centralny,miałyby grac zle lub powodowac wyłączanie sie wzmaka . Jeśli się mylę,to naprowadź mnie i ewentualnie powiedz z jakich powodów się mylę.

P.S. A może znajdzie się jeszcze ktoś ,kto potwierdzi Twoje obawy lub zaprzeczy moim - śmiało - nie wstydźcie się :)

Pozdrówki!
 

ROBERT-x

New member
Witam ponownie wszystkich audio fanow,bylem niedawno na odsluchu w sklepie, tez sie zastanawiam nad kolumnami jakie kupic i wzmacniacz tez musze wybrac, sluchalem ES 90 , i powiem ze nia graly one super ale i nie graly zle , spokojnie moglbym je kupic do domu, mam zamiar kupic ES 100 i to az 4 sztuki, chce miec duzy POWER.. :) hehe, slucham, techno i elektro i czasami jakies klasyki disco i rave 90 lat, i polecano mi wzm NAD z przedwzmacniaczem ale niestety nie znalazlem zadnego wyjscia na subwofer w tym przedwzm pomijajac ze jest on tylko na dodatek stereo, , dlatego chyba sie zdecyduja na nowy model H/K 990, i mam nadzieje ze uciagnie 4 sztuki ES 100 i rozkruszy mi chate..:) nadal mam jeszcze z kolei taki maly dylemat bo tak sie przygladam tym L890 , podoba mi sie rownierz w nich to ze maja BR z przodu, ale nie wiem czy to duzo zmieni, szukam bardziej kolumn do stereo niz do kina domowego,a seria L 890 z kolei tak mi bardziej pod kino podchodzi i nie wiem jak by to bylo jakbym 4 sztuki takie wlozyl w pokoj, wzm 990 jest stereo ale ma duza moc i rezerwe pradawa ktora wytrzepie skore tym JBL-om kiedy bedzie trzeba mam nadzieje:),lubie bass, i w miare pisze wmiare czysty dzwiek a JBL chyba nie robi tylko w miare czystego dzwieku, ale dobry poprostu dobry i oczywiscie lepszy i troche slabszy gdzie niegdzie, ale czy, moglbym mi ktos powiedziec cos czym moga sie roznic ES 100 od L890 moze pasmo czysciej plynie z tych L890 , a co z basem czy jest roznica i czy ten BR z przodu duzo zmienia, ES 100 maja troche wieksze membrany ale jesli chodzi o moc to jest taka sama jak w L890, wiec gdzie tu przystawic ucho ???
 

darkmajin

Member
Bez reklam
ROBERT-x napisał:
JBL chyba nie robi tylko w miare czystego dzwieku, ale dobry poprostu dobry i oczywiscie lepszy i troche slabszy gdzie niegdzie...

co :D


z takim repertuarem wystarcza es niewiem czy h/k 4 uciagnie ale w tym przedziale cenowym jest pare mocniejszych rzeczy niz h/k chociaz ja tez kupuje tyle ze do es90 puzniej moze LS zobacze jak graja :p

otwory z tyłu to dla twojego rodzaju muzyki raczej dobrze , chociaz jak odstawisz od sciany na 50 cm to nie bedzie roznicy czy z tyłu ma czy z przodu dla mnie nie ma az takiej przepasci zebym dopłacał do studio L chyba ze trafisz w dobrej cenie bo jak ja kupowalem to byly za drogie
 

audio_lama

New member
Studio L, to zdecydowanie wyższa pólka niż ES. Po co Ci chłopie 4xEs100 jak tego niczym nie napędzisz! Tzn. grać będzie, ale na 25% możliwości kolumn! Wiec takie podejście jest bez sensu, a nie ma takich amplitunerów KD, co by naprawdę wycisnęły z JBL-a nawet 60% możliwośći! Nie wiem jakie masz pomieszczenie, ale takie studio L890 z dobrym wzmacniaczem, typu NAD c372 zrobi "z dupy jesien sredniowiecza" w pokoju 30m2. A NAD to jeszcze nie jest jakiś monster, tylko bardzo mocna budżetówka o naprawdę spoko dzwięku, do którego amplitunery KD startu już nie mają. JBL to amerykanska firma, tam wszystko jest duże, dzwięk JBL-a też, ale wzmacniacz tez musi być z tej samej szkoły. Podłączcie sobie do JBL-a amerykanskie koncówki mocy typu parasound itp. Z czyms takim ten sprzęt dopiero zaczyna grać! Nie twierdzę ze JBL-e są najlepsze, ale krytyka tych kolumn jest niedokonca uzasadniona, bo potrafią zagrać godnie, tylko potrzebują prądu, najlepiej takiego duzego, hamerykanskiego :) Gadanie o pudełkowatym basie z JBL-a, nawet z słabiutkiej serii E to jakieś bujdy, albo ktoś słuchał tego na kambodży, tudzież amplitunerze KD. Reasumując: nie stac nas na dobry piecyk do JBL-i to szkoda sobie zawracac głowy tą firmą, bo kolumny zagrają poprostu słabo, na 30% możliwości, bez sceny, zycia, z bułowatym lub płytkim basem...a same w sobie potrafią duzo więcej!!!
 

audio_lama

New member
Studio L, to zdecydowanie wyższa pólka niż ES. Po co Ci chłopie 4xEs100 jak tego niczym nie napędzisz! Tzn. grać będzie, ale na 25% możliwości kolumn! Wiec takie podejście jest bez sensu, a nie ma takich amplitunerów KD, co by naprawdę wycisnęły z JBL-a nawet 60% możliwośći! Nie wiem jakie masz pomieszczenie, ale takie studio L890 z dobrym wzmacniaczem, typu NAD c372 zrobi "z dupy jesien sredniowiecza" w pokoju 30m2. A NAD to jeszcze nie jest jakiś monster, tylko bardzo mocna budżetówka o naprawdę spoko dzwięku, do którego amplitunery KD startu już nie mają. JBL to amerykanska firma, tam wszystko jest duże, dzwięk JBL-a też, ale wzmacniacz tez musi być z tej samej szkoły. Podłączcie sobie do JBL-a amerykanskie koncówki mocy typu parasound itp. Z czyms takim ten sprzęt dopiero zaczyna grać! Nie twierdzę ze JBL-e są najlepsze, ale krytyka tych kolumn jest niedokonca uzasadniona, bo potrafią zagrać godnie, tylko potrzebują prądu, najlepiej takiego duzego, hamerykanskiego :) Gadanie o pudełkowatym basie z JBL-a, nawet z słabiutkiej serii E to jakieś bujdy, albo ktoś słuchał tego na kambodży, tudzież amplitunerze KD. Reasumując: nie stac nas na dobry piecyk do JBL-i to szkoda sobie zawracac głowy tą firmą, bo kolumny zagrają poprostu słabo, na 30% możliwości, bez sceny, zycia, z bułowatym lub płytkim basem...a same w sobie potrafią duzo więcej!!!
 

ROBERT-x

New member
skoro h/k 980 sobie poradzi z para es100 to h/k 990 powinien tez spalniac kryteria jesli chodzi o 4 es100 to nowy model wzmacniacza i chyba dali w niego duzy power zeby mial 2x150 i duza rezerwa pradowa jest podobno i z tego co sie dowiadywalem to poradzi sobie bez problemu z 4 es100 nie wiem jesli moze bym naprawde wyciskal z niego nie wiem jakie soki i jak dlugo gral glosno na 4 es100 to moze by sie wlaczylo zabazpieczenie ,ale nie sadze zeby cos takiego by mialo miejsce,czasmi bede dowalal i mam nadzieje ze bedzie to wystarczajaca moc aby poruszyc 8 membran basowych pozadnie w tych es 100, mam tylko nadzieje ze promocja na te kolumny przetrwa do poczatku przyszlego roku i wtedy zabiara moje 4 wielkie ladne i ladnie mialczace hehe pompy JBL..:) z 8 basowymi membranami i ladnym dosyc dzwiekiem a jakby co to moge troche zmniejszyc sopram i powiekszyc bass itp gdyby cos nie tak gralo bo graja na tyle dobrze ze mysle ze moze kazdy je ustawic pod swoje wlasne ucho.. ale na 30% i bulowaty bass to chyba troche przesada z tymi JBL es 100, to sa jednak kolumny domowe.:cool:
 

ROBERT-x

New member
Przepraszam, zle to ujalem troche, lubie czysciutki sopramik kiedy ladnie sobie tam gra, mialem na mysli ze jesli zbyt wiele bedzie albo jakos zle to bedzie ustawione pod dany utwor muzyczny ze mozna to ustawic pod wlasny gust, ide na bass to prawda, jestem fanem bum bum ze tak powiem ale z milego bum i przyzwoitego dzwieku i odtwarzania muzy aby gral z basem,samego lupania to prawda moglbym estradowki sobie wpakowac i pewno tylko to bym slyszal, lup lup,hehe, lubie dobrze i dosyc mocno ustawiony w miare bass z cala reszta..:) chyba jak wiekszosc audio fanow tutaj.
 

darkmajin

Member
Bez reklam
to nie forum car audio :p ale jezeli mowa o nisko schodzacym głebokim basie to jestem za ..

zle tez moze ujołem ze szkoda takiego wzmaka ale chodzi mi ze on juz podchodzi pod sprzet audiofilki a ty go chcesz do techniawy wymiatającej :] ale naprawde za 6k mozna cos mocniejszego kupic chyba ze jestes fanem hk mysle ze smiało moge powiedziec ze ten wzmak bedzie czyms wielkim zobaczymy czy cena adekwatna
 
Do góry