Jbl studio 290

Bipo

Active member
Bez reklam
A jednak... :) Napisz coś więcej jak wypada porównanie bezpośrednio w Twoich warunkach domowych?
JBL 290 już definitywnie skresliłeś?

Tak Jble niestety skreśliłem definitywnie ponieważ oprócz basu dla mnie nie zaprezentowały ci więcej, a sam bas to tylko składowa reszty barwy dźwięku... ;-). Napisałem w swoim wątku pod zdjęciami co nieco więcej z odsłuchu w warunkach domowych. Potwierdziły się tylko moje wcześniejsze spostrzeżenia...;-):wink: Ponadto odkryłem na spokojnie już kilka nowych czego na szybko w warunkach salonowych nie wyłapałem...
 

lobos

New member
Bez reklam
Doczytałem w Twoim wątki i zerknąłem na fotki ;-)
Faktycznie Zensor 7 wyglądają jak mikrusy przy Heco :)
Kawał kolumny te Twoje Music Style 900.
Grunt, że jesteś już zdecydowany i możesz szykować kasę na tego wielkiego centrala ;-)
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Byłem, odsłuchałem i dzielę się z wami moimi wrażeniami :)

Słuchałem:
-JBL Studio 270
-Dali Zensor 7
-Wharfedale Diamond 240
-MA MR6
-Jamo C97
-Rel T7 :p

Elektronika, niestety na poczatku odsłuchu umarł Denon PMA 720, nawet sie nie chciał właczyc i musialem wymienić go na slabszego 520.

I tak na pierwszy ogień poszły JBL. No brzmienie bardzo znane i bez porównania do innych wydaje sie fajne. Basowe, deliktane nie męczące, generalnie fajne kolumny ale.. O tym potem ;)

Nastepnie Wafle, brzmienie ogólnie fajne, szczegółowe ale bas koszmarny. Twardy, podbity w wyższym zakresie, często dudnił. Odpada

Monitory MR6, fajne naturalne brzmienie, ale dla mnie takie bez wyrazu. Ani nie grzeja ani nie chłodzą. Odpadaja.

Jamo - Kicha, po pierwsze zagrały najciszej a brzmienie było bardzo nie równe. Tu sporo basu, potem jakas dziura w paśmie, potem podbity wyższy srodek potem znowu góra taka bez pazura. - Odpadły

No i czas na Dali. To co uslyszałem to istna poezja! Góra jest rewelacyjna, nie meczy ale jest jest sporo co daje efekt bardzo detalicznego dzwieku. Perkusja brzmi jakby grała kolo nas. Bas miekki taki troszke subwooferowaty ale ja taki lubie. Generalnie brzmienie otwarte, szczególowe, bardzo do przodu, wszystko słychac jakby zespol gral przed nami.

No i teraz czas na wcześniej wspomniane "ale" przy JBL. Mówiłem, że brzmia fajnie dopoki sie ich nie porówna do innych kolumn. Przepinalem Dali/JBL co jakis czas. JBL grały jak przyktyte kocem, laduje sam bas a reszta pasma jest wycofana, nie slychac polowe rzeczy, które brzmia w Dali. Dali ma bas na poziomie JBL ale poza tym wybrzmiewa również reszta pasma, która w JBL poprostu nie istnieje.

Także moj wybór to Dali Zensor 7. Na sam koniec zagrały wspomagane REL T7. To było coś niesamowitego, piekny czysty dzwiek z Dali a REL uzupełniał bardzo niski dół, ktory z kolumn już nie gra. Z dziewczyna uznalismy, że Dali brzmi rewelacyjnie a wspomagane REL to jest odlot!
 

ThePepe

New member
Bez reklam
Whiplash, a może uda Ci się sprawdzić kolumny, które kupił Bipo tj. Heco Music Style 900? Być może podzielisz jego zdanie :)
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Ja też lubię brzmienie Z7. Szkoda, że nie posłuchałeś Melodiki Bl40. Jeśli lubisz miękki bas to mogłyby Ci się spodobać. Czyli potwierdza się, że Rel do stereo jest bardzo dobry.
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Ale melodika to chyba nie półka Z7 czy JBL 280? To wszystko grało w pokoju odsluchowym tak? Na dobrych kablach, wytlumionych scianach i rogach pomieszczenia. Jak to by zagrało u mnie to niky niestety nie wie :( Jedyne co jest pewne to to, że srednica i góra pasma w Dali gra super a w JBL jest bardzo wytlumiona i sucha.

Jedyna nadzieja to fakt, że zasilanie szło z podstawowego wzmacniacza a było tak fajnie więc z 720 powinno być jeszcze lepiej. Gość ze sklepu powiedział, że mój problem z basem w Studio 180 polega nie na akustyce tylko na charakterze grania JBL, który wg. niego gra wlasnie tak troche pudelkowo, basu jest sporo ale jest on raczej podbity w wyzszym zakresie i nie ma tej miekkości.
 

Pawel_Sz85

Klub HDTV.com.pl
VIP
Marka nie jest audiofilska, ale moim zdaniem dają radę. Zakładam, że BL40 grają tak jak Oli40, które miałem. Producent tak twierdzi. Moim zdaniem to ta sama półka co MR6, JBL Studio. Dali Zensor 7 słuchałem już później. W Dali może trochę lepsze wysokie tony (bardziej rozdzielcze), za to w Oli40 trochę lepszy bas. Miękki i sprężysty i wcale nie podbity. Kolumny lubią grać głośno i potężnie (jak na dwie 16-stki)
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Czytałem post Bipo o testowaniu Dali i Heco w domu. Hmm nie to, że jestem złosliwy ale na poczatku bylo słabo, potem winne było źródło w postaci slabego CD a teraz sie okazalo, że cały system jednak gra rewelacyjnie :) To jak to możliwe, że na początku bylo tragicznie a teraz jest rewelacyjnie? Albo przesadzałes na poczatku, że jest aż tak źle albo przesadzasz teraz, że jest tak dobrze :)
Powiedz mi to kolego szanowny bo skrytykowałes teraz Dali a obecnie to moj faworyt i znowu mam dylemat :(
 

lobos

New member
Bez reklam
Werf, a jak tam Twoje Aria? :)
Wygrzały się i jak grają w porównaniu do poprzedniej serii?
Napisz coś w wolnej chwili ;-)
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Czytałem post Bipo o testowaniu Dali i Heco w domu. Hmm nie to, że jestem złosliwy ale na poczatku bylo słabo, potem winne było źródło w postaci slabego CD a teraz sie okazalo, że cały system jednak gra rewelacyjnie :) To jak to możliwe, że na początku bylo tragicznie a teraz jest rewelacyjnie? Albo przesadzałes na poczatku, że jest aż tak źle albo przesadzasz teraz, że jest tak dobrze :)
Powiedz mi to kolego szanowny bo skrytykowałes teraz Dali a obecnie to moj faworyt i znowu mam dylemat :(

Możesz wierzyć lub nie ale ja w wygrzewanie kolumn wierze. Nie wiem jak w innych kolumnach ale w moim przypadku ewidentnie wierze i nie każdy musi się z tym zgodzić. Bo przekonałem się o tym na własnej skórze. Wyjęte kolumny prosto z pudełka zagrały inaczej niż te co odsłuchiwałem salonie av. Dźwięk był zdecydowanie inny, bas był pytki, soprany i wokale brzmiały płasko bez wyrazu. Dlatego szukałem winy w słabszym cd, kablach, kubaturze pomieszczenia, ponieważ mi powiedziałeś, że kolumny nie mogą się aż tak różnić brzmieniem po wyjęciu z pudełka od tych w salonie. Więc sobie pomyślałem że co jest w salonie taki dźwięk który mnie zauroczył a tu taki nijaki...;-(
A teraz podkreślam że, kolumny po wyjęciu z kartonu mogą lub grają w taki sposób, że dźwięk może nam się nie podobać czyli vocal i wysokie płasko bez pazura, bas słaby bez zejścia itd. Dlatego kolumny potrzebują wygrzania. Też w to nie wierzyłem do momentu kiedy nie porównałem właśnie w domu na spokojnie już po 100h grania dwóch par kolumn moich i dokładnie tych samych dali co w salonie odsłuchiwałem z heco.

Ponadto ja słuchałem tych kolumn co dziennie więc się przyzwyczaiłem do ich grania. Dlatego nie wyłapałem, że w trakcie wygrzewania dźwięk się powoli zmienia. Bas się staje głębszy, vocale i wysokie nabierają pazura..;-). Cały czas mi się zdawało, że basu jest mało i mało. Dlatego już się ratowałem potencjometrem od basu po 100h grania. I jak dałem max to się okazało, że mam nadmiar i spokojnie wystarczy tylko 1/4 na gałce. A w niektórych utworach nawet i ta 1/4 była dla mnie, aż nadto dlatego z powrotem jest na 0....;-) Po przywiezieniu dali do domu ich włączeniu zagrały praktycznie takim samym bardzo dobrym dźwiękiem który mnie w nich zauroczył.

Odnośnie dali zensor 7.
W trakcie odsłuchów nie w jeden dzień a przez kilka miesięcy jeździłem po różnych salonach i odsłuchiwałem różne kolumny z różnych przedziałów cenowych. Ja sobie założyłem, że chce kupić kolumny dobre w stereo w przedziale 3-6tyś. W trakcie kiedy po raz pierwszy usłyszałem dali zensor 7 dźwięk od razu mi się spodobał. Z resztą można poczytać moje wcześniejsze posty. Z czym bym dali nie porównywał jak dla mnie grały najlepiej. Przez 3 miesiące były nr 1. Podkreślam do dnia dzisiejszego. Dali Zensor 7 są dla mnie bardzo dobrymi kolumnami ze względu na mocny bas i podkreśloną górę. Przekonywałem się za każdym razem o tym bez względu gdzie grały: przygotowane pomieszczenie w salonie odsłuchowym, duże pomieszczenie sala oraz mój pokój. Wszędzie grają bardzo dobrze. Dlatego z tylu par kolumn, które usłyszałem do samego końca łącznie z tym tygodniem uważam Dali za nr 1 lub 2. Ponieważ do końca biłem się z myślami czy na pewno heco. Dlatego postanowiłem że ostateczny werdykt dokonam po bezpośrednim porównaniu już na spokojnie u mnie w domu, które testuję do dzisiaj.
Do czasu kiedy nie odsłuchałem przez przypadek nie pozornych, przez nikogo i nigdzie nie polecanych kolumn HECO, które mi namieszały w głowię swoją barwą. Okazało się, że grają prawie identycznie jak dali tylko chwilę dłuższy odsłuch sprawia, że wyłapiemy bas który schodzi niżej i głębiej a natomiast sporany i vocal są czystsze. Brzmią wyraźniej i to co jest najpiękniejsze w nich to wykończenia szarpnięć gitar, tego nie usłyszałem na żadnych kolumnach które odsłuchałem. Może zbliżone było focale ale jak dla mnie poza ładną górą miały bardzo mało basu.

Odnośnie twojego wyboru, to uważam że masz podobny gust jak jak ponieważ po odsłuchu dali z jbl stwierdziłeś to samo co ja kiedyś. Napisałeś dokładnie to samo stwierdzenie co ja czyli w bezpośrednim odsłuchu najpierw jbl a później dali: stwierdzamy że ktoś właśnie z dali worek ściągnął .. a na JBL na łożył;-) Jeśli wybierzesz dali będzie to bardzo dobry wybór!!! Ja to Ci potwierdzam z kilku miesięcznego ich odsłuch i bezpośredniego w warunkach domowych. Szkoda, że nie masz gdzie odsłuchać heco. Ja je spotkałem tylko w jednym salonie av a tak to tylko oklepane firmy: dali, Monitor audio, focal itd..
 
Ostatnia edycja:

Bipo

Active member
Bez reklam
To witaj w klubie nawroconych na wygrzewanie. Też nie wierzyłem. Póki nie usłyszałem na własne uszy :)

Człowiek się uczy całe życie...;) Lubię jak ktoś do końca drąży temat, bo to daje domyślenia i powoduję że analizujemy głębiej co może być nie tak lub co należy po prawić aby było lepiej...:)
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Super, Bipo cieszę sie, że jestes zadowlonony ze swojego zestawu. HECO to dobra firma tylko nie tak popularna jak reszta u nas w polsce, taki mamy klimat :) Wrazenia z odsluchu mamy identyczne wiec cos w tym jest. Dali bylo najlepsze, w kazdym innej kolumnie cos mi nie lezalo. Jak nie twardy bas to, brzmienie bez wyrazu, to znowu wycofana gora. W dali wszystko mi pasowalo, byl bas miekki taki jak lubie i zajebista reszta pasma, otwarta i żywa.
Dali jest tez latwe dla wzmacniacza, 6ohm bez duzych zmian i 87dB robi swoje. Denon 520 na godz 9 gral juz wystarczajaco glosno.

Zastanawiam sie, co oznacza dynamika kolumn. Mówicie, że dali jest za malo dynamiczne do metalu. Co to znaczy za mało dynamiczne? No i druga kwestia, dali sa 2drożne czy to jest w jakimś stopniu wada? Bo zawsze sie mówilo, że im wiecej dróg tym kolumna lepsza.
 

Bipo

Active member
Bez reklam
Odnośnie dynamiki to posłuchaj sobie np. dali na jakimś słabym amplitunerze np. denon x500 a później podłącz denona 1520. Zobaczysz że dźwięk nabrał werwy już nie chodzi o bas czy sopran tylko o to że chce wyskoczyć skolumny...;-) Nie jest bez życia ani mdły tylko energiczny mocniejszy...
Może inni koledzy pomogą opisać pojęcie dynamika dźwięku...;-)
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Dynamika to jest chyba różnica miedzy najcichszymi a najglośniejszymi dzwiekami. Nie bardzo wiem jak kolumna może mieć dynamike.
Wszyscy pisza, że Zensory sa za malo dynamiczne do rocka i metalu. Graja z wyeksponowanymi skaraja pasma więc chyba własnie powinny być ok do takiej muzy, JBL klipsch czy Paradigm też gra własnie konturowo i one sa dobre do metalu a Dali nie? Na czym polega ta slaba dynamika, tego nie czaje.
 

Geronimo zx

New member
Dynamika to jest chyba różnica miedzy najcichszymi a najglośniejszymi dzwiekami. Nie bardzo wiem jak kolumna może mieć dynamike.
Wszyscy pisza, że Zensory sa za malo dynamiczne do rocka i metalu. Graja z wyeksponowanymi skaraja pasma więc chyba własnie powinny być ok do takiej muzy, JBL klipsch czy Paradigm też gra własnie konturowo i one sa dobre do metalu a Dali nie? Na czym polega ta slaba dynamika, tego nie czaje.

Ja ze swoich doświadczeń słabszą dynamikę rozumiem w ten sposób:

Jest to niezadowalająca jakość przy niższych poziomach głośności odtworzenia dźwięków.Które powinny być pełne z naturalnym brzmieniem,detalami.Występuje słaba impulsywność różnych instrumentów między innymi takich jak perkusja,gitary-gdzie wiemy jak ważne jest ich dobre odtworzenie itp.W kawałkach gdzie jest dużo różnych dźwięków, to przy braku lub małej dynamice mogą się zlewać nie tworząc dobrej jakości odsłuchu.
Prawdziwy problem pojawia się właśnie na niskich poziomach głośności.Podpinając różne kolumny do wzmaka,odsłuchiwałem na tym samym poziomie głośności ten sam fragment muzyczny i na jednych było zdecydowanie ciszej,mniej wyraźnie muzyka ginęła(kolumny sobie z tym nie radziły) a na innych grało cicho z pełnym dźwiękiem,detalami itp

Słabsza dynamikę możemy także zaobserwować na wysokich poziomach głośności gdzie następują zniekształcenia,ale tu sprawa jest dość jasna. Kolumna, która ma dużo lepiej skonstruowaną obudowę, jest większa, ma mocniejsze głośniki będzie mogła zagrać głośniej z małymi zniekształceniami.Bo przecież chodzi nam o to żeby było super głośno z zachowaniem granic naturalnej barwy dźwięku :)
Nie mówimy tu o zniekształceniach spowodowanych słabym wysterowaniem wzmacniacza,tylko o realnie dobranych parametrach całego zestawu.

Nie maglowałem tych kolumn co podałeś więc nie wiem tak naprawdę jak się w nich przedstawia odsłuch i dynamika :)
 

Whiplash

New member
Bez reklam
Cholera zgapiłem sie wczoraj i nie zauwazylem Paradigmów Monitorow. Jak to jest z nimi, bo generalnie polecane do metalu za swietna dynamike ale też słyszalem opinie ze graja samymi skrajami pasma, srednica jest bardzo wycofana a góra bardzo ostra. Taki typowy loudness to prawda?
 

lycone

Banned
Jedziemy na odsłuch JBL. Bezpieczeństwo przede wszystkim :D
b57dc5783a6925d1b7585f9654238762.jpg


Wysłane z Note 3
 
Do góry