JBL ES30 lub L830 jako przód w 5.1 (ew. 2.0)

reyq

New member
Czy JBL ES30 lub L830 jako kolumny, które będą główną częścią zestawu audio 5.1, to dobry pomysł? Zastosowanie sprzętu: 30% kino domowe, 70% muzyka. W tej cenie są też JBL E80 ale nie potrzebuje tyle mocy w pomieszczeniu 2x3m, wole postawić na jakość dźwięku. Nie mam też za bardzo miejsca, żeby postawić kolumny o wysokości 1 metra, bo będzie się to wiązało z koniecznością podniesienia ekranu projektora lub jego zmniejszeniem - wolałbym tego uniknąć.

Z tego co widzę to większość zestawów kina domowego w okolicach 2-3 Kzł, opartych jest na 2 dużych kolumnach (np. JBL E80) + małe satelity, czy to ma jakieś uzasadnienie? Nie spotkałem zestawu opartego na kolumnach wielkości E30/ES30/L830.

W moim przypadku na początku L830 będą podpięte pod stary wzmacniacz Fonica 9014 (moc 2x35W, 8 Ohm). Za kilka miesięcy rozejrze się za współczesnym amplitunerem 5.1/7.1 + głośnik centralny i tylne satelity.


reyq
 

mac79

New member
czesc
nie jestem specjalistą ale głośniki E30/ES30/L830 są to tzw. głośniki efektowe, czyli zaprojektowane z myślą o kinie domowym, za dużo dźwięku w nich nie usłyszysz, a przy muzyce to będzie porażka... dlatego słuchając muzyki, na amplitunerze zawsze się ustawia Stereo (wtedy grają tylko 2 frontowe kolumny można też włączyć suba jeśli ktoś lubi wkur... sąsiadów :) )

pozdrawiam
 

bitner

Klub HDTV.com.pl
vip
reyq napisał:
Czy JBL ES30 lub L830 jako kolumny, które będą główną częścią zestawu audio 5.1, to dobry pomysł? Zastosowanie sprzętu: 30% kino domowe, 70% muzyka. W tej cenie są też JBL E80 ale nie potrzebuje tyle mocy w pomieszczeniu 2x3m, wole postawić na jakość dźwięku. Nie mam też za bardzo miejsca, żeby postawić kolumny o wysokości 1 metra, bo będzie się to wiązało z koniecznością podniesienia ekranu projektora lub jego zmniejszeniem - wolałbym tego uniknąć.

Z tego co widzę to większość zestawów kina domowego w okolicach 2-3 Kzł, opartych jest na 2 dużych kolumnach (np. JBL E80) + małe satelity, czy to ma jakieś uzasadnienie? Nie spotkałem zestawu opartego na kolumnach wielkości E30/ES30/L830.

W moim przypadku na początku L830 będą podpięte pod stary wzmacniacz Fonica 9014 (moc 2x35W, 8 Ohm). Za kilka miesięcy rozejrze się za współczesnym amplitunerem 5.1/7.1 + głośnik centralny i tylne satelity.

Ja tez bedę miał taki problem. W marcu zamierzam kupic KD ale nie z takimi duzymi głosnikami frontowymi. I tu mam pytanie jak kolega wyzej czy muszą być zawsze z przodu tak duze kolumny czy mozna zamieńć na takie które są z "tyłu"

Pozdrawiam
Bitner
 

matias2004

New member
E30/ES30/L830 to nie sa glosniki efektowe (ta sa tzw monitory) i moga byc zastosowane jako przody z powodzeniem.
W polaczeniu z subem moga zagrac lepiej niz nie jedne podlogowce , zwlaszcza te l830.
Sam mam monitory wharfedale na przodzie plus sub i sluchajac w sklepie roznych opcji , graly lepiej niz podlogowce z tej samej serii bez suba.Nic im w kazdym razie nie brakuje.
 

pigabriel

New member
Witam
Mam u siebie JBL ES30 zastosowane jako fronty i podpiete pod ONKYO 705 + dołączony sub JBL ES150. Pomieszczenie 3,6x6m z otwartą przestrzenią na kuchnię i korytarz. Jakosc dźwięku jest bardzo dobra i są one wystarczające nawet do większych pomieszczeń zarówno w kinie jak i w muzyce. Zawsze też można dla jeszcze lepszej jakości podłączyć je w trybie bi-wiring. Oczywiście dla melomanów muzyki klasycznej czy instrumentalnej bedą za słabe ale dla powszechnego zastosowania jak najbardziej polecam.
 
Ostatnia edycja:

mac79

New member
Witam,
chciałbym usłyszeć tą Waszą jakość, przecież wszystkie monitory nie mają dołu, gdzie szukacie basu? no chyba że grzejecie suba non stop

pozdro
 

don111

Banned
kolego chyba mało w życiu słyszałeś...
w małym pokoju <15m2 wskazane są monitory, basu jest wystarczająco dużo ze względu na specyficzną akustykę takiego pokoju...
chyba że pisząc monitory masz na myśli takie popierdółki na jedno-rureczkowych standach widziane głównie w zintegrowanych zestawach kina domowego :mrgreen:

a do 6m^2 to i te wyżej wymienone kolumny starczą ze sporym zapasem
 

pigabriel

New member
bitner napisał:
A masz głosnik centralny ? czy tylko w/w tzn 2xES 30 + ES 150 ?
Witam
Do tego zestawu dodałem zestaw głośników KENWOOD-a kupiony ze względu zarówno na cenę jak i przymus umiejscowienia niewielkich głośników surandowych.

mac79 napisał:
chciałbym usłyszeć tą Waszą jakość, przecież wszystkie monitory nie mają dołu, gdzie szukacie basu? no chyba że grzejecie suba non stop
Jeśli chodzi o dół to akurat ES30 mają taki sam jak ES80, nie posiadają jedynie głośnika średniotonowego. W grzaniu suba nie ma akurat nic złego, przecież i tak większość głośników ma ograniczony zakres jesli chodzi o niskie częstotliwości i poniżej suba nigdy nie zejdą.
Jeśli chodzi o samego suba ES150 to jest wręcz rewelacyjny i naprawdę godny polecenia.
 
Ostatnia edycja:

Skibus

New member
mac79 napisał:
Witam,
chciałbym usłyszeć tą Waszą jakość, przecież wszystkie monitory nie mają dołu, gdzie szukacie basu? no chyba że grzejecie suba non stop

pozdro

O tu się nie zgodzę. Jest wiele bardzo dobrych monitorów z pięknym basem np Harbeth.

Na miejcu autora wątku szukał bym raczej Usherów S520. W muzyce sprawdzą się o niebo lepiej ( jakościowo ) niż JBL-e a i w kinie sobie spokojnie poradzą.
 

blackninja

ninja
Pomagam
VIP
ES10 i ES20, L810, E10, E20 to głośniki surround, L830, ES30, E30 to monitory i spokojnie sobie radzą, zwłaszcza L830 :)
 
Do góry