JBL 190 - szum głośnika

nightsmilee

New member
Witam forumowiczów,

Od roku posiadam zestaw HK 3490 + JBL Studio 190. Od pewnego czasu i co jakiś czas, pojawia się w jednej z kolumn, w głośniku wysoko-tonowym, nieregularny szum - uciążliwy i słyszalny z odległości w jakiej oglądam np. filmy, czyli jakieś 2,7m. Czym może to być spowodowane?

Dźwięk leci z dekodera do HK kablem optycznym, kolumny podłączone kablem 2x4mm2. Próbowałem odsuwać wszelkie zasilacze i kable zasilające ale to nie pomogło.

Ktoś coś poradzi? ;)
 
Ostatnia edycja:

nightsmilee

New member
Dzięki za zainteresowanie ;) z radiem podobnie, niezależnie od stacji i pogody - szum. Przez jakiś czas był z tym spokój, tak jak by ktoś ten szum "wyłączył", ale znów się pojawił.

edit.

Sprawdziłem raz jeszcze z bliska, skala na -75, szumi nie tylko wysokotonowy ale i niskotonowe. Druga kolumna gra bardzo czysto.

Dodatkowo - jak sprawdzić czy wszystkie wyjścia na kolumny działają? Nie mogę rozdzielić końcówek kabli, a chciałbym zobaczyć czy jednocześnie wszystkie dają prąd.
 
Ostatnia edycja:

nightsmilee

New member
Dzięki za odpowiedz, jednak czy na pewno ampli? Przepiąłem wczoraj kolumny na odwrót i dalej szumi ta sama kolumna, wydawało mi się, że szum powinien "przejść" na drugą kolumnę.
 

nightsmilee

New member
po przerwie, spowodowanej brakiem czasu .. sprawdziłem ponownie, zrzuciłem maskownice i nagrałem szumy - są w załączniku.

"notatka" - po kolei od górnego głośnika w dół
"notatka1" - górny, drugi od góry, i znowu górny

czasem ten szum znika na kilka sekund tak jak by ktoś go wyłączył, po czym znowu się pojawia, bezradny jestem .. przepiąłem kolumny, ale nadal szumi ta sama ..
 

Attachments

  • szumy.zip
    347,3 KB · Wyś: 27

nightsmilee

New member
rozpięte mam cały czas, nie sprawdzałem jednak wcześniej tak jak radzisz więc:
podłączyłem najpierw wysokie, później sprawdziłem basowe - bez zmian, szum jaki był taki jest ..
 

setunia

New member
Bez reklam
Jeżeli szum pojawia się w tej samej kolumnie bez względu na to, do którego wyjścia jest podłączona, to uszkodzona jest kolumna. Jezeli nie była "katowana" to najprawdopodobniej wina leży w filtrach.
 
Do góry